• Αυτό το θέμα έχει 6 απαντήσεις, 4 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 9 μήνες πριν από τον χρήστη Goxhi.
Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #68699

    Goxhi
    Συμμετέχων

    Κορίτσια,σας χαιρετώ!
    Θα ήθελα να ρωτήσω για την αποτρίχωση με λέιζερ στην ευαίσθητη περιοχή.Εχετε κανει;Ενδείκνυται;Προσπαθώ να βρω βιβλιογραφία αλλά δεν βρίσκω,μονο ότι είναι πιο επιρρεπές γενικά σε λοιμώξεις το δέρμα αφού καταστρέφεται ο θύλακος.Θα ήθελα πολύ να κάνω αποτρίχωση σε όλο το σώμα(κυρίως έχω ξανθές τριχες,εκτός από το μπικίνι και τις μασχαλες)
    Ποια είναι η εμπειρία σας και αν έχει κάποια να μου προτείνει κάποιον δερματολόγο για αποτρίχωση στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά.

    #68754

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Νομίζω, είναι πολλά τα άτομα που κάνουν πλέον αποτρίχωση. Το πιο ασφαλές είναι να ρωτήσεις δερματολόγο. Δεν ξέρω αν έχουμε κάποια εδώ.

    Υ.Γ. Προς διαχείριση: Μήπως να φτιάχναμε μια ενότητα Υγεία και ομορφιά; Ή δύο; Μπαίνω στην ενότητα να διαβάσω κάτι σεξουλιάρικο, ή έστω κάτι που να έχει σχέση με σεξ και διαβάζω για αποτρίχωση και ουρολοιμώξεις. Στα διάφορα δεν κολλάει, γράφουμε για βιβλία και ταινίες. Νομίζω, μια ενότητα Υγεία και Ομορφιά, ίσως και δύο, θα βοηθούσαν. Εμείς,σαν απλές χρήστριες δεν μπορούμενα τη / τις δημιουργήσουμε. Θα βόλευε πολύ για εμάς που χρησιμοποιούμε το φόρουμ. Ευχαριστώ.

    #69387

    Μέντα
    Συμμετέχων

    Καλημέρα κι από εμένα. Κάνω αποτρίχωση εδώ και χρόνια (πλέον συντήρηση 2-3 φορές τον χρόνο) σε δερματολόγο. Από την έρευνα που είχα κάνει τότε, τις συζητήσεις με δερματολόγους κλπ, θεωρώ/θεωρείται πως είναι απόλυτα ασφαλές. Όπως λέει και η Between Worlds, μίλα απευθείας με δερματολόγο για να πάρεις όλες τις πληροφορίες και να νιώσεις ασφάλεια. Και πρόσεξε πολύ να κάνεις Laser και όχι IPL (παλμικό φως) γιατί το δεύτερο δεν έχει καλά αποτελέσματα από άποψη τριχοφυίας.

    #69461

    Goxhi
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ Μέντα!
    Συγκεκριμένα στην ευαίσθητη περιοχή έχεις κανει;Να πω την αλήθεια δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να το σκέφτομαι αν δεν μου το έλεγε ο άντρας μου.Καταρχάς ντρέπομαι και κατά δεύτερον φοβάμαι την διαδικασία για την συγκεκριμένη περιοχη(όχι ότι έχω κάνει αλλού αλλά είμαι ξανθιά οπότε μόνο εκεί και στις μασχάλες εχω μαύρες τρίχες )
    Αλλά μου το είπε με έναν τρόπο ,σαν να μου είπε ότι έχω αργήσει να το κάνω,και να πω την αλήθεια στεναχωρήθηκα λίγο.

    #69480

    Μέντα
    Συμμετέχων

    Γεια σου Goxhi!
    Για αρχή να πω ότι η αποτρίχωση είναι πολύ προσωπική υπόθεση, και κανένας δεν θα έπρεπε να μας κάνει να αισθανόμαστε άσχημα επειδή δεν έχουμε επιλέξει να μας τσουρουφλίζουν με λέιζερ κάθε τρεις και λίγο. Ο σύντροφός μας έχει δικαίωμα άποψης μέχρι το σημείο της καθαριότητας της περιοχής, άντε και μιας βασικής περιποίησης.
    Συγγνώμη αν ακούγομαι αυστηρή, αλλά νιώθω πως είναι πολύ σημαντικό να το κάνεις επειδή το θες εσύ, κι όχι από ενοχές ή ντροπή που σου φορτώνουν άλλοι.
    Κλείνει η παρένθεση, και πάμε στο προκείμενο.
    Ναι, έχω κάνει αποτρίχωση και στην ευαίσθητη περιοχή (έχω κάνει παντού για την ακρίβεια, εκτός από τον κορμό μου στήθος-κοιλιά-πλάτη). Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο, πρέπει να τσιτσιδωθείς μπροστά σε μια κοπέλα (δεν μου έχει τύχει ποτέ άντρας), να ανοίξεις πόδια (και χειλάκια -συγγνώμη για τη γραφικότητα) για να σε χτυπήσει σε όλη την περιοχή, και πονάει. Αυτά είναι τα απολύτως δεδομένα. Το πόσο θα πονέσεις εξαρτάται από την ένταση του laser, τον τύπο δέρματος και τρίχας, αλλά σίγουρα τις πρώτες αρκετές φορές θα πονάς αρκετά. Το καλό είναι πως δεν κρατάει πολύ, αφού η περιοχή είναι μικρή. Όσο περνάνε οι συνεδρίες, οι τρίχες θα μειώνονται αισθητά -ήδη τις πρώτες φορές θα πέσει το μεγαλύτερο ποσοστό, μετά θα πέφτουν όλο και λιγότερες καθώς θα έχει μικρύνει ο αριθμός τους. Όσο μειώνονται οι τρίχες, τόσο μειώνεται ο χρόνος και ο πόνος.

    Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία και πλήθους φίλων μου.

    Αν έχεις άλλες απορίες, μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα. 🙂

    #72206

    TheRoofisOnFire
    Συμμετέχων

    Δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει η εμεπιρία μου γιατί εγώ είμαι καστανή αλλά με έντονη τριχοφυία και μαύρες χοντρές τρίχες στα γεννητικά όργανα και τις μασχάλες, ενώ έχω ίσια μαλλιά δε, κάτω έχω φοβερές μπουκλίτσες. Όσο πιο δυνατή είναι η τρίχα και ιδίως η ρίζα της τόσο μεγαλύτερη ένταση ακτινοβολίας απαιτείται για να καεί ο θήλακας, επομένως αν έχεις απαλές τρίχες μπορεί να πονάς λιγότερο ή να φύγουν πιο εύκολα. Λοιπόν, θέλω να τονίσω ότι τα αποτελέσματα του laser είναι ΜΟΝΙΜΑ, ότι όταν χτυπηθεί σωστά ένας θύλακας τρίχας, αυτή κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΕΙ και ότι στην ευαίσθητη περιοχή, πρωκτό, κοντά στα χείλη του αιδοίου ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ. Έγώ έχω δει μεγάλη διαφορά αλλά ξεκίνησα πρόσφατα στην περιοχή της ήβης και δεν έχουν καθαρίσει ακόμη όλες οι τρίχες από εκεί που θέλω. Πριν το κάνω, πήρα το οκ και από το γυναικολόγο μου. Υπάρχει τοπική αναισθητική κρέμα που ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ αλλά πρέπει να βρεις ένα τρόπο να την εφαρμόζεις χωρίς να σκουπίζεται όλη στο εσώρουχό σου φερ’ ειπείν, πηγαίνοντας εκεί. Αν δε βάλεις κρέμα, ο πόνος είναι πολύς! (Ή αν η εφαρμογή της κρέμας δεν είναι επιτυχής: 7λεπτά πχ φτάνουν και δε φτάνουν για να μουδιάσει το δέρμα, θέλει κανένα 20λεπτο, αλλά στα 35′ θα αρχίσει να εξασθενεί η αναισθησία), αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν τον αντέχεις, αν το θέλεις. Απλώς είναι πολύ δυσάρεστο σε πολύ ευαίσθητο σημείο. Προτιμώ να περιμένεις να πονέσεις πολύ και να είσαι προετοιμασμένη σφίγγοντας καλά καλά όλους τους μυς σου για να είσαι κάπως έτοιμη παρά να πας χαλαρή και να πάθεις ένα μικρό σοκ. Δεν το κάνεις πολύ συχνά, οπότε για μένα αξίζει πολύς πόνος λίγες φορές για μόνιμα αποτελέσματα. Να λάβεις υπόψη σου ότι δε θα ξαναβγουν. Είναι σα να κάνεις τατουάζ. Αν μετά από 10χρόνια σου λείψουν οι τρίχες σου, δε θα μπορείς να κάνεςι κάτι. Επίσης, να λάβεις σοβαρά υπόψη και την άνεσή σου, μαζί με το ότι είναι ένα πάγιο αποτέλεσμα. Δηλαδή, στην περιοχή της κλειτορίδας πχ εμένα με εξυπηρετούν φοβερά για προστασία απέναντι στα υφάσματα. Αυτό το ξέρω γιατί αν ξυριστώ εκεί και βάλω εφαρμοστώ σκληρό τζιν νιώθω δυσάρεστα – γι’ αυτό δεν το επιλέγω άλλωστε να αποτριχώσω εκείνο το σημείο. Καλή τύχη! Κι επίσης μπορώ να σου προτείνω ένα συγκεκριμένο κέντρο έχοντας δοκιμάσει 2, 3 και ένα δερματολόγο (ακριβός πολύ) αλλά είναι στο Νέο Κόσμο.

    #73385

    Goxhi
    Συμμετέχων

    Κορίτσια σας υπερευχαριστώ!

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.