• Αυτό το θέμα έχει 17 απαντήσεις, 11 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 4 μήνες πριν από τον χρήστη Toστ.
Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 16 έως 18 (από 18 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #80208

    December.
    Συμμετέχων

    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. ήμασταν με το σύντροφο μου σε χώρα που τα αγγλικά δεν ήταν η κύρια γλώσσα, και δεν ήταν καλή η απόφαση να πάμε εκεί, κυρίως για τα δικά μου επαγγελματικά.

    Βόρεια Αγγλία, εννοώ το Manchester, δεν θα πήγαινα στο Λονδίνο λόγω κόστους ζωής, όπως ούτε και σε μικρή πόλη.

    Αναλαμβάνω τη διοργάνωση καλλιτεχνικών project για παιδιά και νέους σε συνεργασία με κοινότητες/γειτονιές/δήμους κλπ. Η Αγγλία έχει πολλά αρνητικά αλλά πιστεύω ότι εκεί μπορώ να εξασκήσω το επάγγελμά μου και να είμαι δημιουργική (κάτι το οποίο μου είναι απόλυτη προτεραιότητα για εμένα αυτή τη στιγμή), έστω κι αν στην αρχή χρειαστεί να κάνω κάτι άσχετο.

    Να πω ότι έκανα μεταπτυχιακό εκεί και δούλεψα -λίγο- πριν από χρόνια, και έχουμε φίλους, συνεργάτες και οικογένεια που μένουν σε διάφορα σημεία οι οποίοι δύσκολα μεν, έχουν βρει τα ‘πατήματά’ τους, και μας ενθαρρύνουν να πάρουμε το ρίσκο. Το Μάντσεστερ το ξέρω λίγο, αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι μια αρκετά ανοικτή πόλη και ακόμα και τώρα υπάρχει κινητικότητα στην αγορά εργασίας.

    Αυτό που φοβάμαι και αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχει εγγυήσεις είναι το Brexit περισσότερο, και ίσως καταλήξουμε στην Ιρλανδία με τη νέα χρονιά, αν το project “us in Manchester by December” (!) καταρρεύσει.

    ευχαριστώ και πάλι

    #81067

    Barolo
    Συμμετέχων

    Το ΝΙΝ δεν είναι απαραίτητο για να αρχίσει κανείς δουλειά. Πληροφορίες για ΝΙΝ

    Η δουλειά είναι όμως βασική. Αν δεν έχεις ανάγκη να δουλέψεις, δεν πηγαίνεις Αγγλία, υπάρχουν καλύτερα μέρη.

    Τα πλεονεκτήματα της Αγγλίας είναι η γλώσσα, μεγάλη και ευέλικτη αγορά εργασίας, μικρή γραφειοκρατία, αρκετή αξιοκρατία, πολυπολιτισμικότητα. Δεν υπάρχουν πολλές πόλεις στην Ευρώπη που προσφέρουν ανάλογες ευκαιρίες. Καμία κατά τη γνώμη μου. Υπάρχουν πόλεις με καλύτερη ποιότητα ζωής, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

    #87662

    Toστ
    Συμμετέχων

    Αν θέλεις UK, θα πρότεινα να κοιτάξεις Belfast στη Βόρεια Ιρλανδία. Μικρή πόλη, εύκολη για να ζήσεις πρώτη φορά σε εξωτερικό, και κατά πολύ φτηνότερη από Αγγλία/Σκωτία κτλ.

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 16 έως 18 (από 18 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.