Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #46455

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Tώρα είδα οτι αντί για μπλογκ εγραψα μπλοκ…
    Γενικα σε θέματα μετανάστευσης βοηθάνε πολύ και τα γκρουπ των Ελλήνων στο φμπ. Κυκλοφορούνε βέβαια εκεί μέσα πολλάαααα φυντάνια αλλά σε γενικές γραμμές είναι μια καλή πηγή και σου δίνει πολλές φορές μία γραμμή να κινηθείς. Συγκεκριμένα στο γκρουπ των Ελλήνων του Λονδίνου που είμαι (παρόλο που δεν είμαι κάτοικος), ρωτάνε συνεχώς οικογενειάρχες που θέλουν να μεταναστεύσουν με τις οικογένειές τους.

    #47365

    Bobos
    Συμμετέχων

    @Toufa Νομίζω είναι καλή ιδέα να ξεκινήσεις ένα κανάλι στο youtube στο πνεύμα που έχει κάνει και ο zoopy γιατί κάθε άνθρωπος βιώνει διαφορετικά την εμπειρία της μετανάστευσης ανάλογα και με τις συνθήκες ζωής του. Έπειτα είναι και η χώρα προορισμού που μπορεί να διαφέρει αρκετά στην υποδοχή και ένταξη των expats ή να υπάρχει διαφορετική μεταχείριση όσον αφορά τις κατοικίες ανάλογα με την ιδιότητα του ατόμου (φοιτητής, εργαζόμενος κτλ). ¨οταν το αποφασίσεις αν θες ανέβασε τον σύνδεσμο ώστε να σε μάθουμε από τις εμπειρίες σου! Καλή αρχή 🙂

    #49742

    Μιμομι
    Συμμετέχων

    Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Αυτό που μου είπαν φίλοι μου εκεί είναι ότι πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο και να κλείσουμε ραντεβού για το αφμ.. επίσης πρέπει να έχεις ενημερωμένο passport.. Προσωπικά στέλνω βιογραφικά εδώ και 3 μήνες έχω βάλει αγγλική διεύθυνση στο cv και μου στείλανε και ένα αγγλικό νούμερο οι φίλοι μου για να μπορώ να μιλάω με recruiters.. Δυστυχώς στην περιπτωση μου ισχύει ότι δεν με έχουν καλέσει σε συνέντευξη skype καθώς θα δουλέψω σε σχολικο περιβάλλον και δε συνηθίζεται. αποφασισα λοιπόν να φύγω σε ένα μήνα για να κάνω τις συνεντεύξεις εκει.. κατά τα άλλα ο θεός βοηθός .. ο Μπόρις πάντως έχασε την πλειοψηφία αν σε παρηγορεί.Οτι άλλη βοήθεια θες here i am!

    #50264

    Penthesilea
    Συμμετέχων

    Σας ευχαριστώ, παιδιά! Να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου καλή επιτυχία σε όσους ψάχνονται! Κι εγώ σ’ αυτή τη φάση είμαι, δεν έχω φύγει ακόμα απ’ τη δουλειά μου. Κάνω αιτήσεις καθημερινά και Ελλάδα και εξωτερικό. Δεν έχω καταφέρει ακόμη να σταυρώσω κανονική συνέντευξη και η αυτοπεποίθηση μου βρίσκεται στα τάρταρα, λολ. Πριν από κάτι μέρες έκατσε το πρώτο μου μίνι τηλεφωνικό ίντερβιου, αλλά νιώθω ότι με ξεπέταξαν και δεν έχει πολύ ψωμί η υπόθεση. @Μιμομι κι εμένα αυτό μου λένε, να βάλω αγγλική διεύθυνση στο βιογραφικό. Από Αγγλία δεν μου απαντάνε καν, πιθανότατα λόγω αυτού. Θα το έκανα, αλλά σκέφτομαι ότι δεν βγάζει και πολύ νόημα να φαίνεται ότι έχω αγγλική διεύθυνση, ενώ γράφω ότι εργάζομαι στην Ελλάδα. Κατά τ’ άλλα στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς, μπράβο που θα πας να το προσπαθήσεις από εκεί. Πιστεύω πλέον ότι μόνο έτσι έχεις πιθανότητες. Μακάρι να πάνε όλα καλά και σε κανα χρόνο να τα λέμε από κοντά στο St. James’s Park που είναι και το αγαπημένο μου! 🙂

    #50455

    Stressed
    Συμμετέχων

    Σκέφτομαι να μεταναστεύσω στο εξωτερικό για εργασία. Έχω τελειώσει μαιευτική σε ιδιωτικό κολέγιο. όμως βρίσκομαι σε δίλημμα, πρέπει να πάρω και το proficiency ή μόνο το ielts?
    Ευχαριστώ!

    #50582

    Abigail
    Συμμετέχων

    @Stressed δεν χρειάζεσαι και proficiency και IELTS. Το IELTS με καλό σκορ κάνει τη δουλειά που θέλεις, κι έχει και συχνά εξετάσεις οπότε και να μην πιάσεις καλό σκορ με την πρώτη μπορείς να το ξαναδώσεις σε ένα μήνα.

    #91692

    booklover
    Συμμετέχων

    καλημερα και καλή χρονιά!
    διαβαζα τώρα το forum και έπεσα πάνω στο σχόλιό σου. γιατί ειδικά το glassdoor;
    ευχαριστώ!

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.