Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #56649

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Ξεκιναω αυτό το thread πιο πολύ επειδή έχω ανάγκη να το πω κάπου έστω ανώνυμα και να ακούσω παρόμοιες εμπειρίες και συμβουλές. Ζω σε μια ξένη χώρα, βλέπω γύρω μου άτομα να εχουν δημιουργήσει πιο στενές φιλίες κι εγώ δε νιώθω ότι έκανα κάτι ουσιαστικό με κάποιον. Πάνε 3 βδομάδες που χώρισα από τον άντρα που αγάπησα με όλη μου την ψυχή κι ας τον γνώριζα μόνο 2,5 μηνες. Τον ερωτεύτηκα όσο κανέναν άλλο, έπεσα για πρώτη φορά με τα μούτρα από την αρχή και δεν κατέληξε καλά γιατί τελικά αποδείχτηκε ότι έχει πολλά προβλήματα. Είχα ευκαιρία να φτιάξω μια καινούρια σχέση με έναν άλλο πολύ όμορφο και καλό άντρα αλλά δεν μπόρεσα γιατί δεν το ξεπέρασα ακόμα. Κορόιδευα τον εαυτό μου ότι είμαι μια χαρά και έτοιμη για μια καινούρια σχέση αλλά όποτε έβγαινα μαζί του, οι αναμνήσεις με τον πρώην μου βομβάρδιζαν το κεφάλι μου και μου ρχοταν απλά να κλάψω. Νιώθω ότι έχω ανάγκη από φίλους πραγματικούς να στηριχτώ αλλά ούσα εσωστρεφής και περήφανη (δεν θέλω να γίνομαι βάρος σε κανέναν) προσπαθώ να τα βγάλω πέρα μόνη μου. Και οι παρέες μου εδώ, δεν φαίνονται να πολυενδιαφέρονται για μένα. Συνήθως κανονίζουν χωρίς καν να μου πουν τίποτα. Μου λείπουν οι φίλες μου στην ελλάδα που ξέρω ότι θα με στήριζαν, μου λείπει ένας άνθρωπος να βγαίνω εξω μαζί του και να ξέρω ότι είναι εκεί για μενα κι εγώ γι αυτόν. Ειδικά σε αυτή την περίοδο της ζωής μου που πραγματικά με έχει καταβάλλει η απογοήτευση κι ο έρωτας. Το νιώθω τόσο πολύ ανάγκη όσο ποτέ άλλοτε. Προσπαθώ πάντα να είμαι δυνατή κι αισιόδοξη αλλά αυτές τις μέρες η προσπάθεια γίνεται όλο και πιο δύσκολη.

    #56805

    Mrs Dalloway
    Συμμετέχων

    Αγαπητή Sailor Earth διάβασα την ιστορία σου στα αλλα τοπικ και πάλι συγχαρητήρια από μένα που έφυγες από εκείνη τη σχέση.
    Μετακόμισα κι εγώ πριν λίγους μήνες στη Γαλλία και έχω περάσει φάσεις μοναξιάς. Αρχικά να σου πω ότι οι φίλες σου από ελλάδα που ξέρεις ότι θα σε στήριζαν μπορούν και από μακριά να σε στηρίξουν. Να τις παίρνεις τηλεφωνο και να τα λέτε. Δεύτερον, η φιλία χρειάζεται χρόνο για να ωριμάσει και οι γνωστοί σου νιώθουν πιθανότατα εξίσου μόνοι με σένα και ψάχνουν κι αυτοί κάποιον να τους στηρίξει. Τρίτον, η περηφάνια δε βοηθάει όταν νιώθουμε ότι χρειαζόμαστε βοήθεια και είναι απολύτως λογικό να χρειαζεσαι βοήθεια και στήριξη. Εμένα με βοήθησε να μιλάω ειλικρινά και για τα όμορφα και για τα άσχημα, με τους παλιούς φίλους που εμπιστεύομαι και ξέρω ότι με νοιάζονται. Επίσης, περνάω ευχάριστο χρόνο με άτομα που συμπαθώ και νιωθω να συνεννοούμαι (όχι τέλεια), γιατί και μια χαλαρή μπύρα βοηθάει να ξεσκάμε. Και σιγά σιγά έρχεται και το δέσιμο!
    Τέλος, υποπτεύομαι ότι σου περνάει από το μυαλό πως μια ερωτική σχέση θα σου λύσει όλα τα προβλήματα, αλλά δεν είναι έτσι. Για να δουλέψει μια σχέση πρέπει να είναι και οι 2 καλά. Μόνο εσύ μπορείς να σώσεις τον εαυτό σου, και δεν υπάρχει πουθενά ο ένας που θα καλύψει όλες σου τις ανάγκες. Πάντα, με ή χωρίς σύντροφο, θα χρειάζεσαι ένα δίκτυο έμπιστων ανθρώπων με τους οποίους θα περνάς καλά.
    Σου μιλάω κάπως πιο άμεσα γιατί νιώθω σαν να απαντάω στις δικές μου σκοτεινές σκέψεις. Και αυτά που σου γράφω πιστεύω ότι καταβάθος τα ξέρεις για αυτό δε σε φοβάμαι! Πάντως είναι οκ να παραδεχόμαστε ότι τα πράγματα μερικές φορές είναι δύσκολα, όλοι όσοι έχουν έρθει στη θέση σου το ξέρουν, αλλά πολλοί είμαστε περήφανοι και δεν το παραδεχόμαστε. Και από όσους δεν έχουν έρθει στη θέση σου, κάποιοι ίσως και να μην είχαν τα κότσια.

    #56846

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Σ’ ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο, Dalloway! Με τις περισσότερες φίλες μου από Ελλάδα επικοινωνώ σε καθημερινή βάση και ό,τι προβλήματα υπάρχουν πάντα με συμβουλεύουν και με στηρίζουν. Εδώ στη Λυών, ακόμα δε νιώθω ιδιαίτερη οικειότητα με κάποιον ή κάποια όμως βλέπω τελικά ότι κι άλλα άτομα νιώθουν το ίδιο και επίσης είναι διατεθειμένα να προσφέρουν το χρόνο τους όποτε κάποιος δε νιώθει καλά. Προχθές ήμουν σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση κι αποφάσισα πρώτη φορά να μιλήσω και να στηριχτώ σε μια Καναδή γνωστή μου. Με εξέπληξε ευχάριστα που ήρθε σπίτι μου και καθίσαμε και μιλήσαμε και με βοήθησε σε ο,τι της έλεγα. Και όντως, όταν είχα χωρίσει, νόμιζα ότι μια νέα σχέση θα ήταν πολύ καλή ιδέα αλλά δεν ήταν. Οπότε δεν πίεσα τον εαυτό μου να μπει σε σχέση και ξέκοψα πολύ γρήγορα. Συμφωνώ με όλα όσα λες κι αυτές τις μέρες προσπαθώ όσο μπορώ να τα εφαρμόζω και να ζητάω και βοήθεια όποτε τη χρειάζομαι.

    #57170

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    Γλυκιά Sailor Earth, είμαστε πολλ@ που έχουμε περάσει απο τη θέση σου. Είναι σημαντικό το ότι υπάρχουν φιλίες που έχετε τόσο στενή επαφή αν και πίσω στην Ελλαδα. Καλώς ή κακώς οι σχέσεις χρειάζονται χρόνο για να ανθίσουν, εξαιρετικά σπάνια θα υπάρξει instant ταίριασμα. Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς τα καλά του μέρους που βρίσκεσαι και προσπάθησε να διασκεδάσεις. Μέσα από αυτά θα έρθουν και τα υπόλοιπα χτίζοντας κοινές εμπειρίες με τους άλλους ανθρώπους. Περιγράφεις κάτι πολύ φυσιολογικό, απλά δεν μπορείς να κανεις skip τους αμήχανους καφέδες και τις βαρετές βραδιές για μπύρες και να φτάσεις αμεσως στην υπάροχη φιλία. Και από τα άλλα που περιέγραφες σε άλλα post καταλαβαίνω ότι σου ΄χουν πέσει μαζεμένα και εύχομαι πολύ γρήγορα να φτιάξουν όλα!

    #57586

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Σ’ ευχαριστώ πολύ φούστα κλαρωτή! <3

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.