Τοποθέτηση ετικέτας: ,

  • Αυτό το θέμα έχει 2 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 6 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #82526

    κόκκινο αυγό
    Συμμετέχων

    Γειά σας. Εργάζομαι σε ανδροκρατούμενο επάγγελμα σε μυστυριώδη χώρα εξωτερικού. Στην τωρινή δουλειά έχω προσέξει ότι πολλοί άνδρες συνάδελφοι πηγάινουν για ποτά, σαββατοκύριακες επισκέψεις, κτλ. με τα “μεσαία” αφεντικά. Κοινώς ανεπίσημο networking. Η μοναδική άλλη γυναίκα συνάδελφος μου έχει πει οτι “όλοι αυτοί πίνουν και κάνουν πάρτι με τα αφεντικά όλη την ώρα.” Αλλά εμάς δεν μας έχουν καλέσει ποτέ. Ακούω συνωμοτικές συζητήσεις για τα εκτός δουλειάς σχέδια με τα αφεντικά, σαν να είναι μεγάλο μυστικό, αλλά τις Δευτέρες δεν σταματούν να μιλούν για το τι έκαναν και τι έγινε. Οι χειρότεροι της υπόθεσης είναι τα αφεντικα. Δεν θα με ενδιέφερε τόσο αν δεν είχε επαγγλεματικες επιπτώσεις, γιατί έχω την εντύπωση οι συγκεκριμέμοι συνάδελφοι έχουν περισσότερες πληροφορίες και ευκαιρίες από τους υπόλοιπους. ‘Ομως μου είναι δύσκολο να ρωτήσω κατευθείαν για πρόσκληση και μπορεί να με αγνοήσουν τελείως. Συμβουλές τι να κάνω? Ο σύζυγος μου νομίζει οτι το υπερ-σκέφτομαι…

    #83167

    Cycling in the rain
    Συμμετέχων

    Ναι έχει επαγγελματικες επιπτώσεις γιατί το networking τους ξεκινάει με αυτή τη βάση. Είμαι σε καθαρά ανδροκρατούμενη ομάδα (μόλις άλλαξα και πάλι τα ίδια…) και τα έχω περάσει.
    Εδώ δε τίθεται θέμα προσκλησης, αυτοί για να έρθουν στο σημείο να προσκαλουν ο ένας τον άλλο σημαίνει ότι έχει υπαρξει ανεση μεταξύ τους. Εαν σε ενδιαφέρει όντως συμμετέχεις θα πρέπει σταδιακά να αποκτήσεις αυτή την οικειότητα. Ξεκινάς από το chit chat στο coffee corner, μετά για ένα lunch/coffee εκτός εταιρείας και μετά πας στα ποτά…
    Αλλά θα σου πω και κάτι άλλο, η “παρέα” αυτή έχει νόημα όσο θεωρούν ότι το networking τους αποφέρει κάτι. Να είσαι σίγουρη πως εάν προσεγγίσεις κάποιον ο οποίος ξέρει ότι σε χρειάζεται στη δουλειά του (ως βασικό stakeholder πχ) κατά πάσα πιθανότητα θα θέλει να αποκτήσετε πιο στενές σχέσεις.

    #83220

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Δύσκολη φάση.
    Αφού τις Δευτέρες δε σταματούν να μιλούν για το τι έγινε, άκου κι αν μπορείς μπες στη συζήτηση και ρώτα πώς πέρασαν κλπ. Αν έκαναν κάτι στο οποίο θα σε ενδιέφερε να συμμετέχεις, δείξε το. Υπάρχει μια περίπτωση αν δουν ότι ενδιαφέρεσαι να σε προσκαλέσουν κάποια επόμενη φορά.
    Αν συνεχίζεται η ίδια ιστορία, έχεις δείξει ενδιαφέρον και δεν έχεις λάβει πρόσκληση, δοκίμασε να ρωτήσεις αν μπορείς να πας. Ξέρω, δύσκολο, αλλά αν δεν σε καλούν οι ίδιοι…
    Δες αν η εταιρεία έχει κάποια σχετική πολιτική.
    Τα πράγματα θα ήταν πιο ξεκάθαρα αν σας άφηναν έξω από meetings κλπ σε ώρες και για λόγους δουλειάς, και θα μπορούσε να θεωρηθεί διάκριση, micro aggression ή και bullying ανάλογα με τις συνθήκες, αλλά αν μιλάμε για καθαρά social events κι αυτοί είναι όλοι φιλαράκια μεταξύ τους, πιο δύσκολο.

    Τα παρακάτω μάλλον δε θα βοηθήσουν πρακτικά, κυρίως για να δεις ότι όντως συμβαίνει – δεν είσαι υπερβολική.
    Are Women Being Excluded?
    SKIP THE SCOTCH: WOMEN ARE 2X MORE LIKELY THAN MEN TO BE EXCLUDED FROM INFORMAL NETWORKS AT WORK

    #84868

    κόκκινο αυγό
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.