Τοποθέτηση ετικέτας: , ,

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 1 έως 9 (από 9 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #45350

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Στην αρχή της τότε πρώτης σχέσης είχα δυσκολευτεί πολύ με τη χαλάρωση των κολπικών μυών και το ψυχολογικό αντίκτυπο του θέματος.
    Εγώ πέρασα μεγάλο διάστημα να αισθάνομαι φόβο για τη διείσδυση, και παρόλο που είχα ευτυχώς τη στήριξη του συντρόφου μου και καμία πίεση εκ μέρους του, δεν μίλησα ποτέ σε κανέναν για αυτό. Δυστυχώς αισθανόμουν ντροπή. Είχα επισκεφθεί και ψυχολόγο, αλλά τελικά το έλυσα διαβάζοντας.
    Οπότε σκέφτηκα ότι ίσως βοηθήσει να μοιραστούμε εμπειρίες, αν υπάρχει και καμία άλλη που πέρασε κάτι ανάλογο.

    #45407

    Andromeda
    Συμμετέχων

    Και εγώ πονάω συχνα και νιώθω πολύ σφιγμένους τους μυς του κόλπου, συνήθως λόγω ξηρότητας του κόλπου. Αλλά δε ξέρω φαντάζομαι είναι πρόβλημα αν γίνεται συνεχεια; Θυμάμαι ότι στη σχέση μου δεν είχα πόνο ενώ τώρα που δεν έχω σχέση πονάω, δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.
    Πως το ελυσες διαβάζοντας; Φαντάζομαι είναι ψυχολογικό;

    #45468

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Το έγραψα πολύ λάθος, αλλά το κατάλαβα μετά την υποβολή! Όχι με σκέτο διάβασμα (ωραία θα ήταν). Ναι, ήταν ψυχολογικό, χωρίς όμως να έχει προηγηθεί κάτι τραυματικό. Με κυρίευε ένα άγχος στη σκέψη και μόνο ότι θα υπάρχει διείσδυση. Χωρίς πρότερη εμπειρία, χωρίς τίποτα. Το συζήτησα εκτενώς με την ψυχολόγο και δεν καταλήξαμε κάπου ποτέ. Το μεγαλοποιούσα στο μυαλό μου και όσο ένιωθα ότι δεν το λύνω, τόσο εντεινόταν το θέμα. Η ελληνική λέξη μου ειπώθηκε και από γυναικολόγο και από ψυχολόγο σα δυσπαρεύνια, αν και δεν θεωρώ ότι ακριβώς αυτό ταιριάζει σε εμένα.
    Συνεχίζοντας το ψάξιμο, κατέληξα και αγόρασα και διάβασα online ένα βιβλίο με διάφορες συμβουλές επί του θέματος. Επίσης, πήρα και ένα σετ κολπικούς διαστολείς σε διάφορα μεγέθη και άρχισα να τους χρησιμοποιώ μόνη μου για να μπορέσω να εξασκηθώ να χαλαρώνουν οι μύες του κόλπου εκούσια, αφού ακούσια δε γινόταν.
    Εσύ, έχεις κάτι που να σε βοηθά;

    #45723

    SpaceBoo
    Συμμετέχων

    Γεια σας παιδιά, ομοιοπαθούσα εδώ. Με τη δυσπαρεύνια γνωριζόμαστε από τα 19 μου, τώρα είμαι στα 29. Σε μένα προέκυψε σε μία περίοδο πολύ δύσκολη ψυχολογικά, είχα δύο αρρώστους γονείς ταυτόχρονα. Το σύστημα μου είχε κλατάρει, ψυχολογικά ήμουν ράκος, είχα ενοχές για κάθε είδους απόλαυση και ευχάριστη στιγμή που μπορεί να είχα στη ζωή μου.

    Τότε ήμουν σε σχέση με έναν πραγματικά αξιόλογο άνθρωπο, ο οποίος σε όλο αυτό με στήριξε απίστευτα, αφού το συζητάγαμε με άνεση και υπήρχε κατανόηση.

    Η πρώτη μου κίνηση ήταν να το συζητήσω με τον γυναικολόγο μου, ο οποίος όντας (τι να πω?) εντελώς ανενημέρωτος μου πρότεινε να παίρνω ασπιρίνες πριν κάνω σεξ. Δεν μου φάνηκε σαν λύση και δεν το έκανα ποτέ. Το έψαξα αρκετά και συζητώντας με μια φίλη που η αδερφή της ήταν ψυχολόγος, η αδερφή της μου πρότεινε να επισκεφτώ άμεσα ειδικό ψυχολόγο που ειδικεύεται σε τέτοιου είδους ψυχοσεξουαλικές διαταραχές. Και το έκανα, πήγα στο Αρεταίειο. Συνολικά έκανα δύο ραντεβού από τα οποία εγώ προσωπικά έμεινα εντελώς απογοητευμένη. Πιθανόν εμένα ο τότε γιατρός και ο τρόπος προσέγγισης του δεν μου έκανε.

    Δεν πτοήθηκα, ήθελα να το ξεφορτωθώ. Μέσα σε όλο το ζόρι, σκεφτόμουν ας απολαμβάνω τουλάχιστον το σεξ σε αυτή τη ζωή! Είχα πλήρη συνείδηση τότε γιατί μου συμβαίνει. Διάβασα άπειρα για το ζήτημα, και προσπαθούσα συνολικά να βελτιώσω την ψυχολογία μου. Σαν πρακτική αυτό που με βοήθησε αρκετά τότε, κατά τη διάρκεια του σέξ, είναι να προσπαθώ να συγκεντρώνομαι στους μυς της κοιλιάς μου χαμηλά και να τους χαλαρώνω. Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά πραγματικά με βοηθούσε. Ο τότε σύντροφος με αφουγκραζόταν και σταματάγαμε απευθείας μόλις πόναγα. Χαλαρώναμε, δεν ξενερώναμε, μιλάγαμε για άσχετα και ξανά πάλι από την αρχή.

    Τελικά η περίοδος η πολύ άσχημη για μένα διήρκησε κάπου στους 8 μήνες. Από τότε, υπάρχουν φορές που έχει ξαναεμφανιστεί αυτήη σύσφιξη του κόλπου και ο πόνος, αλλά καμία σχέση με το πόσο σταθερά και επίμονα ήταν τότε.

    #45840

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Το ψυχολογικό ράκος το νιώθω απόλυτα. Έχω κλάψει άπειρα για το ζήτημα. Αλλά εγώ δεν πείσμωνα να το λύσω, αντίθετα με άγχωνε η ιδέα πριν καν γίνει οτιδήποτε. Ευτυχώς δεν ένιωσα καμία πίεση από το σύντροφο μου ποτέ.
    Το άρθρο αυτό αναφέρει μια μελέτη περίπτωσης.
    Στο εξωτερικό είχα διαβάσει ότι υπάρχουν και ειδικές φυσικοθεραπείες για τον κόλπο (δεν ξέρω αν γίνονται και Ελλάδα) για το ίδιο θέμα.

    #46129

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Physicist, αυτό που περιγράφεις νομίζω είναι κολεοσπασμός και όχι δυσπαρεύνια.
    Το είχα για χρόνια και είχα κλάψει και εγώ πάρα πολύ. Και για μένα ψυχολογικό ήτανε – αν και υπάρχουνε και περιπτώσεις με οργανικά αίτια που η διείσδυση απλά δεν είναι δυνατή. Οι γυναικολόγοι δεν γνωρίζουνε πολλά για τον κολεοσπασμό (και για την δυσπαρεύνια). Το πιο πιθανό είναι να σου πούνε πως αν πιείς λίγο κρασί και χαλαρώσεις θα πάνε όλα καλά και να νιώσεις χειρότερα (τυχαίνει να έχω μιλήσει με πολλές κοπέλες που είχανε/έχουνε κολεοσπασμό λόγω δουλειάς). Από την μία όταν δεν το μοιράζεσαι με κανέναν γιγαντώνεται στο μυαλό σου και γινεται και η μεγαλυτερη δυσκολία, από την άλλη όταν το μοιράζεσαι είναι πολύ πιθανόν να σου πούνε πως “είναι στο μυαλό σου” και να μετανιώσεις που μίλησες. Και εγώ πάντως το ξεπέρασα με διαστολείς και με φυσιοθεραπεία. Τότε ζούσα στο εξωτερικό αλλά και εκεί δεν ήτανε δεδομένο το pelvic floor physiotherapy/biofeedback. Έχω μάθει όμως πως υπάρχει πλέον και στην Ελλάδα ιδιωτικά, τουλάχιστον στην Αθήνα. Υπάρχουν και διάφορα τρικ/ασκήσεις για να χαλαρώνεις την περιοχή.

    #47353

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    MarinaP μπορείς να μας πεις πιο πολλά για τις ασκήσεις;

    #47399

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Εννοείται 🙂

    Καταρχήν να πω ότι σε γυναίκες που ο πόνος έχει ψυχολογικά αίτια, υπάρχει συχνά μια μεγάλη δυσκολία να ξεκινήσουνε τις ασκήσεις μόνες τους και αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα θα πρότεινα να δούνε ειδικό με ειδίκευση στην φυσιοθεραπεία πυελικού έδάφους για να ξεκινήσουνε. Και σε κοπέλες με οργανικά αίτια θα το πρότεινα βέβαια, απλά εκεί κάποιες φορές γίνεται να γίνουνε βήματα και χωρίς βοήθεια.

    Οι διαστολείς (κυκλοφορούνε πολλοί, πλαστικοί και από καουτσούκ) βοηθάνε πάρα πολυ να χαλαρώσει η περιοχή και να συνηθίσει με μεγαλύτερα μεγέθη. Και από sex shop μπορεί να προμηθευτεί κάποιος κάτι ανάλογο για αυτές τις ασκήσεις, πολλές κοπέλες το προτιμάνε. Πρόσφατα έμαθα και για ένα εξάρτημα που χρησιμοποιούνε οι που γυναίκες για να προετοιμαστούνε για την γέννας – μοιάζει με ένα μπαλονάκι και το βάζεις μέσα και είναι συνδεδεμένο με μία τρομπίτσα και το (ξε)φουσκώνεις – στην ουσία έτσι κάνεις μασάζ στον κόλπο.

    Υπάρχουνε κάποιες στάσεις σώματος που βοηθάνε να ανοίξει ο κόλπος για να επιτράπει μεγαλύτερη διείδυση π.χ. αν είσαι ανάσκελα και φέρεις το πόδι σου στο αυτί σου τότε γίνεται ευκολότερο.

    Άλλες ασκήσεις σχετίζονται με το να χαλαρώσεις τους μυες – η φυσιοθεραπεύτρια που είχα τις έλεγε το αντίθετο από τις Κέγκελ και στην ουσία ήτανε κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνεις όταν θέλεις να κατουρήσεις και κρατιέσαι. Αυτές ομολογώ δεν τις θυμάμαι πολύ καλά και δεν είμαι σε θέση να τις περιγράψω σωστά δυστυχώς, αλλά με είχανε βοηθήσει τότε…

    Πολλές γυναίκες βρίσκουνε πως τις βοηθάνε κάποιες συγκεκριμένες αναπνοές κατά την διάρκεια του σεξ, υπάρχουνε διάφορες τεχνικές που μπορείς να βρεις στο ιντερνετ για αυτό.

    #160541

    katerina2231
    Συμμετέχων

    Νόμιζα ότι είμαι η μόνη μέχρι τη στιγμή που διάβασα τη δημοσίευση και τις απαντήσεις. Τα ελάχιστα άτομα στα οποία το έχω πει, δεν με παίρνουν πολύ στα σοβαρά και μου λένε ότι είναι στο μυαλό μου όλα.
    Έχω έναν χρόνο που προσπαθώ με το αγόρι μου, αλλά δεν ξέρω τι μου συμβαίνει.. δεν χαλαρώνω με τίποτα, νιώθω ότι είμαι μονίμως σφιχτή. Και δεν είμαι και καμία μικρή , 25 ειμαι.
    Όσα μου είπαν οι γυναικολόγοι δεν βοήθησαν. Δυστυχώς και καποια οικογενειακά θέματα υγείας με πήγαν πίσω. Τώρα θέλω να αγοράσω διαστολεις. Εσείς από πού αγοράσατε διαστολεις;

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 1 έως 9 (από 9 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.