• Αυτό το θέμα έχει 3 απαντήσεις, 4 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 5 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #83284

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα αμποφίλες/ αμποφίλοι,

    Πριν κάτι μήνες, επέστρεψα πίσω στην πόλη όπου μεγάλωσα. Όπως καταλαβαίνετε, οι φίλες που μου είχαν μείνει ήταν λίγες και φυσικά στην Πάτρα είναι δύσκολο να γνωρίσεις νέο κόσμο. Το καλοκαίρι έκανα λοιπόν παρέα με μια που γνώριζα από όταν ήμουν έφηβη (ας την πούμε Μαρία) μια που ήμασταν φίλες από το γυμνάσιο (ας την πούμε Βασιλική) και την ”κολλητή” της Μαρίας που δεν την ήξερα πιο πριν (ας την πούμε Κική). Και πάλι κάτι δεν μου άρεσε/ δεν ήταν αρκετό. Η δε Κική, όταν φτιάξαμε ομαδική συνομιλία, κάθε φορά που πρότεινα να πάμε για καφέ, έλεγε πάντα το ίδιο ότι ”δεν μπορεί σήμερα γιατί έχει πολλές δουλειές” το οποίο ακολουθούσε ψεύτικες γλυκανάλατες προσφωνήσεις του ονόματός μου που τελείωναν σε -ακη, -τίνι κτλ και όταν απάνταγε η Μαρία θετικά, ξαφνικά ”δεν είχε πια δουλειές και μπορούσε να έρθει μαζί μας”.
    Πήγα διακοπές με αυτές τις 3 κοπέλες κι εκεί αυτό το αίσθημα έγινε εντονότερο. Στις διακοπές γνωρίσαμε τρεις Γερμανούς. Ο ένας από αυτούς άρεσε σε μένα και στην Κική η οποία φαινόταν ότι ήθελε πολύ να τον πλησιάσει αλλά για κάποιο περίεργο λόγο έκανε πως δεν την ενδιέφερε και κορόιδευε εμένα υπονοώντας ότι είμαι ”λυσσάρα” επειδή έλεγα ξεκάθαρα ότι θα ήθελα να του μιλήσω περισσότερο. Μην τα πολυλογώ, ο Γερμανός έδειξε τελικά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για μένα. Συνέχεια με κοίταζε, μου μίλαγε και μου πρότεινε και να βρεθούμε μόνοι (δεν έγινε κάτι τελικά γιατί ο τύπος κοίταζε τόσο έντονα και επίμονα που με τρόμαξε) Η Κική όταν συζητούσαμε για το Γερμανό και το φλερτ του σε μένα, ξίνιζε και έλεγε ότι ”τελικά δεν της αρέσει” και ότι φαντάζομαι πράγματα και ”ο άνθρωπος απλά μπορεί να κοίταζε τη θάλασσα” και άλλα τέτοια τα οποία λόγια μου φάνηκαν γεμάτα κακία και άρνηση. Δεν έδωσα συνέχεια πάραυτα αλλά είχα αρχίσει να την αντιπαθώ πολύ. Δεν ήμουν τρελή ούτε ψωνάρα, όντως με κοίταζε και με φλέρταρε και αυτό το έβλεπαν και οι άλλες δυο φίλες μου. Να σημειώσω εδώ ότι αυτές οι διακοπές ήταν οι πιο βαρετές σε όλη μου τη ζωή. Η Μαρία και η Κική έβρισκαν συνέχεια αφορμές να καθόμαστε στο κάμπινγκ και να μην κάνουμε απολύτως τίποτα, ούτε μία εκδρομή και τσίνιζαν ακόμα και με το παραμικρό να ξόδευαν για το οτιδήποτε (δεν τίθεται οικονομικό πρόβλημα και είχαμε πάει για 7 μέρες μόνο διακοπές εκ των οποίων οι 4 ήταν στο κάμπινγκ και δεν είδαμε απολυτως τίποτα!) Είχαν και κάποιες τρανσοφοβικές/ περίεργες απόψεις που δεν μου άρεσαν.
    Λίγες μέρες μετά λοιπόν κι αφού είχαμε επιστρέψει στην πόλη μας, βγαίνουμε έξω και μας λέει η Κική ότι μιλάει με 3 ωραίους άντρες παράλληλα τους οποίους γνώρισε στο δρόμο την ίδια μέρα. Ότι τρεις, ο καθένας ξεχωριστά σε διαφορετικές ώρες της ημέρας την πλησίασαν τάχα μου για να ρωτήσουν πληροφορίες σχετικά με τις οδούς και κατέληξαν να την φλερτάρουν και να ανταλλάξουν σόσιαλ μίντια. Μου φάνηκε πολύ περίεργη και φτιαχτή η όλη ιστορία αλλά δεν είπα τίποτα. Απλά αναρωτήθηκα από μέσα μου πως γίνεται να της φαινόταν τόσο περίεργο να με φλερτάρει εμένα κάποιος που γνωρίσαμε στις διακοπές αλλά για αυτή το να της την πέφτουν αξιοπρεπώς/ με όμορφο τρόπο στο δρόμο άντρες και να ανταλλάσσουν αριθμούς είναι καθημερινότητα. Λίγες μέρες αργότερα, μας είπε ότι βρέθηκε με έναν από αυτούς και της ξέφυγε ένα ”Δεν το περίμενα πάντως να είναι ψηλός. Στις φωτογραφίες φαίνεται πιο κοντός.”. Επιβεβαίωσε λοιπόν τις υποψίες μου ότι έλεγε ψέματα για να το παίξει δεν ξέρω κι εγώ τί. Τη ρώτησα απλά πως γίνεται να μην γνωριζε αν είναι ψηλός ή όχι εφόσον γνωρίστηκαν στο δρόμο και μου είπε ”Ε δεν τον καλοθυμόμουνα.” Δεν έδωσα συνέχεια απλά τα καμπανάκια που ήδη χτύπαγαν μέσα μου έγιναν ακόμα εντονότερα και πλέον μου φαινόταν ότι αυτή τα περισσότερα από όσα λέει είναι ψέματα ή μισές αλήθειες. Μετά από αυτό την αντιπάθησα τελείως αλλά έκανα υπομονή γιατί η Μαρία την έφερνε μαζί μας όποτε κανονίζαμε και δεν μπορούσα να πω και κάτι γιατί ήταν η ”κολλητή” της. Κάτι με χάλαγε και στη Μαρία αλλά δεν μπορούσα να προσδιορίσω τί ήταν.
    Και ερχόμαστε στο τώρα. 1 βδομάδα πριν, στέλνω μήνυμα προσωπικό στη Μαρία να πάμε για καφέ και μου λέει εννοείται και κανονίζουμε την ώρα. Αλλά δεν μου είπε που να βρεθούμε οπότε της έστειλα μήνυμα να την ρωτήσω. Στο οποίο μήνυμα μου απάντησε μισή ώρα πριν βρεθούμε! Πήγα λοιπόν στο σημείο που είπαμε, την ώρα που είπαμε μαζί με τη Βασιλική. Περιμέναμε μισή ώρα. Έπαιρνα τηλέφωνο τη Μαρία, καμία απάντηση οπότε φύγαμε και πήγαμε να καθίσουμε σε μια καφετέρια. 1,5 ώρα μετά, μου στέλνει μήνυμα η Μαρία για να μου πει ότι ”Τελικά δεν μπορεί να έρθει γιατί το επόμενο πρωί πρέπει να ξυπνήσει νωρίς νωρίς για ένα μνημόσυνο και το θυμήθηκε τώρα” (να πω εδώ ότι είχαμε κανονίσει στις 8 το απόγευμα και μου έστειλε μήνυμα στις 9 και μισή το βράδυ) Προφανώς δεν πίστεψα λέξη από την δικαιολογία της και τσαντίστηκα τόσο πολύ αφενός γιατί φέρθηκε πολύ άθλια αφετέρου γιατί με περνάει για πολύ μεγάλη ηλίθια και νομίζει ότι θα κάθομαι και θα χάφτω τα ψέματα τα δικά της και της κολλητής της. Οπότε την μπλόκαρα παντού αυτή και την άλλη μην τη χαρακτηρίσω, χωρίς δεύτερη σκέψη. Και δεν το μετανιώνω.
    Το θέμα είναι ότι είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ (τώρα το ψιλοξεπέρασα απλά είναι το γιατί που με τρώει και φέρονται έτσι κάποιοι) γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που θεωρώ έναν άνθρωπο φίλο μου, τον εμπιστεύομαι και τελικά στο τέλος σταματά να μου μιλάει/ με στήνει/ μου λέει ψέματα/ μου κάνει γκόστινγκ χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο. Και το χειρότερο είναι ότι ζω σε μια πόλη από την οποία έλειπα για πολλά χρόνια και είναι πολύ δύσκολο να βρω νέες παρέες. Εννοείται ότι ψάχνω για χόμπι, εθελοντισμό κτλ αλλά τώρα νιώθω μια μοναξιά. Μου λείπει πολύ να έχω δίπλα μου άτομα να συνεννοούμαι και να κάνουμε καλή παρέα χωρίς συμφέροντα, χωρίς ψέματα και χωρίς άλλες κατινιές. Κι από όταν επέστρεψα από το εξωτερικό, αυτό δεν το έχω. Έχω μόνο μια φίλη αλλά δεν μπορώ να στηρίζομαι μόνο σε αυτή συνέχεια. Πραγματικά δεν ξέρω τί θα μπορούσα να κάνω και δεν μου είναι εύκολο να βγω σε κλειστές ομάδες του φβ και να πω ότι δεν έχω φίλες ούτε θέλω να μου μιλάει κάποιος από οίκτο ή να πιέζω καταστάσεις και να γίνομαι φορτική. Περιμένω με χαρά τις συμβουλές σας και τις γνώμες σας.

    #83338

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπέρα! Από τη στιγμή που ψάχνεις για χόμπι εθελοντισμούς κλπ είναι σίγουρο ότι θα διευρύνεις τον κύκλο σου. Επίσης, θα έλεγα να ψάξεις και για σύντομες κοινωνικές δράσεις (π.χ. μοίρασμα φαγητού, bazaar βιβλίων). Διοργανώνονται από διάφορες συλλογικότητες κατά καιρούς. Ακόμη, μπορείς να ψάξεις για πεζοπορίες/ξεναγήσεις/αθλητικά δρώμενα στα οποία μπορείς να δηλώσεις ατομική συμμετοχή και να γνωρίσεις εκεί άτομα.

    #83480

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Πολύ παιδιαστικες συμπεριφορές από τις κοπελες. Νομίζω πως αυτό που κλωτσούσε μέσα σου για την Μαρία ήταν το ότι ήταν κολλητή με την Κική η οποία φερόταν πολύ άσχημα και κομπλεξικα. Κάπου τα βρισκανε όπως αποδείχτηκε αλλά καλύτερα για εσένα ώστε να πας παρακάτω.
    Εκτός από αυτά που πρότεινε ο Μr monopoli , μπορείς να αρχίσεις κάποιο χομπι πχ χορό, ζωγραφική , κάποια αερόβια γυμναστική ή κάτι άλλο που να είναι ομαδικό και να σου αρέσει. Μπορείς ακόμα και να γράψεις στη στήλη “συναντήσεις αναγνωστών ” του Αμπα αν και είπες πως δεν είναι το στυλ σου…Μια άλλη επιλογή είναι αν μπορείς να κανονίσεις με την άλλη κοπέλα να βγείτε ως παρέα με κάποια άλλα άτομα πχ φίλους της. Είναι δύσκολο να βρεις νέους φίλους ,το καταλαβαίνω. Θέλει υπομονή και είναι λιγάκι ψυχοφθόρα διαδικασία.

    #84263

    Astrid
    Συμμετέχων

    Γειά σου, Sailor Earth, ελπίζω να είσαι καλά. Είμαι στην ακριβώς ίδια κατάσταση. Επέστρεψα στην πόλη μου και δεν έχω παρέα. Είναι πολύ ζόρικο δυστυχώς. Οι ιδέες σου είναι πολύ καλές. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις κάποια ξένη γλώσσα, αν θέλεις φυσικά. Ή κάποιο σεμινάριο, υπολογιστές κτλ. Κάτι που να έχει συχνότητα και διάρκεια. Σε ένα τέτοιο πλαίσιο νομίζω θα είναι πιο εύκολο να γνωριστείς με καινούργια άτομα και να έρθετε πιο κοντά.
    Καταλαβαίνω ότι η μία φίλη δεν είναι ‘αρκετή’ ωστόσο είναι και αυτό πολύ σημαντικό. Μπορείς να της προτείνεις να κάνετε κάποια δραστηριότητα μαζί και είναι πιθανό να γνωρίσεις άτομα μέσω εκείνης όπως ανέφερε και η Ocelotoς.
    Σχετικά με το περιστατικό με τις κοπέλες είναι πολύ κρίμα αλλά το χειρίστηκες όπως έπρεπε πιστεύω. Μπορεί να πάρει λίγο χρόνο αλλά καλύτερα να μην σπαταλάς την ενεργεία σου σε αυτό.
    Είναι ζόρικη αυτή η περίοδος και – από την δική μου εμπειρία μόνο, δεν θέλω να γενικεύσω – δεν υπάρχουν εγγυήσεις ότι μέσα από αυτές τις δραστηριότητες θα γνωρίσεις άτομα με τα οποία θα ταιριάξετε. Έχεις όμως την διάθεση να γνωρίσεις νέους ανθρώπους και αυτό μετράει! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
    Υ.Γ Ξέρω ότι δεν είναι αρκετό αλλά, καθώς είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση, αν θες κάπου να μιλήσεις για αυτό, θα είμαι εδώ!

    #84463

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Πήγα να ξεκινήσω δραστηριότητες, χόμπι κτλ όμως έτυχε απρόσμενα πριν λίγες μέρες και με επέλεξαν να δουλέψω σε ένα εργαστήριο οπότε θα φύγω από την Πάτρα, θα πάω σε άλλη πόλη και φτου ξανά κι από την αρχή. Άλλαξε τελείως τώρα το πρόγραμμά μου. Νιώθω ακόμα μοναξιά αλλά δεν θα ‘ναι για πολύ γιατί σε 2 βδομάδες φεύγω. Ελπίζω να είναι μια καλή αρχή! Astrid σε νιώθω πάρα πολύ. Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι είμαστε σε αυτή την κατάσταση σε μια πόλη που δε γνωρίζουμε ή μια πόλη που είχαμε χρόνια να μείνουμε και με τον κορονοιό η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη. Έχει ιδιωτική συνομιλία η ιστοσελίδα της α μπα; Μπορείς να μου πεις το mail σου ή οτιδήποτε άλλο μέσο επικοινωνίας αν θες για να μιλήσουμε! Θα χαρώ πολύ! 🙂

    #84466

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    *πρακτική σε εργαστήριο ήθελα να πω.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.