Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 13 απαντήσεις, 8 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη Heaven.
Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1 έως 14 (από 14 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #79851

    Χαίρετε αγαπητές και αγαπητοί,

    πριν καιρό είχε αναρτηθεί μια λίστα με ιατρούς (και γενικώς επαγγελματίες νομίζω) που πρότειναν μέλη του Α,μπά ή που ήταν “εγκεκριμένοι” από την κοινότητα. Δεν αποθήκευσα, δυστυχώς, τις πληροφορίες και ούτε θυμάμαι ακριβώς σε ποιο κομμάτι του site είχα συναντήσει αυτή τη λίστα για να την ξαναβρώ. Υπάρχει κάποιος ή κάποια που να κατάλαβε για ποιο αρχείο μιλάω και να το έχει αποθηκευμένο; Και αν όχι, είμαι σε αναζήτηση ψυχολόγου στην Αθήνα και θα ήθελα πολύ να περιορίσω τη λίστα αναζήτησης μου σε ψυχολόγους που έχουν ήδη περάσει το απαραίτητο Α,μποφιλτράρισμα. Ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει:)

    #81253

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλημέρα!
    Μάλλον αναφέρεσαι στη λίστα ψυχοθεραπευτών / γυναικολόγων που υπάρχει στο γκρουπ “Αγαπητή Α,μπα” στο φβ.
    Η ανάρτηση έχει γίνει 10/12/19 και τις τελευταίες ημέρες κατέβασα το εξελάκι στον υπολογιστή μου και την ξεψαχνίζω καθώς βρίσκομαι και εγώ σε φάση να ζητήσω επαγγελματική βοήθεια, ας όψεται η καραντίνα.
    Πολύ καλή πρωτοβουλία από το μέλος της ομάδας και μακάρι να συνεχίσει να εμπλουτίζεται.
    Παραθέτω και το λινκ και ελπίζω να λειτουργεί: https://www.facebook.com/groups/350035425787308/permalink/567295610727954

    Επίσης, εδώ στο φόρουμ στις ΣΧΕΣΕΙΣ βρήκα τη θεματική ενότητα ΔΩΡΕΑΝ Ή ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.

    Στη δική μου παρεμφερή ερώτηση τώρα: Προσπαθώ να σκεφτώ τις ανάγκες μου ψύχραιμα και κατέληξα ότι προσωπικά χρειάζομαι έναν άνδρα και φεμινιστή θεραπευτή και τα υπόλοιπα θα τα βρω στην πορεία. Γκούγκλαρα τους προτεινόμενους στη σελίδα, έχω καταλήξει σε κάποιον αλλά θα προτιμούσα να έχω και άλλες προτάσεις.
    Αν κάποια/ος έχει να προτείνει φεμινιστή θεραπευτή στην Αθήνα θα ήμουν ευγνώμων.

    #81637

    Ντένη Μαρκορά
    Συμμετέχων

    Κορίτσια και αγόρια καλησπέρα! Απευθύνομαι κυρίως σε όσους έχουν ήδη βρει τον θεραπευτή που τους ταιριάζει και η δουλειά έχει πάει καλά και έχει ολοκληρωθεί ή συνεχίζεται. Το ερώτημα είναι, καταλάβατε ότι πρόκειται για τον κατάλληλο θεραπευτή για εσάς από την πρώτη/ δεύτερη/ τρίτη συνεδρία; Από την αρχή δλδ ή με το πέρασμα του χρόνου; Έχω αλλάξει 3 θεραπεύτριες (προσωπικά απευθύνομαι πάντα σε γυναίκες γτ θεωρώ ότι θα έχω μεγαλύτερη άνεση κλπ). Πχ η μία ασκούσε κάπως συμβουλευτική και είχε υπερασπιστεί τον πρώην μου σε μια χοντράδα που είχε πει για το σώμα μου, ενώ θεωρώ ότι προσπαθούσε να με οδηγήσει σε αυτό που η ίδια θεωρούσε σωστό. Η δεύτερη δεν μου έδινε εφόδια για να καταπολεμήσω το πρόβλημα (πχ της έλεγα ότι έχω χαμηλή αυτοπεποίθηση και μου έλεγε όχι βρε Ντένη γιατί το κάνεις αυτό; Μην το κάνεις, πίστεψε στον εαυτό σου. – αυτό μόνο-). Τώρα έχω απευθυνθεί σε μία πολύ καλή για τα θέματα σχέσης αλλά τυγχάνει σεξολόγος και τώρα που χώρισα θέλω να οργανωθώ και να επενδύσω κάθε συνεδρία αποκλειστικά στην δική μου ενδυνάμωση. Γενικώς όμως αν ταιριάξεις ταιριάζεις από την αρχή;

    #81708

    Eva
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα Ντένη (ωραίο nickname 🙂 ), εγώ στάθηκα τυχερή με τον δικό μου, είχα ένα καλό αίσθημα από την αρχή, αλλά ήμουν σε επιφυλακή για κάποιο διάστημα μέχρι να τον γνωρίσω καλύτερα. Σεβόταν τα όριά μου από την αρχή, δεν με πίεσε να μιλήσω για κάτι αν δεν το ήθελα, έχει χιουμορ και είναι ανθρώπινος, αλλά τυπικότατος επαγγελματίας. Επίσης μου εξήγησε από την αρχή τη “σχολή” θεραπείας που ακολουθεί και φαινόταν ότι ξέρει για τι μιλάει. Θα τον συνιστούσα, αλλά ζω στο εξωτερικό 🙂 Αυτά φάνηκαν μετά από λίγες εβδομάδες, ίσως μήνες. Οπότε θα έλεγα πως ναι, φαίνεται σχετικά από την αρχή αν ταιριάζεις. Μπορείς ίσως εσύ η ίδια να κάνεις κάποιες ερωτήσεις στις πρώτες συνεδρίες για τον τρόπο που δουλεύει και τη μέθοδο που ακολουθεί. Θεωρώ μια σωστή επαγγελματίας θα απαντήσει με χαρά.
    Καλή επιτυχία, σου εύχομαι να βρεις σύντομα το “ταίρι” σου!

    #82147

    yiota007 (Γιώτα;) Σε ευχαριστώ τόσο πολύ! <3 Είχα αρχίσει να χάνω την ελπίδα ότι θα ξαναέβρισκα την πολυπόθητη αυτή λίστα, σχεδόν είχα αρχίσει να πιστεύω ότι την φαντάστηκα! Οντως φοβερά καλή πρωτοβουλία να δημιουργηθεί αυτή η βάση δεδομένων, μακάρι να πάρει μεγαλύτερες, ίσως και πιο επίσημες διαστάσεις μέσω της σελίδας του Α,μπα. Επίσης το ερώτημα που έθεσε η Ντένη θα ήθελα και εγώ να το δω να αναλύεται περισσότερο!

    #82484

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ναι, ναι, Γιώτα εδώ (δεν έχω βρει πως χρησιμοποιούμε φατσούλες από laptop)
    Καλή επιτυχία σε όλες/ους μας στην ανεύρεση ψυχοθεραπείας.
    Όντως η Ντένυ έθεσε βασικό ζήτημα.
    Νομίζω ότι 1) χρειάζεται να έχουμε την αυτοπεποίθηση να ρωτάμε για τα τυπικά προσόντα, μεθόδους και όποια άλλα ερωτήματα που μας έρχεται στο μυαλό.
    2) Να βρίσκουμε την ψυχραιμία να αντιμετωπίζουμε την θεραπευτική σχέση όπως περίπου και τις φιλικές / ερωτικές. Δηλαδή ή ταιριάζουμε ή όχι. Να εξετάζουμε διαρκώς αν νιώθουμε ότι παίρνουμε κάτι από αυτή τη συνεργασία και όταν αποφασίζουμε ότι δεν…. τη σταματάμε. Μπορεί μετά από μια συνάντηση. Μπορεί μετά από τρεις μήνες.
    Νομίζω στο παρελθόν ήμουν τόσο ευάλωτη και ανασφαλής που πάντα σκεφτόμουν ότι κάτι περισσότερο ξέρουν εκείνοι από εμένα και αυτό δεν μου έκανε καθόλου καλό.
    Με βάση τη σκέψη αυτή να πω ότι θεωρώ ότι στην κατάσταση αυτή με τους επαγγελματίες το μόνο κοινό είναι ότι έχουν μια καλή σχέση με το φεμινισμό. Το αν κατά τα άλλα μας ταιριάζει ο θεραπευτής είναι προσωπικό θέμα της καθεμιάς. Π.χ. από ένα πρώτο ψάξιμο που έκανα, προσωπικά, δεν ξαναασχολήθηκα με αυτούς που συνέδεαν την θεραπεία με την αστρολογία.

    #84048

    meowl
    Συμμετέχων

    Πολύ καλησπέρα σας!
    Αυτή η υπέροχη λίστα που αναφέρατε, αν δεν έχεις φβ, πού μπορείς να τη βρεις? Υπάρχει μήπως και κάπου αλλού αυτή η ανάρτηση? Ψάχνω κάποιον οικονομικό ψυχολόγο (καταραμένη ανεργία) στη Θεσσαλονίκη, που όμως να έχει περάσει και το το απαραίτητο Α,μποφιλτράρισμα, που λέει και το Μπαρμπούνι παραπάνω! Ήρθε η στιγμή να αναζητήσω και εγώ βοήθεια και έχω χαώσει, ειλικρινά. Κάθε πρόταση, ευπρόσδεκτη!
    Ευχαριστώ πολύ πολύ

    #85315

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Συγγνώμη για την καθυστέρηση meowl!
    Ναι την έχω κατεβάσει τη λίστα οπότε μπορώ να σου τη στείλω (και με τις δικές μου σημειώσεις).

    #95123

    Heaven
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα!!Είμαι κι εγω σε αναζήτηση ψυχοθεραπευτή στη Θεσσαλονίκη. Πως μπορώ να έχω πρόσβαση στη λίστα αμποκοριτσια μου? Κάθε ιδέα-πρόταση ευπρόσδεκτη

    #97558

    Ελπίζω να δουλεύει ο σύνδεσμος. Είναι λινκ που οδηγεί σε google doc αρχείο με τη λίστα ψυχολόγων που αναφέρεται παραπάνω. 🙂
    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1YGpUlQ-AcE4TvjCfVLTlTS_kJZnTDc060FGgjIQWOa0/edit?fbclid=IwAR3NcKrCtyBpbhbh6dH5hXFSHIS6bI1hhkVbYR6uYimzdIa8d6SJBzua6RA#gid=364930970

    #98303

    Heaven
    Συμμετέχων

    @Μπαρμπούνι χωρίς μουστάκι δουλεύει και σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Παρεμπιπτόντως τέλειο το ψευδώνυμο σου 🙂

    #100922

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σας! Κοίταξα κι εγώ κάποιες φορές το excel και νομίζω βρήκα κάποια ονόματα. Κι εγώ είναι η αλήθεια είχα κάποιες αποτυχημένες εμπειρίες(και η μια άσχημη) που με έκαναν να αισθανθώ χειρότερα και πιο μπλοκαρισμένη από όταν ξεκίνησα. Ενάμιση χρόνο τώρα κάθομαι και ψάχνω άρθρα επιστημονικά κτλ και έχω κάνει ολόκληρο ιστορικό επειδή δεν δέχονταν να μου κάνουν διάγνωση , να κατονομάσουν τι έχω γιατί ” έχει και κάποια σημασία εν τέλει;”/” δεν έχεις κάτι” = σου λέω κοινότυπα πραγματα που θα ελεγε και ενας αγνωστος στο δρομο /” έχεις πολλά προβληματα δε μπορουν να λυθουν ολα , διαλεξε “. Με βάση αυτά είμαι αρκετά προκατειλημμένη (έχω 4-5 εμπειρίες) γιατί προσπαθώ από τα 18 και είμαι 24. Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ χωρίς, γιατί η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και νομίζω έχω αντέξει αρκετά χωρις ουσιαστική υποστήριξη. Το θέμα είναι επειδή σχετίζεται με έντονο τραύμα που βλέπω πώς μου κοστίζει στην ζωή μου ,αλλά δε ξέρω πώς λύνεται και χωρίς να έχω επίσημη διάγνωση ( αν και την αγχώδη την έχω στο τσεπάκι απο πολύ μικρή) να απευθυνθώ σε ψυχίατρο ή κάνουν και οι ψυχολόγοι διάγνωση επίσημη απλά εκεί που πήγα δεν υπήρχε η διάθεση; Είδα και συνθετικούς ψυχοθεραπευτές στη λίστα και τραυματοθεραπεία. Ανεξάρτητα από τη συμβατότητα για όσες έχετε πάει στη Θεσσαλονίκη αξίζει τον κόπο ;

    #107361

    Χριστίνα
    Συμμετέχων

    Γεια και από μένα!
    Ειδικεύεται κάποιος από τους ψυχολόγους της λίστας σε διατροφικές διαταραχές;
    Επίσης επειδή βλέπω στις ειδικότητες υπάρχουν διαφορές, ξέρετε ποια είναι η κατάλληλη σχετική ειδικότητα;

    #108542

    Heaven
    Συμμετέχων

    @Somnium γεια σου! Δεν μου είναι ξεκάθαρο από το μήνυμα σου αν έχεις απευθυνθεί μόνο σε ψυχολόγο ή σύμβουλο ψυχικής υγείας .Ωστόσο, εφόσον αισθάνεσαι μπλοκαρισμένη και ότι η ποιότητα ζωή σου επηρεάζεται ακόμη, ίσως έχει νόημα να δοκιμάσεις κάποιον εξειδικευμένο ψυχίατρο που πέρα από τη διάγνωση έχει τη δυνατότητα συνταγογράφησης, σε περίπτωση που κρίνεται απαραίτητο, συνδυαστικά με ψυχοθεραπεία. Πράγματι, σε περίπτωση που τίθεται θέμα διάγνωσης ο τίτλος ο ίδιος δεν σημαίνει ότι καθορίζει την ταυτότητα του ατόμου, όμως πολλές φορές αποδεικνύεται χρήσιμος στην κατανόηση συμπεριφορών και τελικά στην καλύτερη αντιμετώπιση τους μέσα από τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας. Προσωπική εμπειρία από Θεσσαλονίκη δεν έχω, όμως σου εύχομαι καλή δύναμη και τύχη στο ταξίδι σου!

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1 έως 14 (από 14 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.