Αυτό το θέμα περιέχει 26 απαντήσεις, έχει 24 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  ElementaryMyDearWatson 13 ώρες, 43 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
  • Συντάκτης

TheFaceless
    Συμμετέχων

Εγώ ζω στην Ολλανδία πέντε χρόνια σχεδόν. Ήρθα σε μια χώρα που μου άρεσε, οργανωμένη και καθαρή. Φεύγω από μια χώρα που μου βάλανε 6000 πρόστιμο για μια γραφειοκρατική αμέλεια , που ζήτησα να μου κάνουν μητρικό υπέρηχο και αρνήθηκαν γιατί “είμαι πολύ νέα” και εν τέλει πήγα στην Ελλάδα τον έκανα και έχω πρόβλημα εν δυνάμει χειρουργησιμο, που μου αρνήθηκαν προαγωγές για θεσεις που έχω ήδη κάνει στην Ελλάδα γιατί “δε μιλάω καλά ολλανδικά” και που έχω βγάλει άπειρα προβλήματα υγείας από τον καιρό και το φαγητό. Ήρθα για την εμπειρία αλλά δεν πίστευα ότι θα είχα τόσα προβλήματα. Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να δεις τι θα σου αρέσει, με ανοιχτό μυαλό στην πιθανότητα να χρειαστεί να ξαναφύγεις για αλλού. Δεν ξέρω που θα πάω, Αθήνα , Θεσσαλονίκη, Κύπρο η αλλού, πάντως φεύγω σχεδόν τρέχοντας.

Mr Speaker
    Συμμετέχων

Η απάντηση σε αυτή την ερώτηση εξαρτάται απο παρα πολλους διαφορετικούς παράγοντες, οικονομικούς, οικογενειακές και φιλικές σχέσεις αλλά το πιο σημαντικό για μένα είναι το πως νιώθεις. Αυτο το ‘κατι σκιρτησε μεσα μου’ απομονωσε το και ψηλαφησε το να δεις τι πραγματικα είναι. Γη της επαγγελιας δεν υπαρχει, η Ελλαδα εχει τα καλα της και τα κακα της, η Βρετανια το ιδιο. Τα βαζεις σε μια ζυγαρια και παίρνεις της αποφάσεις σου. Το ξέρω οτι το σχόλιο μου είναι λιγο #ελπίζωναβοήθησα φάση, αλλά είναι βαθειά προσωπική η απάντηση που ψάχνεις. Καλή τύχη ότι και να κάνεις!
    btw και εγώ 10 χρόνια στο Λονδίνο, αλλά χωρίς άμεση πρόθεση να το κουνήσω απο δω!

@The Faceless, πήγα και εγώ στην Ολλανδία, που τον πρώτο καιρό ήταν για μένα μια καθαρή και οργανωμένη χώρα. Έφυγα απο μια χώρα όπου ο ρατσισμός επηρέασε τις σπουδές μου, η αδικαιολόγητη φαινομενικά απροθυμία αρκετών υπαλλήλων να κάνουν σωστά τη δουλειά τους μου κόστισε σε χρήματα, το σύστημα υγείας είναι ένα αστείο. Αναρωτιέμαι ακόμα αν αυτά ειναι αμελητέα, ξέρω οτι καμία χώρα δεν είναι Γη της Επαγγελίας, αλλά συνολικά η εμπειρία μου με άφησε με μια πικρία.

Γενικά, σίγουρα βοηθάει να παίρνουμε τα πράγματα πιο ελαφρά, αλλά αφού δεν ζούμε στη δική μας χώρα, με όλα τα κακώς κείμενα τα δικά της/μας, ας βρούμε έναν τόπο όπου θα έχουμε στιγμές που νιώθουμε ευπρόσδεκτοι.

ollandeza
    Συμμετέχων

Κι εγώ Ολλανδία είμαι 5 χρόνια τώρα. Ήρθα παλιότερα για μεταπτυχιακό, έφυγα τρέχοντας λέγοντας ότι δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω. Γύρισα Ελλάδα, δούλεψα 4 χρόνια, έφαγα τρελό πακέτο και αποφάσισα να ξαναφύγω. Γύρισα Ολλανδία πολύ πιο συνειδητοποιημένη. Ναι δεν είναι η Γη της Επαγγελίας αλλά δεν πιστεύω ότι καμία χώρα είναι τέλεια. Αυτό που με καλύπτει εμένα είναι ότι έχω ένα νορμάλ ωράριο εργασίας, δεν μου φέρονται σαν πολίτης τρίτης κατηγορίας, θα προοδεύσω και θα ανελιχθώ γιατί το αξίζω και δεν θα περιμένω πότε θα θυμηθεί το αφεντικό να μου δώσει προαγωγή. Είμαι ήρεμη πάνω από όλα. Ναι το σύστημα υγείας δεν την παλεύει αλλά έχω back up την Ελλάδα κάτι που πολύς κόσμος εδώ δεν έχει τέτοιο back up. Κατά τα άλλα, έχουν ένα σύστημα που σε γενικές γραμμές λειτουργεί καλά, δεν χρειάζομαι να στήνομαι σε εφορίες και τράπεζες να κάνω την δουλειά μου. Επίσης μιλάω Ολλανδικά και βοηθάει πολύ. Ο καιρός μου τη σπάει κάποιες φορές αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω θέμα. Επαναπατρισμός για μένα δεν προβλέπεται, στο άμεσο μέλλον σίγουρα όχι αλλά λέω ποτέ μην λες ποτέ γιατί δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή. Αυτό που λέω είναι ότι πιο πιθανό είναι να πάω σε άλλη χώρα παρά να γυρίσω Ελλάδα.

I_am_the_law
    Συμμετέχων

Idril, αν επισκεφτεί σε λίγες μέρες τα επαγγελματικά σωματεία, το ΙΚΑ και τη ΔΟΥ, δεν θα ξέρει από που να φύγει :)))

extracted matter
    Συμμετέχων

Εγώ ζω εδώ και 3 χρόνια Γερμανία, και απόφασισα να γυρίσω πίσω στην Αθήνα για προσωπικούς κυρίως λόγους. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τη ζωή μου στη Γερμανία (πολύ καλή δουλειά, ευγενικό αφεντικό που πάντα εκτιμούσε τη δουλειά μου, πολύ καλό περιβάλλον εργασίας, καλούς φίλους από διάφορα μέρη του κόσμου) ΑΛΛΑ άρχισε πριν από μερικούς μήνες να με πιάνει μια απίστευτη λύπη και μελαγχολία για όλους τους δικούς μου ανθρώπους που αγαπώ πολύ και με αγαπούν και εγώ δεν είμαι ποτέ εκεί για αυτούς. Μία πολύ αγαπημένη μου φίλη πέρασε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής της και μου τα εκμυστηρεύτηκε όλα δύο μήνες μετά, που εγώ πήγα Ελλάδα για διακοπές, λέγοντας μου μάλιστα και “Ευχαριστώ που πάντα βρίσκεις λίγο χρόνο για μένα τις λίγες μέρες που έρχεσαι Ελλάδα”. Να σου πω την αλήθεια μου, επηρρεάστηκα απίστευτα από όλο αυτό και σε συνδυασμό με γενικότερο homesickness και το γεγονός ότι ο φίλος μου δεν μπορεί να πάρει την απόφαση να αφήσει την Ελλάδα και μας έχουν φάει τα περα-δώθε και ο Κυριακάτικος καφές στο Ελ. Βενιζέλος, είπα να κάνω την προσπάθειά μου να επιστρέψω…Με τρομάζει η αλήθεια είναι (και με τα σχόλια που διάβασα η ανησυχία μου αυξήθηκε) αλλά σκέφτομαι ότι αν τελικά δε τα καταφέρω στην Ελλάδα, μπορώ πάντα να επιστρέψω στη Γερμανία.Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις!

The scientist_91
    Συμμετέχων

Ας πω και εγω την αποψαρα μου.Εμεινα σε δυο χώρες (Γαλλία και Δανία) για το διδακτορικό μου.Τα λεφτά ηταν πολυ καλα,αλλα δεν μπορούσα να προσαρμοστώ,ισως επειδή ήμουν για 1-1μιση χρόνο σε κάθε μερος.Αποφασισα να γυρίσω Ελλάδα για προσωπικούς λόγους,οπως επισης επειδή μου λείπανε οι δικοί μου άνθρωποι.

Δεν δουλεύω ακόμα,αλλα ευκαιρίες εργασίας ειχα αρκετές.Επισης,με τα γραφειοκρατικά (ΟΑΕΔ,εφορίες,ΙΚΑ κτλ) ειχα ξεμπερδέψει σε δυο μέρες και μάλιστα,οι υπάλληλοι με εξυπηρέτησαν απίστευτα!Προσωπικα,ηταν η καλύτερη μου απόφαση που γύρισα πίσω.Δεν λεω ότι η Ελλάδα δεν ειναι πίσω σε κοινωνικά θέματα (βλ. ρατσισμός,σεξισμός κτλ),αλλα προοδεύσουμε.Και επισης,εχουμε χτίσει ο καθένας/η καθεμία απο μια καριέρα,συνεπώς γιατι να μην προσπαθήσουμε να πάμε την Ελλάδα ενα βήμα μπροστά κουτσα-κουτσα και με τον δικό μας τροπο;

Απο εκει και πέρα,ειναι θέμα προτεραιοτήτων και θέμα αυτοδιάθεσης για το αν θα προσαρμοστείς στις νέες συνθήκες (γλώσσα,συνήθειες των κατοίκων της χώρας) ή οχι.Αν μπορεις να προσαρμοστείς,καλως!Αν οχι,πάλι Καλως!Μπορει ο δρόμος να μην ειναι στρωμένος με ροδοπέταλα στην Ελλάδα,αλλα αυτο δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε μια γενναία προσπάθεια!

Princess Consuela Banana-Hammock
    Συμμετέχων

Τι γίνεται αν η κατάσταση είναι η αντίθετη; Τα φώτα σας! Εξηγώ! Μένω στην Αγγλία 8 χρόνια και τελειώνω το διδακτορικό σύντομα! Στην Κύπρο μου προσφέρετε μια εκπληκτική δουλειά ενώ στην Αγγλία τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός για θέσεις κατώτερες! Αλλά δεν μ’αρέσει η ζωή στην Κύπρο, δεν μπορώ να φανταστώ να επιστρέφω, και νοιώθω ότι δεν θα προσαρμοστώ! Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε;

Profiterole
    Συμμετέχων

Consuela, έχεις ψάξει πραγματικά για δουλειά στην Αγγλία αφού θέλεις να μείνεις εκεί; Δηλαδή, να έχει στείλει αιτήσεις, να ζητήσεις feedback στις περιπτώσεις που δεν είχες πρόσκληση για συνέντευξη (και σε αυτές που θα έχεις χωρίς να σου προσφέρουν τη θέση); Σίγουρα υπάρχει ανταγωνισμός και θα έλεγα να κάνεις όσες αιτήσεις μπορείς – και σε διαφορετικές πόλεις από αυτή που βρίσκεσαι τώρα.
    Επίσης, αφού είσαι ακόμα στο πανεπιστήμιο πήγαινε μια βόλτα απ΄το Careers Service, κάποια καλή συμβουλή θα σου δώσουν.
    Κάτι τελευταίο – αναφέρεις πως η θέση στην Κύπρο είναι εκπληκτική, που σημαίνει πως το λιγότερο που θα σου δώσει είναι μια καλή εργασιακή εμπειρία στον τομέα σου. Αν δεν βρεις σύντομα δουλειά στην Αγγλία μπορείς να γυρίσεις για ένα διάστημα Κύπρο, να αποκτήσεις μια εμπειρία και συγχρόνως να ψάξεις για κάτι καλύτερο στην Αγγλία.
    Με το καλό το διδακτορικό!

Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

Αν είναι τόσο καλή η δουλειά στην Κύπρο, Consuela, πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου. Πάλι βάζοντας ένα στόχο ότι θα δουλέψω 1-2-3 χρόνια να βοηθήσω την καριέρα μου και μετά με την ησυχία σου ψάχνεις παράλληλα και χώρα και δουλειά που γουστάρεις. Δεν υπάρχει για πάντα, ιδίως οι επιστήμονες καλό είναι να είναι κινητικοί 🙂 Πόσο σε παίρνει να μείνεις χωρίς δουλειά; Αν δε βρεις κάτι σύντομα δε θα αναγκαστείς να επιστρέψεις στην πατρίδα σου έτσι κι αλλιώς;

Princess Consuela Banana-Hammock
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ και τις δύο για τις απαντήσεις και τις ευχές! Δεν είναι ακατόρθωτο το να βρω δουλειά στην Αγγλία (το career service είναι το δεύτερο μου σπίτι) και μπορώ να μείνω με τον σύντροφο μου για λίγο καιρό μέχρι να βρω! Το πρόβλημα είναι ότι οι αντιστοιχες δουλειές στην Αγγλία (lecturer) θα είναι με πολύ λιγότερα λεφτά και ελευθερία στην έρευνα από τη συγκεκριμένη θέση στην Κύπρο! Οπόταν πρέπει να αποφασίσω αν αφήνω πίσω το εξωτερικό, τους φίλους και το σύντροφο μου και επιστρέφω Κύπρο για τη θέση! Τώρα που το σκέφτομαι είναι το ίδιο δίλημμα που έχουν πολλοί που ετοιμάζονται να φύγουν για εξωτερικό.

ElementaryMyDearWatson
    Συμμετέχων

Σαν γεννημένη, μεγαλωμένη και πολίτης 2 χώρων του εξωτερικού, θα σου έλεγα ένα τεράστιο ΟΧΙ στον επαναπατρισμό.

Ίσως σε πιάνει η γνωστή νοσταλγία, ίσως σε έχει επηρεάσει ο χωρισμός σου, πολλά μπορεί να συμβαίνουν. Εγώ πάω ένα δίμηνο διακοπές στην Ελλάδα κάθε χρόνο και ασφυκτιώ σε τόσες καταστάσεις γύρω μου. Δημόσιες υπηρεσίες, η τραγική, αηδιαστική κατάσταση με τα αδέσποτα, η νοοτροπία των ανθρώπων και η συμπεριφορά τους στους συμπολίτες τους και στα ζώα, η συμπεριφορά των παιδιών που παίζουν με τα δικά μου, η θρησκεία που είναι παντού και στα πάντα και πόσα άλλα. Ειλικρινά, πνίγομαι και μίνι που τα σκέφτομαι.

Η Ελλάδα για μένα, είναι χώρα για να είσαι τουρίστας το καλοκαίρι, που δε χρειάζεται να βλέπεις και να ζεις τα προβλήματα στο πετσί σου καθημερινά. Σε εξαντλεί ψυχικά και σωματικά αυτό το πράγμα. Δεν αντέχεται.

Μείνε στην χώρα που ζεις (που είναι και η χώρα μου παρεπιπτόντως! East Midlands represent!) Έχεις μια ωραία ζωή εκεί, έχεις δουλειά, φίλους. Μη τα πετάξεις όλα αυτά χωρίς λόγο. Και αν τελικά το αποφασίσεις, σκέψου το πολύ πολύ σοβαρά και να είσαι σίγουρη ότι θα αντέξεις την τεράστια αλλαγή που θα σου έρθει.

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.