Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 35 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #89476

    Fraulitsa
    Συμμετέχων

    Γεια χαρά σε όλες και όλους!

    Λοιπόν ήθελα να θίξω το θέμα του ghosting που είναι πού συχνό φαινόμενο στο online dating και που τελευταία έχει αρχίσει να με εκνευρίζει πάρα πολύ γιατί έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τις αρχές μου, καθώς εγώ προσωπικά αν βλέπω ότι δεν τραβάει ή δεν θέλω συνέχεια με κάποιον για τους δικούς μου λόγους, το επικοινωνώ κανονικά και μέχρι τώρα είχα μόνο καλές αντιδράσεις. Κανείς δεν φάνηκε να νευριάζει, επειδή ήμουν ξεκάθαρη σε πρώιμο στάδιο της γνωριμίας και δεν έπαιζα παιχνίδια εξουσίας με εξαφανίσεις και/ή αραιές αδιάφορες απαντήσεις στα μυνήματα.

    Επειδή όμως δεν βλέπω αντίστοιχη αντιμετώπιση σεβασμού απο το αντρικό φύλο (εν προκειμένω στην περίπτωσή μου), ήθελα να συζητήσουμε πως το αντιμετωπίζετε εσείς, όταν σας συμβαίνει. Ζητάτε τον λόγο της εξαφάνισης; Πιέζετε να πάρετε απάντηση; αν δεν την πάρετε και το φάντασμα εξακολουθεί να είναι εξαφανισμένο, αδιαφορείτε και σεις ή στέλνετε τελειωτικά κατεβατά που τον κακοχαρακτηρίζουν, ξεμπροστιάζοντας την δειλία και τον αντικοινωνικό του χαρακτήρα;

    Επίσης, ποιοί πιστεύετε ότι ειναι οι λόγοι που μας κάνουν ghosting ενώ υπήρξε χημεία, ίσως και καλό σεξ και όλα βαίναν φαινομενικά καλώς; Τι σας έχει δείξει η εμπειρία σας στο online dating έως τώρα;

    Θα χαρώ να ακούσω απόψεις και να μοιραστώ και γω δικές μου, αλλά μην ξεκινήσω και μονολογώ από τώρα. Περιμένω πρώτα την ανταπόκρισή σας αν το θέμα σαν αγγίζει.

    #89558

    Sofie Rosie
    Συμμετέχων

    Μου έχει συμβεί πολλες φορές και εχω προσπαθήσει να μάθω το λόγο αλλα συνήθως με μπλοκάρουν ή δεν απαντάνε. Η απάντηση ειναι οτι απλά είναι πιο εύκολο να αγνοήσεις κάποιον απο το να δόσεις απαντήσεις. Επίσης γνωρίζουν τόσες με τις οποίες βγαίνουν ή μιλάνε που χάνουν την μπάλα. Το έχω κάνει κ εγω να πάω σε κακο ραντεβού και ποτε να μην απαντήσω στα μηνύματα του. Το ξέρω δεν είναι σωστο αλλα απλα δεν ειχα όρεξη και δεν μου είναι τπτ ο άλλος που είδα μια φορά. Εε κάποια στιγμή το κατάλαβε και σταμάτησε να μου στέλνει. Το κορυφαίο είναι ενας άλλος που με είχε πρήξει στα τηλέφωνα και τα μηνύματα οποτε κατάλαβα οτι κατι δεν πάει καλα και τον μπλόκαρα εε μου εστειλε ρατσιστικό υβριστικό μήνυμα. Μετα δε με παρακαλούσε απο το app να τον συγχωρέσω και να γίνουμε φιλοι. Όμως εγω δεχτεί block χωρίς προφανή λόγο και δεν ειναι ωραίο συναίσθημα αλλα συμβαίνει. Ο πιο κοινός λογος νομίζω ειναι αυτο που προείπα οτι ειναι ευκολότερο να αγνοήσεις κάποιον, στη τελική καλύτερα και για σένα δεν θα λειτουργούσε έτσι κ αλλιώς. Δεν χρειάζεται να μαθεις το λόγο του ghosting. Οσον αφορα τη χημεία και το σεξ δεν λεει τπτ. Πιθανό ο αλλος απλα αυτο να ήθελε μια φορα σεξ. Εμένα μάλιστα μου έδωσε και ζακέτα του γιατι κρύωνα. Εε δεν τον ξαναειδα και η ζακετα πήγε σε charity. 🙂

    #89630

    Mara
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα το ghosting είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιούν οι ανασφάλεις άνθρωποι που δεν έχουν μάθει ν διαχειρίζονται καταστάσεις στη ζωή τους και ν τις αντιμετωπίζουν κατά πρόσωπο. κατά τν άποψη μου είναι ότι και κατεβατα ν στείλεις και ν προσπαθήσεις ν μάθεις δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα.ηδη με αυτό τον τρόπο που λειτουργούν όταν εξαφανίζονται δείχνουν το ποιόν τους και το χαρακτήρα τους. Η αδιαφορια είναι το καλύτερο όπλο βλέπεις ότι αυτός ο άνθρωπος δεν αξίζει το χρόνο σου και προχωράς παρακάτω..

    #89716

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Πραγματική μάστιγα το ghosting , όπως τα λες. Νομίζω σε όλους έχει συμβεί αρκετές φορές πλέον , ειδικά στο online dating είναι σχεδόν στανταρ. Προσωπικά η στάση που έχω έχει να κάνει με το ποιον έχω απέναντί μου. Αν για παράδειγμα έχω κάποιον που βγήκαμε 2-3 φορές θα το δεχτώ και δεν θα πιέσω καταστάσεις γιατι ξενερώνω με τέτοιες συμπεριφορές. Το συγχωρώ σε περιπτώσεις που ενδόμυχα καταλαβαίνεις αν τα πήγες καλά ή όχι στο ραντεβού με κάποιον οπότε είναι πιο εύκολο και ίσως καλύτερο να κόψεις τα μηνύματα από το να ξεκαθαρίζεις καταστάσεις με έναν άγνωστο. Αλλά συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις κάπως συμφωνούν σιωπηλά και οι 2 πλευρές. Αν έβγαινα ας πούμε για 1 μήνα με κάποιον και εξαφανιζόταν μια μέρα απλά , ναι θα τον ξέχεζα κατά πάσα πιθανότητα αλλά δεν θα απαιτούσα να μου δώσει το λόγο που εξαφανίστηκε. Τον λόγο τον ξέρω άλλωστε και είναι πως δεν είχε τα κότσια να πει “δεν ψήνομαι αρκετά” ή “ψήνομαι μόνο για τόσο”. Με “κακά” ραντεβού πάντως το έχω κάνει και εγώ.

    Εντός σχέσης μου έχει τύχει παλιότερα μια φορά αν θυμάμαι καλά και είχα πιέσει καταστάσεις , είχα δεχτεί άσχημη αντιμετώπιση (μόνο που δεν με είχε βρίσει που τόλμησα και τον ενόχλησα) ώστε εν τέλη να βρεθούμε και να χωρίσουμε (είχαμε χωρίσει ήδη νοητικά) officially. Βέβαια ήμουν και εγώ μικρούλα τότε και ενώ μου το είχε πει εξ αρχής πως όταν ξενερώνει με μια κοπέλα εξαφανίζεται (ναι το έπαιζε και μάγκας) , εγώ το πέρασα στο ντουκου. Αν μου τύχαινε πάλι στο μέλλον εντός σχέσης και πάλι θα πίεζα καταστάσεις πιστεύω. Ε δεν θα το κάνω πιο εύκολο στο άλλο άτομο , θα απαιτήσω μια απάντηση. Το θεωρώ ασυγχώρητο να είσαι σε σχέση και να εξαφανιστεί ο άλλος. Κατεβατά μηνυμάτων δεν θα έστελνα , ένα μήνυμα αρκεί αν δεν τον είχα ήδη βρει και επίσης σε περίπτωση που με είχε μπλοκάρει δεν θα τον περίμενα κάτω από το σπίτι του. Εκτός και αν έχει κάποιο ωραίο αμάξι και “ΩΧ μα ποιος κακόβουλος άνθρωπος το χάραξε!?” Αστειεύομαι φυσικά!
    Η χημεία στο σεξ δυστυχώς δεν λέει και πολλά. Δεν μαθαίνει κάποιος να φέρεται επειδή ταίριαξε σεξουαλικά με κάποιον άλλο άσε που είναι επιφανειακό σαν σκέψη εν μέρη. Μπορεί να υπάρχει χημεία εκείνη τη στιγμή αλλά ο άλλος/η να έχεις χίλια δυο πράγματα στο κεφάλι του/της.Η σεξουαλική χημεία είναι της στιγμής ας πούμε. Δεν είναι εγγύηση καλών τρόπων, ευαισθησίας, ενσυναίσθησης , είναι απλά ένα ταίριασμα πάνω σε έναν πολύ συγκεκριμένο τομέα για μια χρονική περίοδο.
    Μερικές φορές ίσως η χημεία αυτή να ισχύει μόνο για το ένα από τα δυο άτομα όσο καλά και αν νομίζεις πως ψυχολόγησες τον/την παρτενέρ σου.
    Θα γράψω πάλι ένα παράδειγμα για αυτό που έγραψα : Ghosting είχε φάει ένας τύπος ο οποίος νόμιζε πως είχαμε ταιριάξει στο σεξ όσο δεν πάει και δεν ήταν άσχημο ΑΛΛΑ μου είχε κάνει κάκιστη εντύπωση πως δεν με έγλειψε ούτε μία φορά. Το σεξ ήταν ωραίο δεν λέω από την πλευρά διείσδυσης και τρόπου αλλά η παραπάνω στάση του μου έδειξε πως είναι παρτάκιας. Πέρα από αυτό , ο δεύτερος λόγος του ghosting ήταν πως δεν δεχόταν το ότι δεν ήθελα να ξαναβγούμε οπότε απλά σταμάτησα να του απαντάω. Δεν το μετάνιωσα , δεν είχαμε τίποτα και το στυλ του με είχε εκνευρίσει αρκετά.
    Όπως ειπώθηκε είναι για τους ανασφαλείς ανθρωπους που δεν μπορούν και δεν θέλουν να διαχειριστούν την ευθύνη των επιλογών τους. Σε διάφορες περιπτώσεις όντως δεν χρειάζεται να μάθεις καν τον λόγο που ο άλλος εξαφανίστηκε, γιατί αυτό που θα σου πει δεν σημαίνει πως ισχύει ντε και καλά. Σε άτομα που έρχονται και φεύγουν αμέσως ίσως να είναι καλύτερα κιόλας να μην μαθαίνεις το λόγο. Από πιο “σημαντικά” άτομα απαιτείται. Πάντως προσωπικά πιο πολύ με έχουν πονέσει τα φιλικά ghosting παρά τα ερωτικά…

    #89618

    Fraulitsa
    Συμμετέχων

    Sofie σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. 🙂
    Δε ξέρω ρε παιδί μου, εμένα αυτές οι συμπεριφορές μου φαίνονται πολύ αντικοινωνικές, σα να πήγε κάτι στραβά στην ανατροφή του ατόμου που κάνει το ghosting δηλαδή. Τρόπους δεν τους έχουν μάθει καθόλου; Ειδικά μετά από επαναλαμβανόμενο σεξ κιόλας, που ο άλλος σου έχει ανοίξει το σπίτι του ρε συ, σε εμπιστεύτηκε, σε έβαλε μέσα, ενωθηκαν τα κορμιά σας και μετά δεν έχει την αξιοπρέπεια να πει ξεκάθαρα ότι δεν επιθυμεί συνέχεια; Γιατί, τι θα γίνει;

    Το θέμα το άνοιξα βασικά γιατί με πείραξε ιδιαίτερα μια περίπτωση πρόσφατα στην οποία το ίδιο το άτομο κιόλας που είχε εξαφανιστεί για λίγες μέρες, επικοινώνησε από μόνο του, χωρίς να τον ψάξω εγώ και είπε ότι θέλει να βρεθούμε απο κοντά να μου εξηγήσει τις δυσκολίες που περνάει και που ήταν και ο λόγος που έκανε την 1η εξαφάνιση 6 ημερών. Μάλιστα με διαβεβαίωσε ότι δε μου κάνει ghosting γιατί δεν έχει λόγο για κάτι τέτοιο αφου περνάμε τόσο ωραία μέχρι τώρα και ότι θα μου τα ξεκαθαρίσει όλα από κοντά, γιατί δε θέλει να χάσει αυτό που έχουμε.

    Απάντησα πολύ ήρεμα και φιλικά ότι δέχομαι ευχαρίστως να τον συναντήσω και με κατανόηση και ηρεμία να ακούσω ότι έχει να μου πει, δεν υπάρχει λόγος ούτε για καβγά ούτε για φασαρία. Ε και μετά αυτό ήταν, δεν ξαναεμφανίστηκε ποτέ, λες και πέθανε! Δηλαδ’η τι μπορεί να μεσολάβησε;! Ποιός κάνει τέτοιο πράμα ρε σεις;!

    Μετά από μια βδομάδα έστειλα ακόμα ένα τελευταίο μύνημα όπου ρωτούσα ανθρώπινα, βρε μήπως μου κάνεις ghosting πράγματι ή όντως σου συνέβει κάτι πολύ σοβαρο;; Γιατί άνθρωποι είμαστε, ποτέ δεν ξέρεις! Οπότε είπα πρώτα να τσεκάρω πριν εκνευριστώ.

    Καμία απάντηση εδώ και 3 βδομάδες, οπότε δε ξέρω τι να σκεφτώ. Και τώρα αναρωτιέμαι αν πρέπει να στέιλω το σύνηθες ξεχεστικό μύνημα που τα βγάζεις απλά όλα απο μέσα σου, μόνο και μόνο για να αισθανθείς εσύ καλύτερα ή αν είναι καλύτερα απλά να μην ξαναστείλω τίποτα και να το αφήσω να πάει στην ευχή, πράγμα όμςω που με εκνευρίζει.

    Με εκνευρίζει που όλοι αυτοι που κάνουν ghosting δεν έχουν καμία συνέπεια για την σκατένια τους συμπεριφορά και που συνεχίζουν μετά κανονικά τις ζωές τους, ξεχνόντας ότι πίσω από την οθόνη βρισκόταν έναν άνθρωπος με αληθινά συναισθήματα που του καταρακώνουν την αυτοπεποίθηση με αυτή την συμπεριφορά, ειδικα δε όταν έχουν πει ότι θέλουν να σου εξηγησουν απο κοντά και δεν θέλουν να σε χάσουν και μετά δε το πραγματοποιούν.

    Ε τι τα λενε αυτά;;;; Δε καταλαβαίνω το λόγο να τα λένε και μετά να μην τα πραγματοποιούν. Ας μη τα λέγανε καλύτερα καθόλου και ας συνεχίζαν την αρχική εξαφάνιση χωρίς απολογίες ενδιάμεσα! Δε ξέρω πια τι να σκεφτώ, τι να κάνω.

    Καμία πρόταση για χειρισμό;

    #89648

    Έχω υποστεί πάρα πολύ ghosting όσο είμαι σε διαδικασία ανταλλαγής μηνυμάτων και πριν γνωρισω τον άλλο από κοντά. Εκεί που όλα είναι όλα ωραία και καλά (φαινομενικά) ο άλλος εξαφανίζεται, χωρίς λόγο. Έστελνα ένα μήνυμα να ζητήσω μια τελική εξήγηση του τι δεν πήγε καλά, αλλά χωρίς καμία απάντηση. Στην αρχή με εκνεύριζε και με στεναχωρούσε πάρα πολύ, στην συνέχεια το επεξεργάστηκα λίγο καλύτερα και πλέον με αφήνει αδιάφορο. Το πολύ πολύ να θυμώσω λίγο αν μίλαγα καιρό και είχα αφιερώσει χρόνο και ενέργεια. Επίσης, στις ελάχιστες περιπτώσεις που μου έδωσαν feedback, μου φάνηκε τόσο εκτός πραγματικότητας και τόσο ψέμα που αηδίασα…

    Γιατί το κάνουν; Γιατί μπορούν… Τι μπορείς να κάνεις;

    Υ.Γ. Δεν μου έχει συμβεί σχεδόν ποτέ να υποστώ ghosting όταν προχωρήσει η κατάσταση και γνωρίσω τον άλλο από κοντά.

    #90087

    dasistalles
    Συμμετέχων

    @fraulitsa από μένα είναι όχι, δεν στέλνεις τίποτα, γιατί να ασχοληθείς περισσότερο μαζί τους… απλά μαθαίνεις την επόμενη φορά να μην ασχοληθείς.

    Εμενα προσωπικά μου συμβαίνει σε επίπεδο μηνυμάτων και emails. Είναι αυτό το εξαιρετικά εκνευριστικό για μενα “δεν εχω χρόνο … μόλις βρω χρόνο θα σου στείλω… θέλω να σου τηλεφωνήσω αλλα… [βαλε εσύ ότι δικαιολογίες θέλεις, τις έχω ακούσει όλες…] είναι αυτό που λες, δεν υπάρχει ευγένεια πλέον στον κόσμο. Και μετά εξαφαλιζολ…

    Βέβαια από αυτά καταλαβαίνω πλέον ότι αυτό το άτομο δεν είναι για μένα. Ειμαι εξαιρετικά ευγενική και το ιδιο περιμένω και από τον άλλο.

    Η ζωή είναι γεμάτη μαθήματα @fraulitsa θεώρησε το και αυτό ως ένα άλλο μάθημα και πήγαινε παρακάτω.

    #90134

    soukaivou
    Συμμετέχων

    Δεν βρίσκω το νόημα να ζητήσω εξηγήσεις. Για να ακούσω τι; Τι μπορεί να μου πει ένας άνθρωπος ο οποίος δεν έχει τη στοιχειώδη ωριμότητα να μου πει “δεν μπορώ να συνεχίσω για τον Α λόγο” που να είναι ειλικρινές και να μπορώ να το σεβαστώ;
    Απολύτως τίποτα. Οπότε δεν σπαταλάω ενέργεια, γλιτώνω μια ώρα αρχύτερα, φεύγουν και με συνοπτικές από τα σόσιαλ κλπ, και δεν ξανασχολούμαι.

    Αυτά όσον αφορά περιπτώσεις καυλάντας/κάζουαλ σεξ στις οποίες μου έχει τύχει, και μία περίπτωση με έναν που τα είχαμε 3 μήνες, μου είπε θα σε πάρω τηλέφωνο να βρεθούμε να μιλήσουμε, δε φταις εσύ εγώ φταίω κλπ και όσο με πήρε ο Στίβεν Κινγκ τόσο με πήρε κι αυτός. Εκεί φυσικά με πείραξε και στεναχωρήθηκα, και στην αρχή σκεφτόμουν καλά τι σκατά, ένα μήνυμα δεν άξιζα, ένα τηλέφωνο; Ε πλέον πραγματικά ευλογώ την καλή μου τύχη που δεν ξαναεπικοινώνησε και δε χρειάστηκε να του ξαναμιλήσω ποτέ.
    Αν συνέβαινε σε σχέση πιο μακροχρόνια δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα, μάλλον θα τον έπαιρνε ο διάολος.

    #90077

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κάπου είχα διαβάσει ότι το όριο για να μας “χρωστάει” εξηγήσεις ο άλλος όταν “φεύγει” είναι οι 3 συναντήσεις. Ναι, τελείως υποκειμενικά και ρευστά αυτά, το ξέρω, αλλά έχω παρατηρήσει ότι σ’εμένα αυτό το “3” είναι (χονδρικά πάντα..) το όριο του διαχειρίσιμου. Βέβαια, αυτό που περιγράφεις fraulitsa, είναι αρκετά πιο προχωρημένο και θεωρώ, ναι, από ευγένεια και μόνο και σεβασμό ο άλλος πρέπει να σου πει κάτι. ΑΛΛΑ όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ στο Α, ΜΠΑ, αφενός δεν έχει τελικά μεγάλη σημασία ο λόγος γιατί το μήνυμα “δε σε θέλω/δε μου κάνεις” είναι αρκετό από μόνο του, αφετέρου, είναι καλύτερο να σου πει ένα ψέμα για να σε ξεφορτωθεί; Προσωπικά, που χρησιμοποιώ αρκετό καιρό το app, μια φορά μου έχει τύχει να εξαφανιστεί κάποιος σε σχετικά προχωρημενο στάδιο (δύο μηνες μετά και ενώ βλεπόμασταν, κάναμε σεξ και διάφορα πράγματα μαζί και γενικά μιλούσαμε κάθε μερα). Του έστειλα μήνυμα να ρωτήσω τι έγινε και επανήλθε λέγοντας “νόμιζα ότι είχες καταλάβει”. Που δεν είχα καταλάβει τίποτα, γιατί μέχρι την προηγούμενη μέρα μιλούσαμε κανονικά…Τεσπα, τελικά βρηκε μια πάνχαζη αιτιολογία, οπότε τι κατάλαβα; Βέβαια, σ’εμένα, φαντάζομαι και σε άλλους, λειτουργεί απελευθερωτικά να ακούμε κάτι, έστω και μια βλακεία, απ’το να “αγνοείται το πτώμα”.
    Και κάτι ακόμα σχετικά με τα apps, και ίσως πέσετε να με φάτε κάποιοι. Στην Ελλάδα θεωρώ ότι υπάρχει τέτοιος μισογυνισμός/σεξισμός στους άντρες (και ιδίως εκεί μέσα), που πιστεύουν ότι είμαστε όλες τόσο εύκολες, δεν αξίζουμε αρκετά (για να είμαστε εκεί μέσα) εν ολίγοις δεν είμαστε και για σοβαρές σχέσεις. Ξέρω και μια περίπτωση που ο άλλος της το είπε στα ίσα (μετά από πέντες μήνες: σε χωρίζω γιατί γνωριστήαμε απ’το tinder), οπότε όλες αυτές οι ανασφάλειες και τα ghosting είναι σαν κερασάκι στην τούρτα. Και τέλος, κάτι πιο αυτονότητο, αναφορικά με το γιατί το ghosting είναι πιο συχνό στα apps: δεν έχουν να δώσουν “εξηγήσεις” στον κοινό φίλο/φίλη που σας γνώρισε.

    #90201

    dasistalles
    Συμμετέχων

    Αυτό το τελευταίο μου θυμισε το ghosting μεσω προξενιου! Βγηκαμε μια Κυριακή μόνοι μας μετα από γνωριμία κοινής φίλης και όταν του έστειλα την επόμενη μέρα μια και είπα κρίμα ολο αυτός έστελνε να μην είμαι γαϊδούρα… με άφησε στο διαβάστηκε… και 12 το βράδυ μου έκανε ένα 👍 ήταν τόσο ξεκάθαρο το μήνυμα που γελούσα, η δε φίλη που με ρώτησε 3 μέρες μετά πως πήγε η συνάντηση της είπα για το μήνυμα και δεν ήξερε τι να απαντήσει… όταν αυτή τον ρώτησε γενικά πως πήγε της είπε ότι δεν έχει χρόνο… και έχει πολύ δουλειά… οπότε καταλήγουμε ότι είναι στον άνθρωπο, δεν τους νοιάζει αν μεσολάβησε φίλος και μάλιστα δικός του καρδιακος. Αυτό που είναι να κάνουν θα το κανουν.

    Συμφωνώ για το εφήμερο των apps αλλά μάλλον και τα δύο φύλα το βρίσκουν εύκολα το εφήμερο για αυτο είναι δύσκολο για τους υπόλοιπους εκεί μέσα να σταυρώσουν καποιον/κάποια της προκοπής. Fingers crossed

    #90283

    Παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση και να ζητήσω την άποψη σας;

    Μιλάω με μια κοπέλα που γνώρισα σε date app και μέχρι πρότινος δεν την είχα δει πως μοιάζει εμφανισιακά. Γενικά τα λέγαμε ωραία, υπήρχε επικοινωνία και ενδιαφέρον. Μου περιέγραφε τον εαυτό της ως “όμορφη γυναίκα”, “μια χαρά ωραία γυναίκα” κτλ.

    Και τις προάλλες μου στέλνει φωτογραφίες της. Και προφανώς δεν μου αρέσει καθόλου. Μα καθόλου όμως. Όχι απλά δεν είναι ωραία γυναίκα, αλλά το αντίθετο μάλιστα. Δεν θέλω να κάνω τίποτα παραπάνω μαζί της. Με ενόχλησε κιόλας η αλήθεια είναι το γεγονός ότι περιέγραφε τον εαυτό της ως “όμορφη γυναίκα”. Δεν έχει αυτογνωσία; Ή μήπως ξέρει ότι αντικειμενικά δεν είναι όμορφη, οπότε με κορόιδεψε;

    Θέλω να διακόψω την επικοινωνία καθώς δεν θα ήθελα κάτι παραπάνω μαζί της. Τι να της πω;

    (α) την αλήθεια, ότι δηλαδή δεν μου αρέσει εμφανισιακά.
    (β) να βρω μια μούφα δικαιολογία.
    (γ) κάτι άλλο που θα μου προτείνετε

    Το να εξαφανιστώ δεν παίζει, αλλά δείτε όμως, δεν είμαι και στην πιο ευχάριστη θέση του κόσμου. Κανονικά θα ήθελα να πω το (α) με τον πιο λεπτό τρόπο που υπάρχει (αν γίνεται αυτό) αλλά η ενοχική πλευρά του εαυτού μου μου λέει να μην το κάνω αυτό γιατί μπορεί να πληγωθεί.

    Ευχαριστώ πολύ.

    #90651

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @αγνώστου ταυτότητας: συγγνώμη, επειδή κάπου το ‘χασα, δεν κατάλαβα πού έγκειται η κοροϊδία, τι σε ενόχλησε, και τι σημαίνει “δεν έχει αυτογνωσία”; Επειδή δεν ήταν του γούστου ΣΟΥ; Είναι το γούστο ΣΟΥ πανανθρώπινη αλήθεια, έχεις πατεντάρει κάποια παγκόσμια κλίμακα καθολικά αποδεκτής ομορφιάς; Προφανώς και ΕΙΝΑΙ μια χαρά γυναίκα, και απλά ΕΣΕΝΑ δε σου άρεσε, γιατί το γούστο είναι κυρίως υποκειμενικό, και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, και κάποιος άλλος θα τη βρει ΘΕΑ (και καλά κάνει που βλέπει και η ίδια τον εαυτό της θεά και όμορφη, ΓΚΩΣΑΜΕ με το να μη χωράμε στα στάνταρτς του καθενός). Ασ’ την να πάει στο καλό.

    #90599

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @αγνώστου ταυτότητας την αλήθεια θα της πεις – πως δεν σου αρέσει εμφανισιακά, όσο πιο ευγενικά μπορείς.
    Η ίδια φαίνεται να θεωρεί τον εαυτό της όμορφη και καλά κάνει. Το λέω αυτό επειδή αντικειμενικά μπορεί όντως να μην είναι καθόλου ελκυστική με βάση κάποια ΄κριτήρια΄ (ας τα πούμε έτσι) που υπάρχουν για να θεωρηθεί μια γυναίκα όμορφη. Μπορεί βέβαια να σε κορόιδεψε ή να το έκανε αμυντικά επειδή ξέρει πως δεν θεωρείτε όμορφη αλλά θέλει να κάνει γνωριμίες.
    Από τη στιγμή όμως που εσένα προσωπικά δεν σου αρέσει εμφανισιακά ούτε σε ενδιαφέρει να τη γνωρίσεις, δεν είναι καλύτερο να της το πεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα παρά να της δώσεις ελπίδες για μια μελλοντική συνάντηση; Όσο το αφήνεις, τόσες περισσότερες ενοχές θα νιώθεις. Σίγουρα θα πληγωθεί για ένα διάστημα, αλλά και με τις εναλλακτικές προτάσεις (ένα ψέμα ή ghosting) πάλι θα πληγωθεί.
    Τώρα το πως θα της το θέσεις θεωρώ πως μόνο εσύ το ξέρεις μιας και έχετε ανταλλάξει μερικές κουβέντες. Χωρίς να τη προσβάλεις ίσως το καλύτερο είναι να πεις πως από τις φωτογραφίες που σου έστειλε πιστεύεις πως δεν σου ταιριάζει και δεν θέλεις να συνεχίσετε την ανταλλαγή μηνυμάτων – κάπως έτσι.

    #90596

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    @αγνώστου ταυτότητας Καταλαβαίνω την ξενέρα σου . Θα σου πρότεινα το α. καλύτερα να το διαγράψεις εντελώς από το κεφάλι σου , είναι πολύ “χοντρό” να το πεις αλλά πέρα από αυτό σκέψου πως αυτό το άτομο μπορεί να έχει ανασφάλεια με τον εαυτό του και ίσως για αυτό επέλεξε να μην σου δείξει εξ αρχής το πρόσωπό της.Αν όντως ισχύει αυτό τα λόγια σου θα είναι μαχαιριά στην καρδιά της. Επίσης ακόμα και αν νιώθει η ομορφότερη γυναίκα (ασχέτως αν είναι ή όχι στα μάτια σου) γιατί να της το χαλάσεις αν αυτό της δίνει αυτοπεποίθηση? Το γούστο είναι υποκειμενικό επίσης. Κατά κάποιον τρόπο το ότι δεν σου αρέσει εσένα προσωπικά είναι δικό σου “πρόβλημα” , ενώ σε κάποιον άλλον θα αρέσει , οπότε για αυτό είναι άκομψο να πεις κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει “λεπτός” τρόπος να πεις σε κάποιον/α πως τον/την βρίσκεις άσχημο.
    Το θέμα δεν είναι να πεις την αλήθεια και μόνο την αλήθεια , δεν είσαι σε δικαστήριο. Αλλά δεν χρειάζεται να καταρρακώσεις τον άλλον ψυχολογικά επειδή σε εσένα δεν βγήκε το ερωτικό τελικά. Σε τέτοιες περιπτώσεις τα λευκά ψέματα συγχωρούνται. Σκέψου στις συνομιλίες σας αν δεν σου άρεσε κάτι , αν χαλάστηκες με κάποια άποψη πάνω σε κάποιο ζήτημα. Μπορείς να πεις πως δεν ταιριάζετε όσο θα ήθελες ή όσο νόμιζες σε κάποια θέματα ή στον τρόπο σκέψης και ας μην είναι η απόλυτη αήθεια. Ανάλογα τι έχετε πει βρες κάτι και υποστήριξέ το. Στη χειρότερη επινόησε κάτι που να συμβαδίζει με την πραγματικότητα, είναι 1000 φορές προτιμότερο από το να θίξεις την εμφάνισή της. Είπαμε, να είμαστε ειλικρινείς αλλά να υπάρχει και μια (κοινωνική) ευγένεια και ενσυναίσθηση για το άτομο απέναντί μας.

    #92026

    Ουράνιο Τόξο
    Συμμετέχων

    Παιδιά γεια σας και από μένα! Λοιπόν, εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές ghosting από το πρώτο ραντεβού. Δηλαδή, βγαίνω για έναν πρώτο καφέ να γνωρίσω από κοντά άτομα που μιλάω μέσω dating app (π.χ. tinder) και μετά εξαφανίζονται. Με κάποιους ενώ φάνηκε ότι είχαμε χημεία, μετά δεν ξαναεπικοινώνησαν και εξαφανίστηκαν παρότι εγώ έστειλα για να ξαναβγούμε (ήθελα να τους γνωρίσω περισσότερο/ με άλλους να κάνω σεξ). Με αυτούς που έκρινα ότι δεν είχαμε και τόση χημεία δεν έστειλα αλλά μέσα μου θα ήθελα να μου στείλουν και δεν θα είχα πρόβλημα να έβγαινα γιατί με ενδιαφέρει κυρίως να κάνω σεξ απλά επειδή δεν τρελαινόμουν και τόσο και έχοντας φάει απόρριψη από αυτούς που πίστευα ότι είχαμε χημεία και γούσταρα πολύ να κάνω σεξ, φοβήθηκα ότι θα έτρωγα πάλι άκυρο οπότε δεν έκανα κάποια κίνηση. Να εξηγηθώ εδώ, ότι με τα άτομα αυτά με ενδιέφερε να τα γνωρίσω, να κάνω σεξ κι αν ταιριάξουμε να προχωρήσει η κατάσταση. Δηλαδή με το καλημέρα δεν με ενδιαφέρει να κάνω σχέση , απλά θέλω να κάνω σεξ και να περάσω όμορφα κι αν έχουμε χημεία και κολλήσουμε καλώς ειδάλλως δεν πειράζει. Νομίζω αυτό εκπέμπω και τους το λέω αν με ρωτήσουν ευθέως τι θέλω και τί ψάχνω. Τους λέω δηλαδή ότι θέλω απλά να περάσω όμορφα και να γνωρίσω νέους ανθρώπους με ότι αυτό συνεπάγεται. Ειλικρινά δεν ξέρω τι πάει λάθος με εμένα και έχω αρχίσει να απογοητεύομαι πολύ.
    Έχει πέσει πολύ η αυτοπεποίθησή μου (βασικά πάντα ήμουν ανασφαλής και πάντα είχα θέματα χαμηλής αυτοεκτίμησης κυρίως όσον αφορά την εξωτερική μου εμφάνιση). Εμφανισιακά είμαι μια κανονική κοπέλα, για άλλους όμορφη, για άλλους μέτρια για άλλους άσχημη ( εξάλλου τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά γενικά αντικειμενικά, αν υπάρχει αντικειμενικότητα, μπορώ να πω ότι τουλάχιστον δεν είμαι αποκρουστική ή δύσμορφη, μια χαρά κοπέλα είμαι δηλαδή) οπότε με θλίβει και με ρίχνει πολύ ψυχολογικά το γεγονός ότι πιθανώς να με απορρίπτουν λόγω εμφάνισης. Να σημειώσω εδώ ότι γενικά με όσους έχω βγει δεν είναι αντικειμενικά όμορφοι, δηλαδή δεν είναι οι τύποι που σου δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν την μοντελάρα δίπλα τους, φαίνονται δηλαδή σαν να ψάχνουν να γνωρίσουν, να κάνουν σεξ με απλά καθημερινά κορίτσια. Δεν λέω ότι και η προσωπικότητα και ο χαρακτήρας δεν παίζει ρόλο αλλά στην αρχή είναι δύσκολο να καταλάβεις, ειδικά στο πρώτο ραντεβού. Προφανώς για να βγω με τους τύπους αυτούς μου έκαναν κλικ, δηλαδή η επικοινωνία μέσω μηνυμάτων που είχαμε στο tinder ήταν ωραία οπότε μου φάνηκαν τύποι που θα γούσταρα να βγω, να κάνω σεξ μαζί τους. Πιστεύω ότι είμαι αρκετά αστεία, πνευματώδης και ευχάριστη και γενικά οι άλλοι περνάνε καλά μαζί μου, τουλάχιστον απ’ ότι ξέρω από τους φίλους μου και τον περίγυρώ μου. Βέβαια κι αυτό υποκειμενικό είναι απλά επειδή υποτίθεται βγαίνεις κυρίως με σκοπό το σεξουαλικό κομμάτι δεν ξέρω κατα πόσο παίζει για τους άλλους βασικό κριτήριο ώστε να σε απορρίψουν με το καλημέρα. Οπότε αυτό μου με κάνει να νιώθω αμφιβολίες είναι για τα κριτήρια με τα οποία επιλέγω. Ή μάλλον καλύτερα για τις επιλογές μου. Δηλαδή λέω μα είναι δυνατόν να έπεσα τόσο έξω για αυτό τον τύπο που εννοώ φαινόταν να περνάμε τόσο καλά, κάναμε την πλάκα μας κι υπήρχε στην ατμόσφαιρα έντονη η ερωτική διάθεση, λες είναι δυνατόν να έπεσα τόσο έξω;! Πως θα είμαστε σίγουροι για τις επιλογές μας; Επίσης, όταν πρόκειται για το πρώτο ραντεβού που είναι διερευνητικό και έχεις πάει για έναν καφέ το πρωί ή το απόγευμα, σκέφτομαι μερικές φορές μήπως ο άλλος ήθελε να κάνω σεξ μαζί του με το καλημέρα και επειδή δεν με είδε πρόθυμη, εξαφανίστηκε μετά. Δεν έχω πρόβλημα να κάνω μόνο σεξ απλά θέλω να τον γνωρίσω λίγο καλύτερα γιατί φοβάμαι μήπως είναι τρελός/ βίαιος και με όλα αυτά που ακούμε καθημερινά έχω φρικάρει.
    Επίσης επειδή μένω με τους γονείς μου και τα αδέρφια μου, δεν μου είναι εύκολο να φέρω όποιον θέλω και ότι ώρα θέλω στο σπίτι, οπότε επειδή με αυτούς που έχω βγει με έχουν ρωτήσει αν μένω μόνη μου ή όχι, πιστεύω ότι έψαχναν κάποια που να μένει μόνη της (λες και το να πας σε ένα ξενοδοχείο είναι τόσο τρομερό!) και οι περισσότεροι από αυτούς έμεναν μόνοι τους οπότε και πάλι δεν ξέρω τι στο καλό είχαν στο μυαλό τους.
    Παιδιά συγγνώμη για το σεντόνι αλλά ειλικρινά έχω απογοητευτεί! Θέλω να κάνω σεξ και δεν μπορώ! Δεν θέλει κανείς να κάνει σεξ μαζί μου! Ειλικρινά γιατί είναι τόσο δύσκολο για τις γυναίκες να κάνουν απλά σεξ; Γιατί για τους άντρες είναι τόσο εύκολο να μας απορρίπτουν ενώ εμείς κάνουμε πολλές εκπτώσεις μπας και δούμε μια άσπρη μέρα, ε; Με τι κριτήρια μπορεί να σε απορρίπτει ο άλλος από το πρώτο ραντεβού ειδικά όταν έχεις βγει με σκοπό να κάνεις σεξ αλλά δεν σου δίνει το περιθώριο να προχωρήσει η κατάσταση μεταξύ σας;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 35 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.