• Αυτό το θέμα έχει 5 απαντήσεις, 5 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 10 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #71786

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Eμπειρίες απο κύπελλο περιόδου. Το έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ; Το έχετε σκεφτεί; Αν ναι ποιές είναι οι εμπειρίες σας. Δυστυχώς απο Ελλάδα δεν βρίσκω πολλές γυναίκες να το χρησιμοποιούν, αλλά απο εξωτερικό που διαβάζω κριτικές, όλες σχεδόν είναι εκστασιασμένες.

    #71831

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γειά σου Cobalttürkis, τι ωραίο ψευδώνυμο! Λοιπόν, εδώ και 5 μήνες χρησιμοποιώ κυπελλάκι περιόδου και δε νομίζω να επιστρέψω στην κλασική σερβιέτα.
    Τα θετικά του: πρώτον, νιώθω πολύ πιο καθαρή από όταν χρησιμοποιούσα σερβιέτα, ούτε λερώνομαι ούτε υπάρχει οσμή. Δεύτερον τοποθετείται πιο εύκολα σε σχέση με το ταμπόν, ειδικά τις μέρες που δεν έχεις μεγάλη ροή και το βαμβάκι του ταμπόν κάπως “γδέρνει”. Όταν το κυπελλάκι μπει στη σωστή θέση δεν το καταλαβαίνω καθόλου, γενικά το θυμάμαι μόνο οταν έρχεται η ώρα να το αδειάσω. Επίσης θετικό για μένα είναι ότι το αγοράζεις μια φορά και μετά ξενοιάζεις, κρατάει γύρω στα 10 χρόνια αν δεν κάνω λάθος.
    Το αρνητικό του: θέλει εξάσκηση. Μέχρι να βρω ποιός τρόπος διπλώματος με βολεύει, πόσο μέσα πρέπει να το βάζω, πώς να βεβαιώνομαι ότι έχει ανοίξει σωστά, είχα διαρροές. Με βοήθησαν πολύ κάτι βίντεο στο YouTube, Put A Cup In It λέγεται το κανάλι, πάντως πέρασαν 2-3 κύκλοι μέχρι να καταλήξω τι από όλα αυτά βολεύει εμένα.

    #71821

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες:

    Τι είναι το κύπελλο περιόδου;

    #71965

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αχ, το αγαπημένο μου θέμα! Το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο και το έχω λατρέψει. Έχω πολύ έντονη ροή, συνεπώς με τις σερβιέτες δεν μπορούσα να κάτσω άνετα γιατί αν καθόμουν λίγο στραβά είχα διαρροές, λερωνόμουν συνέχεια, είχα ερεθισμούς και ένιωθα μόνιμα βρεγμένη. Όλα αυτά λύθηκαν με το κύπελλο και με βοήθησε να διαχειριστώ πιο αποτελεσματικά τη ροή, γιατί αυτό που πήρα έχει σημαντικά μεγαλύτερη χωρητικότητα απο τις σερβιέτες. Επίσης, είναι πολύ πιο εύκολο να καταλάβεις αν έχεις διαρροή, γιατί νιώθεις κάτι σαν μπουρμπουλήθρες. Στα αρνητικά, θέλει ψάξιμο να βρεις το μέγεθος που σου ταιριάζει. Οι περισσότερες εταιρείες έχουν δύο μεγέθη, για γυναίκες που έχουν ή δεν έχουν γεννήσει, αλλά υπάρχουν και εταιρείες που βγάζουν και ενδιάμεσα μεγέθη, όπως και πολύ μικρά, για έφηβες γυναίκες. Επίσης έχουν και διαφορές στη σκληρότητα, απο εταιρεία σε εταιρεία. Στην επιλογή παίζει ρόλο το ύψος που βρίσκεται ο τράχηλός σου, ηλικία, γέννες και αν γυμνάζεσαι. Υπάρχουν ομάδες στο fb που μπορούν να σε βοηθήσουν στην επιλογή, για να μην ξοδευτείς σε κάτι που τελικά δεν σου ταιριάζει. Συμφωνώ με την Τζο Μαρτς, χρειάζεται να του δώσεις λίγο χρόνο στην αρχή για να μάθεις την εφαρμογή του, συνήθως δύο με τρεις κύκλους. Μόλις το μάθεις όμως είναι τεράστια η διαφορά στην ποιότητα ζωής. Ειδικά αν έχεις ελαφριά ροή, θα ξεχνάς οτι έχεις περίοδο.

    #73818

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Θέλω να το δοκιμάσω κάποτε, αλλά ποτέ δεν βρίσκω χρόνο να ενημερωθώ. Διάβασα και το link παραπάνω αλλά να ρωτήσω εδώ τα εξής:

    1) Στον ύπνο το φοράτε κανονικά;
    2) Μπορείς να το φοράς όλο το 24ωρο ή είναι σαν τα ταμπόν που λένε καλό είναι κάποιες ώρες να μην φοράς;
    3) Στο link έγραφαν για κάποιο facebook group βοηθητικό. Έχετε τίποτα τέτοια links γενικά (κυρίως ελληνικά);

    #74217

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Μπουρμπουλήθρα, ναι, μπορείς να το φορέσεις κανονικά στον ύπνο και όλο το 24ωρο, χωρίς πρόβλημα, με τις απαραίτητες αλλαγές, όσο συχνά χρειάζεσαι και σίγουρα όχι πάνω απο 12 ώρες χωρίς αλλαγή. Στην αρχή φοβόμουν για διαρροές στον ύπνο, αλλά όταν ξαπλώνω δεν έχω ροή ούτως ή άλλως και απλά πάω γρήγορα στην τουαλέτα όταν σηκωθώ. Σου στέλνω link, πρέπει να κάνεις αίτηση και να αποδεχτείς τους όρους της ομάδας.
    https://www.facebook.com/groups/menstrualcupgreece/?ref=bookmarks

    #84197

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλημέρα κι από μένα! Πήρα μικρό κύπελλο περιόδου άλλα έχω ένα προβληματάκι. Μου πιέζει την κύστη σε βαθμό να θέλω αλλά να μην μπορώ με τίποτα να κάνω τσίσα. Εψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ένα βιντεάκι που έλεγε να το βγάλω πιο έξω, αλλά νομίζω ήταν ήδη αρκετά έξω (το κοτσανάκι εξείχε). Δεν ξέρω αν είναι κάποιο ανατομικό θέμα μιας και έχω οπίσθια κλίση της μήτρας και ο τράχηλος είναι αρκετά χαμηλά και νομίζω στραβά. Καποι@ με παρόμοια εμπειρία;

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.