Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #91354

    karavida
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα αμπίτισσες! Απευθύνομαι εδώ μιας και διαβάζουν πολλές πολλές γυναίκες και εμπιστεύομαι και το επίπεδό τους γιατί σε άλλα forums για το θέμα μου έφυγα απογοητευμένη. Θα ήθελα να μου προτείνετε ,αν κάποια έχει καλή εμπειρία, δερματολόγο στην Αθήνα για αλωπεκία. Ξέρω ότι δεν υπάρχουν πολλές λύσεις και αγωγές όταν η αλωπεκία είναι κληρονομική ,αλλά θα ήθελα κάποιον καλό γιατρό και καλό άνθρωπο να με παρακολουθεί, ιδίως σε ενδεχόμενη περίοδο της εγκυμοσύνης, και όχι άλλους πχ ινστιτούτα που πουλάνε ελπίδα με χιλιάδες ευρώ χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Δεν είναι τόσο τα χρήματα όσο η απογοήτευση, αλλά φυσικά και τα χρήματα.

    #92154

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 3.5 χρόνια. Επισκέφθηκα δύο δερματολόγους με ειδίκευση στην τριχολογία, στην Αθήνα. Έκανα επώδυνες και ακριβές θεραπείες PRP. Πηγαίνω στο Νοσοκομείο Συγγρός και με παρακολουθεί Διευθύντρια Πανεπιστημιακής κλινικής. Εχω δοκιμάσει όλων των ειδών τα σαμπουάν, λοσιόν, σπρέι, κάψουλες από το στόμα, μείγματα μινοξιδίλης από φαρμακεία που ειδικεύονται στην παρασκευή δερματολογικών σκευασμάτων, μέχρι και λάδια από τη γνωστή μελαχρινή χημικό με την εταιρεία καλλυντικών στην Αγ. Παρασκευή (και αλλου) που κάνει θραύση στα σόσιαλ.

    Όσο τρελό και αν ακουστεί (το αντιλαμβάνομαι και ξεκαθαρίζω ότι ΔΕΝ είμαι τρολ), αυτό που λειτούργησε με ξεκάθαρα αποτελέσματα στην ανάσχεση της απελπιστικής τριχόπτωσης, είναι η συμβουλή μιας δερματολόγου σε ένα φίλο, ο οποίος αντιμετώπισε παροδικό πρόβλημα αλωπεκίας, να τρώει ψάρι (Ω3) όσο το δυνατόν συχνότερα, ιδανικά κάθε μέρα. Γκούγκλαρα και βρήκα ότι το ψάρι με τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε Ω3 λιπαρά είναι το σκουμπρί και έτσι ξεκίνησα να τρώω μια κονσέρβα κάθε ημέρα, 5 ημέρες την εβδομάδα. Το καταναλώνω σαν φάρμακο, όχι σαν γεύμα. Στον ένα μήνα η τριχόπτωση μειώθηκε εντυπωσιακά και τώρα διανύω τον δεύτερο βλέποντας τα αποτελέσματα να διατηρούνται.

    Δεν ξέρω αν θα δουλέψει στην περίπτωσή σου, δεν ξέρω αν ενδείκνυται σε περίοδο εγκυμοσύνης, δεν ξέρω αν οι κάψουλες μουρουνέλαιου ή κάποια άλλη εναλλακτική θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Όπως περιέγραψα πιο πάνω όμως, έχω δοκιμάσει πάρα πολλά διαφορετικά μέσα όλο αυτόν τον καιρό και τηρώ με συνέπεια τη θεραπεία που ακολουθώ. Το ψάρι το καταναλώνω επικουρικά προς τα άλλα μέσα (δε σταμάτησα δήλαδή τα υπόλοιπα) αλλά μέσα σε 4 εβδομάδες εντόπισα τη διαφορά, τόσο στην απώλεια των μαλλιών (τρίχες που φεύγουν στο λούσιμο βούρτσισμα) όσο και στην ποιότητα και την υφή της τρίχας που άλλαξε και δυνάμωσε.

    Επίσης η εμπειρία της συνεργασίας μου με τους ιδιώτες γιατρούς δεν ήταν καλή, για τα ιδιαίτερα υψηλά ποσά επίσκεψης που κατέβαλλα (και μάλιστα μαύρα, δε δέχονταν με τίποτα πληρωμή με POS, ο ένας από τους δύο μάλιστα με “απειλούσε” με περαιτέρω αύξηση της τιμής της επίσκεψης αν επέμενα για ηλεκτρονική πληρωμή και απόδειξη). Δεν ήταν διατεθειμένοι να συζητήσουν για την πορεία της θεραπείας, να αλλάξουν τα σκευάσματα που δεν απέδιδαν ή δεν ταίριαζαν στο δέρμα μου, με είχαν στον αυτόματο και με αντιμετώπιζαν σαν πορτοφόλι και όχι σαν ασθενή. Στο νοσοκομείο ένιωσα πολύ πιο ήσυχη, εξετάζουν το κεφάλι μου κάθε φορά κάτω από φακό, απαντούν στις ερωτήσεις μου, υπάρχει αλληλεπίδραση, μου δίνουν συμβουλές.

    #95565

    Double espresso ☕
    Συμμετέχων

    Έχω ανδρογενετική αλωπεκία και έχω δυσκολευτεί πολύ κι εγώ με το θέμα αυτό.
    Έχω δοκιμάσει πολλά, και τελικά είδα τεράστια διαφορά όταν ξεκίνησα αγωγή με την δερματολόγο μου (με την οποία αντιμετώπισα και ακμή ως ενήλικη και ουλές ακμής με πραγματικά εντυπωσιακά αποτελέσματα) – το όνομα του ιατρείου της είναι Pretty-You by Dr Elina Theodorakopoulou και βρίσκεται στην Ακαδημίας.
    Την προτείνω με κλειστά μάτια!

    #104902

    AvetaIsolaRossa
    Συμμετέχων

    Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, την πρώτη φορά πέρασε μόνο του, γέμισε το κενό στο σκαλπ χωρίς να πάω σε γιατρό ή να πάρω θεραπεία. Τη δεύτερη φορά ήταν σε περισσότερο εμφανές σημείο κι επέμενε, μάλιστα ένιωθα πως μεγαλώνει ανησυχητικά. Ήταν μια περίοδος έντονου στρες,με μετακόμιση στην επαρχία μετά από 25 χρόνια στην Αθήνα, με σταμάτημα από τη δουλειά κλπ, οπότε το αποδίδω εκεί.
    Πήγα σε δερματολόγο που μου πρότειναν, με είδε, μου πήρε λίγα χρήματα, μου έδωσε συνταγή με αλοιφή και σπρέι και πρότεινε εξετάσεις αιματος που προηγήθηκαν για να αποκλεισει άλλα αίτια. Ακολούθησα τη θεραπεία όχι με κατάνυξη μπορώ να πω αλλά με μια σχετική συνέπεια και είδα σταδιακά αποτελέσματα όχι θεαματικά. Μετά από 7 μήνες περίπου το κενό γέμισε. Επίσης μου είπε πως αν κάποια στιγμή επανεμφανιστεί αλωπεκία ( γυρεοειδης αν το λέω σωστά) να ακολουθήσω την ίδια θεραπεία. Αν ενδιαφέρεστε για πληροφορίες για τη γιατρό στείλτε μου να σας πω πληροφορίες.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.