• Αυτό το θέμα έχει 34 απαντήσεις, 7 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 1 μήνα πριν από τον χρήστη Amedea.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #54231

    Ηλιοστάλλακτη
    Συμμετέχων

    Μπαίνω, ξαναμπαίνω όλο το σ/κ…πες μας αδερφή, έγινε το event, πήγες, δεν πήγες;;;!!
    ΥΓ. Αυτό με την προσπάθεια υποβάθμισης και τα γκουχ γκουχ έχω το λαιμό μου ΑΝ νιώσω καλύτερα θα πάω ενώ βαριέμαι αχ πως βαριέμαι και καθόλου δεν ήθελα μωρέ, χμ τι μου θυμίζουν, τι μου θυμίζουν γκουχ γκουχ…

    #54325

    Amedea
    Συμμετέχων

    Κορίτσια συγνώμη για την καθυστέρηση, λοιπόν… Φυσικά και πήγε στην εκδήλωση. Να κάνω μια παρένθεση για τη Mafalda και να πω, ότι ναι έχει και κολλητό και άλλους φίλους μόνους αλλά και ζευγάρια, τους οποίους έχω γνωρίσει και έχουμε βγει. Έχω γνωρίσει και τον αδελφό του, αυτό όμως συνέβη κατά τύχη. Anyway, μου είπε τελικά ότι ένιωθε καλύτερα και θα πήγαινε, αλλά για λίγο, θα απέφευγε την έξοδο μετά και πως προτιμούσε να συναντηθούμε. Εγώ του είπα να κάνει το πρόγραμμά του και βλέπουμε. Όντως πήγε για καμιά ώρα και μόλις έφευγε με πήρε τηλέφωνο να συναντηθούμε. Εντωμεταξύ συμβουλεύτηκα μια γνωστή μου ψυχολόγο. Συμφώνησε φυσικά, ότι ήταν μια καλή ευκαιρία να γνωριστούμε όλοι, ωστόσο επειδή της είπα ότι θα παραβρισκόμουν σύντομα σε μια δυσάρεστη εκδήλωση που αφορούσε στην οικογένειά του (αυτό έγινε εχθές), μου είπε να μην βιαστώ να κάνω κουβέντα ακόμη. Επίσης, θα πάμε μαζί σε ένα γάμο (από τη δική μου μεριά) και θα έχει ενδιαφέρον σύμφωνα με εκείνη να παρατηρήσω τη συμπεριφορά του και πως θα σταθεί δίπλα μου, σε αυτές τις δύο κοινωνικές εκδηλώσεις. Η αλήθεια είναι ότι με χαλάρωσε αρκετά η ψυχολόγος, γιατί είχα τσιτώσει και έτσι δεν είπα τίποτα. Εντωμεταξύ συνέβη η έκπληξη, αν και είχα τις υποψίες μου. Στη δυσάρεστη εκδήλωση εμφανίστηκε και η κοπέλα, εκείνη στο τέλος τον χαιρέτησε σταυρωτά με φιλί και έφυγε, θεωρώ ότι λόγω του δυσάρεστου γεγονότος δεν ήταν ευκαιρία για γνωριμίες, αυτή τη φορά. Η οικογένεια, ένας φίλος του και εγώ παραμείναμε για κάποια ώρα ακόμα. Ωστόσο την παρατήρησα και τελικά την απομυθοποίησα όσον αφορά στην εξωτερική εμφάνιση και την φρεσκάδα που εξέπεμπε μέσα από φωτογραφίες στο fb. Επίσης διέκρινα μια νευρικότητα στις κινήσεις της. Θα έλεγα πως αν δεν ήμουν υποψιασμένη μπορεί και να μην πρόσεχα ότι ήταν τελικά αυτή. Σαν να ήταν μια άλλη από τις φωτογραφίες. Εκείνος δεν μου ανέφερε τίποτα για την παρουσία της και εγώ επίσης δεν του είπα κάτι. Γενικώς δεν παρατήρησα κάτι στη συμπεριφορά του που να μου ξένισε, δεν είναι πολύ εκδηλωτικός άνθρωπος ούτως ή άλλως, στο τέλος με αγκάλιασε και με φίλησε. Θα περιμένω κάποιες μέρες ώστε να πάμε και στην άλλη εκδήλωση και μετά θα δω. Η ψυχολόγος μου είπε ότι μια από τις εξηγήσεις για το ότι δεν μας φέρνει σε επαφή είναι ότι τον εξυπηρετεί να συντηρεί αυτή τη ζήλεια που διέκρινε σε ‘μένα. Κουβέντα σίγουρα θα του κάνω, αλλά θα περιμένω λίγο.

    #54373

    Ηλιοστάλλακτη
    Συμμετέχων

    Χαίρομαι φίλη με την έκβαση, και συμφωνώ με την άποψη της ψυχολόγου. Πράγματι δεν ήταν μάλλον ώρα για συστάσεις, ωστόσο έγινε η πρώτη, έστω και οπτική, επαφή. Με προβληματίζει λίγο και η εμφάνισή της (ήταν παρόντες όοοοοολοι οι φίλοι του σε αυτή τη δύσκολη στιγμή αναρωτιέμαι) αλλά και η νευρικότητα που αναφέρεις (για να την αναφέρεις την ένιωσες και για να την ένιωσες υφίσταται προφανώς σε κάποιο έστω βαθμό) αλλά και πάλι δεν με ανησυχεί γιατί όλα δείχνουν μονόπλευρα έως τώρα (περίσσιο θάρρος/ενδεχόμενη παρεμβατικότητα/νευρικότητα) οπότε εξακολουθώ να νιώθω αρκετή ασφάλεια ως προς τις προθέσεις του συντρόφου σου 🙂 Φυσικά το ότι δεν είναι τόσο φρέσκια κλπ δεν λέει από μόνο του κάτι, αλλά καταλαβαίνω πως το εννοείς. Καλώς δε μίλησες, πάντως, καλώς του είπες να κάνει το πρόγραμμά του και χαίρομαι που επέλεξε να σε δει μετά αντί οτιδήποτε άλλου, σημαντικό, προφανώς λόγω της άνεσης που του έδωσες το επέλεξε (κρίνω από δική μου πείρα) Όσο για το αν θέλει να συντηρεί τη ζήλια, δεν το αποκλείω, αλλά, και πάλι από δική μου πείρα, μάλλον νιώθει ανασφάλεια για το αν θα νιώσεις άβολα, ή μην δείξεις οτιδήποτε, εφ’ όσον του έχεις εκφράσει τους προβληματισμούς σου.

    #54414

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Χαίρομαι που ηρέμησες λίγο Amedea!

    Πράγματι καλύτερα να μην βιαστείς, εφόσον συνέβη αυτό το οικογενειακό δυσάρεστο. Γι’αυτό που γράφει η @stropeleki δεν είμαι σίγουρη – η νευρικότητα ήταν όντως περίεργη, αν υποθέσουμε ότι την “διάβασες” καλά, αλλά το ότι ήταν παρούσα δεν είναι λίγο επόμενο αφού είναι τόσο καλοί φίλοι; Είναι, πάντως, θετικό ότι σε έχει γνωρίσει στον υπόλοιπο περίγυρό του και σε κάλεσε και σ’αυτή την εκδήλωση.

    Τώρα η πιθανή εξήγηση της ψυχολόγου θα μπορούσε όντως να ισχύει, αλλά εύχομαι να μην ισχύει. Νομίζω ότι ένας άνθρωπος που συνειδητά θα σε άφηνε να βράζεις στο ζουμί σου και να ζηλεύεις είναι τουλάχιστον ανασφαλής, αν όχι χειριστικός. Αλλά επίσης νομίζω ότι κάτι τέτοιο μπορείς να το καταλάβεις από τη συνολικότερη προσωπικότητα του φίλου σου.

    Θεωρώ πιο πιθανό να φοβάται την αμηχανία μιας τέτοιας συνάντησης, οπότε να το αποφεύγει όσο τον βολεύει. Επίσης, αν η σχέση τους βρίσκεται σε μια κάπως γκρίζα ζώνη μεταξύ φιλίας και έλξης, ακόμα κι αν η έλξη έρχεται μόνο απ’τη δική της πλευρά (βλέπε άπειρα τηλέφωνα και νευρικότητα), τότε έχει ένα παραπάνω λόγο να φοβάται ότι αν την γνωρίσεις θα το διακρίνεις.

    #54415

    Amedea
    Συμμετέχων

    @astropeleki ας πούμε ότι αυτή η δυσάρεστη εκδήλωση διεξήχθη σε 2 φάσεις και ενώ στην πρώτη δεν είχε έρθει, έπρεπε να έρθει αναγκαστικά στη δεύτερη, εφόσον προβάλλεται ως κολλητή, αλλιώς θα φαινόταν ως μεγάλη γαϊδουριά. Γι’ αυτό κι εγώ ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα την δω εκεί. Όσο για τη εξωτερική ομορφιά, αν και σημαντικός παράγοντας να γοητεύσεις κάποιον, δεν είναι απαραίτητος, απλά μου έκανε εντύπωση η ασυμφωνία φωτογραφιών και πραγματικότητας. Δεν ξέρω αν κατάλαβε ποια είμαι, γιατί φρόντισα να είμαι διακριτική αλλά εδώ που τα λέμε οι καλεσμένοι ήταν λίγοι και ήμουν η μόνη συνομήλικη του συντρόφου μου, οπότε φαντάζομαι ότι αντιλήφθηκε κι εκείνη την παρουσία μου. Πάντως, έχω θέσει ένα περιθώριο στον εαυτό μου να περιμένω και εάν δεν προκύψει η γνωριμία θα κάνω μια ειλικρινή κουβέντα μαζί του. Οπωσδήποτε θα έχω update.

    #54450

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Χαίρομαι κι εγώ Amedea που είσαι καλύτερα, αλλά θα συμφωνήσω με τη Mafalda πως, αν ισχύει αυτό που λέει η ψυχολόγος, κάτι τέτοιο δείχνει άνθρωπο ολίγον χειριστικούλη.

    Γενικά, ομολογώ πως δεν πολυκατάλαβα την άποψη της ψυχολόγου. Να περιμένεις να δεις τί στο γάμο; Μα δεν έχεις καμία αμφιβολία ως προς το πώς φέρεται σε εσένα, μια χαρά είναι όλα αν έχω καταλάβει καλά. Το πρόβλημα βρίσκεται στο πώς χειρίζεται, ή τί κάνει εν πάση περιπτώσει, όσο αφορά στο θέμα με τη φίλη του. Δηλαδή αν είναι όλα καλά μεταξύ σας, δεν πειράζει και να τσιλιμπουρδίζει και λίγο;

    Φοβάμαι πως μπορεί να νιώθεις ότι σε πιέζουμε να μιλήσεις μαζί του επί του θέματος, αλλά αυτό φυσικά δεν ισχύει. Δική μου πρόθεση είναι να αισθάνεσαι σίγουρη για τον εαυτό σου και να μην αμφισβητείς το ένστικτό σου. Δεν έχει και πολλή σημασία ο λόγος που εκείνος συντηρεί μια τέτοια σχέση με τη φίλη του, σημασία έχει ότι εσύ τη νιώθεις αγκάθι και περιττά αγκάθια δεν χρειαζόμαστε σε αυτή τη ζωή.
    Έχω βρεθεί στη θέση σου να ξέρεις, ήμουν σίγουρη για τον σύντροφό μου, μου έλεγε πως αποκλείεται να γίνει ποτέ τίποτα με τη δική του φίλη και όντως το πίστευα κι εγώ πως έτσι ήταν, όμως δεν γινόταν να έχω στη ζωή μου μια τέτοια κατάσταση. Πάλεψα πάρα πολύ και, ενώ όλοι μου έλεγαν πως βλακείες σκέφτομαι, εγώ ήμουν σίγουρη για αυτό που ένιωθα.
    Στο τώρα, χρόνια μετά, τον ρώτησα την άποψή του για το δικό σου θέμα και μου είπε “ε εντάξει, λογικό είναι να θέλει κάποιος να αισθάνεται ποθητός και να κολακεύεται”, τα δικά του τα ξέχασε. Και ο δικός μου, όπως και της TER είχε απλά ελαστικά όρια, αλλά εγώ αυτό δεν το άντεχα.

    #54505

    Amedea
    Συμμετέχων

    Κορίτσια, όσο καιρό είμαστε μαζί δεν έχω παρατηρήσει χειριστική συμπεριφορά, οπότε κι εγώ αποκλείω την εξήγηση αυτή. Επίσης προβλήματα μεταξύ μας δεν υπάρχουν και αν μια δυο φορές έχουμε διαφωνήσει και μιλήσει σε έντονο τόνο, έχουμε καταφέρει να βρούμε τη λύση σύντομα με αμοιβαία υποχώρηση. #no_roots, όχι δεν νιώθω πίεση, καταλαβαίνω πως το λέτε και άλλωστε γι’ αυτό έγραψα κι εδώ γιατί νιώθω ότι σε αυτή την πλατφόρμα υπάρχει συμπαράσταση και ενδιαφέρον. Τα ένστικτά μας δεν πρέπει να τα αγνοούμε, όπως λέει και η Λένα. Αυτή η αμηχανία που νιώθω γι’ αυτή τη σχέση υπάρχει και οπωσδήποτε θα του κάνω κουβέντα. Τα όρια που λέει ότι έβαλε δεν με καλύπτουν, οπότε θα πρέπει κι εγώ να βάλω τα δικά μου. Οπωσδήποτε θα επιδιώξω και θα απαιτήσω μια συνάντηση.

    #54683

    Ηλιοστάλλακτη
    Συμμετέχων

    “…αν η σχέση τους βρίσκεται σε μια κάπως γκρίζα ζώνη μεταξύ φιλίας και έλξης, ακόμα κι αν η έλξη έρχεται μόνο απ’τη δική της πλευρά (βλέπε άπειρα τηλέφωνα και νευρικότητα), τότε έχει ένα παραπάνω λόγο να φοβάται ότι αν την γνωρίσεις θα το διακρίνεις” …συμφωνώ απόλυτα με την Mafalda, αυτό προσπάθησα να πω αλλά δεν έβρισκα τις κατάλληλες λέξεις! Απολογούμαι γιατί δεν έπιασα σωστά το επίπεδο φιλίας (η λέξη κολλητή δεν υπήρχε κάπου στο κείμενο) οπότε όντως εύλογα βρέθηκε εκεί, my mistake. Περιμένουμε update 🙂

    #57341

    Amedea
    Συμμετέχων

    Γεια σας κορίτσια, επανέρχομαι λοιπόν, γιατί μέχρι πριν 2 μέρες δεν είχα κάποια σοβαρή εξέλιξη επί του θέματος, μεσολάβησε και ένα ταξίδι από μέρους του, ωστόσο πριν φύγει σε κουβέντα που αφορούσε φίλους και παρέες τον ρώτησα πότε θα βρεθούμε με τη συγκεκριμέμνη φίλη του, όλοι μαζί, εκείνος μου είπε πως μετά το ταξίδι θα κανόνιζε οπότε κι εγώ δεν ήθελα να κάνω παραπάνω κουβέντα και να το κουράσω. Πριν δυο μέρες λοιπόν, μέρα όπου εγώ πάλι δεν μπορούσα κανόνισε και βγήκε μαζί της. Τον πήρα τηλέφωνο και αφού είπαμε διάφορα στην αρχή, τον ρώτησα που είναι και μου απάντησε ότι είναι για καφέ μαζί της, φυσικά μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, τον ρώτησα λοιπόν “όλοι μαζί πότε θα βρεθούμε;” εκείνος ψιλοαμήχανα μου απάντησε “έλα ντε” και του λέω καπάκι για ρώτα λοιπόν την τάδε πότε μπορεί μια που είναι εκεί μαζί σου, εκείνη πρότεινε μια μέρα που αυτός δεν μπορούσε και κάπως έτσι πήγε η κουβέντα ψάχνοντας μέρες καταλήγοντας ότι θα το κανονίσουμε. Άφησα και πέρασε η νύχτα αλλά την επόμενη το πρωί ήμουν ακόμη πιο θυμωμένη. Του το εξέφρασα, του είπα ότι με ενόχλησε πάρα πολύ αυτή η αδιαφορία στην αμηχανία που έχω εκφράσει εδώ και πολύ καιρό και πολλά, πολλά άλλα, γενικώς ξεσπάθωσα, τα έβγαλα από μέσα μου. Αυτός μου είπε ότι δεν είχε κανένα σκοπό να με θυμώσει ή να με στεναχωρήσει και το ραντεβού κανονίστηκε εκείνη την ημέρα στα ξαφνικά και τα γνωστά μπλα μπλα ότι δεν τρέχει τίποτα κλπ. Εντέλει καταλήξαμε ότι θα κανονίσει να βρεθούμε εντός των ημερών, μου είπε ότι θα βάλει όρια γιατί του είπα ότι δεν με ικανοποιούν αυτά που εκείνος θεωρεί όρια, γενικώς φάνηκε συγκαταβατικός και προθυμος να με κάνει να νιώσω καλά. Με τα λόγια και την προθυμία καλά τα πάει αλλά με τις πράξεις θέλω να δω τι θα κάνει. Μόλις κανονίστεί συνάντηση θα έχω update.

    #57353

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Βρε παιδί μου σα να μου φαίνεται πως κάπως θέλει να την “προστατεύσει”. Από τί δεν ξέρω, ίσως βλέπει πως εκείνη έχει κάποια (παραπάνω από φιλικά) αισθήματα για εκείνον; τα οποία αυτός διαχειρίζεται χωρίς να τον ακουμπούν αλλά, αν εσύ μπεις στο πλάνο, θα πληγωθεί η άλλη; ίσως δεν μπορεί να γίνει δυσάρεστος και να της το κόψει;
    Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, αλλά κάτι ψιλοβρωμάει, τί να πω. Τον πιστεύω όμως πως δεν τρέχει τίποτα από μέρος του, παρ’ όλα αυτά κάτι φαίνεται να μην πηγαίνει καλά. Δεν είναι ακριβώς αγνή αυτή η σχέση με τη φίλη του, στα μάτια μου τουλάχιστον.

    Καλά έκανες και τα είπες και σε πολύ καλή στιγμή θεωρώ. Αναμένουμε εξελίξεις λοιπόν 🙂

    #57392

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πολύ καλά έκανες και ξεσπάθωσες. Και είδες ότι μόλις το έκανες αποφάσισε να κανονίσει και συνάντηση. Ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει, ίσως και τίποτα, ίσως κι αυτό που λέει η no_roots. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που ζητάς είναι λογικότατο. Χαίρομαι πάντως που δείχνει προθυμία να σε κάνει να νιώσεις καλά, ελπίζω να το δείξει και στις πράξεις του. Αναμένουμε update 🙂

    #57419

    Andromeda
    Συμμετέχων

    Amedea, πόσο καιρό του έχεις πει να κανονίσει να βγείτε με αυτήν; εδω μας εγραψες στις 16/10 και λες ότι τα έχετε σχεδόν ένα χρόνο (με την γυναίκα αυτή ειναι φίλοι πριν γνωρίσει εσενα;δεν θυμαμαι). Ειναι πολύ μεγάλο το διάστημα. Βάλε χρονικό περιθώριο. Π.χ. μέχρι το νέο έτος να έχετε γνωριστεί. Τις συνεπειες τις ορίζεις εσυ.
    Ενιωσα ότι σου είπε αυτά που ήθελες να ακούσεις μέχρι να ξεχαστεί λίγο το θέμα και μετα φτου και απο την αρχή. Επίσης, η τηλεφωνικη τους επικοινωνια συνεχίζεται;

    #57432

    Amedea
    Συμμετέχων

    Κορίτσια δεν ξέρω, νιώθω ότι θέλει να αποφύγει την συνάντηση αυτή. @andromeda ναι είμαστε ένα χρόνο μαζί, ωστόσο έχοντας αντιληφθεί πιο έντονα την ιδιαιτερότητα της σχέσης το καλοκαίρι, του έκανα την πρώτη κουβέντα τον Οκτώβριο. Η φιλική τους σχέση προϋπήρχε πριν της σχέσης μας, η επικοινωνία τους παραμένει συχνή. Δεν έχω σκοπό να το αφήσω να τραβήξει πολύ ακόμα αυτό, ελπίζω να τηρήσει αυτό που είπε.

    #57444

    Ηλιοστάλλακτη
    Συμμετέχων

    “Σίγουρα μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας. Το ζητούμενο είναι ο σύντροφός σου να φέρεται όπως θα φερόταν αν δεν ήταν φίλη αλλά φίλος. Δηλαδή αν ήταν κολλητός, τόσο καιρό δεν θα τον είχες γνωρίσει; Αν ήταν κολλητός θα έστελνε μηνύματα για καλημέρα, καληνύχτα ή θα επέμενε τόσο όταν ο άλλος ήταν διακοπές με το ζευγάρι του; Εγώ δεν συμφωνώ πως της έχει βάλει όρια, το δεν σηκώνω το τηλέφωνο δεν είναι όριο και η άλλη δεν το καταλαβαίνει ως όριο, απλά καταλαβαίνει ότι εκείνη την ώρα δεν μπορεί να μιλήσει γιατί έχει εσένα δίπλα, γι’ αυτό και επιμένει. Αν ήταν κολλητός τι θα έκανε;” …Ρίχνοντας μια ματιά για να φρεσκάρω το ιστορικό, παραθέτω ξανά τα λόγια της no roots… Frankly, ery well said, couldn’t agree more!!!

    #57443

    Ηλιοστάλλακτη
    Συμμετέχων

    Κορίτσια καλημέρα. (Το @stropeleki είμαι, το άλλαξα επειδή υπάρχει κι άλλο αντίστοιχο nick, προς αποφυγή τυχόν μπερδέματος) Λοιπόν, θεωρώ πασίδηλο ότι αποφεύγει τη συνάντηση, αφού όλα κανονίζονται “τυχαία” και “τελευταία στιγμή” και μπλα μπλα…το ζητούμενο είναι γιατί. Θεωρώ από είπε και η no roots πως από πλευράς του όλα είναι οκ (ειδεμή ίσως φρόντιζε να αποκρύψει περισσότερο πράγματα, εμένα πχ δεν μου ανέφερε τις συναντήσεις τους παρά μόνο πολύ καιρό μετά) αλλά κάτι υπάρχει παράξενο σαφώς, επίσης συμφωνώ και με andromeda, λέει αυτό που θες να ακούσεις για να κερδίσει χρόνο. Εγώ αισθάνομαι ότι εσένα θέλει να “προστατέψει”, και πάλι κρίνοντας εξ’ ιδίων, δηλ να μην νιώσεις άβολα ή “στεναχωρηθείς” κλπ. Τα τελεσίδικα και οι “προθεσμίες” δεν είναι του χαρακτήρα μου, ωστόσο στην περίπτωση σας ίσως χρειάζεται, τι να πω. Από την άλλη, ίσως έχει μεγαλοποιηθεί στο μυαλό σου/μας μετά από τόση σκέψη και συζήτηση και όντως δεν ισχύει τίποτε από όλα αυτά. Ο καιρός σίγουρα θα δείξει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.