Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 3 απαντήσεις, 4 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη πριν από τον χρήστη miltos tereres.
Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #78399

    pure cult
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ανοίξω το θέμα της υιοθεσίας! Ανήκω στις γυναίκες που έχουν ταλαιπωρηθεί ιδιαιτέρως από γυναικολογικά προβλήματα, αποβολές, αποτυχημένες εξωσωματικές και τραγικά λάθη. Το ενδεχόμενο να ξαναπροσπαθήσω μου είναι ιδιαίτερα απεχθές. Με το σύζυγό μου συζητάμε αυτόν τον καιρό το ενδεχόμενο της υιοθεσίας. Αντιλαμβάνομαι τις όποιες δυσκολίες μπορεί να έχει μια τέτοια απόφαση, αλλά σε σχέση με τις δυσκολίες της εξωσωματικής και όλα αυτά που θα πρέπει να περάσω, μου φαίνεται πολύ πιο σωστή για μένα επιλογή και επιπλέον νομίζω ότι θα κάνω καλό σε κάποιο παιδάκι που ενδεχομένως δε θα είχε αλλιώς τη δυνατότητα να μεγαλώσει σε οικογένεια. Αν κάποια/ος από τις αναγνώστριες/ες έχει υιοθετήσει, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να μου δώσει κάποιο feedback των δυσκολιών που συνάντησε διαδικαστικά και πρακτικά, αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία και γενικά, όποια άλλη πληροφορία επί του θέματος, θα ήταν εκτιμητέα! Σας ευχαριστώ πολύ!

    #89172

    makova_panenka
    Συμμετέχων

    Μπηκα στο φόρουμ με σκοπο να θέσω αντιστοιχη ερώτηση και μολις το ειδα σκιρτησε η καρδια μου! Κριμα που δεν υπάρχουν απαντήσεις.

    Εγω βρίσκομαι σε πρωιμη φαση σκέψεων. Θα ηθελα να υιοθετήσω ενα παιδι στο μέλλον, και θελω να μαθω οσα περισσότερα μπορώ.

    @pure cult καλη τυχη στις προσπάθειες, ευχομαι ολα να σας έρθουν θετικα!

    #89679

    Heaven
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας, δεν συνηθίζω να γράφω αλλά είδα τυχαία το συγκεκριμένο θέμα και σκέφτηκα ότι ίσως βοηθήσει η απάντηση μου. Δεν έχω υιοθετήσει αλλά λόγω του επαγγέλματος μου ασχολούμαι με το θεσμό της αναδοχής και έχω μία εικόνα και όσον αφορά τις υιοθεσίες. Γενικότερα από όσο γνωρίζω υπάρχουν 3 κατηγορίες υιοθεσίας -Ιδιωτική υιοθεσία: Ένα άτομο ή μια οικογένεια υιοθετεί το παιδί κάποιου άλλου προσώπου (συγγενικού ή αγνώστου).
    -Κρατική υιοθεσία: Ένα άτομο ή μια οικογένεια υιοθετεί ένα παιδί από ίδρυμα.
    -Διακρατική υιοθεσία: Ένα άτομο ή μια οικογένεια υιοθετεί ένα παιδί από το εξωτερικό.
    Θεωρώ μια καλή αρχή την ηλεκτρονική πλατφόρμα http://www.anynet.gr, στην οποία θα βρείτε επίσημες και έγκυρες πληροφορίες σχετικά με το θεσμό, τη διαδικασία και σχετικό εκπαιδευτικό υλικό. Επίσης, αν δεν το έχετε κάνει ήδη, θα πρότεινα μία επικοινωνία με κοινωνική λειτουργό της Περιφέρειας ή του Κέντρου Κοινωνικής Πρόνοιας του τόπου διαμονής σας που ασχολείται με το θεσμό της υιοθεσίας, ώστε να σας κατευθύνει ανάλογα.
    Καλή δύναμη, είναι μια διαδικασία που θέλει ψυχική ανθεκτικότητα και αντοχή στη ματαίωση, αλλά ο σκοπός υπερβαίνει τις όποιες δυσκολίες. Στα καλά νέα είναι ότι η διαδικασία έχει γίνει γενικά πιο σύντομη σε σχέση με παλαιότερα χρόνια!

    #97624

    miltos tereres
    Συμμετέχων

    Γεια σας κοριτσια μου και αγορια μου!!!
    Ενω μου ειχε πει η φιλη μου, που ειναι γνωστη αμπιτισα, οτι εχει ανοιξει το θεμα της υιοθεσιας πριν μηνες στο φορουμ τωρα καταφερα να μπω….
    Λοιπον εμεις εχουμε ολοκληρωσει την αιτηση στο anynet οπου μπαινεις με κωδικους taxis net και ανεβαζεις καποια πιστοποιητικα γιατρων απο νοσοκομειο, πιστοποιητικα πρωτοδικειου, εκκαθαριστικα σημειωματα και οικογενειακο πιστοποιητικο κτλ (εχει αναλυτικες οδηγιες). Δεν ειναι τιποτα δυσκολο.
    Μετα επικοινωνουν μαζι σου οι κοινωνικοι λειτουργοι απο την περιφερεια που ανηκεις και ξεκιναει η κοινωνικη ερευνα που διαρκει περιπου 6 μηνες. Η κοινωνικη ερευνα ουσιαστικα αποσκοπει να γνωρισει τους θετους γονεις, σαν να γνωριζεις εναν φιλο. Επισης θα ερθουν σε επαφη με τον κοντινο σου περιγυρο, γονεις, αδερφια,φιλους κτλ.
    Οταν τελειωσει η κοινωνικη ερευνα θα ξεκινησουμε την εκπαιδευση μας για να γινουμε καλοι γονεις. Αυτο διαρκει περιπου 1 μηνα και θα γινει on-line. Παλαιοτερα επρεπε να πας Αθηνα.
    Στην διαρκεια της εκπαιδευσης ή και λιγο πριν συμπληρωνεις ενα ερωτηματολογιο σχετικα με το παιδι ή τα παιδια, δηλαδη, ηλικια, φυλο, εθνικοτητα και πολλα αλλα.
    Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οσο πιο ελαστικοι ειμαστε σε ολα τα αυτα, και κυριως στην ηλικια, τοσο πιο γρηγορα θα ερθει μαζι μας ενα παιδακι ή και δυο (ΑΔΕΡΦΑΚΙΑ!!!)
    Οταν λοιπον με βαση τα κριτηρια, βρεθουν για εμας παιδακια οι δικοι μας κοινωνικοι λειτουργοι θα μιλησουν με τους κοινωνικους λειτουργους των παιδιων στη δομη και θα ανταλλαξουν πληροφοριες, Δηλαδη ποιοι ειναι οι θετοι γονεις, τι χαρακτηριστικα εχουν και ποια ειναι τα παιδια, τι χαρακτηριστικα εχουν, ουτως ωστε να πετυχουν τις καλυτερες δυνατες πιθανοτητες και να γινουμε οικογενεια.
    Αφου οι κοινωνικοι λειτουργοι τελειωσουν, ενα ωραιο πρωι θα χτυπησει το τηλεφωνο και θα μας πουν μπορειτε να ερθετε να γνωρισετε την Ελενιτσα και τον Κωστακη.(μπορει να ειναι οπουδηποτε στην Ελλαδα, παραδειγμα τα ονοματα και κλαιω απο χαρα καθε φορα που το σκεφτομαι αυτο….).
    Εμεις θα παμε και θα μεινουμε εκει 2 εβδομαδες εως και ενα μηνα.
    Θα γνωριστουμε, θα παιξουμε, θα φαμε, θα διαβασουμε, θα τραγουδησουμε, θα γελασουμε, θα κλαψουμε, θα χαρουμε, και αν ολα πανε κατ’ευχην θα παμε σπιτι μας.
    Σε ολη τη διαδρομη οι κοινωνικοι λειτουργοι ειναι κοντα μας για να μας βοηθησουν.
    Με το καλο μετα απο μερικους μηνες που θα ειμαστε μαζι θα παρουμε και την επιμελεια απο το δικαστηριο. Και ετσι τα παιδια θα παρουν το ονομα μας και καθε νομιμο δικαιωμα σαν παιδια μας.
    Και ναι θα ειμαστε οικογενεια!!!!
    Θα σας ενημερωσω και παλι κατα την διαρκεια της κοινωνικης ερευνας.
    Καλη δυναμη ομορφιες μου!!!

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.