• Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 5 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 3 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #89455

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπερα!

    Οταν ο φιλος/φίλη μας κανει επιλογες για τις οποίες δεν συμφωνουμε ή οταν εχουμε μια οχι τοσο ευχαριστη αποψη για καποιες επιλογες, τοτε ειναι σωστο να το πουμε ακομα και αν δεν ζητηθεί η άποψη μας? Απο που σταματαει να ειναι αποψη και να αποτελεί αποψάρα? Για παράδειγμα, αν η φιλη μας κανει μια επαγγελματικη ή προσωπικη επιλογη που θεωρουμε λάθος, το λεμε? Και αν δεν το πουμε, μας καθιστα “κακές” φίλες? Προσωπικά, λεω την αποψη μου προσεκτικα για φλεγοντα ζητηματα μονο αν μου ζητηθει, δυστυχως περναει σαν αδιαφορια αυτη μου η σταση. Θα ήθελα να ακουσω καποιες αποψεις πανω στο θεμα.

    #89633

    Mara
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα. Εάν είναι φίλος ή φιλη σου και σου συζητάει κάποιο θέμα μπορείς ν εκφράσεις τν γνώμη σου ακόμα και εάν είναι διαφορετική από την δική τους. όμως η απόφαση που θ πάρει σε οποιοδήποτε θέμα στην τελική είναι δική του η δική της.κατα τν γνώμη μου λοιπόν εφόσον είναι κάποιο άτομο που αγαπάς εκτιμάς και πάνω από όλα σέβεσαι θ σεβαστείς τν απόφαση του οποία κ αν είναι.και εάν τλκ κάνει και κάποιο λάθος ν είσαι δίπλα του να το στηρίξεις χωρίς ν του πεις στ έλεγα..

    #89665

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπέρα! Δεν υπάρχει μία απάντηση που να ταιριάζει σε όλες τις περιπτώσεις. Παίζει ρόλο το αν είναι κοντινή σου φίλη, αν ζήτησε έστω και έμμεσα την άποψή σου, αν η επιλογή της την βάζει σε κίνδυνο ή είναι απλώς κάτι υποκειμενικό το οποίο θα έκανες διαφορετικά – εκεί προφανώς δε λες τίποτα.

    Εγώ γενικά είμαι σαν εσένα, είμαι διακριτική και περιμένω διακριτικότητα κι απ’τους άλλους. Με εκνευρίζουν οι παρεμβατικοί και επικριτικοί άνθρωποι. Αλλά παίζουν ρόλο κι οι παράγοντες που ανέφερα, αν πχ μια φίλη μου αυτοκαταστρέφεται προφανώς και θα προσπαθήσω να τη βοηθήσω.

    Ίσως περνάει σαν αδιαφορία για άλλους λόγους. Συμμετέχεις στην συζήτηση με ερωτήσεις σχετικές με τις επιλογές της φίλης; Όταν κάποιος μας ανοίγει ένα θέμα για την ζωή του συνήθως περιμένει από εμάς κάποια συμμετοχή. Επίσης είναι μόνο μία συγκεκριμένη φίλη που σε κατηγορεί για αδιαφορία; Η ίδια πώς είναι σαν άνθρωπος, είναι επικριτική; Μήπως έχει ανάγκη για περισσότερη προσοχή;

    Πάντως, αν η ίδια σου είπε θέλει την άποψή σου ακόμα κι αν δεν στη ζητάει εκείνη την ώρα, τότε φυσικά και να τη λες εφόσον εσύ είσαι οκ με αυτό. Αποψάρα είναι αν δεν την θέλει.

    #90138

    soukaivou
    Συμμετέχων

    Δεν θα άντεχα ποτέ να βλέπω ένα φίλο ή φίλη να καταστρέφεται με οποιαδήποτε επιλογή του/της και να μην πω κάτι. Να είμαι σίγουρη όμως ότι αυτό που θα πω θα βοηθήσει, όχι να γυρίσω να πω “α αυτό μου φαίνεται βλακεία, εγώ δεν θα το έκανα”.
    Είναι καλό για την ίδια αυτό που διαλέγει η φίλη μου; Θα την κάνει μελλοντικά χαρούμενη ακόμα και αν στην αρχή θα έχει δυσκολίες; Βλέπω ότι είναι εντάξει με την επιλογή της, ότι το κάνει συνειδητά; Πολλά παίζουν ρόλο. Αυτόν όσον αφορά τα 5-6 απολύτως κοντινά μου άτομα.
    Για τους υπόλοιπους, αν δεν ρωτηθώ,”μπράβο Μαρίνα μου που αφήνεις το διδακτορικό σου για να μείνετε με τον Τάκη σε μεζονέτα με τα πεθερικά, και εις ανώτερα”. Άστους, μη μπλέκεις.

    Εξαίρεση αποτελούν οι πρήξες με τα μόνιμα βάσανά τους, που δεν κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν. Πηγαίναμε για καφέ μια φορά τη βδομάδα με συνάδελφο που έθαβε τον ψυχίατρό της. Ε είπαμε τη μία θα πάει αλλού, το είπαμε και τη δεύτερη, και την τρίτη και την 53η, ε δε θα μου γίνει εμένα το μυαλό πουρές, την έκραξα μια μέρα και δεν το ξανάπαμε (ούτε τον άλλαξε βέβαια).

    #90328

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Θεωρώ ότι είναι θέμα οικειότητας. Εγώ προσωπικά λέω τη γνώμη μου άφοβα στους εξής ανθρώπους (όπως και δέχομαι τη γνώμη τους): γονείς, αδερφός, σύντροφος, 3-4 καλοί φίλοι. Σε όλους τους υπόλοιπους προσπαθώ να εκμαιεύσω τη σκέψη τους μέσω ερωτήσεων ή μόνο ακούω. Φυσικά λέω γνώμη μόνο αν ακούσω ξεκάθα “εσύ τι θα έκανες;” και πάλι όμως αν είμαι τελείως αντίθετη λέω απλά “νομίζω θα έκανα κάτι διαφορετικό όπως π.χ. …”.
    Ομολογώ ότι δεν το έμαθα με τον εύκολο τρόπο. Δυστυχώς απομαρκυνθήκαμε με φίλη που εκ των υστέρων κατάλαβα ότι ήθελε μόνο να ακούει λόγια παρηγοριάς και να λέει τον πόνο της. Έτρωγε τόση εκμετάλλευση σε διάφορους τομείς της ζωής της και ήταν χάλια ψυχολογικά. Της έλεγα μια περίοδο πόσο λάθος είναι κλπ. Με απομάκρυνε και συνεχίζει να δυστυχεί. Κάτι σαν τους πρήξες που λέει η @soukaivou ..

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.