• Αυτό το θέμα έχει 12 απαντήσεις, 8 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 11 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #90845

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπέρα, χρόνια λάτρης του σαιτ έφτιαξα λογαριασμό για την περίσταση και δεν είναι ευχαριστη. Έστειλα ερώτηση (δεν υπηρχε ερώτηση, ξεχασα ποια ήταν, ξεχασα και να την γραψω). Πάτησα send, αλλά συνειδητοποιώ ότι δεν αντεχω να περιμενω για την απαντηση της οχι ερωτησης. Σήμερα νιωθω πιο αόρατη απο ποτέ, θέλω να φωνάξω και να ακούσει κάποιος. Το έβαλα στην κατηγορία φιλία, λίγο ειρώνικο γιατί μάλλον σήμερα εγώ και η φίλη μοτ χάσαμε η μια την άλλη.

    Πριν δύο μήνες έστειλα ερώτηση στην αμπα, κατεβατό. Η πιο περιληπτική βερσιον, είναι η εξής: είμαι 27, απο τα 12-15 ήμουν μυθομανής, τραγικές απώλειες και αλλα δεινά (ψυχολογος included) σήμαναν το τέλος αυτής, δεν έχω ξαναπεί τέτοιου είδος ψέμα απο τότε. Δεν είναι μέρος την καθημερινότητας μου, δεν θα το είχα καν επαναφέρει στην μνήμη μου αν δεν με απειλούσε την αξιοπιστία μου τώρα. Έχω μια φίλη, αδερφή, με μωρό, ο σύντροφος της μου την έπεσε. Τη μια στα γενεθλια της, ενω αυτη θηλαζε στο διπλανό δωμάτιο. Οι φιλοι μου με θεωρούν τον πιο ειλικρινή ανθρωπο που ξερουν (απο το ενα ακρο στο αλλο παω ναι), νομίζω και η Ν. Απλώς εκείνη είναι η μόνη που με ξέρει από τότε και αναρωτιόμουν αν θα πιστευε λέξη απο κατι ΤΟΣΟ τραγικό. Αναρωτιομουν κι αλλα κλασσικα, αν μηπως δεν ήταν πεσιμο, αν ήμουν αραγε υπερβολική. Χτες κοιμήθηκα σπιτι τους, πριν μια ωρα κατεληξα να στελνω αυτο:

    Ειναι 2 Ιανουαριου και ειμαι πιο αδεια απο ποτε.Τόσα χρόνια ήθελα να σου γραψω τα γκομενικά μου, τα οικογενειακά μου. Σου ειχα στειλει πριν δυο μήνες, είμαι η κοπέλα που δεν ήξερε αν πρεπει να πει στην φιλη της οτι ο συντροφος της και πατέρας της κόρης μου την έπεφτε ενω εκεινη θηλαζε η ενω εκεινη ηταν παραδιπλα. ΄Έλεγα οτι δεν ήθελα να το πιστέψω και ούτε ήξερα αν θα με πιστέψει. Αμπα απο χτες το βράδυ είμαι θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης και δεν ξέρω πως το να το επεξεργαστώ. Ή μαλλον, ξερω η μονη λυση ο ψυχολογος. Θέλω απλώς να τα πω σε κάποιον που θα τα καταλάβει. Χτες το βράδυ μετά το πρωτοχροννιάτικο τραπέζι θα πέρναγα για πολύ λίγο να τους δω. Έφτασα 21.20 και έπρεπε να είμαι σπίτι πριν τις 22.00 γιατί τώρα που σου γράφω, ναι αυτό ζουμε. 21.35 η Ν, μου λέει να μείνω κι εγώ σκέφτομαι ότι θέλω γιατί δεν έχω δει καθόλου ούτε εκείνη, ούτε την μπεμπα – είμαι απο αυτούς που δεν εχουν δει κανέναν απο την ημέρα των μέτρων. Στιγμιαία σκέφτομαι αν είναι καλή ιδέα, με αυτόν στο σπίτι, αλλα είπα οτι να εδώ είμαι υπερβολική, σιγά μην έρθει στον ύπνο μου. Ω ναι, guess what. Μιλάμε όλοι μαζί για ώρες και κοιμάμαι καναπέ. Κάποια στιγμή το βράδυ, μες στον ύπνο μου, αισθάνομαι ότι κάποιος είναι εκεί. Είναι η στιγμή που είμαι από ύπνο, δεν αναγνωρίζω πολύ το που είμαι, τον βλέπω όρθιο και λεώ κάτι του τύπου “α εσύ είσαι”; Ο αλλος επιχειρεί να κάνει ψιλοκουβέντα και κάνω ότι κοιμάμαι πάλι. Έρχεται στον καναπέ, κάθεται στην γωνία δίπλα απο το κεφάλι μου και μου πιάνει το χέρι, συνεχίζω να κάνω ότι κοιμάμαι. Το κρατάει για λίγο, και αισθάνομαι να κατεβάζει το παντελόνι του. Μέχρι να ανοιξω μάτια, μου έχει πάρει το χέρι και ικανοποιείται, τα ανοίγω απότομα, ΒΛΕΠΩ νομίζω είπα εξαφανισου; τσακίσου; Η απάντηση που αποδείχθηκε προφητική για την μετέπειτα οδό υπεράσπισης του: είσαι τρελη; τι έπαθες; Του λέω εξαφανίσου. Όλο το βράδυ ήμουν σε μια περίεργη κατάσταση που ίσως κοιμόμουν; δεν ξερω, αλλά συνέχεια σκεφτόμουν πόσο απελπισμένα θέλω να πλύνω το δεξί μου χέρι και ότι δεν μπορώ γιατί ίσως ξυπνήσω την μπεμπα η ισως με αντιληφθει αυτός. Ξαναήρθε μες στο βράδυ, τον άκουγα αλλα δεν έκανε κάτι άλλο. Το επόμενο πρωι, δεν με έβλεπα ως θύμα (δεν ξέρω αν θεωρούμαι), ήξερα μόνο ότι αν δεν το έλεγα επιτόπου δεν θα το έλεγα ποτέ. Ακουσα την πορτα του σπιτιου να φύγει, ήταν η φίλη μου που βγήκε να πάρει καφέ. Την πήρα τηλ να πάω να την βρω, την βρήκα έκλαιγα κι έτρεμα οχι για αυτο που εγινε σε μενα αλλα για αυτο που γινοταν σε εκεινη. Της τα είπα, μου είπε οτι με πιστεύει, παράλληλα αναρωτιόταν αν έχει ξυπνήσει το μωρό. Μου είπε ξεκάθαρα πως με πιστευει, αλλα ήταν τελείως απαθής, δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν σε σοκ ή απλώς δεν άντεχε να το διαχειριστεί. Ένιωσα ότι έφυγε ένα τεράστιο βάρος που το είπα και που με πίστεψε ότι κι αν αποφάσιζε να κάνει. Φοβόμουν όμως μέσα μου τι θα γινόταν όταν επεξεργαζόταν την πληροφορία. Μέχρι εκείνη την στιγμή, δεν είχα σκεφτεί αλήθεια ούτε λίγο εμένα. Ερχόμαστε τώρα που σου γράφω, είναι βράδυ. Του τα είπε και με έβγαλε τρελή. Μου ζήτησε να τα περιγράψω με λεπτομέρειες, της έστειλα ηχητικά, δεν φοβόμουν να τα ακούσει θα ξέσπαγα κι εγώ. Άρχισε να με ρωτάει τι ώρα έγιναν όλα αυτά, είπα δεν ξέρω ήμουν χαμένη. Άλλά ξαφνικά ένιωσα θύμα. Τώρα δεν σκέφτομαι μόνο εκείνη, ξαφνικά σκέφτομαι εμένα. Δεν ήξερα την ώρα κι αυτό ήταν αρκετό για να σπείρει αμφιβολία μέσα της, στην αδερφή μου. Τα έκανα όλα, είπα την αλήθεια κι ας φοβομουν, έστειλε ότι μου ζήτησε, δεν φοβήθηκα να τον αντιμετωπίσω, ΑΛΛΑ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ. Και απο εκεί που ένιωθα προστάτης της τώρα νιώθω θύμα. Γιατί το οτι εγώ απο χτες, μεσα σε όλα μου βιώματα, όσα έχω ζήσει κουβαλάω και μια καινούργια ταμπέλα, ενα καινουργιο βάρος μέσα μου αμφισβητείται και μειώνεται γιατί δεν κοίταξα την ωρα. Ξέρω ότι δεν μπορεί να το νιώσει στην στιγμή αυτή, τελικά ίσως και ποτέ, αλλά άραγε θα αντιληφθεί ποτέ πως είναι να σου κάνει κάποιος κάτι τέτοιο και κανείς να μην νοιάζεται για σένα αλλα για την ώρα; Την φίλη μου την ξέρω καλά και ξέρω πως προκειμένου να μην κάνει αυτό που ξέρει οτι πρέπει, δεν θα με πιστεύει. Και κάπως έτσι εν μια νυκτή έχασα μια αδελφή επειδή έγινα ένα θύμα. Θυματοποιήστε λίγο ακόμα το θύμα, σημασία έχει εσείς να τα βρείτε. Η φίλη μου πλεον λέει ‘έχει ενα μωρο και δεν ξερει τι πιστεύει, είναι σε σοκ’. Και μαντεψε τι, κι εγώ.

    Δεν θυμαμαι τι ψευδώνυμο έβαλα την προηγούμενη φορά, το ονομα μου είναι Ντορίνα.

    #91005

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αγαπητή Ντορίνα, έπαθα κι εγώ σοκ με το μήνυμά σου. Λυπάμαι, δεν ξέρω τι να πω. Είναι λογικό να νιώθεις έτσι. Έχω αηδιάσει με τον τύπο. Μπράβο σου που αντέδρασες, μπράβο που μίλησες. Είσαι πολύ γενναία.

    Ελπίζω η φίλη σου να είναι κι αυτή γενναία και να πάρει τελικά τη σωστή απόφαση. Αυτό το “έχει ένα μωρό” όμως… Σα να λέει ότι αυτό αλλάζει την απόφασή της, όχι αυτό που όντως πιστεύει. Πολύ λυπηρό. Όπως καταλαβαίνεις λίγη σχέση έχει με τη δύσκολη φάση που πέρασες στην εφηβεία σου, αλλά περισσότερο με το ότι η φίλη φοβάται να σε πιστέψει γιατί φοβάται να μείνει μόνη. Αν θες πες μας αν έχεις update. Δεν ξέρω αν έχεις άλλον άνθρωπο να μιλήσεις, αλλά το Α,μπα είναι πάντα εδώ! Μια αγκαλιά από εμένα!

    #91076

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Παρέλειψα το καλύτερο όλων:

    Κατα τ’άλλα ειναι ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΠΑ(ΤΕΡΑΣ) -> περιττό να αναφέρω οτι μέχρι τότε η φίλη μου σκεφτόταν να χωρίσει γιατι ο τύπος δεν είχε αλλάξει πάνα στην ζωη του.

    #91074

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σου Mafalda!

    Είναι νωρις για ολοκληρωτικό update αλλά η ανάγκη μου να τα πω κάπου με ξεπερνά. Είμαι αρκετά καλύτερα αφότου μίλησα με ψυχολόγο χτες το απόγευμα. Μέχρι τότε όλο το σοκ είχε πλέον εκδηλωθεί και σωματικά με ολοήμερους εμετούς, συνεχές τρέμουλο και φόβο ως προς το αν σκοπευει να με πειραξει με καποιον τροπο. Ακούω ότι ο τύπος ψάχνει απεγνωσμένα συμμάχους και παίρνει ανθρώπους που με ξέρουν ελάχιστα, αλλά ειναι στον περιγυρο τους και με διασύρει μεταξύ άλλων με άσχετα ψέμματα. Ομολογώ πως ενώ κανονικά καρφάκι δεν μου καίγεται τι σκέφτονται άλλοι για μένα, στην προκειμένη αυτό με εξοργίζει και με κάνει να νιώθω λίγο ανύμπορη. Τι να κάνω να παίρνω κι εγώ τηλέφωνα; Οι πιο κοντινοί τους φαίνεται να με πιστεύουν μιας και η στάση του δηλώνει ενοχή, παρ’ολα αυτα ολοι ψαχνουν μια δικαιολογια να του βρουν.

    Η φίλη μου με πιστεύει (σκοπεύει να παραμείνει μαζί του) και μου λεει πως το μονο που την νοιάζει ειναι να ειμαι εγω καλα και να ηρεμησω απο ολο αυτο. Λογω της αποφασης της να μείνει (οικονομικη κυριως αλλα και λογω αντοχων;) όμως, προσπαθεί παράλληλα (με συμβολη δικων της ανθρωπων) να χρυσώσει το χάπι της. Έτσι λοιπόν ενδιάμεσα στα μηνυματα της έχω ακούσει τα εξης:

    – Ισως παρεξηγηκε κατι μεταξυ σας δεν ξερω
    – ισως είναι το στυλ σου που εισαι χαλαρη, βεβαια αυτο που εκανε ηταν ρισκο (ναι αυτο με εβαλε σε σκεψεις για το αν πρεπει να συμπεριφερομαι διαφορετικα)
    – Δεν νομιζω οτι θυμαται, ισως εχει κενο μνημης απο το αλκοολ, θα του πω να ζητησει βοηθεια για αλκοολισμο (η ανωμαλια και η θρασυδειλεια μαλλον δεν ιατρευονται)
    – Μιλησα με τον θειο και μου ειπε οτι οι αντρες οταν πινουν δεν ξερουν τι κανουν και μετα μπορει να μην θυμουνται κιολας
    – Σε όλους τους γαμους πέφτει κέρατο (με ανθρωπους που κοιμούνται;;)
    – Τον εχω παραμελησει, η σεξουαλικη μας ζωη ειναι χαλια.

    Αν αυτά τα διαβάζα σε σχόλιο εδώ μεσα θα εξοργιζομουν. Το να τα ακουω απο την φιλη μου ειναι οτι πιο απογοητευτικό κι ας καταλαβαινω σε εναν βαθμο το ποσο εγκλωβισμενη η χαμένη νιώθει.

    #91203

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Dori εξοργίζομαι κι εγώ με τον φριχτό αυτό άνθρωπο και τη φίλη σου.

    Μπράβο που μίλησες σε ψυχολόγο και μάλιστα τόσο γρήγορα. Ελπίζω να έχεις κι άλλα άτομα που εμπιστεύεσαι.

    Έχω φρικάρει με τη στάση της φίλης σου. Victim blaming και slut shaming σε σένα (χαλαρή; πότε, όταν κοιμάσαι; καλά που δε σε είπε ελευθέρων ηθών) αλλά και σε εκείνη. Κι αυτός ο καημένος που χρειάζεται βοήθεια. Μα πώς τόλμησε να τον παραμελήσει σεξουαλικά;

    Σε παρακαλώ μην πιστεύεις ούτε μια στιγμή ότι παίζει τον παραμικρό ρόλο το πώς φέρεσαι.

    Δεν την καταλαβαίνω τη φίλη σου. Καταλαβαίνω μόνο ότι κινδυνεύει μ’αυτόν και δεν το συνειδητοποιεί. Δεν ξέρω πώς να τη βοηθήσεις να φύγει και δεν ξέρω αν σου κάνει και καλό να μένεις σε επικοινωνία μαζί της ενώ δεν φεύγει και σου λέει κι όλα αυτά τα ωραία.

    Κουράγιο Dori!

    #91447

    Amat Eur
    Συμμετέχων

    Πραγματικά πολύ σοκαριστική και η ιστορία και η στάση της φίλης σου. Ελπίζω να νιώθεις καλύτερα και να προσπαθείς να υπενθυμίζεις στον εαυτό σου ότι ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    Όσο για τη φίλη σου έχω να προτείνω το εξής. Μπορείς να της πεις κάτι του στυλ: “Ξέρω ότι είσαι σε σοκ και ξέρω ότι με ένα μωρό στην αγγαλιά δεν είναι εύκολο να πάρεις αποφάσεις. Σε ευχαριστώ που προσπαθείς να είσαι πλάι μου σε αυτό που συνέβει όμως σε παρακαλώ σκέψου ότι οι διάφορες δικαιολογίες που φτιάχνεις στο μυαλό σου για να διευκολύνεις την κατάσταση για σένα, επειδή δεν είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις πλήρως αυτό που συμβαίνει, με πληγώνουν και με πονάνε. Και μάλιστα σε μία κατάσταση της οποίας είμαι το θύμα. Πράξε όπως καταλαβαίνεις όσων αφορά τη σχέση σου αλλά μην ξεχνάς ότι αυτός είναι ο άνθρωπος που με κακοποίησε και δεν θα ανεχτώ άλλες απόπειρες να δικαιολογηθεί.”
    Εγώ νομίζω στη θέση σου θα έβαζα κάπως έτσι τα όριά μου, ίσως και με ένα μήνυμα αν είναι δύσκολο να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου.
    Καλό κουράγιο και ενημέρωσέ μας αν θες για την εξέλιξη της κατάστασης, ελπίζω να καταφέρεις να ηρεμίσεις.

    #92118

    Murphy
    Συμμετέχων

    Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα!
    Μπράβο σου που το είπες άμεσα! Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα πιστεί 100% για τα λεγόμενά σου και θα στραφεί σε εσένα πάλι.
    Δεν υπάρχει δικαιολογία για αυτόν πάντως!

    #92231

    Microscopicstrdali
    Συμμετέχων

    Κορίτσι μου γλυκό μια μεγάλη αγκαλιά από εμένα! Είναι φρικτό αυτό που σου έχει συμβεί! Δεν έχω ξέρω αν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς. Το μόνο θετικό είναι η δουλειά που έχεις κάνει με τον ψυχολόγο αλλά και το πόσο έχει βοηθήσει αυτό το σαιτ να αντιλαμβανόμαστε τέτοιες καταστάσεις. Αν σκεφτώ τον εαυτό μου στην προ Α,μπα εποχή , τουλάχιστον θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου τσούλα αν ήμουν σε μια τετοια κατασταση. Όπως σου εγραψε κ η Λένα απομάκρυνε τον εαυτό σου από αυτήν την δίνη. Είχες τα εφόδια να την αναγνωρίσεις, τώρα είναι στιγμή για να απομακρυνθείς.

    #95615

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Σε σχέση με τις χυδαίες και επικίνδυνες δικαιολογίες της φίλης σου: Αν ο άντρας της ήθελε σεξ, τότε θα μπορούσε να βρει μία γυναίκα που να γουστάρει να κάνει σεξ μαζί του ή στην τελική να πάει με μία πόρνη. Αυτό που σου έκανε ο τύπος δεν ήταν σεξ, ήταν σεξουαλική κακοποίηση! Αυτό είναι το θέμα, όχι αν την κερατώνει ή όχι! Επίσης, οπως έχει πει εδώ η Λένα: https://ampa.lifo.gr/apantiseis/agapiti-a-mpa-to-agori-moy-parenochlise-mia-kopela/ “Όσο για το ποτό, ναι φταίει, με την έννοια ότι τον απελευθέρωσε περισσότερο να κάνει πράξη αυτό που έτσι κι αλλιώς πιστεύει”.

    #98103

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γίνε υπεύθυνος ενήλικας του εαυτού σου…. Κάποια στιγμή. Επιλογή σου ήταν να μείνεις και να συνεχίσεις τον μισό ύπνο σου … Όταν θα σταματήστε να κατηγορείτε τους άλλους για τις αδυναμίες σας θα καλυτερέψει η ζωή σας κατά πολύ. Ο κόσμος είναι κακός γεμάτος τέρατα. Εσύ θα προστατέψεις τον εαυτό σου και κατά πώς φαίνεται δεν το κάνεις και με μεγάλη επιτυχία…. Ανασκουμπώσου, και πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου με τσαμπουκα… Δεν είσαι θύμα .. σταματά να ακούς αυτούς που σε αποκάλεσαν “θύμα” έλεος … ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΘΥΜΑ είσαι μία γυναίκα δυνατή και τέλος …

    #98331

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Crew_Prou κάπου φρένο με το victim blaming.

    Κακώς δημοσιεύτηκε το σχόλιο.

    Ήταν ήδη θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης όταν “συνέχισε τον ύπνο της”. Ήταν σε ξένο σπίτι και έβαλε όλους τους υπόλοιπους πάνω από αυτήν.

    Μια χαρά προστατεύει τον εαυτό της και προσπάθησε να προστατέψει και την φίλη της. Αυτός είναι δυναμισμός, όχι ο “τσαμπουκάς” που δείχνεις εκεί που σε παίρνει. Αν εσύ νομίζεις ότι θα γλιτώσεις από τα τέρατα επειδή είσαι δυνατή γυναίκα έχεις πλήρη άγνοια κινδύνου.

    #98439

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Συμφωνω με Mafalda, το σχολιο του/της Crew_Prou είναι απαράδεκτο. Οι κατηγορίες κ το δείχνω το δάχτυλο με τη πρόφαση του ότι η ζωή είναι στα χέρια σου κ άλλες τέτοιες βλακείες είναι αχρείαστες εως επικίνδυνες. Κανείς δεν το χρειάζεται αυτό,πόσο μάλλον όταν είναι/έχει υπάρξει θύμα κακοποίησης κ ο κάθε άσχετος/άσχετη στο internet του κάνει κ victim blaming από πάνω. Ο χώρος που έχει δημιουργήσει η Αμπα έχει αποτελέσει ένα περιβάλλον ασφάλειας για πολλές κ πολλούς από εμάς. Παρακαλώ εσείς που διαχειρίζεστε στα σχόλια είτε εδώ ή στις ερωτήσεις κ τις αναρτήσεις να φιλτράρετε καλύτερα τι ταιριάζει στον χώρο κ τι όχι.

    #98945

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Crew_Prou Ντροπή, και για το ότι ρίχνεις το φταίξιμο στο θύμα, και για το ύφος σου. Λες: “Επιλογή σου ήταν να μείνεις και να συνεχίσεις τον μισό ύπνο σου …” E, πάντως σίγουρα δεν ήταν επιλογή της να πέσει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης!

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.