• Αυτό το θέμα έχει 25 απαντήσεις, 11 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 1 μήνα πριν από τον χρήστη σασα.
Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #63233

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Βρίσκεσαι ακόμα εσυ σε αυτη τη σχεση;

    #63232

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πόσο σε καταλαβαίνω ,είμαι ακριβώς στη ίδια φάση…
    Με τη διαφορά ότι είχα όλες της μορφές κακοποίησης.Πλέον έχω μόνο τη ψυχολογική και λεκτική κάποιες φορές όταν σηκώσω κεφάλι.
    Γνωρίζω ότι πάσχω από κατάθλιψη.Χαμηλή αυτοεκτίμηση,παρόλο που είμαι νεαρή εργαζόμενη σε καλή δουλειά ,με το αμαξι μου ,νιώθω πλήρως εξαρτημενη ..δεν μπορω να σκεφτω να τον αφησω .Αυτά τα τεστ που δεν περασες εσυ,δεν τα περασαμε και εμεις.

    #63390

    TER
    Συμμετέχων

    Θα ήθελα να κάνω μια συρραφή από αποσπάσματα άρθρων και βιβλίων, που με βοήθησαν να δω πότε μια σχέση γίνεται κακοποιητική, γιατί δεν το αναγνωρίζει το θύμα, πως φεύγουμε και γιατί δυσκολευόμαστε.

    #63389

    TER
    Συμμετέχων

    Moira, έχεις ψυχολογική βοήθεια για την κατάθλιψη; Είναι άκρως απαραίτητο. Αλλιώς δε θα μπορέσεις να δεις τι ακριβώς σου συμβαίνει. Και αυτό που σου συμβαίνει έχει όνομα και λέγεται κακοποίηση. Στη δική σου σχέση, ξεκινάει με τη δικαιολογία των πρώην. Στη δική μου, ξεκίνησε γιατί έμενα σε καλή περιοχή, γιατί πήγαινα σε ιδιωτικό, γιατί δεν εκτιμούσα τα λαϊκά τραγούδια. Όλοι οι κακοποιητικοί άνθρωποι ψάχνουν κάτι που δεν αλλάζει (όπως το παρελθόν).
    Θα ανατρέξω και στην άλλη σου ανάρτηση (στη σκιά των πρώην). Τι ακριβώς σου προσφέρει αυτή η σχέση; Γιατί δε θες να τον χάσεις; Τι νομίζεις ότι θα πάθεις; (Δε ρωτάω τι θα νιώσεις αλλά τι νομίζεις ότι θα πάθεις).
    Φαίνεται να είναι μαζί σου με προϋποθέσεις: αν εξαφανίσεις το παρελθόν, θα μείνει μαζί σου, αλλιώς δε σε θέλει.
    Εσύ δεν έχεις εξαντλήσει όλα τα ενδεχόμενα; Υπάρχει κάτι που δεν έχεις κάνει ακόμα;
    Λες «όταν είσαι ερωτευμένος και αγαπάς τον άλλον εξαντλείς όλα τα ενδεχόμενα». Αυτό ποιός σου το είπε; Το λέει το παλικάρι σου; Το διάβασες κάπου; Το λένε οι δικοί σου;
    Γράψε -και εδώ αν θέλεις- τα γεγονότα σαν απλά περιστατικά. Θα τα δεις διαφορετικά. Και διάβασε πολύ γιατί αυτό που σου συμβαίνει είναι κοινό εδώ. Το βλέπεις.

    #63377

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @moira
    Το “μόνο όταν πάω να σηκώσω κεφάλι κάποιες φορές” να ξέρεις είναι πάρα πολύ…
    Και μόνο που ο άλλος σε θέλει με το κεφάλι σκυφτό για να μην εκρήγνυται λέει πολλά για εκείνον.
    ‘Εχεις προσπαθήσει να ξεκαθαρίσεις τι είναι αυτό που σε ελκύει πάνω του; Προσπάθησε να σκεφτείς επίσης τι δεν σου αρέσει σε αυτόν.
    Συγκεκριμένα πράγματα,συμπεριφορές.
    Επίσης με ανησυχεί πολύ το γεγονός πως έχει υπάρξει βίαιος, συνήθως κάποιος που το κάνει αυτό δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα να το ξανακάνει. Μήπως σταμάτησε να είναι βίαιος γιατί του δίνεις ότι ζητάει; Έχεις σκεφτεί τι θα γινόταν αν δεν έσκυβες το κεφάλι;
    Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πρόσεχε πολύ. (Και δεν εννοώ να αυτοπεριοριστείς,εννοώ να ελευθερωθείς)

    #63568

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @moira
    Από ότι καταλαβαίνω, ο σύντροφός σου δε σε βλέπει ως ισότιμο άνθρωπο. Σε βλέπει σαν αντικείμενο που του ανήκει και αν κάνει κάτι που δε συμφωνεί αυτός, ξεσπάει.
    Σκέψου πολύ καλά αν αυτό είναι το είδος της σχέσης που ονειρεύεσαι. Να είσαι μια ζωή με κάποιον που θέλει μονίμως να κάνεις αυτό που θέλει αυτός, να λες αυτό που θέλει αυτός να ακούει. Να μην είσαι ποτέ ο εαυτός σου δίπλα του.

    Αν βοηθάει, σύγκρινε την τωρινή σου σχέση με μια άλλη, που μπορεί να μην έχεις βρει μέχρι στιγμής, που ο άνθρωπός σου θα σε θέλει για ακριβώς αυτό που είσαι. Που θα μπορείτε να μιλάτε για το παρελθόν σας όμορφα, χωρίς να κρίνεστε, με εποικοδομητικό τρόπο. Που θα σε βλέπει να ζεις και να αλληλεπιδράς με αυτόν, με το περιβάλλον σου, με τους γύρω σου και στα μάτια του θα βλέπεις αγάπη και θαυμασμό, όχι τα προειδοποιητικά σημάδια ενός καυγά.

    Επίσης, σύγκρινε την τωρινή σου σχέση με το να είσαι μόνη σου. Χωρίς κανέναν πάνω από το κεφάλι σου να σου λέει τι να κάνεις. Ελεύθερη να βγεις και να μιλήσεις με όποιους θες, να περάσεις καλά, χωρίς καμία μα καμία ενοχή.

    #88046

    We were too greedy babe..
    Συμμετέχων

    Κοριτσια, συγχαρητηρια απο μενα για τη δυναμη και το κουραγιο που απαιτηθηκε για να βγειτε απο τετοιες καταστασεις. Θελω να ρωτησω επ ευκαρια αν ξερετε καποια/ον καλη/ο ψυχολογο στην αθηνα. Εχει στη σελιδα του φμπ καποιους αλλα θα ηθελα να ακουσω αν εχετε και σεις καποιον αν προτεινετε.

    #88272

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    We were too greedy babe..https://www.vimakoino.gr/ Κέντρο βήμακοινό 210 9768159, Έλβη Κανελλοπούλου είναι η ψυχολόγος με την οποία κάνει συνεδρίες. Η αδελφή μου πηγαίνει τους τελευταίους μήνες και κάνει πολύ καλή δουλειά, και γενικά λέει πως όλο το κέντρο είναι πολύ καλό.

    #96495

    σασα
    Συμμετέχων

    ταυτιζομαι απολυτα με το αρχικο ποστ της ΤΕR με τη μονη διαφορα οτι εμενα ολη αυτη η συναισθηματικη κακοποιηση που δεχομουν απο τον 6 χρονια πρωην συντροφο μου μου γυρισε σε ψυχοσωματικα με τα οποια παλευω ακομα και μαλλον για παντα. αυτο με εχει τσακισει περισσοτερο απ ολα. παντα θα μου τον θυμιζουν και θα μου θυμιζουν οτι αυτος ηταν ενα κακο που επετρεψα η ιδια στον εαυτο μου να με κυριευσει. οταν πιεζεται και ποναει η ψυχη μας, αργα η γρηγορα ολα θα βγουν με καποιο τροπο και στο σωμα μας.εχει αλλαξει ολη μου η ζωη και προσπαθω να ξαναβρω τα πατηματα μου μιας που ο χωρισμος μας ειναι προσφατος και το παλευω μονη να ξαναβρω τον εαυτο μου και δεν ειναι καθολου ευκολο.
    οσο “γραφικο” κ αν ακουγεται το “δεν αξιζει” να χαλιομαστε για κανεναν τοσο η ζωη ερχεται με καποιο τροπο να σου αποδειξει οτι ειναι η πασα αληθεια.

    #96728

    dasistalles
    Συμμετέχων

    Ομοιοπαθουσα και ευτυχώς διεφυγα και ναι πηρε χρόνια, τα πρώτα 2 ειχα θυμό, πολύ θυμό, ξυπνούσα και κοιμόμουν με θυμό. Πολυ δύσκολη περίοδος γιατι έπρεπε να μαζέψω το μυαλό μου γιατι ειχε σπείρει τόσο βαθιά την αμφιβολία σε σημείο να αμφιβάλλω ότι αυτό είναι άσπρο και αυτο είναι μαύρο. Ναι από αυτό ξεκινησα την θεραπεία μου και ο θυμός έφυγε σαν άνεμος μολις μου εξήγησε η γιατρός το γιατί, γιατί ενώ τον ειχα στηρίξει μου φέρθηκε έτσι. Είμαι άνθρωπος όμως φύσει θετικός και που βλέπει ευκαιρίες ακομα και μέσα στις πιο βαθιές δυσκολίες και έτσι αδραξα την ευκαιρία για να γνωρίσω τον εαυτό μου καλύτερα, να τον αγαπήσω όσο δεν τον είχα αγαπήσει ποτέ στη ζωή μου και να τον εκτιμήσω! Μια καθημερινή άσκηση που με βοήθησε ηταν να λέω κάθε πρωί ενω με κοιτούσα στον καθρέφτη έτσι αμέσως μετά τον ύπνο ΠΟΣΟ ΜΟΡΦΗ ΕΙΜΑΙ! ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΞΊΖΩ! Έπρεπε να ξαναπιστεψω σε μένα. Από τότε αναγνωρίζω πιο εύκολα χειριστικες καταστάσεις και φεύγω τρέχοντας διότι δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοια με πολύ όμορφα προσωπεια. Πολλές αγκαλιές από μένα σε όλες.

    #97137

    σασα
    Συμμετέχων

    Αγαπημένες μου παραθέτω αυτό εδώ .

    ΦΡΟΝΤΙΣΕ, ΜΗ ΞΕΠΟΥΛΗΘΕΙΣ…
    Ένα από τα δυσκολότερα πράγματα που έχεις να κάνεις σε τούτη τη ζωή είναι να μην ξεπουληθείς στις αγορές των φτηνών υποσχέσεων, συναλλαγών και συναισθημάτων για να νοιώσεις πως σε νοιάζονται και σ’ αγαπούν.
    Ψευδεπίγραφα αγάπης θα συναντήσεις πολλές φορές στο δρόμο σου και αλοίμονό σου, εάν κάθε φορά πουλιέσαι και αγοράζεσαι, υπό το πρόσχημα της αυτοθυσίας σου με την υπέρμετρη αφοσίωσή σου και εξάρτηση, στο αγαπώμενο πρόσωπο.
    Αυτός που σε αγαπά πραγματικά σε θέλει ελεύθερο, αυτεξούσιο και δυνατό.
    Ό,τιδήποτε διαφορετικό, απλώς απολαμβάνει την άρρωστη ματαιοδοξία του και αυθαιρεσία του, σκλαβώνοντας εσένα.
    Μέσα σε ένα τέτοιο πλαίσιο, είναι σχεδόν αδύνατον, να νοιώθεις λεύτερος.
    Κι όσο υπομένεις καρτερικά ότι θα καταλάβει και θα σε απελευθερώσει ο άλλος, άλλο τόσο πιο δουλικός θα γίνεσαι.
    Γιατί όποιος περιμένει απ’ τους άλλους να ελευθερωθεί, δεν του αξίζει η ελευθερία του.
    Κι αυτό το ξέρουνε πολύ καλά…τόσο οι “αφέντες” επί γης, όσο κι αυτοί, που αδύναμοι και υποτακτικοί, εκλιπαρούν το έλεός τους.
    Αλλά το ξέρεις και εσύ, κάθε φορά που σφίγγεται η καρδιά σου, στη σκέψη πως θα μείνεις «ορφανός» απ’ την αγάπη του δυνάστη σου.
    Τόσα πολλά συμπλέγματα, τόσοι φόβοι, ενοχές και ταραχή, για να μην αποκτήσεις την ελευθερία σου, μάτια μου, πώς να τα διαφεντέψεις;
    Και αναλώνεσαι ο δυστυχής, με δουλοπρέπεια, σε ένα ξεπούλημα ψυχής, για να νοιώσεις (τάχα) της αγάπης την ασφάλεια.
    Τόσο τραγικός, υποκριτής και ανέντιμος, όσο και αυτοί που σου πουλούν αγάπη.

    “Γράφτηκε από τον Γερασιμο Σαλτο ο οποίος είναι Έλληνας συγγραφέας.”

    Καλή Σαρακοστή σε όλες !

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.