Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #83869

    Καλησπέρα θα ήθελα να σας πω την κατάσταση μου με την μητέρα μου.Μετα από χρόνια κακοποίησης από τον πατέρα μου σε όλες τις εκδοχές κατάφερα να την κάνω να φύγει μακριά του και να χωρίσει.Το θέμα μου είναι ότι πάντα την στήριζα σε όλα και με όλους τους δυνατούς τρόπους αλλά η ίδια στην ουσία νιώθω ότι δεν μου στάθηκε σαν μάνα ποτέ.Παντα και εγώ και η ίδια θεωρούσαμε ότι είναι το θύμα της κατάστασης αλλά κάπου ξεχναμε ότι υπηρξαμε θύματα και εγώ και η αδελφή μου επειδή έχει μερίδιο ευθύνης ότι δεν έφυγε ποτέ από δίπλα του.Οσα ζήσαμε τα χρεώνει σε εκείνον αλλά πάντα παρουσιάζεται ως το θύμα και έχει πάντα να πει την δικαιολογία ότι φοβόταν και δεν ξέρει να εκφραστεί.Εμενα προσωπικά που συνέβησαν πολλά άσχημα γεγονότα και δεν ήταν ποτέ δίπλα μου.Παρ όλα αυτά πάντα το προσπερνούσα (πχ είχα κάνει μια επέμβαση και είχα πάει ολομόναχη και δεν ήρθε γιατί δεν ήξερε αν μπορούσε να πάρει ρεπό .οι πόλεις μας μιάμιση ώρα μακριά.Της λέω τι να σου πω δεν πειράζει και επαναπαυτηκε ότι για να το λέω είναι οκ).Έτυχε σε ένα άσχημο περιστατικό που έζησα να μάθω ότι υπαίτιος ήταν ο πατέρας μου και της το είπα και δεν έκανε τίποτα,δεν είχαν ακόμα χωρίσει και δεν έφυγε από το σπίτι.εννοειται δεν έχω εδώ και χρόνια επαφές με τον πατέρα μου και είμαι από.πολυ μικρή ανεξάρτητη.Απλα ποτέ δεν με βοήθησε οικονομικά η ίδια και δεν αναρωτήθηκε πώς περνάω και αν έχω ανάγκη έστω από 20€.Στο τώρα μένουμε σε άλλη πόλη και ήρθε κοντά μου με δική της πρωτοβουλία και κάνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα όλο τηλέφωνα ενώ παλιά δεν με έπαιρνε σχεδόν ποτέ ίσως μια φορά την βδομάδα κι αν για να μην με ενοχλεί έλεγε.Εγω αντιμετωπίζω ένα προβλήμα υγείας και πλέον μου επιβάλλει την άποψη της και όσα θέλει αυτή σαν μάνα και ότι και να της πω το αμφισβητεί συνεχεια.Μου επιβάλει την γνώμη των άλλων βασικά γιατί δική της δεν είχε ποτέ.Αυτο με έχει κουράσει απίστευτα και έχω έρθει μαζί της σε σύγκρουση 3 φορές αλλά της εξηγούσα ότι δεν μου στέκεται όπως πρέπει.της είπα ότι είμαι πιεσμένη από δουλειά και από θέμα υγείας και τα φάρμακα που παίρνω μου φέρνουν και νεύρα και δεν το καταλαβαίνει και όλο κλαιει.Τοσο καιρό δεν με ρώτησε καν πως πάει η αγωγή μου έστω αν έχω καμία παρανεργεια τίποτα.Εν κατακλείδι χθες την μίλησα λίγο απότομα και σήμερα πήγα να την δω και να της πάω κάποια τρόφιμα και με εδιωξε από το σπίτι γιατί της έχω πει πολλά λόγια που δεν μπορεί να τα σηκώσει.Εχω ανεχτεί τόσα και από τους δύο γονείς και αυτή επελεξε να με διώξει;

    #84246

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Έχεις περάσει και περνας πολυ δύσκολα. Δε νομίζω πως σηκώνεται τετοιο βάρος εύκολα. Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις θεραπεία για να μπορέσεις να διαχειριστεις τις καταστάσεις και να βάλεις τα όρια σου. Εκανες ότι μπορούσες τόσα χρόνια, τωρα εσυ χρειάζεσαι φροντίδα (και χρειαζόσουν φυσικά) ονως ισως η μητέρα σου δε μπορεί να σου τη δώσει κι αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο να το αποδεχτείς. Να προσέχεις τον εαυτό σου, να μη τον πιέζεις. ❤

    #86732

    Tulina S.
    Συμμετέχων

    Είναι πολύ σκληρή και άκαρδη η μαμά σου, λυπάμαι που το θέτω έτσι αλλά απ’ όσα γράφεις δε διακρίνω κανένα σημείο ευαισθησίας απέναντι στα παιδιά της.
    Ειλικρινά λυπάμαι Τριανταφυλλίτσα για όσα έχετε περάσει, δε ξέρω κατά πόσο ξεπερνιούνται αυτά τα τραύματα!
    Η μαμά σας το βλεπει πολύ εγωιστικά και δε νομίζω ότι θα σου κάνει καλό να συνεχίσεις να χεις πολλά παρε-δωσε μαζί της. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο όλο αυτό που περιγραφεις κι έχω καταλήξει ότι όση υποχρέωση έχουν τα παιδια απέναντι στους γονείς τους, άλλη τόση έχουν εκεινοι! Προστάτευσε τον εαυτό σου..είναι δραματικό να νιώθεις απόρριψη από τους ανθρώπους που σε έφεραν στον κόσμο, όμως να ξερεις ότι είσαι τυχερή μες την ατυχία σου που ζεις μακριά τους και δε συνεχιζουν να σου μαυρίζουν την ψυχή.
    Σε καμία περίπτωση μην έχεις ενοχές!

    Εύχομαι να έχεις καλούς φίλους ή έναν σύντροφο να σε στηρίξει σε όλο αυτό που περνάς. Περαστικά για την υγεία σου, σύντομα να είσαι περδικι! 🤗
    Στείλε μας νέα σου

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.