• Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 5 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 10 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #40145

    signick
    Συμμετέχων

    Θα φανεί παράξενο. Είμαι άντρας και μπαίνω σε ένα γυναικείο site. Αλλά θέλω να θέσω ένα θέμα που έχει ξανατεθεί, από την πλευρά του άντρα όμως. Είναι 52 χρονών και η γυναίκα μου 43. Έχουμε ήδη ένα αγοράκι 7 χρονών. Δεν έχουμε καμμία βοήθεια από γονείς και μεγαλώνουμε το παιδί εντελώς μόνοι μας. Ακόμα και για επίσκεψη σε γιατρό πρέπει η να πάρουμε το παιδί μαζί μας ή να πάει ο ένας και άλλο να κάθεται μαζί του. Παραδείγματα. Πριν από λίγο καιρό η γυναίκα μου έπαθε αλλεργία από κάποιο φάρμακο με αποτέλεσμα να χρειάζεται να παέι στο νοσοκομείο. Αναγκαστήκαμε και πήραμε το παιδί μαζί το οποιο κοιμήθηκε στο προθάλαμο του νοσοκομείου μέχρι να ξεμπλέξει η γυναίκα μου. Κάποια άλλη στιγμή έσπασα το χέρι μου. Στο νοσοκομείο πήγα μόνος μου εφόσον η γυναίκα μου επρέπε να φυλάει το παιδί. Δουλεύουμε με βάρδιες έτσι ώστε όταν το παιδί είναι άρρωστο ή δεν έχει σχολείο να υπάρχει κάποιος να το φυλάει. Οικονομικά (αν και έχουμε και οι δύο σταθερή δουλειά) τα φέρνυμε οριακά εις πέρας κάθε μήνα. Η θέση δε της γυναικας μου δεν είναι στην περιοχή που μένουμε (ενοοώ είναι σε άλλη πόλη) και κάθε χρόνο τρέχουμε και παρακαλάμε για μία απόσπαση (είναι δημόσιος υπάλληλος). Αυτά είναι μερικά παραδείγματα για να γίνει κατανοητό τι ακριβώς ισχύει. Η γυναίκα μου “τρώγεται” για 2ο παιδί. Εγώ δεν θέλω. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τα καταφερουμε χωρίς καμμία βοήθεια. Από την άλλη νιώθω πραγματικά ότι δεν έχω τις δυνάμεις να μεγαλώσω 2ο παιδί και να περάσω τα τρια επόμενα χρόνια με αναγωγες, εμετούς , πάνες κλπ (κάτι που έκανα με το γυιο μας εφόσον μεγάλο μέρος της ημερας το φύλαγα και τον φυλάω εγώ). Από την άλλη θεωρω ότι είναι μεγάλος για να κάνω τώρα παιδί. Φαντάζομαι ότι όταν εγω θα είμαι 67 (συνταξιούχος) το παιδί θα τελειώνει την 3η γυμνασίου.Η γυναίκα μου δεν τα δέχεται όλα αυτα . Με πιεζει αφόρητα και μου λέει ότι επειδή εγώ είμαι μεγάλος δεν φταίει σε τίποτα αυτή να μην έχει παιδί (2ο). Πέρυσι κανόνισε με τον γυναικολογο και με έφεραν προ τετελεσμένων γεγονότων για σπερματέχυνση (μου κανόνισε ραντεβού με το ζόρι για λήψη σπέρματος). Τελικά η όλη φάση δεν έγινε για άλλους λόγους. Της έχω εξηγήσει τη θέση μου αλλά αυτή επιμένει και λέει ότι παντρέυτηκε ένα “γέρο”.Όλα αυτά τα αναφέρω απλά ως αφορμή συζήτησης σε ένα γυναικείο site.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    #40241

    De Leone
    Συμμετέχων

    Ένα παιδί που θα το μεγαλώσουν δυο, καλό θα ήταν να ναι επιθυμία και τών δυο…
    Αυτό που κάνει η σύζυγος είναι εκβιαστικό και καταπιεστικό… πως θέλει να κάνει το παιδί σου, με το ζόρι ;;

    Προς το παρόν δεν έχω ανάλογη εμπιρεια ή συνθήκη στη ζωή μου. Παρόλα αυτα θα με ενδιέφερε να διαβασω εμπιρειες και γνωμεσ για το πως έρχεται η ισορροπία σε τόσο διαφορετικές επιθυμίες στη ζωή.

    #40268

    AllesGoed
    Συμμετέχων

    Νομίζω ότι όταν ο ένας θέλει δεύτερο παιδί και ο άλλος δεν θέλει, καλό είναι να μην γίνει δεύτερο παιδί. Παρ’όλα αυτά Στον κύκλο μου έχω 2 ζευγάρια με αυτό το θέμα που τελικά έκαναν δεύτερο παιδί. Το ένα χώρισε και το άλλο ζει σε φαση resentment.
    Βέβαια από την άλλη, ίσως είμαι προκατειλημμένη γιατί εγώ δεν θέλω δεύτερο παιδί. Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τη γνώμη αυτών που θέλουν Αλλά υπάρχει διάσταση απόψεων στην οικογένεια τους.

    #40308

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    Κι εγώ είμαι στην ίδια φάση, δηλαδή να μη θέλω δεύτερο παιδί. Πέρα από τους πρακτικούς λόγους, από τη στιγμή που δε νιώθω την εσωτερική ανάγκη, τη λαχτάρα, πες το όπως θες, πραγματικά δε χρειάζεται να εξηγώ το πώς και το γιατί δεν προχωρώ στο δεύτερο.
    Εμένα με ανησυχεί περισσότερο η σχέση με τη σύζυγό σου, η οποία φαίνεται να ξεπερνά κάποια όρια. Αν συμπεριφέρεται τόσο ισοπεδωτικά τότε δε θα υπάρξει και καλή σχέση στο μέλλον για να υπάρξει και δεύτερο παιδί. Θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να της μιλήσεις πολύ ειλικρινά για να μπει λίγο στη θέση σου. Εξήγησέ της πώς σε κάνουν να αισθάνεσαι τα σχόλιά της, μίλα μέσα από την καρδιά σου μπας και έρθει στα συγκαλά της. Όταν σε επέλεξε ήξερε πόσο χρονών είσαι, τώρα τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να σε βάλουμε σε χρονοκάψουλα; Διαφορετικά, αγαπητέ, θα πρότεινα να δείτε έναν ειδικό για τη σχέση σας. Γιατί καλό το θεωρητικό δεύτερο παιδί, όμως το πρώτο που ήδη υπάρχει δε φταίει σε τίποτα

    #41692

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Σεβαστή η δικη σου επιθυμία, σεβαστή και η δική της ανάγκη. Γράφεις ότι “τρώγεται για δεύτερο παιδί” Δηλαδή ξύπνησε ένα πρωί και της ήρθε η όρεξη?
    Την έχεις ρωτήσει γιατί θέλει τόσο πολύ ένα δεύτερο παιδί? Εσύ έχεις καταλάβει τη δική της πλευρά? Αν όχι, πως περιμένεις από αυτή να καταλάβει τη δικιά σου? Για καθε δικό σου (λογικό) επιχείρημα φυσικά και θα βρει πιο σημαντικά τα δικά της (συναισθηματικά ή όχι) επιχειρήματα.
    Δεν έχω καταλάβει αν ζητάς επιβεβαίωση ότι έχεις δίκιο, από άλλες γυναίκες, ή αν ζητάς βοήθεια, ρωτώντας μια γυναικεία άποψη, για να καταλάβεις γιατί η γυναίκα σου αντιδρά έτσι όπως αντιδρά. Αν ισχύει το δεύτερο, μόνο η γυναίκα σου ξέρει την απάντηση. Μια βοήθεια : έχει σημασία ο τόνος και το ύφος που θα κάνεις την ερώτηση ώστε να σου πει τον πραγματικο λόγο
    Αν έχετε φτάσει στο σημείο που δε μπορείτε να έχετε μια ήρεμη συζήτηση, ένας ειδικός μπορεί και να βοηθήσει, ισως όχι για το δευτερο παιδί αλλά για την επικοινωνία που δεν έχετε πια.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.