• Αυτό το θέμα έχει 3 απαντήσεις, 4 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 6 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #77496

    Kelly
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας, έχω μια κόρη 9 χρονών. Σήμερα όταν γύρισε από το σπίτι της κολλητής της μου είπε ότι έπαιζαν το παντρεμένο ζευγάρι, η δική μου έκανε την γυναίκα, δεν ξέρω αν έχει σημάσια, απλά το αναφέρω. Μέχρι εδώ όλα οκ, άλλα μου είπε πως η φιλη της της είπε να κάνουν σεξ άλλα η δική μου δεν ήθελε οπότε σταμάτησε εκεί το παιχνίδι. Εγώ πως πρέπει να αντιδρασω;;Δεν ήξερα τι να της πω.

    #77866

    TER
    Συμμετέχων

    Kelly, έχετε μιλήσει για το σεξ; άφησέ τη να μιλήσει για αυτό που αισθάνεται, ρώτησέ τη αν θέλει να συνεχίσει τη φιλία της. Μην δώσεις έκταση στη σκηνή αυτή καθαυτή, αλλά επαίνεσέ τη πολύ που αρνήθηκε να συνεχίσει κάτι που την ενοχλούσε. Κανόνας εσωρούχων ξανά και ξανά και σκέψου αν μπορείς να το μοιραστείς με τους άλλους γονείς.

    #78779

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σου Κελλυ. Θυμάμαι κι εγω πως είχα παίξει τέτοιου είδους παιχνίδια στην παιδική μου ηλικία υστερα από παρότρυνση άλλων παιδιών. Δεν είμαι μητέρα για να σε βοηθήσω από αυτή τη σκοπιά. Το μόνο που θα ηθελα να σου πω θα ήταν να έχεις μια ψύχραιμη αντιμετώπιση με πολλη συζήτηση γιατί θυμάμαι πως η αντιμετώπιση της μητέρας μου στα δικά μας παιχνίδια με είχε γεμίσει ενοχές και άγχος. Μπορείς πάντα να συμβουλευτεις κάποιον παιδοψυχολογο. Θεωρώ πως είναι φυσιολογικό να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε προσοχή.

    #80674

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπέρα Κέλλυ. Ούτε εγώ είμαι μαμά, αλλά επειδή έχει τύχει να επικοινωνήσω το θέμα αυτό πολλές φορές (και με ψυχολόγο) δεν δείχνει καθόλου ανησυχητικό. Τα παιδάκια είμαστε σαν “ζωάκια” σε αυτές τις ηλικίες, και αναλόγως με τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος μας κάποια στιγμή σταματούν αυτές οι εξερευνήσεις διότι “κοινωνία”. Ο σύντροφος μου π.χ έκανε αυτή τη εξερεύνηση πρώτα μαζί με πολλά παιδάκια στις διακοπές μέχρι τα 8 του, και με ένα αγοράκι μέχρι τα 11-12 του όπου έκαναν αυτό που ανέφερες διανομή ρόλων (απλά τριβόντουσαν και φιλιόντουσαν με ένα σεντόνι ανάμεσα τους). Εγώ με κοριτσάκι στα 5-6 μου ,και με 2 ξαδελφάκια αγοράκια (όλα μαζί και ανά 2) μέχρι τα 9. Επίσης το τι σημαίνει “σεξ” για το κοριτσάκι δεν το ξέρεις, για εμάς π.χ ήταν τα φιλάκια στο σώμα και το να μυριζόμαστε! Αν σε αγχώνει φυσικά μίλα με κάποιον ειδικό, αλλά μην πανικοβάλλεσαι.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.