Επισκόπηση 16 δημοσιεύσεων (από 16 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #57143

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Aguafiestas, λυπάμαι για τις δυσκολίες που αντιμετώπισες και αντιμετωπίζεις και εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και μπρος. Γράφω κυρίως για να σου στείλω κι εγώ την υποστήριξή μου, επειδή κι εγώ μέσα σ’αυτό το site έχω πάρει πολλή υποστήριξη, χωρίς καν να τη ζητήσω.

    Διαβάζοντάς σε, νιώθω πιο έντονο τον φόβο της μοναξιάς από την ίδια τη μοναξιά σου. Έχει απόλυτο δίκιο η no roots, έχετε ο ένας τον άλλον, εσύ και τα παιδιά σου. Δεν έχει νόημα να βασανιζόμαστε με το τι θα γίνει αν κάτι πάει στραβά στο μέλλον, παρά μόνο αν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι’αυτό στο παρόν. Αλλιώς απλώς προσθέτεις στο βάρος σου.

    Μιλάς πολύ όμορφα για τη σχέση σου με τις φίλες σου, άσχετα αν ξεκίνησε σαν “παράπονο”. Κι αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι αν έχεις συζητήσει αυτούς τους φόβους, αν έχεις εκφράσει τις πρακτικές ανάγκες σου, αν έχεις κάνει εσύ προτάσεις για τις γιορτές. Δεν ξέρω αν φοβάσαι μήπως τις επιβαρύνεις και περιμένεις να το προσφέρουν οι ίδιες; Μπορεί να κατάλαβα λάθος. Πάντως συμφωνώ 100% με τη Φούστα στο να ζητάς πρακτική βοήθεια όταν τη χρειάζεσαι, απ’όπου μπορείς. Ίσως δεν την πάρεις από κει που περιμένεις, αλλά από αλλού.

    Οι φιλίες των sitcoms, όσο αξιαγάπητες και να είναι, νομίζω υπάρχουν μόνο στη σφαίρα της φαντασίας. Ίσως και σε κάποια φοιτητικά στέκια. Η πραγματικότητα έχει όλα αυτά που περιγράφεις που δεν τα βλέπουμε στα sitcoms.

    Η συμβουλή της Λένας, όπως την αντιλαμβάνομαι σε συνδυασμό με άλλες της απάντήσεις, είναι να προσπαθούμε να έχουμε ένα δίκτυο υποστηρικτικών ανθρώπων γύρω μας, άσχετα με τη σχέση μας μαζί τους – συγγενική ή μη. Η συμβουλή στη βάση της είναι σωστή. Στην πράξη, αντιλαμβάνομαι απόλυτα την δυσκολία. Στην Ελλάδα ειδικά η έννοια της οικογένειας είναι τέτοια που πολύ λίγους ξέρω που να έχουν βάλει πχ τους φίλους πάνω απ’τους γονείς τους – κι αν το έχουν κάνει, τότε μιλάμε για πραγματικά προβλήματα στη σχέση με τους γονείς, όχι απλές διαφωνίες. Πιο πολλούς ξέρω που με τη δημιουργία δικής τους οικογένειας έκαναν πέρα εντελώς τους φίλους τους. Νομίζω ότι εσύ τα έχεις καταφέρει μια χαρά, ειδικά δεδομένων των δύσκολων συνθηκών.

    Σας στέλνω τη διαδικτυακή μου αγκαλιά!

Επισκόπηση 16 δημοσιεύσεων (από 16 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.