Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 15 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 1 μήνα πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #89023

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Η χορτοφαγία είχε μπει στην ζωή μου κληρονομικά . Ναι , μπορεί να ακούγεται αστείο , αλλά ναι , η μαμά μου είναι χορτοφάγος ( vegeterian) εδώ και 15 χρόνια .Τώρα ξέρω πολλές/πολλοί από εσάς θα πούνε : ” Πώς αντέχει ?” ή ” Τί τρώει?”. Πιστέψτε με υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να φάει ένας vegeterian . Πρώτα από όλα , vegan & vegeterian δεν είναι το ίδιο .Ένας vegeterian δεν τρώει κρέας αλλά μπορεί να φάει προϊόντα όπως γάλα , τυρί , γιαούρτι ,κ.α . Ένας vegan όμως δεν τρώει τίποτα το οποίο παράγεται από ζώα . Γενικά υπάρχουν πολλά είδη όπως lactovegeterian( γαλακτοκομικά) , ovovegeterian( αυγά)
    a board showing the kinds of vegeteriansm
    Προσωπικά , εγώ είμαι lactoovovegeterian εδώ και κάτι μήνες . Και αυτό που έχω ακούσει πιο πολύ είναι αυτή η φράση όταν τους λέω πώς είμαι vegeterian
    ΄΄ Ούτε κοτόπουλο?΄΄ και πραγματικά θέλω να ρωτήσω ΄΄ γιατί είναι φυτό?”

    #89588

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    oopsy doopsy, προσωπικά δεν θα σου πω πως αντέχει, καθώς η αδελφή μου είναι vegeterian εδώ και 5-7 χρόνια (το ξέρω, πολύ λιγότερα σε σχέση με την μαμά σου) και έχει “αναπληρώσει” το κρέας με άλλα πράγματα. Εγώ θα ήθελα να γίνω vegeterian , αλλά οι γονείς μου είναι τρελοί και παλαβοί με το κρέας, οπότε δεν θα με άφηναν ποτέ να σταματήσω να το τρώω. Φυσικά, όταν γίνω ενήλικη θα κάνω ότι θέλω, αλλά ακόμη δεν μπορώ.
    Θυμάμαι όταν ήταν ακόμη ανήλικη η αδελφή μου, σταμάτησε να τρώει κρέας κρυφά και με έβαζε εμένα να το τρώω. Εγώ θυσιαζόμουν και το έτρωγα, ούτως ή άλλως ήθελα να την βοηθήσω.
    Εσύ έχεις βιώσει κάποιο παράξενο περιστατικό, επειδή είσαι vegeterian;

    #89577

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλημέρα, να πω ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα στο forum, μπορείς να το βρεις εδώ:
    https://ampa.lifo.gr/forums/topic/vegan-%ce%ae-vegetarian
    Αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι άλλο πολύ ευχαρίστως.

    #91808

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    σε ευχαριστώ ευνοούμενη θα το κοιτάξω!

    #91807

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Όπως και οι περισσότεροι χορτοφάγοι , κι εγώ πριν περίπου 6-7 μήνες ( σχετικά πρόσφατα) έτρωγα κρέας και μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά . Να σου πω την αλήθεια , πολλές φορές είναι δύσκολο για κάποια άτομα που΄΄λατρεύουν΄΄ το κρέας και έτσι έχουν μάθει , να καταλάβουν τα κίνητρα κάποιου πως θέλει να μην προκαλεί τον πόνο σε αθώα ζωάκια . Σε καταλαβαίνω πάντως , everybody should be a femenist , γιατί και εγώ έχει τύχη να εξηγήσω σε συγγενείς μου ότι τα μικρά α γουρουνάκια και τα κατσικάκια δεν γεννιούνται για να τα τρώμε αλλά για να ζουν όπως όλα τα άλλα ζωάκια . Κάποια στιγμή , βρήκα ένα λογκο-σκίτσο το οποίο έδειχνε μια ζωγραφιά από ένα σκυλάκι και μία από ένα γουρουνάκι και από κάτω έγραφε πως η μόνη διαφορά είναι η συμπεριφορά μας , και πραγματικά αυτή η φώτο με τόσο απλό τρόπο , έλεγε μια αλήθεια . Αυτό που θα σου πρότεινα άμα θέλεις να γίνεις vegeterian ή vegan ( θα σου πρότεινα καλύτερα να άρχιζες από vegeterian/lactoovovegeterian όπου μπορείς να καταναλώνεις ότι έτρωγες και πριν εκτός του κρέατος και μετά να δεις πως θες να το ακολουθήσεις) . Πάντως θα υπάρχουν πολλοί που θα σου πουν , λογικά και οι γονείς σου πως λόγω της ηλικίας σου , δεν κάνει να χάνεις τις βιταμίνες που έπαιρνες από το κρέας . Είναι λογικό να σου το πούνε αυτό οι γονείς σου ( εδώ η μαμά μου και χορτοφάγος και μου το είπε) αλλά υπάρχουν πολλές τροφές από τις οποίες μπορείς να πάρεις τις βιταμίνες που έπαιρνες με άλλο τρόπο) . Ξηροί καρποί , μανιτάρια , όσπρια και πολλά άλλα. Να σου πω , από περίεργα περιστατικά , γενικά υπήρχαν περιστατικά ! Έχει τύχει , να προσπαθώ να εξηγήσω σε μία συζήτηση στο σχολείο που άρχισε σαν χαλαρή συζήτηση
    για το πως είμαι χορτοφάγος , να εξηγώ την άποψη μου ( λίγο πιο έντονα ή και να αργότερα να εξηγώ σε ένα κορίτσι πως μπορεί ο άνθρωπος να ζήσει χωρίς κρέας ( πραγματικά το σκέφτομαι και γελάω ότι κάποιος μου είπε ότι δεν μπορεί ο άνθρωπος χωρίς κρέας ) . Γενικά τυχαίνουν διάφορα , ένα τώρα που θυμήθηκα , καθόμουν και έτρωγα κάτι τσιπς ριζογκοφρέτας ( ναι υπάρχει) και συνειδητοποίησα πως είναι πίτσα.. και η πίτσα έχει πολλές φορές κρέας! Μόνο στην σκέψη του ότι έχω φάει κρέας δεν ξέρω , είχα βγάλει καπνούς! Εγώ σε φάση να τρέχω στο μπάνιο να προσπαθώ να βγάλω τα πατατάκια και από την άλλη να ψάχνω στο translate κάτι που νόμιζα πως μπορεί να είναι κρέας . Ευτυχώς ήταν ένα μυρωδικό και επίσης η ελληνική ετικέτα με όλα τα υλικά δεν είχε κάτι σε κρέας. Δεν το ΄χα ξαναπάθει , αλλά μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που αγχώθηκα και ένιωσα στην περίπτωση που είχα φάει κρέας. Μια πάααααρα πολύ ευχάριστη αλλά και εκπαιδευτική εμπειρία για μένα!

    #92511

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αχχ μπορώ να φανταστώ την ανησυχία σου ότι μπορεί να έφαγες κρέας. Η αδερφή μου πριν λίγα χρόνια (όταν είχε ήδη πει σε όλους ότι είναι vegetarian) είχε φάει παστίτσιο (που είχε φτιάξει η γιαγιά μου) και αντί για σόγια νομιζε πως ήταν κρέας. Όπως και εσύ, πήγε τρέχοντας στο μπάνιο να πλύνει το στόμα της και άρχισε να βρίζει. Πότε δεν μάθαμε αν ήταν κρέας ή σόγια γιατί η γιαγιά μου το αρνήθηκε, αλλά οι εκφράσεις τις άλλα έλεγαν.

    #92685

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ναι , μπορώ να φανταστώ την έκφρασή της όταν έβαλε την μπουκιά στο στόμα !
    Την φαντάζομαι σε στυλ Διονύση (ΤΟ ΣΌΙ ΣΟΥ)στο επεισόδιο που κάνουν την διαφήμιση για το κρεοπωλείο και πάει να δοκιμάσει το κατά τ’ άλλα vegano-vegeterian μπιφτέκι και μόλις καταλαβαίνει ότι είναι κρέας , γίνεται το έλα να δεις . Σου στέλνω ( και φυσικά και στην αδερφή σου, στην οποία δίνω credits για το πόσο ήθελε να γίνει χορτοφάγος και τα κατάφερε , ενώ δεν συμμερίζονταν οι γονείς αυτή την άποψη 👍😉) πολύυυυυυυυυ θετικά vibes! Αααααα , εσύ σκέφτεσαι ακόμα να γίνεις χορτοφάγος και σε τι ΄΄κατηγορία΄΄ ( vegan , vegeterinan k.a.)? Τα λέμε!

    #92789

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κοίτα, να σου πω την αλήθεια ιδανικά θα ήθελα να γίνω vegan, αλλά μου φαίνεται βουνό η όλη ιδέα. Ειδικά τώρα που είμαι ακόμα ανήλικη. Λογικά όταν ενηλικιωθώ και γίνω ανεξάρτητη οικονομικά, θα γίνω vegan. Το να γίνω vegeterian μου φαίνεται πιο εύκολο, γιατί δένομαι με τα ζώα. Στο χωριό μου, η γιαγιά μου έχει όλα τα ζωάκια. Τα βλέπω, τα χαϊδεύω, τα συμπαθώ και μετά από λίγους μήνες (ή και σπανιότερα χρόνια) μου λένε “έλα φάτο”. Εε κάπου εκεί μου ανεβαίνει εμετός.

    #92881

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πω σε καταλαβαίνω , γιατί φαντάζομαι πως βλέπεις ένα γλυκό ζωάκι που δεν φταίει σε τίποτα και μετά….. (😔😥👍❤)Σχετικά με τον βιγκανισμό , καταλαβαίνω πόσο δύσκολο σου φαίνεται , γιατί και σε εμένα μου φαίνεται κάπως απίθανο και περίεργο πως δεν θα τρώω τυρί , δεν θα τρώω σοκολάτα , γλυκά , παγωτά και άλλα άμα δεν έχουν τελείως μη ζωικά προϊόντα . Αλλά πιστεύω επίσης πως όταν το αποφασίσω πως θα νιώσω καλά με τον εαυτό μου και με αυτό που κάνω . Προς το παρόν , κλείνω 5-6 μήνες χορτοφάγος . Με τους γονείς σου πως πάει το θέμα ?
    υσ. η ημέρα που αποφάσισα να μην ξαναφάω κρέας ήταν όταν είδα ( μετά από λιγο ψάξιμο στο θέμα χορτοφάγος) ένα ντοκιμαντέρ το earthlings , το οποίο δείχνει αρκετά σοκαριστικά πράγματα . Σφαγεία , παράνομες θανατώσεις κατοικίδιων κ.α
    Με σοκάρισε αρκετά( σε ένα μεγάλο μέρος του βίντεο , το πιο πολύ στα σφαγεία) , και κατάλαβα πως τέλος το κρέας για εμένα.
    αυτά είναι τα λινκς για το βίντεο και το άρθρο από το οποίο , είδα για το earthligs και είπα να το δω

    #93007

    Ανώνυμος
    Ανενεργός
    #93058

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Εγώ που θέλω να γίνω vegan, αλλά ακόμα δεν μπορώ επειδή ζω με τους γονείς μου, προσπαθώ αρχικά να περιορίσω τα ζωικά συστατικά στην καθημερινή μου διατροφή. Έχω αυξήσει πολύ τα όσπρια, τα λαχανικά και τα φρούτα. Προσπαθώ να δοκιμάζω συνταγές vegan για να συνηθίζω και να εξοικειώνομαι. Επίσης προσπαθώ όταν βγαίνω έξω να παραγγέλνω πάντα vegan φαγητά, γιατί ελπίζω ότι αν αυξηθούν οι πελάτες που ζητάνε vegan φαγητά, αντίστοιχα οι μαγαζάτορες θα έχουν περισσότερα, άρα θα είναι και πιο εύκολο μετά να είναι κανείς vegan. Έχω εκπλαγεί ευχάριστα αρκετές φορές, μέχρι και τέλειο vegan παγωτό βρήκα το καλοκαίρι. Άλλο ένα θετικό είναι ότι συνήθως τα vegan φαγητά είναι και πιο υγιεινά, χωρίς πολλά λιπαρά και τηγανιτά.

    #93061

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κοίτα να δεις. Και η αδελφή μου έτσι σταμάτησε να τρώει το κρέας. Είδε κάτι βίντεο που της πόνεσαν την καρδιά. Τις προάλλες είχαμε μια συζήτηση και μου έλεγε πως της λείπει το κρέας πότε-πότε και συγκεκριμένα το χοιρινό, βέβαια, δεν νομίζω να το ξαναρχίσει. Εγώ, πάντως της είπα πως άλλο να το σκέφτεται και άλλο όντως να το κάνει. Εγώ προσωπικά το χοιρινό το σιχαίνομαι γιατί τα καημένα τα γουρουνάκια είναι πανέξυπνα και καταλαβαίνουν όλη την διαδικασία, κατάλαβες ποια. Μάλιστα, η γιαγιά μου έχει κάτι αξιαγάπητα γουρουνάκια.
    Αυτό ακριβώς που είπες. “Αγχώνομαι” για όλα τα φαγητά που δεν θα τρώω. Όμως λογικά θα γίνει όπως σου είπα. Θα γίνω vegeterian τώρα και όταν ενηλικιωθώ θα γίνω vegan.

    #93255

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    ευνοούμενη , είναι πολύ ωραίο που προσπαθείς μόνη σου , να ακολουθήσεις χορτοφαγική διατροφή , ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω αφού λες πως όταν βγαίνεις , προσπαθείς να παραγγέλνεις vegan πιάτα και δοκιμάζεις συνταγές , πως και δεν ακολουθείς τον βιγκανισμό λόγω των γονιών σου?( επειδή με αυτά που είπες κατάλαβα πως ασχολείσαι πολύ και για να δοκιμάζεις συνταγές κ.α. ) . Συμφωνώ πολύ με αυτό που είπες για τα εστιατόρια . Εσένα σου έχουν πει αυτό που έχω βαρεθεί να ακούω ( για το κοτόπουλο)?

    #93277

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    να σου πω την αλήθεια , πιστεύω πως δεν είναι κάτι περίεργο όταν είσαι vegan-vegeterian και μπορεί να θυμηθείς κάποιο φαγητό που έτρωγες και να νιώσεις επιθυμία για αυτό . Εμένα έχει τύχει να περνάω από κάπου και να έχει πολύ έντονη μυρωδιά και να νιώσω πως μυρίζει πολύ ωραία , αλλά χωρίς να το κεράσω πολύ έντονα ( βασικά καθόλου) . Ωστόσο παρατηρώ πως σε σχέση με το να βλέπω κρέας κάπου ή να τρώνε , δεν έχω κάποια αντίδραση , είμαι κάπως τύπου ” οκ , και ?”
    Πάντως , επειδή έχω και γενικά λίγο ανησυχία και φόβο σχετικά με το θέμα θάνατος -ζωή , μου φαίνεται κάπως aud- weird το ότι δεν θα δοκιμάσω ποτέ π.χ. original μουσακά ( όχι τύπου φόβος όπως στο θέμα θάνατος , αλλά κάπως περίεργο)( τον vegan-vegeterian μουσακά λογικά θα τον δοκιμάσω) . Πάντως κι εγώ , σκέφτομαι πως θα γίνω vegan ή όταν ενηλικιωθώ ή όταν θα μένω μόνη μου. Σε αυτό το σημείο , καταλαβαίνω αυτό που είπε η ευνοούμενη , γιατί είναι αρκετά δύσκολο να ζεις με κάποιον που δεν είναι vegan -vegeterian , στο θέμα του καθημερινού φαγητού , στα ψώνια κ.α .

    #93347

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Οι γονείς μου είναι κάθετοι στο θέμα κρέας, γιατί πιστεύουν ότι μόνο έτσι θα παίρνω σίδηρο (που προφανώς δεν ισχύει). Οπότε τρώω σίγουρα μια φορά την εβδομάδα κοτόπουλο και μια κρέας. Αλλά συνήθως μόνο το μεσημεριανό μου περιέχει ζωικά συστατικά. Το πρωινό, βραδινό, ενδιάμεσο αποτελείται κυρίως από φρούτα, λαχανικά, ξηρούς καρπούς,δημητριακά και όσπρια. Ελπίζω να το ξεκαθάρισα λίγο oopsy doopsy!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.