Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 0 απαντήσεις, 1 φωνή και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 10 μήνες πριν από τον χρήστη 3Bit.
Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #71307

    3Bit
    Συμμετέχων

    Γειά σας!

    Μετακομίσαμε σχετικά πρόσφατα με την οικογένεια μου πίσω στην Ελλάδα από την Αγγλία. Τον τελευταίο χρόνο που ζούσαμε Αγγλία ήμουν σε άδεια μητρότητας και ένα από τα θέματα που με απασχόλησαν αρκετά ήταν ο ύπνος. Βρήκα λοιπόν εκτός απο βιβλία και φόρουμ μια νέα (για μένα) ειδικότητα αυτή του συμβούλου ύπνου. Κάποιος δλδ προσπαθεί ανάλογα με τις ανάγκες και τη θέληση της εκάστοτε οικογένειας να εγκαταστήσει μιας μορφής ρουτίνα που να βοηθά στην ομαλή ένταξη του μωρού στο ωράριο μέρας – νύχτας και αργότερα σε πιο συνθέτες λειτουργίες όπως το να αποκοιμιεται μόνο του, να μην ξυπνάει συχνά κλπ. Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποίησα αυτή την υπηρεσία στο εξωτερικό γιατί είναι αρκετά ακριβή, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα και αν κάποιος έχει εμπειρία; επίσης φλερτάρω με την ιδέα να ξεκινήσω εκπαίδευση για να γίνω σύμβουλος ύπνου, εσείς θα χρησιμοποιούσατε μια τέτοια υπηρεσία εαν το κόστος δεν ήταν υπέρογκο αλλά προσιτό (ας πούμε ίσο με 1-2 επισκέψεις στον παιδίατρο); Εδώ στην Ελλάδα δεν φαίνεται να είναι διαδεδομένη η διαδικασία και αναρωτιέμαι γιατί και αν παίζει ρόλο η κουλτούρα μας; Συγγνώμη αν έπρεπε να μπει η ερώτηση στην κατηγορία εργασία και όχι στην οικογένεια!

    #71386

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σου 3bit, τι ωραία μετακομιση (και τι εξαιρετικό timing με τον Covid!)
    Εγώ πάλι στην Αγγλία (που ζω) δεν είχα ακούσει ποτέ το baby sleep consultant και το έμαθα από τις Ελληνίδες μαμάδες φίλες μου! Μάλλον έχει να κάνει με τις παρέες 😄 Έχω δυο φίλες που χρησιμοποίησαν την υπηρεσία, με την ίδια σύμβουλο, και οι δυο μέσω Skype λόγω διαφορετικών πόλεων, και έμειναν πολύ ευχαριστημένες. Προφανώς ποικίλλει από κύκλο σε κύκλο, πάντως προσωπικά θεωρώ ότι στην Ελλάδα ναι, υπάρχει έδαφος (εμένα το παιδί μου είναι μεγάλο οπότε δεν μιλάω άμεσα, περισσότερο σε επίπεδο απόψεων του κύκλου μου) για κάτι τέτοιο· στην Αγγλία ας πούμε θεωρώ ότι η πλειοψηφία των γονέων ακολουθεί παρα πολύ ομοιογενείς και συγκεκριμένες πρακτικές ύπνου, οπότε μου έκανε εντύπωση που εξεφρασες ακριβώς την αντίθετη άποψη! Καταλήγω άρα ότι απλως χρειάζεσαι τις σωστές παρέες 😄 Καλή συνέχεια!

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.