• Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη De Leone.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #40456

    De Leone
    Συμμετέχων

    Σχέσεις μεταξύ ναρκισσων και συνεξαρτομενων ανθρώπων. Στα αγγλικά οι όροι είναι narcissists and codependents (empaths). Ας με διορθώσει κάποιος με ορολογία στα ελληνικά.

    Τι κάνεις για να μη σε εκμεταλλεύονται αυτοί που αγαπάς ;
    Πως προστατεύεται ένας άνθρωπος που εχει αυξημένη συμπόνια και ξεχνάει τον εαυτό του εύκολα, έχει περισσοτερα χαρακτηρίστηκα εξαρτητικότητας ατόμου (codependents);
    Τι βιώνει ως αγάπη ένας άνθρωπος με ναρκισιστικα χαρακτηριστικά ;

    Εμπιρειες .. συμβουλές ;

    #41967

    Yvonne
    Συμμετέχων

    Όρια όρια όρια. Το όριά μας είναι τοίχος απροσπελαστος. Ψυχοθεραπεία, σύμβουλος σχέσεων. Είναι δύσκολο task και δε νομίζω ότι μπορεί να τα καταφέρει κάποιος μη ειδικός να τα βάλει με ένα τέτοιο άτομο. Εμείς μπορούμε απλά να επιδεικνυουμε την πράξη μια, δύο, τρεις μέχρι να το καταλάβει. Εάν δεν το καταλαβαίνει απόσυρση.

    #43861

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Νομιζω ημουν σε μια τετοια σχεση. Ειχαμε ο ενας αναγκη τον αλλο. Αυτος ναρκισσος κι εγω ειχα αναγκη να φροντιζω καποιον ή να νιωθω πως καποιος εχει την αναγκη τη δικη μου. Καταστροφικη σχεση.. μαλωματα, απιστιες, καμια ασφαλεια και εμπιστοσυνη. Ενιωθα σε αδιεξοδο γιατι φοβομουν να μεινω μονη. Οταν εφτανα στο αμην του ελεγα να χωρισουμε και μετα ξανα απτην αρχη παλι μαζι.. ωσπου μου ζητησε 1η φορα να χωρισουμε αυτος. Στο μεταξυ ειχα ηδη αισθηματα για καποιον αλλο και ο χωρισμος μου εκατσε σε τρελο timing! Ετσι λιγο καιρο μετα που ο ναρκισσος με εψαξε, ημουν ηδη αλλου και δεν ξαναγυρισα ποτε. Παραμενω στην νεα σχεση ακομη και σημερα πιο ευτυχισμενη απο ποτε. Στο μεταξυ ειχα ηδη ξεκινησει ψυχοθεραπεια και δουλεψα πολυ τον εαυτο μου για να ειμαι σε θεση να κρατησω εναν ανθρωπο που με αγαπαει, στη ζωη μου.
    Το κακο ειναι οτι σκεφτομαι τι θα ειχε γινει αν δε με χωριζε ο ναρκισσος…; θα ημουν ακομη με αυτον;

    #45105

    Yvonne
    Συμμετέχων

    Μπορείς να μου εξηγήσεις το να κρατήσω έναν άνθρωπο που με αγαπάει; είμαι και εγώ σε φάση ψυχοθεραπειας αλλά πολλές φορές με πιάνει άγχος. Από ανασφάλεια δε είμαι φουλ, δε βοηθάει και το περιβάλλον… Δε θα έλεγα ότι έχω μπλέξει με ναρκισσο αλλά σίγουρα είμαι σε μια anxious-avoidant σχέση (δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικα).

    #45639

    De Leone
    Συμμετέχων

    Και μένα μου πήρε χρόνο να βάλω όρια αλλά το έκανα σε αρκετό βαθμό. Γενικά στις σχέσεις μου αλλά και ειδικα σε σχέση που είχα με νάρκισσο.

    Έκανα αρκετή δουλειά με τον εαυτό μου και ακόμα κάνω. Ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο και αρκετά σεμινάρια αυτόβελτίωσης και διαλογισμού (προσωπικά με βοήθαει πολύ).

    Μια διαπίστωση που έχω κάνει είναι ότι όσο και να προσπαθείς να αποφύγεις κάποιον που σε εκμεταλλεύεται, αν δεν απόβαλλεις από πάνω σου αυτήν την “ανάγκη να είσαι να προσεχείς κάποιον/κάποια” δεν θα ηρεμήσεις ποτέ. Ακόμα και να φύγεις από μια τέτοια σχέση, θα έχεις ένα παράπονο ή θυμο γιατί σου συμπεριφέρθηκε έτσι ενώ εσυ είσαι τόσο καλή/καλος;;; Εμένα με ταλαιπώρησε πολύ αυτό ακόμα και όταν είχα βάλει όρια ή ακόμα και όταν χώρισα.

    Αυτό ξεπεράστηκε αρκετά όταν συνειδητοποίησα ότι εγώ επιτρέπω τέτοιες συμπεριφορές προς εμένα και μετά περιμένω θετική ανταπόκριση για τις “θυσίες” που έχω κάνει.

    Όταν έβαλα μπροστά τον εαυτό μου, χωρίς εκτυπώσεις, χωρίς να περιμένω από κάποιον να μου πει τι καλή ή ποσό χρήσιμη είμαι, τότε ένιωσα καλύτερα. Καλύτερα στη ζωή μου και για τις επιλογές μου. Ακόμα κατάφερα να απόβαλλω και το θυμο που είχα για τη πρώην μου που μου χε ψήσει το Χάρι στα χείλια !!

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.