Τοποθέτηση ετικέτας: ,

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #91003

    El cachorro
    Συμμετέχων

    Σας χαιρετώ όλες και σας εύχομαι καλή χρονιά!

    Είμαι έγκυος και μετά τη γεννα σκέφτομαι να βάλω σπιράλ αντισύλληψης, αυτό με το χαλκό. Είδα ότι σαν παρενέργεια έχεις αυξημένη ροή αιματος και πόνο στην περίοδο ή και μικρές αιμορραγίες ανάμεσα στις περιόδους. Διαβάζω όμως ότι αυτό διαρκεί για λίγους μήνες και μετά επανέρχεσαι στα φυσιολογικά σου. Θα μιλήσω φυσικά και με γιατρό όταν έρθει η ώρα να αποφασίσω, αλλά ήθελα να ρωτήσω κι εδώ αν κάποιες έχουν σχετική εμπειρία. Επίσης αν συμβαίνουν άλλα, όπως αύξηση βάρους, πρηξίματα ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ.

    #102922

    parajoum
    Συμμετέχων

    Καλημέρα! Εγώ έχω βάλει σπιραλ χαλκού, πριν από πέντε χρόνια, από τα 34
    μου! Φέτος θα πάω να το αλλάξω. Η δική μου η εμπειρία είναι πως πόνεσα αρκετά για να μπει στην θέση του, αλλά από τότε δεν το ξαναένιωσα. Η περίοδος μου κατά καιρούς είναι λίγο αλλοπρόσαλλη, καθυστερεί να έρθει, έχω λίγη αιμορραγία παραπάνω, στη μέση του κύκλου θα δω λίγο αίμα. Όμως σε γενικές γραμμές είμαι πολλή ικανοποιημένη και σίγουρα θα το αντικαταστήσω. Στην δική μου περίπτωση, η αλλαγή δεν μπορεί να γίνει στο ιατρείο του γυναικολόγου, αλλά θα πρέπει να πάω στο μαιευτήριο, καθώς θα χρειαστώ μια μικρή αναισθησία, και για να βγει και για να μπει το νέο. Είχα πονέσει αρκετά όταν το πρωτοέβαλα, οπότε δεν θέλω να το ξαναπεράσω.
    Πέρα από τα παραπάνω συμπτώματα δεν έχω παρατήρησει κάτι άλλο, ώστε να σε προετοιμάσω! Ελπίζω να σε βοήθησα.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.