• Αυτό το θέμα έχει 19 απαντήσεις, 16 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #92155

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πολύ ωραίες οι προτάσεις σας! Έχω κάνει λίστα, πραγματικά.
    @Babby Doll για μένα είναι από τις καλύτερες, όχι μόνο της χρονιάς.
    Τέλειο το Fleabag (δεν το έχω δει όλο), όπως και το Russian Doll.

    Το τελευταίο διάστημα έχω δει ταινίες. Αν σας ενδιαφέρουν μπορείτε να δείτε:
    το ντοκιμαντέρ ”Time” https://www.youtube.com/watch?v=kq6Hh07oLvs&pbjreload=101,
    το ”Pieces of a woman” https://www.youtube.com/watch?v=1zLKbMAZNGI,
    το ”The Prom” (το πηρε το ματι μου και στις προτάσεις του ΣΚ) https://www.youtube.com/watch?v=TJ0jBNa6JUQ &
    το ”Promising young woman” https://www.youtube.com/watch?v=7i5kiFDunk8.

    #92758

    matilda
    Συμμετέχων

    Συμφωνώ απόλυτα για το Mrs.Maisel! Έχει τρομερά έξυπνους διαλόγους και μου αρέσει πολύ και η αισθητική της σειράς! Να προσθέσω επίσης τα:
    – Killing Eve
    – Unorthodox
    – The mess you leave behind (ισπανόφωνο)
    – Fleabag
    – Valeria (ισπανόφωνο)
    – Pretend it’s a city
    – Anne with an E
    – Atypical

    Από ταινίες τελευτάια είδα μια πολύ καλή στο Νετφλιξ που αναφέρεται στην γενοκτονία των Αρμένιων. Λέγεται The Promise.

    #92880

    saligari
    Συμμετέχων

    Γεια σας! Ειδα τυχαία μια μικρή αυστραλέζικη σειρά στο Νετφλιξ, το “Please, like me”
    Μου άρεσε πολύ, ήρωας ειναι ενας 20 χρονος που συνειδητοποιεί οτι ειναι ομοφυλόφιλος, (δεν κανω σπόιλερ, συμβαίνει στα πρωτα 10 δευτερολεπτα της σειρας).
    Παρακολουθούμε τη ζωή του και τις σχεσεις του, φιλικες, ερωτικές, συγγενικές. Ειναι χαλαρή και γλυκιά σειρα, και περιέχει αρκετή δόση αποδοχής της ομοφυλοφιλίας, που σε κανει να χαμογελας, και ειναι και σε σημεία αρκετα συγκινητική!
    Αγγίζει και ψυχικές διαταραχές, με εναν πολυ gentle τροπο. Μου αρεσε περισσότερο απο όσο περίμενα και την είδα μονορούφι!

    #93111

    QueenBee
    Συμμετέχων

    Κι εγώ ξεκίνησα πρόσφατα το Marvelous Mrs Maisel και είναι εκπληκτικό! Χαίρομαι που το έχετε ήδη προτείνει σε αυτό το forum. Αναδεικνύοντας τις βαθειά σεξιστικές απόψεις της δεκαετίας του ’50-’60 γίνεται απόλυτα φεμινιστικό. Αξίζει να το παρακολουθήσετε όχι μόνο για την αναβίωση της ατμόσφαιρας της εποχής (δεν έμειναν μόνο στα ρούχα, μαλλιά, πολυκαταστήματα, αλλά βρήκαν και χάρτινη σακούλα στυλ ’50s για τα πατατάκια!!), τις υπέροχες αντιδράσεις της πρωταγωνίστριας και την ωραία (και σε μερικά σημεία πολύ αστεία) πλοκή (χαρη στους δημιουργούς των Gilmore girls). Αξίζει κυρίως γιατί μας κάνει να συνειδητοποιήσουμε πόσα έχει καταφέρει να αλλάξει το φεμινιστικό κίνημα όλα αυτά τα χρόνια.

    #105904

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κατά τη διάρκεια της καραντίνας είδα το Mrs. America που λάτρεψα. Ήταν πρόταση σε ένα σχόλιο εδώ στο site. Το συστήνω ανεπιφύλακτα γιατί εκτός των άλλων αναφέρεται σε πραγματικά γεγονότα.
    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω και δεν ξέρω αν είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος είναι το εξής: Είδα (και προτείνω) την σειρά Mare of Easttown με πρωταγωνίστρια την Kate Winslet, στο ρόλο μιας αστυνομικού. Η σειρά έχει εκπληκτικά φεμινιστικά στοιχεία στον τρόπο που αποδίδεται ο ρόλος και στο γεγοντός ότι αφορά μια ολόκληρη κοινότητα με ιδιαίτερη μνεία στις φίλες της αστυνομικού. Όμως αυτό που με ξένισε δυσάρεστα είναι ότι *ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILER* υπάρχει μια σχέση ανάμεσα σε μια δεκαπεντάχρονη με έναν σαραντάρη και βάλε και κάθε φορά που αναφέρονται σε αυτή λένε relationship. Μα αυτό είναι βιασμός ή έστω κάποιος παρεμφερής νομικός όρος. Ή ακόμη και αν δεν ασχοληθούμε με τη νομική πλευρά του θέματος δεν θα έπρεπε έστω να είναι καταδικαστέο φαινόμενο. Και μάλιστα σε μια σειρά με τόσα φεμινιστικά χαρακτηριστικά. Κανείς δεν ασχολείται με αυτή την πτυχή. Αντιθέτως συμπεριφέρονται στην κοπελίτσα ως να ήταν άλλη μια γυναίκα – τρίτη σε έναν γάμο (γιατί το μεσήλικο παληκάρι μας είναι και οικογενειάρχης πανάθεμά τον). Αν το δει κάποια ας μου δώσει μια άλλη οπτική…

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.