Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #82280

    Pingu
    Συμμετέχων

    Γειά σας φίλες του Αμπά!΄

    Με αφορμή αυτή την ερώτηση

    Αγαπητή «Α, μπα»: Αποφεύγω να βγαίνουμε για να μην φανούν στον ήλιο τα μαλλιά μου


    και επειδή με αφορά άμεσα το θέμα, θα ήθελα να ξεκινήσω τη συζήτηση για την φροντίδα των άσπρων μαλλιών.

    Μερικές πληροφορίες για την περίπτωση μου: ξεκίνησα να έχω τις πρώτες άσπρες τρίχες στα 16. Υπάρχει κληρονομικότητα στην οικογένεια! Έβαψα πρώτη φορά τα μαλλιά μου στα 27 στο φυσικό μου χρώμα (σκούρο καστανό) και συνέχισα να τα βάφω μέχρι τα 30. Εδώ να προσθέσω ότι η διαδικασία του βαψίματος ήταν πολύ ακριβή και χρονοβόρα για μένα. Πριν ξεκινήσω το βάψιμο πατούσα σε κομμωτήριο μια φορά το χρόνο για κούρεμα μόνο. Μετά από πολλές δοκιμές βρήκα μια βαφή που μου άρεσε και στην οποία δεν είχα ευαισθησία και τα έβαφα στο σπίτι μόνη μου. Πριν ένα χρόνο λοιπόν, στα 30, εμφάνισα δερματολογικό πρόβλημα που προς το παρόν δε μου επιτρέπει να βάλω βαφή. Το αν και πότε θα μπορώ να τα βάψω ξανά είναι άγνωστο.

    Εδώ και ένα χρόνο λοιπόν έχω αφήσει τα μαλλιά μου φυσικά, με το ποσοστό άσπρων να είναι γύρω στο 40%. Το χρώμα δεν με ενοχλεί τόσο, αυτό που με ενοχλεί είναι η υφή των άσπρων. Είναι πολύ σκληρά και άγρια και δε στρώνουν με τίποτα. Έχω ένα μόνιμο φριζάρισμα. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιες έχουν παρόμοια εμπειρία και έχουν συμβουλές να μοιραστούν. Έχω ζητήσει συμβουλές από κομμωτές/τριες αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν εμπειρία στη φροντίδα άσπρων μαλλιών και δεν ενδιαφέρονται και να αποκτήσουν. Έχω αλλάξει τα προιόντα που χρησιμοποιώ για πιό ενυδατικά αλλά δεν έχω δει σημαντική βελτίωση. Ψάχνω συμβουλές ονλάιν και έχω βρει προιόντα για τη φροντίδα του χρώματος αλλά τίποτα που να βελτιώνει την υφή. Κάνω λοιπόν έκκληση για βοήθεια στην κοινότητα του Αμπά 😀

    Όπως φαντάζεστε έχω ακούσει πολλά σχόλια από τότε που κυκλοφορώ ‘έτσι απεριποίητη’, αλλά αυτό είναι ένα θέμα από μόνο του!

    #82464

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλημέρα Pingu! Μέχρι προχθές ήμουν 13 μήνες άβαφη με τις άσπρες μου τριχούλες να ανεμίζουν. Με βοήθησε πολύ ένα μωβ σαμπουάν για να κάνει το χρώμα τους πιο λαμπερό κ να τραβάει την κιτρινίλα. Ως προς την απαλότητα το μαλακτικό από Laverra για φριζαρισμένα μαλλιά ήταν για μένα τοπ. Η εμπειρία μου ωστόσο είναι μικρή αλλά υπάρχει ένα γκρουπ στο φβ (Going grey gracefully) που δίνουν πολλές συμβουλές κ εμψυχώνουν κ τα μέλη τους. Αν δεν έχεις φβ πες μου να ψάξω στο γκρουπ να βρω ποια προιόντα προτείνουν ή να θέσω το ερώτημά σου.

    #82547

    Pingu
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις Rock Kastora! Βρήκα ήδη το γκρουμπ στο φβ και είναι όντως ενδιαφέρον. Ίσως δοκιμάσω και το conditioner που προτείνεις 🙂

    #82905

    Marialadelbarrio
    Συμμετέχων

    Χρησιμοποιώ έλαιο καρύδας αντί για conditioner ή αφρό, για μένα είναι το πιο τέλειο ενυδατικό για να ανοίγουν τα μαλλιά στο βούρτσισμα και να μην πετάνε. Εφαρμόζει εξίσου καλά σε βρεγμενα ή στεγνά μαλλιά χωρίς να χρειάζεται ξέπλυμα. Η ποσότητα εξαρτάται από το μήκος των μαλλιών, γενικά δε θέλει πολύ. Ξεκινάς με πολύ λίγη από τις άκρες και βλέπεις πόση παραπάνω θα χρειαστείς.

    Για βαφή, αν θέλεις, μήπως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις χέννα; Η εφαρμογή της είναι εύκολη βλ. βιντεάκι, αλλά χρειάζεται να μείνει στα μαλλιά για 2-3 ώρες. Μόνη δίνει πορτοκαλοκόκκινες αποχρώσεις, ανάλογα και με το χρόνο που θα την αφήσεις – όσο περισσότερο τόσο πιο σκούρο χρώμα, αλλά με κατάλληλους συνδυασμούς με άλλες φυτικές ουσίες μπορείς να πάρεις ξανθό, καστανό ως και μαύρο.

    #83100

    Pingu
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ Marialadelbarrio για τις προτάσεις! Έχω σκεφτεί τη χέννα, αλλά προς το παρόν αποφάσισα να αφήσω το φυσικό χρώμα στα μαλλιά μου. Η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα να βάφω ρίζα κάθε μήνα και αφού έφτασα ένα χρόνο πλέον χωρίς βαφή λέω να συνεχίσω. Το χειρότερο στάδιο ήταν οι πρώτοι μήνες γιατί η διαφορά μεταξύ ρίζας και βαμμένων μαλλιών ήταν πολύ εμφανής. Τώρα που έχουν μακρύνει τα μαλλιά είναι κάπως καλύτερα, αν και θέλω ακόμα άλλο τόσο για να έχω ομοιόμορφο χρώμα χωρίς να τα κόψω πολύ κοντά.

    #83767

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σε ολες! Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα καθως λόγω αλλεργίας σε μια ουσία που περιέχεται στις βαφές μαλλιών δε μπορώ να βάψω τα μαλλιά μου. Προς το παρόν δεν κάνω τίποτα, τον τελευταίο χρόνο έχω αρκετες λευκες μπροστά που αναλόγως το κούρεμα φαινονται περισσότερο ή λιγότερο.

    @Marialadelbarrio
    η χεννα είναι μια από τος επιλογές που σκεφτόμουν αλλά μου φαίνεται καπως χρονοβόρα και messy για να την κάνω μόνη μου, ξέρεις μήπως αν υπάρχουν κομμωτήρια που σου κάνουν χεννα; Επίσης από πού την παιρνεις; Για μένα πρέπει να είναι 100% φυτική και ειδικα οι αποχρώσεις που δεν είναι κόκκινες σπάνια είναι.
    Η άλλη επιλογή που σκέφτομαι είναι να κάνω κάλυψη λευκών χωρις να ακουμπάει στη ρίζα, το οποίο βέβαια είναι προσωρινή λύση, όσο είναι λίγα ακόμα τα λευκά.
    Μετα από αυτό θα τα αφήσω να γκριζάρουν τελειως.

    #86932

    saligari
    Συμμετέχων

    Ladida ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ!

    Μπορώ να σου πώ για τη χέννα γιατι τη χρησιμοποιώ χρόνια και, ενω εχω πλέον σχεδόν όλα τα μαλλια λευκά, τα βαφω με χένα, καστανά σκούρα. Είναι λίγο διαδικασία, αλλα για μενα αξίζει τον κόπο και το εχω συνηθισει δεν το βαριέμαι καθόλου.
    Αυτα που δεν ήξερα και βρηκα μετα απο εξαντλητική ερευνα:

    Χεννα λεγονται ενα σύνολο φυτών: Lawsonia, Indigo, Katam, Amla και άλλα. Οι δυο χέννες που χρησιμοποιώ εγω για το καστανο σκουρο ειναι η Lawsonia (κοκκινη χεννα) και το Indigo (μαυρο-μπλε)

    Απο όλα αυτα φυτά, το μόνο που πιάνει εντελώς πάνω στο μαλλι, είναι το πρώτο, η κόκκινη δηλαδη.

    (Ετσι είχα ξεκινησει, με κόκκινη, και στην αρχή ήταν ωραία, αλλα όσο πλύθαιναν τα λευκα, το κεφάλι μου πήγαινε προς το ανοιχτό καροτί χρώμα και δε μου πήγαινε)

    Δοκίμαζα μαύρη και καστανη (σκετες) οι οποιες όμως, καμια απο τις δυο δεν έπιανε στο μαλλι, απλά λιιιγο το θάμπωναν τα λευκα, αλλα και παλι έφευγε αμέσως με το λουσιμο.

    Μεχρι που ανακάλυψα τον τρόπο να έχω πάλι το καστανό σκουρο μαλλί μου.
    Περνάς την κόκκινη χέννα,(lawsonia) και αφού την ξεπλύνεις, περνάς τη μαύρη (indigo). Διοτι η μαύρη, μπορει να μην βάφει το μαλλι, βάφει όμως την κόκκινη χέννα, (η οποία έχει βάψει το μαλλι!)
    Στην ουσια, δηλαδη, τα βάφεις κόκκινα, στο πρωτο χερι, και στο δεύτερο κάνεις το κόκκινο καστανό.
    Πιο γρήγορη διαδικασία, αλλα όχι τόσο καλο το αποτέλεσμα, είναι να τις αναμίξεις και να τις περασεις μαζι, εμενα ομως δε μου πολυ πιανει καλα, εξαρταται πάντως και απο την απορροφητικότητα της τριχας..

    Τώρα, εδω στην ελλάδα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΕΑ και δεν υπάρχουν χέννες τις προκοπής. Εχω πάρει και χύμα,απο μαγαζια με βοτανα (απο διαφορα), εχω παρει και αυτη τη μάρκα που έχουν τα καταστήματα καλυντικών, αλλα πάντα μα πάντα, η σκόνη ειναι χαλια δυσδιάλυτη, με αποτέλεσμα και να κάνω χαμό στο μπάνιο, και να απλώνεται πανδύσκολα, και να ξεβγάζεται δυσκολα. (και δεν πιανει τοσο καλα) Ασε που, κανενα προϊόν χένας στην ελλάδα δε θα βρεις να γράφει την προέλευσή του, και την ΚΑΝΟΝΙΚΗ ονομασία του καθε φυτού.

    Χρόνια βασανιζόμουν με αυτες τις κακές ποιότητες, μέχρι που βρήκα μια Ιταλίδα στο γιουτιουμπ που ειναι και γνώστης, αλλα διαθετει και ονλάιν μαγαζι. Παίρνω απο κει πλεον, και έχω ξετρελαθεί. (Απο αυτήν έμαθα και τα πραγματικά ονοματα των φυτων)
    Η lawsonia της, ειναι υπεροχα ευχρηστη, δε λερώνω καθόλου το μπανιο και την ξεπλένω και με σκετο νερο χωρις προσπάθεια. Το indigo, ειναι απ τη φύση του λιγο πιο χοντροκομμένο σαν σκονη και απλώνεται λίγακι πιο ατσαλα, αλλα η ποιότητα επίσης καμια σχέση με τα ελληνικα. (στην ελλαδα κανεις δε γνωριζει τι ειναι indigo και lawsonia και θα δεις απλα να λενε/γράφουν κοκκινη χενα, μαυρη χενα)

    Η διαδικασία ειναι η εξής:
    1. ζεσταίνεις νερό -δε θελει βραστο, απλά ζεστο- και ανακατεύεις καλά την κόκκινη χέννα σε ενα μπωλ. Βαζεις τόσο ωστε να μοιαζει σα γιαούρτι ή και λιγο πιο υγρό, ανάλογα πως σε βολεύει.
    2. ΦΟΡΑΣ ΓΑΝΤΙΑ
    (χρησιμοποιώ αυτά των πιάτων, εχω ενα ζευγάρι μόνιμα γι αυτο, για να μην πεταω συνεχεια γαντια μιας χρησης)
    3. Την περνάς στο μαλλί με ενα πινέλο. Τυλίγεις με μεμβράνη (ή και καθόλου, η θερμοκρασια ομως που κραταει η μεμβράνη βοηθάει, λενε) εγω βαζω και μια παλια μπλούζα σα τουρμπανι απο πανω, για να μη μου στάζει απο τα πλάγια. Πλεον εχω βρει την σωστη υφή του μίγματος και δε μου σταζει για ώρες.

    Την αφήνεις ιδανικα 2-2μισι ωρες περιπου
    (εγω αν βιαζομαι την αφηνω και 1 ωρα και πιανει το ιδιο καλα, αλλα και 5 ωρες να την αφησεις δεν παθαινεις απολυτως τιποτα αφου ειναι φυσικο σαν τσάι)

    4. Την ξεβγάζεις, (με τα γαντια παλι) είτε με σαμπουάν και μαλακτικό, είτε με σκέτο νερο
    5. Με τον ίδιο τρόπο φτιαχνεις ενα μίγμα με το ιντιγκο και ζεστο νερακι. Επαναλαμβάνεις τα βήματα. Το αφήνεις αλλο ενα διωράκι (και 1 ωρα επισης εμενα μου κανει δουλεια, επίσης και να ξεχαστεις δεν παθαινεις τιποτα), και τέλος λούζεσαι!
    Ετοιμη.
    Προϋποθέτει απλά να ξερεις οτι τις επομενες 3-5 ωρες θα εισαι σπιτι. κανεις τις δουλειες σου, ή βλεπεις καμια δυο ταινίες, και έτοιμη.

    Ό,τι άλλο ακουσεις (οτι πρεπει να τη φτιαξεις απο το προηγούμενο βράδυ, οτι θέλει μεσα λεμόνι, καφε, τσάι, αυγό, παντεσπάνι) είναι αμπελοφιλολογίες. Τα εχω δοκιμασει, δεν κανει διαφορα. Το μονο που χρειάζεται ειναι να παρεις καλης ποιότητας χέννα. και απλό νερο.

    Η τιμή της χένας που παίρνω εγώ ειναι στα 17 ευρω τα 250 γραμμαρια. Παιρνω 250 απο την κοκκινη και αλλο τοσο απο τη μαύρη, και μου κρατανε για 4 φορες. Δηλαδη, 35 ευρω συν μεταφορικα (κανα δεκαρικο), με βγάζουν για 3 μηνες. (αλλα κανω μόνο ριζα-όμως έχω πολυ, πολύ μαλλι)
    Πλέον για να γλιτώνω τα πολλα μεταφορικα, αγοράζω διπλάσια ποσοτητα με τη μια.

    * Το indigo θα δεις οτι γινεται μπλε λιγο μετα που θα το αναμίξεις. Μην τρομάξεις δεν θα γινουν μπλε τα μαλλιά σου!
    ** Κάθε φορα που θα λουζεσαι θα τρέχει λιγο μπλε το νερο. (το ιντιγκο δηλαδη φεύγει λιγο λιγο με το λουσιμο. Δεν πειράζει, ελάχιστα χανει το χρωμα μεχρι την επομενη φορα.
    *** Φοράω λευκά μπλουζάκια άφοβα, ακόμα και αν βραχεί το μαλλι μου δε μου εχει βαψει ποτέ μπλουζα επειδη πχ ημουν φρεσκολουσμενη και εσταζαν.
    (μονο κατα τη διαρκεια που τα βαφεις, φορα μαυρα γιατι εκει ναι, λερωνει)
    ****Καμια φορα κανω το πρωτο χερι και μετα βαριεμαι, οποτε αφηνω το δεύτερο για την επόμενη μερα. νο πρόμπλεμ
    ***** Πασαλείβομαι σε πρόσωπο και λαιμό, δεν τα βάφει μη σε νοιαζει καθόλου, φευγει με σαπούνι και νερό. Αυτο που βάφει και φεύγει δύσκολα ειναι το εσωτερικό της παλάμης και τα νύχια, ειδικά με την κόκκινη.

    [Εβγαλαν και καποια κωμωτηρια οτι βάφουν με καλής ποιότητας χέννα, αλλα ρωτησα σε 2-3 εδω στην αθήνα, και, εκτος του οτι είναι πανακριβα 40 με 60 ευρω το ενα πέρασμα, δε γνωρίζουν για τη διαδικασία των δύο βηματων, δεν την εχουν σαν πακετο δηλαδη, οποτε πρεπει να δωσεις κανενα 100 ρικο για δυο βαψίματα και μάλιστα κοκορεύονται οτι είναι φοβερη χένα, τους ρωτάς αν ειναι όντως καθαρη lawsonia και indigo ή έχουν και τιποτα αλλα μεσα και δεν ξερουν να σου πουν.]

    Μπορείς να ζητήσεις απο καποι@ φιλ@ να σου την περασει, αλλα και μονη το συνηθίζεις και το κανεις αβίαστα μετα απο λιγο καιρο.

    γράψε στο γιουτιουμπ henna-two steps application και one step application για να δεις και με εικόνες τη διαδικασια, και σου επισυνάπτω και το καναλι στο γιουτιουμπ, αυτης της Ιταλίδας που εξηγεί και για τα άλλα βότανα εκτος του Ίντιγκο που μπορεις να συνδυάσεις με τη Lawsonia για διαφορετικές αποχρώσεις. Εγω δεν τα εχω δοκιμασει τα υπόλοιπα.
    Είναι στα ιταλικά αλλα καποια βίντεο της εχουν αγγλικους υπότιτλους.
    Το χρώμα μου βγαίνει σαν και αυτό που έχει η τύπισσα στο βίντεο.

    Είναι καλή φαση η χέννα την έχω αγαπήσει, και δεν ειμαι και πολυ της herbal φιλοσοφιας! Ήθελα πολύ να μοιραστώ αυτη μου τη γνώση γιατι εψαξα ολόκληρο το ιντερνετ για να τη βρώ και χάρηκα με την ερώτηση σου! Ό,τι αλλο θες θα χαρω να βοηθησω, αν ξέρω! 🙂

    #87561

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ω saligari, τι ωραία και κατατοπιστική απάντηση, σε ευχαριστώ παρα πολύ! Δεν ήξερα καθόλου ότι τα αλλά χρώματα βάφουν πάνω στην κόκκινη χεννα, πολύ ενδιαφέρον!

    #87665

    Pingu
    Συμμετέχων

    Ευχαριστούμε saligari για τις καταπληκτικές οδηγίες! Tην περίοδο που σκεφτόμουν να κάνω χέννα δεν είχα βγάλει άκρη με τη διαδικασία και τελικά τα παράτησα.

    Βρήκα επιτέλους ένα προιόν που μάλλον δουλεύει για τo μαλλί μου και ήθελα να τα μοιραστώ σε περίπτωση που φανεί χρήσιμο και σε κάποια άλλη. Μόλις δοκίμασα το clear gloss της bumble & bumble και είμαι πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα! Τα μαλλιά μου είναι πιο λαμπερά αλλά και πολύ πιο απαλά. Δεν ξέρω ακόμα πόσο θα κρατήσει το εφέ αλλά η πρώτη μέρα είναι φανταστική 🙂

    #92783

    Marialadelbarrio
    Συμμετέχων

    Γεια σας, μόλις είδα τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω κομμωτήρια, πάντως για μακριά μαλλιά ο καλύτερος τρόπος εφαρμογής για μένα όπως είπα είναι αυτός, με τον οποίο η χέννα δε λερώνει καθόλου – ακριβώς όπως το βλέπετε. Στο ίδιο βίντεο φαίνεται και η υφή κρέμας που πρέπει να έχει η χέννα όταν είναι έτοιμη. Η χέννα που παίρνω είναι αυτή. Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο κόκκινη (lawsonia inermis), αν κάποτε θέλω πιο σκούρα θα δοκιμάσω katam (buxus dioica) – από ό,τι μου έχουν πει και έχω διάβασει κρατάει περισσότερο σε σχέση με το indigo.

    #94101

    dasistalles
    Συμμετέχων

    Τι ενδιαφέρον θέμα, το συζητουσα τις προάλλες γιατί βαρέθηκα να βαφω τα μαλλιά μου καθε μήνα πλέον! Είχα άσπρες τρίχες από τα 15-16 θυμάμαι 2 λυκείου συμμαθητή να θέλει να μου τις κόψει!! 🤣🤣 αρχισα να τα βαφω στα 26 και πλέον λίγο πριν τα 40 με ολο το στεφάνι πλέον κατασπρο και μέχρι την κορυφή σκέφτομαι οταν ανοίξουν τα κομμωτήρια να δω αν θα μπορούσα πλέον να κανω ίσως κάποιες ανταύγειες γκρίζες… ώστε έτσι να αρχίσω να αφήνω το μαλλί μου να γκριζάρει και να σταματήσω το βάψιμο και τις βαφές. Ή ίσως κάποιο ωραίο χρώμα ανοικτό ώστε να μη φαίνονται τόσο πολύ. Έχει καμία εμπειρία να μας πει?

    Αναφορικά με την υφή, χρησιμοποιω παντα μαλακτικό και μάσκα για τα μαλλιά τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα και έχω αντικαταστήσει τον αφρό με προϊόν για φριζάρισμα και είμαι πολύ ευχαριστημενη. Είναι απαλά τα μαλλιά μου και μοσχοβολανε για μέρες! Μου το έχουν πει κιόλας 😉

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.