Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #88257

    Γεια σε ολ@ς!
    Συγγνωμη για τα αγγλικα! Δεν ειμαι σιγουρη πως ειναι η επισημη ελληνικη ονομασια για αυτα τα ενοχλητικα μπιρμπιλονια στο προσωπο. Ειναι ειδος κονδυλωματων απο οσο γνωριζω που προκαλουν μικρα εξογκωματα στο δερμα, αχρωμα η καφε, που μοιαζουν σαν φουσκωτες φακιδες.
    Τα εχει καποι@ στο φορουμ, που να εχει βρει μονιμη λυση?
    Ξεκινησαν να βγαινουν πριν λιγα χρονια, και οποιο γιατρο ειχα ρωτησει, μου λεγε εεεελα μωρε στην τιβι θα βγεις? Ουτε που φαινονται. Ε τωρα εχω γεμισει και επιτελους ασχοληθηκαν να μου δωσουν ρετινολη Α που υποτιθεται βοηθαει.. Επισης κανω λειζερ που και που να φευγουν τα πολλα, αλλα ειμαι 2 βδομαδες με σημαδακια, ειναι κ ακριβο.
    Ρετινολη βαζω κανα διμηνο τωρα, ακομα δεν εχω δει αποτελεσματα.
    Να σημειωσω επισης πως δεν μου εχουν κανει καν βιοψια να εξακριβωσουμε τι ακριβως ειναι.
    Βοηθηστε χωριανοι αμα εχετε βρει μια λυση!!
    (Σορρυ για την ελλειψη τονων)

    #88444

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Χωρίς να έχω εμπειρία σε ακριβώς αυτό που έχεις (νομίζω λέγονται επίπεδα κονδυλώματα) θα σου πρότεινα να ψάξεις για καλή/ό δερματολόγο. Βοήθησα τώρα, ε;
    Απλά ανέφερες πως δεν έχει γίνει βιοψία και αν κατάλαβα καλά δεν σου έχουν πει τι ακριβώς μπορεί να είναι και γιατί συνέχισαν να εμφανίζονται, αν έχει σχέση με κάποιο στέλεχος του HPV και ποιος ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης.
    Το λειζερ το κάνεις επειδή σου είπαν πως αρκεί αυτό; Είναι ακριβό οπότε σιγουρέψου πως αυτός είναι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης.
    Η ρετινόλη ίσως βοηθήσει στη μείωση της δυσχρωμίας μεταξύ του κονδυλώματος και του υπόλοιπου δέρματος – το δίνουν και για τη μείωση των σημαδιών ηλίου αν και τα αποτελέσματα διαφέρουν από πολλούς παράγοντες.
    Πολλές δερματολογικές τεχνικές είναι ακριβές, κυρίως επειδή απαιτούν συχνές συνεδρίες (όπως έμαθα σε πρόσφατη επίσκεψη σε δερματολόγο) αλλά το κυριότερο είναι και η σωστή ενημέρωση για την πάθηση.

    #93234

    Ούρσουλα
    Συμμετέχων

    Τα είχα στο πρόσωπο πριν 20 χρόνια, φεύγουν πολύ δύσκολα. Θυμάμαι ότι για μήνες έκανα κρυοπηξιες σε δερματολόγο και μου είχε δώσει και μια κρέμα,aldara. Μου έχουν μείνει ακόμα κάτι περίεργα στα οποία έκανα λέιζερ αλλά δεν έγινε τίποτα. Αν είσαι Αθήνα μπορείς να επισκεφτείς το νοσοκομείο Ανδρέας Συγγρός, όπου οι θεραπείες γίνονται δωρεάν.

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.