Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #93441

    Fraulitsa
    Συμμετέχων

    Ουράνιο τόξο, τα ίδια λένε και πολλοί άντρες, ότι είναι πολύ δύσκολο για τον άντρα να κάνει σεξ, ενώ οι γυναίκες κάνουν ό,τι ώρα θέλουν επειδή αυτές διαλέγουν. Για την περίπτωσή σου θα έλεγα ότι σου κάνουν ghosting για τους λόγους που πολύ σωστά εντόπισες αλλά τους πέρασες λίγο στα γρήγορα. Δεν έχεις δικό σου σπίτι, οπότε το να πάτε σε ξενοδοχείο είναι έξοδα και διαδικασία και δεν είσαι διατεθημένη να πας στο δικό τους (και καλά κάνεις αν αισθάνεσαι έτσι, δικαίωμά σου), οπότε δεν κάθονται να ασχοληθούνε να σε γνωρίσουν παραπάνω για να κάνουν απλά ένα κρεβάτι. Βαριούνται. Δεν έχει να κάνει σίγουρα με την εμφάνισή σου, αυτό να το βγάλεις από το μυαλό σου, διότι αν δε τους άρεσες με το που σε είδαν στο προφιλ και σε κάνανε match, δε θα έβγαιναν καν μετά σε ραντεβού για να σε φέρουν ύστερα σπίτι για την συνέχεια (και όχι για να σε γνωρίσουν σαν άτομο πρώτα, όπως θες εσύ). Οπότε μην στεναχωριέσαι για τα ghosting αυτά, θέλατε απλά άλλα πράματα. Εκείνοι θέλαν πιστεύω κάτι πιο γρήγορο, χωρίς πολλά πολλά κανονίσματα και ίσως για μία φορά μόνο και τους άρεσες αρκετά για αυτό το στόχο αλλά εσύ θέλεις μεν σεξ, αφήνεις δε και ανοιχτό το ενδεχόμενο για περαιτέρω εξέλιξη. Δεν έχουν όλοι δυστυχώς την ενέργεια να ασχοληθουν. Υπάρχει πράγματι ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που βλέπει το τίντερ σαν τζάμπα παροχή σεξουαλικών υπηρεσιών, για να το πω κομψά. Ε, για αυτούς ούτε καν να κάθεσαι να στεναχωρίεσαι που σε απέρριψαν.

    Η συμβουλή μου θα ήτανε να μην ξαναβγεις με άτομο το οποίο όπως λες και συ σου φάνηκε μέτριας εμφάνισης, σα να περίμενες ότι για το λόγο αυτό θα έκανε το ψυχικό να κάνει σεξ με όποια να είναι. Υποτιμάς τον έαυτό σου με αυτό που λες και ξεχνάς ότι κάποιοι άνθρωποι, ανεξάρτητα από το πως είναι εμφανισιακά, παραμέουν πιστοί στα γούστα τους και καλά κάνουν αν έτσι νιώθουν, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα περιμένουν πολύ μέχρι να κάνουν σεξ με ατομο που να αντιστοιχεί στα γούστα τους. Έτσι θα έπρεπε να σκέφτεσαι και συ βασικά. Αφού θες κυρίως να κάνεις σεξ όπως λες, να βγαίνεις μόνο με αυτούς που με το που τους δεις θα παθαίνεις σοκ και τρέμουλο και θα θες να τους βάλεις αμέσως κάτω να τους αλλάξεις τα φώτα. Να λες από μέασ σου, “ώ ρε μάνα μου, τι μανάρι είναι αυτό, θέλω να το κατασπαράξω τώρα” και όχι να βγαίνεις με μισή καρδιά με κάποιον που δε σε ανάβει και τόσο, με την κακομοίρικη ψυχολογία ότι δε βαριέσαι, ας πάω, μήπως είναι και αυτός αντίστοιχα απελπισμένος με μένα και γίνει ίσως κάτι. Αυτά είναι ημίμετρά και ίσως να είναι και ο λόγος που σου βγαίνει αυτή η συστολή που οι άλλοι την μυρίζονται, καταλαβαίνουν ότι δεν γουστάρεις και μετά γι’ αυτό δεν ασχολούνται περαιτέρω.

    Στα λέω όλα αυτά γιατί έχω παρατηρήσει και γω από τα άπειρα ραντεβού απο τίντερ που έχω βγει ότι όταν ο άλλος ψάχνει κάτι γρήγορο και εύκολο, να του έρθει έτοιμο και γενικά βαριέται να ασχοληθεί πολύ έτσι όπως έχουν γίνει οι γνωριμίες από κει μέσα, επειδή έχει προφανώς άλλες 40 κοπέλες στην ουρα να περιμένουν να τις δοκιμάσει, αν δεν τον φιλίσω στο τέλος του 1ου ραντεβού επειδή δε μου βγήκε αρκετα ή επειδή θα ήθελα να τον ξαναδώ για να κρίνω, ε, μετα χαλάει το πράμα και αρχίζουν εκείνοι να απομακρύνονται. Δε πειράζει όμως, γιατί εγώ άλλη εξέλιξη και άλλο ρυθμό ήθελα, οπότε στο καλό να πανε, δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα σου έλεγα να το δεις και συ έτσι χαλαρά κάπως και να είσαι πιστή στα γούστα σου, αν και το ξέρω ότι είναι δύσκολο, όταν θέλεις απλά διακαώς επιτέλους να γίνει κάτι.

    Το αρχικό μου ποστ βασικά το οποίο αποτέλεσε και το έναυσμα έναρξης αυτού του νήματος ήταν πως αντιμετωπίζετε εσείς το γεγονός ότι κάποιοι εξαφανίζονται χωρίς εξηγήσεις και αν ζητάτε εσείς οι ίδιοι εξηγήσεις ή τους αφήνετε να πάνε στην ευχή του θεού όταν έχει υπαρξει ήδη κάποια τριβή. Το να εξαφανιστεί μετά από 1 άντε βαριά 2 ραντεβού ο άλλος, τη στιγμή που δεν πρόλαβε να γίνει και κάτι, εγω προσωπικά δε το θεωρώ και τόσο τραγικό. Μάλλον λογικό αν δε αρέσαμε ο ένας στον άλλον. Αλλά το άλλο το θέμα, που τον βάζεις σπίτι σου αρκετές φορές, που λέει και δείχνει πράματα μεγάλα για κάνα μήνα, 2μηνο, 3μηνο και μετά εξαφανίζεται έτσι απλά, Ε ΠΟΛΥ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ!

    #93652

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ghosting έχω κάνει μόνο μια φορά, με το πρώτο τιντερ ντειτ μου. Νομίζω πως το χάρηκε και αυτός, γιατί μας έβγαλε από την άβολη θέση να πουμε πως δε θα ξαναβρεθούμε. Ήταν εμφανές, για μένα τουλάχιστον, πως δεν υπήρχε χημεία, και τα λίγα μηνύματα που ανταλλάξαμε μετά ήταν από ευγένεια. Πέρα από αυτό έχω μόνο δεχτεί ghosting, ευτυχώς όχι από σχέση.

    Συμφωνώ με πολλά από αυτά που ειπώθηκαν ήδη. Πολλοί άνθρωποι δεν έχουν στον κώδικα συμπεριφοράς τους το να στείλουν το μήνυμα ‘θέλω να διακόψουμε, γιατί δεν πιστεύω πως ταιριάζουμε’. Δεν έχω βρει τον κατάλληλο τρόπο να το αντιμετωπίσω. Την τελευταία φορά που μου συνέβη ήταν του στυλ ΄έχω πολλή δουλειά’ και με στεναχώρησε πολύ. Μου πήρε καιρό να το χωρέσει το μυαλό μου πως γίνεται ένας άνθρωπος από τη μια μέρα στην άλλη να αλλάζει τόσο πολύ στο στυλ επικοινωνίας του. Τελικά απλώς γίνεται, γιατί οι άνθρωποι λειτουργούν πολύ διαφορετικά. Αυτό που για σένα είναι βασική ευγένεια, για τον άλλον είναι περιττό. Το σημαντικό για μένα είναι να έχεις σαφές στο μυαλό σου το γιατί θες να ασχοληθείς με τον άλλον αφού σου κάνει ghosting. θες όντως να μάθεις το λόγο που κάποιος δεν σε θέλει; Θες κάποιου είδους τιμωρία; Ελπίζεις πως αν πεις κάτι θα υπάρξει επανασύνδεση; Θες να βγεις από πάνω; Πιστεύω πως αν το γνωρίζεις αυτό για τον εαυτό σου μπορείς να διαχειριστείς την απόρριψη πιο εύκολα.

    Γενικά πάντως εμένα αυτή, αλλά και άλλες άσχημες συμπεριφορές με έχουν οδηγήσει στο να έχω κλείσει όλα τα dating apps και πλέον να μην ασχολούμαι καθόλου με το σπορ. Βοηθάει και το λοκνταουν, που με έχει κάνει να ανεβάσω πολύ τα κριτήρια βάσει των οποίων αποφασίζω να βάλω ένα άτομο στη ζωή μου. Αλλά ρε παιδιά δεν μου φαίνεται πλεόν ότι αξίζουν όλα αυτά τα χαζορανετβού, μπρος στη σκατένια συμπεριφορά πάρα πολλών ανθρώπων εκειμέσα. Ελπίζω ειλικρινά οι περισσότερες από εσάς να έχετε καλύτερες εμπειρίες από dating.

    #93635

    Ουράνιο Τόξο
    Συμμετέχων

    Αγαπητή Fraulitsa,

    Σ’ ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα και εμψυχωτικά σου λόγια! Πραγματικά μου δίνει πολύ δύναμη που και άλλες κοπέλες έχουν τα ίδια βιώματα με εμένα οπότε νιώθω ότι δεν είμαι μόνη και τέτοιες συμπεριφορές είναι κάτι πολύ κοινό , οπότε μαθαίνω να μην το παίρνω πολύ προσωπικά. Βέβαια αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι δυστυχώς οι άντρες έχουν μάθει να φέρονται έτσι γιατί πολύ απλά μπορούν (πχ ghosting) αλλά εμείς θα προσπαθήσουμε να είμαστε ευγενικές και θα δώσουμε πολλές ευκαιρίες στους άλλους.

    Αυτό που παρατηρώ και από μένα και από τις φίλες μου που βγαίνουμε ραντεβού με άτομα από το τίντερ είναι ότι ενώ κι εμείς μπορεί να μιλάμε με πολλούς, συνήθως αναλογικά με έναν ή αντε το πολύ δυο άτομα να φάμε κόλλημα και να θέλουμε να βγούμε στο διάστημα ενος εξαμήνου. Αντίστοιχα οι άντρες θα βγουν με πιο πολλές κοπέλες αναλογικά το ίδιο διάστημα. Εμείς κάνουμε ένα γερό ξεσκαρτάρισμα ενώ αυτοί δεν το φιλτράρουν και πολύ. Οπότε μειώνονται οι πιθανότητες για εμάς να βρούμε άτομα που να ταιριάζουμε.

    Όσο για αυτό που λες για το ghosting αφού βγαίνεις με τον άλλον για κάποιους μήνες, μου έχει συμβεί και είναι πολύ εξοργιστικό. Εκεί βέβαια και ζητάω εξηγήσεις (συνήθως ή δεν απαντάνε ή θα είναι απάντηση τύπου δεν ταιριάζουμε ή δεν έχω χρόνο , που στην ουσία σημαίνει ότι έχει βρει άλλη ή άλλες). Το μόνο που μπορείς να κάνεις εκεί είναι να το δεχτείς και να πας παρακάτω. Το ξέρω ότι είναι πολύ απαίσια συμπεριφορά και εκεί για μένα έγκειται η διαφορά του πως συμπεριφέρονται οι γυναίκες και οι άντρες (δεν θέλω να κάνω γενικεύσεις αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ). Δυστυχώς τις περισσότερες φορές νομίζουμε ότι ενώ κυλάει όμορφα η σχέση, στην ουσία κυλάει όμορφα για εμάς και ο άλλος έχει πάρει ήδη την απόφαση να το λήξει χωρίς να έχει δώσει κάποια ένδειξη.

    Προσωπικά εγώ και απ’όσο ξέρω και οι φίλες μου, δεν θα κάναμε ποτέ ghosting σε έναν άνθρωπο με τον οποίο βγαίνουμε εδώ και λίγους μήνες αλλά και μέρες μην σου πω. Το θεωρώ πολύ αγενές. Απαξ και μπω στην διαδικασία να βγω με κάποιον είναι γιατί έχω επιλέξει να μπω στη συνθήκη ας πουμε σχέσης ή μόνο ερωτικής επαφής με τον συγκεκριμένο γιατί μου αρέσει και τον γουστάρω οπότε προσπαθώ να φερθώ σωστά. Αν για κάποιο λόγο δω στην πορεία ότι δεν ταιριάζουμε θα είμαι ειλικρινής απέναντί του και θα τα βάλουμε κάτω να συζητήσουμε για ποιο λόγο δεν προχωράει παρακάτω και να το λήξουμε. Δεν θα εξαφανιστώ ξαφνικά χωρίς εξηγήσεις. Δυστυχώς όμως, οι περισσότεροι άντρες λες κι είναι προγραμματισμένοι φέρονται έτσι ενώ εμείς όχι. Δεν ξέρω γιατί αλλά τους έχουν μάθει να είναι αγενείς και μπορούν να είναι, τους το επιτρέπει η κοινωνία. Σίγουρα δεν είναι όλοι έτσι αλλά είναι μια μεγάλη πλειοψηφία. Αντίθετα είναι πολύ σπάνιο να ακούσεις για γυναίκες να εξαφανίζονται χωρίς εξηγήσεις ειδικά όταν ένα ειδύλλιο δείχνει να κυλάει όμορφα.

    Ειδικά το τελευταίο διάστημα μου έχουν τύχει απανωτά κάτι τέτοιες περιπτώσεις που ήταν άτομα υπεράνω υποψίας και λέω αφού αυτοί συμπεριφέρονται έτσι φαντάσου άλλοι πως θα είναι. Τι να πω, είναι σημεία των καιρών, μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα γιατί για εμένα έχει να κάνει με τα βασικά της κοινωνικής συμπεριφοράς που μας έχουν μάθει από μικρή ηλικία.

    Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είμαστε πολλές οι γυναίκες ανεξαρτήτως ηλικίας που έχουμε τα ίδια βιώματα οπότε αυτό για μένα δείχνει κάτι για την προβληματική συμπεριφορά των αντρών και πως θα μπορούσε να αλλάξει αυτό το ”πλεονέκτημα” που έχουν (δεν ξέρω πως να το θέσω), να αποφασίζουν αυτοί χωρίς εξηγήσεις και εντελώς αγενέστατα κατ’εμέ, να λήξουν μια σχέση (είτε μακροχρόνια είτε ολιγοχρόνια είτε απλώς ένα σύντομο ερωτικό ειδύλλιο)

    #93819

    dasistalles
    Συμμετέχων

    @μιμοζα σε καταλαβαίνω μου έτυχε προσφάτως. Μιλούσαμε επι 4 μερες συνεχόμενα και βρήκαμε πολλά κοινά σε συμπεριφορές, αξίες, θέλω και υπήρχε ενδιαφέρον και απο τις δυο πλευρές και όπως παραδέχτηκε η άλλη πλευρά έψαχνε να δει αν του ειχα στείλει μηνυμα και χαιρόταν που ρωτούσα για την ανακαίνιση που ήθελε να κάνει και εκεί που όλα καλά… ξαφνικά σιγή ασυρμάτου… λεω οκ θα έχει δουλειά. Στέλνω ένα γειά μου απαντά στο δευτερόλεπτο ότι όντως έχει δουλειά και αυτο ήταν. Διαβαζε τα μηνύματα, αλλα δεν απαντούσε ποτέ… του ευχήθηκα να είναι καλά και τον διέγραψα. Δεν είχε νόημα να στέλνω, να το διαβάζει και να μην απαντάει… Σκέφτομαι ότι δεν μαρεσει να έχω Καβαντζες και ούτε να με έχουν για καβαντζα. Τι μπορεί να σκέφτεται δεν μπορώ να ξέρω. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι τελικά στο θέμα επικοινωνίας δεν ταίριαζαν οι συμπεριφορές μας και οκ πάμε παρακάτω.

    #94175

    Ουράνιο Τόξο
    Συμμετέχων

    @dasistalles επειδή κι εμένα πρόσφατα μου έτυχε κάτι παρόμοιο (μίλαγα με κάποιον και νόμιζα ότι είχα καλή γραπτή επικοινωνία, είχα βγει μαζί του και είχα ένα feeling ότι με αυτό τον άνθρωπο ταιριάζω γιατί από κοντά κάναμε ωραίες συζητήσεις και μετά εξαφανιζόλ ο τύπος), νομίζω ότι το σχόλιο σου είναι τόσο εύστοχο, τόσο to the point (δηλ. ότι δεν ταιριάζουν οι συμπεριφορές στο θέμα επικοινωνίας και πάμε παρακάτω). Τοποθετείς τα πράγματα στη σωστή διάσταση, εξάλλου τι έγινε; απλώς μιλάς (ή βγαίνεις με κάποιον). Δεν χρειάζεται να μεγαλοποιούμε τα γεγονότα αλλά ρε γαμώτο είναι δύσκολο. Νομίζω όταν μιλάμε ή / και βγαίνουμε με κάποιον και μας αρέσει, λογικό δεν είναι να τσιμπιόμαστε λιγάκι και να κάνουμε ψιλοσενάρια ότι θα συνεχιστεί κλπ.

    Δεν ξέρω γιατί, δεν θέλω να κάνω γενικεύσεις αλλά κρίνοντας από τον περίγυρώ μου, νομίζω ότι εμείς οι γυναίκες έχουμε την τάση να τσιμπιόμαστε λίγο παραπάνω με τον κάθε τυχόντα που μας γυαλίζει ενώ οι άντρες κλαιν μαιν. Άραγε υπάρχουν άντρες ακόμα που θέλουν να ερωτευτούν και να γνωρίσουν ουσιαστικά μια κοπέλα;; Δυστυχώς εγώ δεν είμαι άτομο που διαχειρίζεται εύκολα την απόρριψη (έχω φάει πολύ απόρριψη αλλά ακόμα δεν έχω εξοικειωθεί με δαύτη) και θα ήθελα κάποια στιγμή να μην με επηρεάζει η απόρριψη, το ghosting του κάθε τυχάρπαστου. Μακάρι με το πέρασμα του χρόνου να μην στεναχωριέμαι και να μην το βάζω κάτω.

    #94472

    BabyDoll
    Συμμετέχων

    Ουράνιο τόξο, νομίζω μεγαλώνοντας και αποκτώντας περισσότερες εμπειρίες θα βρεις τρόπου να αντιμετωπίσεις το ghosting. Ως άτομο που έχω δεχτεί ghosting αλλά το έχω κάνει κι εγώ θα σου πω οτι τις περισσότερες φορές είναι η πιο βολική λύση και για τις δύο πλευρές. Μιλάς με κάποιον δυο βδομάδες και βγαίνετε για έναν καφέ. Προφάνώς και δεν γνωρίζεστε, το να κάτσετε να κάνετε μια εκ βαθέων συζήτηση γιατί δεν θέλει να συνεχίσει να βγαίνετε δεν σε βοηθά όπως νομίζεις. Αν κάποιος σου πει, ξέρεις από κοντά είσαι βαρετή, άσχημη, κουραστική κλπ πως θα σε βοηθήσει; Θα σου ρίξει ακόμα περισσότερο την αυτοπεποίθηση χωρίς λόγο γιατί είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Το να σταματήσεις σιγά σιγά να απαντάς και να εξαφανίζεσαι από την ζωή κάποιου που γνωρίζεις τόσο λίγο δεν είναι απαραίτητα κακό. Εχω κάνει ghosting σε άτομα που γνώρισα online γιατί βγήκα μαζί τους μια ή δύο φορές και δεν ένιωσα κάτι παραπάνω, δεν είχαν κάτι κακό πάνω τους απλά δεν μου έκαναν το κλικ. Οπότε απομακρύνθηκα, απαντούσα αραιά και που στα κάποιες φορές πολύ ενθουσιώδη μηνύματά τους και έβρισκα δικαιολογίες για να μην ξαναβγώ μαζί τους. Αυτοί μπορεί να νόμιζαν οτι το ειδύλλιο πήγαινε καλά όμως οταν βγαίνεις με κάποιον που δεν σου κάνει το κλικ δεν σημαίνει oτι σταματάς να είσαι ευγενική και πρόσχαρη. Ισως να μιλούσαμε ένα μήνα πχ αλλά ο ένας μήνας δεν είναι τόσο πολύ για να δεθείς τόσο με κάποιον ώστε να μπεις στην διαδικασία μιας ψυχοφθόρας συζήτησης. Γιατί εσύ μπορείς να είσαι cool με τον “χωρισμό” αλλά κάποια άλλη να βάλει τα κλάμματα ή να απαιτήσει περισσότερες εξηγήσεις.

    Επίσης λες σε ένα σχόλιό σου οτι τσιμπιέσαι με αυτά τα άτομα και σε ένα άλλο οτι θες απλά σεξ. Το ένα με το άλλον δεν συμβαδίζουν. Αν έχεις τσιμπηθεί με κάποιον και σου αρέσει δεν θες μόνο σεξ, θες κάτι παραπάνω και αυτό βγαίνει. Φυσικά και δεν είναι κακό και αλλά νοιώθω οτι προσπαθείς να υποβαθμίσεις τα συναισθήματά σου για κάποιους για να αισθάνεσαι απελευθερωμένη κι οτι δεν σε πειράζει αν θέλουν μόνο σεξ. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα άτομα που με το καλημέρα λένε θέλω μόνο σχέση ή μόνο σεξ γιατί είναι αδύνατον να το ξέρεις πριν γνωρίσεις κάποιον. Δεν μπορείς να κάνεις προγραμματικές δηλώσεις πριν γνωριστείς και δεις αν σου αρέσει κάποιος και για ποιο λόγο σε ελκύει.

    Ολα αυτά στα λέω γιατί έχω βρεθεί στην θέση σου όταν ήμουν στα 20 μου (απ οτι καταλαβαίνω είσαι μικρούλα) και σκεφτόμουν όπως εσύ αλλά μετά μεγαλώνοντας αναθεώρησα πολλά πράγματα, γιατί βρέθηκα στην θέση του άλλου. Φυσικά και υπάρχουν και αγενείς και κάφροι που κάνουν ghosting με άσχημο τρόπο όμως με τον καιρό θα καταλάβεις οτι η αξια σου, το πόσο όμορφη, έξυπνη, διασκεδαστική είσαι δεν εξαρτάται από τα προσωπικά κριτήρια ενός τρίτου που σε γνωρίζει λίγο. Ξέρω οτι τώρα απογοητεύεσαι όμως θα βρεθεί κάποιος. Στο λέω εγώ που κατά την μεγαλύτερη διάρκεια των 20 μου δεν είχα καμία σταθερή σχέση και πολλές φορές σκεφτόμουν οτι κάτι συμβαίνει με μένα και δεν βρίσκω κάποιον που να με θέλει για πάνω από κανα δυο μήνες. Οταν άλλαξα τρόπο σκέψης και είπα εγώ θέλω να περνάω καλά και να γνωρίζω κόσμο κι ο,τι προκύψει και ήμουν πολύ πιο χαλαρή και άνετη και δεν έπαιρνα τόσο προσωπικά την απόρριψη βρήκα αυτό που έψαχνα.
    Μην απογοητεύεσαι λοιπόν! Αν κάποιος δεν απαντά στα μηνυματά σου γράψε στον επόμενο και μην σκεφτείς καν γιατι δεν σου απάντησε γιατί είναι χάσιμο χρόνου. Δεν εξαρτάται η αξία σου από την αποδοχή σου από έναν άγνωστο. Μην σκέφτεσαι τι έχασες αλλά τι θα κερδίσεις γνωρίζοντας κάποιον άλλον

    #94465

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Ουράνιο Τόξο, σε καταλαβαίνω, κι εγώ έτσι νιώθω γενικά. Δεν ξέρω πόσο καιρό χρησιμοποιείς apps, αλλά όσο περνάει ο καιρός και μιλάς με κοσμο κλπ, συνηθιζεις το ghosting αυτού του τύπου, δηλ. με κάποιον που απλά μιλάς και δεν έχεις βγει ή έχεις βγει 1-3 φορές αλλά δεν έγινε (σχεδόν) τίποτα. Κι εμένα με πείραζε στην αρχή αλλά τώρα που έχω γίνει βετεράνος (!!!) δε με πειράζει καθόλου. Ωστόσο, όπως λες κι εσύ, αν βγω με κάποιον και μ’αρέσει και από κοντά, εντάξει με ξενερώνει λίγο αν δεν υπάρξει συνέχεια. Απο την άλλη, το άλλο, το βαρύ ghosting που έλεγε η fraulitsa στην αρχή, είναι πολύ διαφορετικό, πονάει περισσότερο γιατί έχεις δεθεί όσο να’ναι με τον άλλο μετά από Χ διάστημα που βγαίνετε.

    #94729

    dasistalles
    Συμμετέχων

    Είμαι πρακτικός άνθρωπος οπότε εγω έτσι το προσεγγίζω:
    – κανω delete block αν δεν μου έχουν κάνει ήδη
    – συνεχίζω την καθημερινότητα χωρίς να το αναλύω
    – το δέχομαι όπως είναι χωρίς να προσπαθώ να καταλάβω το γιατί, δεν πιστεύω ότι με βοηθάει σε κάτι
    – την επόμενη μέρα συνεχίζω τα likes matching 😉 πάμε για τον επόμενο με στόχο 1. Να γίνω καλύτερη στο φλερτ 2. Ίσως και να βρω κάποιον που μου ταιριάζει 😉 ο επιμένων νικα!!! Χαχαχαχαχ

    #102838

    cupcake
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα στην παρέα!! Να πω και γω τη δική μου περίπτωση. Πριν από αρκετα χρόνια είχα γνωρίσει έναν τύπο που ενώ απ’ την αρχή φαινόταν τι ήταν εγώ για κάποιο λόγο έκανα πως δεν το έβλεπα… Συνολικά τραβιομασταν 1 χρόνο αλλά ειχαμε βγει μετρημένες 7-8 φορες… Αυτός λοιπόν πέρα από το ότι εξαφανιζόταν στα μυνήματα (έστελνα και μπορεί να έπαιρνα απάντηση μετά από καμιά εβδομάδα -λογικα θα βαριοταν και θα έλεγε ας στείλω-) εξαφανιζοταν και ενώ κανονίζαμε να βγούμε…πχ μια μέρα είχα ετοιμαστεί για να βγούμε θα ερχόταν κιόλας να με πάρει απ’ το σπίτι… Ε δεν ήρθε ποτέ!! Δεν απάντησε σε κλήσεις μηνύματα τίποτα…και μου έστειλε μετά από τρεις μέρες ότι ήταν κουρασμένος και πήγε σπίτι να κοιμηθεί. Τώρα πια γελάω με όλο αυτό (και ακομα απορώ με τον εαυτό μου😂) αλλά τότε ήμουν και πιο μικρή και το επαιρνα κατάκαρδα… Δεν ξέρω αν ήταν ακριβώς ghosting ή κάτι άλλο αλλά ήθελα να το μοιραστώ!!

    #104622

    Red cube
    Συμμετέχων

    Είχα αρχές Απριλίου μέσω μιας ομάδας στο φβ μια γνωριμία με μια νέα γυναίκα, πολύ νεότερη μου, 48-27. Είχαμε έναν ενδιαφέροντα διάλογο στο φβ και της έγραψα ένα μνμ στο μεσαντζερ ότι με συγκίνησε. Μετά μια μέρα της ξανάγραψα και άρχισε ένας διάλογος μέσω μσν που κράτησε από το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ. Μετά από δυο μέρες άλλος διάλογος 11 με 4 το πρωί γιατί είχε συνήθεια να κοιμάται στις 6. Οι διάλογοι ήταν πολύ ανοιχτοί και εξομολογητικοί σε προσωπικό επίπεδο, σε καμία περίπτωση ερωτικοί. Ακολούθησε τρίτη ολονυχτία 5 ώρες. Μου είχε πλέον δημιουργηθεί μια αναστάτωση και αισθανόμουν ότι υπάρχει υποδόριο φλερτ. Οι διάλογοι πάντα ξεκινούσαν με δική μου πρωτοβουλία. Στην τέταρτη ολονυχτία 10 μέρες από την αρχή αργά μέσα στη νύχτα εξέφρασα την επιθυμία να δω μια real-time φωτογραφία της. Αμέσως αισθάνθηκα ότι ένιωσε αμηχανία. Της ζήτησα συγγνώμη, μου απάντησε ότι δεν έγινε κάτι και να μην αισθάνομαι άσχημα. Και να της γράψω όποτε θέλω και αν θέλω να της στείλω δίκη μου φωτό. Το άλλο πρωί όντως έστειλα φωτό and that’s it. Εξαφανίστηκε. Της έγραψα ένα σύντομο μήνυμα αν κάτι πήγε στραβά και ήμουν ξεκάθαρος ότι αισθάνθηκα ότι δύο ενήλικοι μπορούν και να φλερτάρουν αλλά αν δεν το θέλει ή δεν επιθυμεί καμιά άλλη επικοινωνία σεβαστό. Δεν απάντησε ποτέ. Έτσι έμαθα τι είναι ghosting. Στην αρχή παραξενεύτηκα και με πείραξε που μετά από 16 ώρες εξομολογητικών μηνυμάτων που είχαν δημιουργήσει οικειότητα κάποια εξαφανίζεται έτσι. Μετά κατάλαβα και το ξεπέρασα.

    #106317

    Double Helix
    Συμμετέχων

    Ghosting έχω κάνει και μου έχουν κάνει. Μάλλον περισσότερο το κάνουμε ταυτόχρονα αν δούμε ότι το πρώτο ραντεβού δεν είναι ακριβώς ότι περιμέναμε. Τώρα αν η άλλη απλά εξαφανιστεί μετά από τρία τέσσερα ραντεβού και αφού έχει προχωρήσει το πράγμα, θα εκτιμούσα μια εξήγηση αλλά δεν την απαιτώ. Δλδ τι να σου πει ότι “δεν είσαι ακριβώς αυτό που θέλει” ή ότι “έχει βρει κάτι άλλο πιο ενδιαφέρον;”. Συμφωνώ όμως ότι αν δεν θέλεις να συνεχίσεις μια κατάσταση καλό είναι να το ξεκόβεις.

    #106492

    Βρε παιδια εγω δέχτηκα ghosting προσφατα κι επαθα ενα σοκ. Δηλαδη κξεκινησε πολυ ενδιαφερουσα συζητηση μεσω dating app μεχρι πρωιας και συμφωνησαμε να τα ξαναπουμε το επομενο βραδυ. Παω κι εγω περιχαρης να στειλω μηνυμα και με εχει κανει unmach. Ρε πατε καλα εσεις οι αντρες;

    #106648

    little_dragon
    Συμμετέχων

    Κι εγώ συμφωνώ πως το ghosting είναι εξαιρετικά εκνευριστικό, αλλά έχει διαβαθμίσεις.
    Προσωπικά με πείραξαν περισσότερο δύο: 1. από άτομο που συναντιόμασταν συστηματικά, είχαμε κάνει μπόλικο και καλό σεξ, είχαμε ξεκαθαρίσει κι οι δυο τι (δεν) προσδοκούσαμε και ήμασταν χαλαροί. Εκεί μου ήρθε κεραμίδα όταν εξαφανίστηκε και συγχύστηκα γιατί έχασα το καλό σεξ!
    2. Από άτομο με το οποίο μιλούσαμε με ενθουσιώδη μηνύματα πρωί, μεσημέρι, βράδυ για δύο εβδομάδες και λίγο πριν συναντηθούμε εξαφανίστηκε.
    Βέβαια το ξεπέρασα και τις δύο φορές, αλλά αναρωτιόμουν σοβαρά γιατί (αρχέγονο ερώτημα με την ίδια απάντηση πάντα: πήγε στην επόμενη).
    Η πλάκα είναι πως μέσα στην καραντίνα όλοι θυμήθηκαν τις σεξοεπαφές τους και επανεμφανίστηκαν (μέτρησα 7 επανεμφανίσεις εξαφανισμένων από Μάρτιο 2020 ώς Ιούνιο 2021 – η καύλα δε φοβάται τον κορωνοϊό!)

    #106826

    Makis Gerald
    Συμμετέχων

    Γενικά το ghosting είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στα social media . Για αυτό ευθύνονται πολλοί παράγοντες όπως η αλλαγή γνώμης , η λάθος προσέγγιση , διαφορές απόψεων και γενικά πίσω από μια οθόνη και μερικά κλικ είναι πολυ εύκολο να εξαφανιστεί κάποιος ..

    #107176

    Fraulitsa
    Συμμετέχων

    Συνηθισμένο φαινόμενο είναι μεν, ξεκάθαρη ένδειξη δειλίας είναι επίσης δε. Δηλαδή τι πειράζει να πει ο άλλος ανθρώπινα ότι άλλαξε γνώμη; Ας μην πει τον λόγο αν ερωτηθεί αλλά ας ενημερώσει τουλάχιστον για το ότι επιθυμεί διακοπή της επαφής, ώστε και η άλλη πλευρά να μην μείνει με την απορία του τι έγινε ή ακόμα χειρότερα να μην κάθεται και στεναχωριέται αναζητώντας τι έκανε λάθος. Ειδικότερα δε και όταν έχουν υπάρξει και ιδιαίτερες στιγμές και γεγονότα. Τότε το θεωρώ εξαιρετικά απάνθρωπο και ένδειξη έλλειψης κοινωνικής παιδείας. Δεν ξέρεις με το πόσο ευαίσθητο άτομο έχεις να κάνεις απέναντί σου και δεν βρίσκω το λόγο να κυκλοφορεί κάποιος και να πληγώνει αβέρτα κόσμο, εκτός από το ότι έχει πραγματικό πρόβλημα ο ίδιος, άρα καταλήγω και θα συνεχίσω να πιστεύω ότι όσοι και όσες το κάνουν είναι για τα πανηγύρια, απαίδευτοι, άξεστοι, χειριστικοί, κουτοπόνηροι, εγωιστές, ασυνάρτητοι, φαιδροί, δειλοί και καιροσκόποι. Ουυυφφ τους στόλισα και ξαλαφρωσα!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.