Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #49116

    Αγκινάρα
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σε όλους,
    βρίσκομαι σε μια φάση στη ζωή μου όπου χρειάζομαι απεγνωσμένα ψυχολογική υποστήριξη πλην όμως αδυνατώ να υποστηρίξω μια θεραπεία που μπορεί να αγγίζει τα 150 ευρώ το μήνα. Γι’ αυτό το λόγο θα ήθελα τη γνώμη/εμπειρία σας από τυχόν κέντρα ψυχικής υγείας ή λοιπούς οργανισμούς στην Αθήνα καθώς έχω ακούσει διάφορα και με έχει πιάσει απελπισία.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την ελαφρώς άσχετη ενσωμάτωση της ερώτησης σε αυτή τη στήλη αλλά δεν ήξερα πού αλλού να το εντάξω.

    #49657

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Τα κέντρα ψυχικής υγείας συνήθως κάνουν καλή δουλειά αλλά μερικές φορές υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής .Αξίζει να επισκεφθείς ψυχολόγο εκεί. Ψυχοθεραπεία όμως δεν ενδείκνυται γιατί όπως μου είπαν μπορείς να κάνεις μόνο για 4 μήνες που ουσιαστικά είναι τίποτα.Επισης υπάρχουν και σε νοσοκομεία κοινωνικοί λειτουργοί και ψυχίατροι που μπορείς να επισκεφτείς και να σε κατατοπισουν.Δυστυχως στην Ελλάδα θέλει τρέξιμο και ψάξιμο και υπομονή αλλά καλύτερα να ταλαιπωρηθεις λίγο παρά να μείνεις αβοήθητη.Ισως τώρα αν δεν αισθάνεσαι καλά όλα αυτά να σου φαίνονται βουνό αλλά σου υπόσχομαι,δεν είναι 💪

    #51906

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    https://ibrt.gr/edu/

    Δες εδώ. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, μου έχει πει κάποιος γνωστός ότι έκανε εκεί θεραπεία με 18 ευρώ την συνεδρία. Το λέει και στη σελίδα τους. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα, ας μας γράψει.

    #54795

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    Δε ξέρω τι δουλειά γίνεται εκεί και αν αξίζει το κόπο… Ανακάλυψα πρόσφατα πως εκτος απο ψυχίατρο κάποια ΙΚΑ εχουν και ψυχολόγο.
    Σκέφτομαι να το δοκιμάσω.
    Ελπίζω μονο να μην έχει τη γνωστή νοοτροπία…

    #55080

    Νίκος
    Συμμετέχων

    Στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας του ΕΠΙΨΥ https://www.epipsi.gr/index.php/46-tomeis/koinotikes-yphreseies/107-kentro-psyxikhs-ygeias παρέχεται δωρεάν συμβουλευτική/ψυχολογική υποστήριξη στους κατοίκους Παπάγου, Χολαργού, Χαλανδρίου, Ελληνορώσων και Ψυχικού, αλλά πιθανόν να δέχονται και από άλλες περιοχές.

    #55387

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    Σε αυτό που έχει παραθέσει η αγαπητή Aguafiestas, έχω να πω ότι έχουν πάει 1-2 καλοί φίλοι και μου έχουν πει πολύ καλά λόγια. Και συμπτωματικά τους κάλεσε προχθές για να ζητήσω κι εγώ ραντεβου (τώρα περιμένω να με καλέσουν πίσω για την πρώτη αξιολόγηση, θα περιμένω αρκετές ημέρες είπαν).

    Υπάρχουν επίσης σε αρκετά νοσοκομεία ψυχολόγοι και σχετικές υπηρεσίες.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.