Τοποθέτηση ετικέτας: ,

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #75996

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ηταν συνειδητή επιλογή για career progress μια και στην Ελλάδα μια δυναμική γυναίκα για να μπορέσει να εξελιχθεί πρέπει να υπάρχουν αλλου είδους συνθήκες… δυστυχώς… σευχαριστώ, indeed θα το θυμάμαι όπως και το οτι καταφέραμε να αλλάξουμε το περιεχόμενο της συζήτησης 🙂

    #76026

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    #γυπαετος #γύπας #γυπαετόςαλερτ
    Το ότι είναι ιστορίες online dating και βρήκαν οι άλλοι τρόπο να τα ρίξουν με ξεπερνά. Παιδιά Κάντε άλλο section, eg. Α,μπονι και μόνοι και δείτε αν έχετε match. (Θέλω τα credits αν όντως γίνει κάτι τέτοιο).
    Τι γλυκό να μπαίνει ο κάθε άκυρος φανφάρας να ακυρώνει την ύπαρξη των dating apps και να μας λέει για το γνήσιο πατροπαράδοτο flirt #mansplaining #mansplainingalert #ξερναω Δηλαδή εμείς που και που διακοπές και σούπερ μάρκετ πάμε και κοιτάμε παντού, αλλά καταφέραμε μόνο μέσω app να κάνουμε σχέση είμαστε όλες /οι προβληματικοί?


    @Eva
    δεν είχα καταλάβει όλο το concept, Αλλά μην το παίρνεις προσωπικά. Δεν ξέρεις τι παράμετροι έχουν παιξει, και ούτε σε νοιάζει στην τελική. Μου φαίνεται περισσότερο ότι έτσουξε στο εγώ σου. Συμβαίνει, ακόμα και με πρακτικά άγνωστους να χαλιέσαι, το παθαίνουμε ολες/οι. Δες το αλλιως: Ο τυπάς σου έκανε δώρο, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς πια με το τι ζόρια τραβάει και με την έλλειψη στοιχειωδών κοινωνικών τρόπων που προφανώς τον διακατέχει. Καλή τύχη στην Φρανκφούρτη και έχε καρδιά, μυαλό και dating apps ανοιχτά για νέες περιπέτειες! <3

    #76071

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αγαπητη Pannenkoek εγω απλως κατεθεσα την αποψη μου.Τωρα εσυ χαρακτηριζεις ως γυπα,ακυρο κ φανφαρα ενα ατομο,χωρις να το ξερεις.Τωρα τα flirt #mansplaining #mansplainingalert ειναι δουλειες του κεφαλιου σου,ελπιζω να σου αρεσει κ το κοκορετσι!Εγω επισης ξερω οτι ωριμα ατομα δεν αναρωτιουνται ποτε για τιποτα.Τελος αν ζηλεψες γιατι δεν επικεντρωσες εσυ την προσοχη,δεν μπορω να κανω κατι.Καποτε θα ερθει κ η σειρα σου.Τα φιλια μου!

    #76082

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Τουλάχιστον δεν την έπεσα διαδικτυακά σε κάποια και δεν της ζήτησα να μείνει καβάτζα ως το Σεπτέμβριο. Το ότι μου επιτίθεσαι προσωπικά απλώς επιβεβαιώνει το point μου.

    #76095

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αγαπητη Pannenkoek το τουλαχιστον φανερωνει μια υφερπουσα υποχωρηση.Δευτερον δεν την επεσα σε καμια.Ειπε η αγαπητη Ευα οτι δεν φλερταρει κανεις,κ ειπα οτι εγω φλερταρω.Ετσι μπορουμε να κανουμε τον χαβαλε μας κ να γελασουμε.Κ να τραβηξει ο καθεις τον δρομο του!Τωρα την λεξη καβατζα πως την συνδυαζεις με τα παραπανω…μονο εσυ ξερεις.Τελος καμια προσωπικη επιθεση.Παλι δουλεια του κεφαλιου σου.Αληθεια,Σου αρεσει το κοκορετσι?Να εισαι καλα παντως,με εκανες κ γελασα.Σου στελνω δευτερη φορα τα φιλια μου!

    #76110

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @pannenkoek περισσότερο σοκαριστικα εκείνη την στιγμή, πραγματικά σοκαριστικα. Τρώω πολλές χιλοπιτες γιατί δίνω ευκαιρίες… (δεν πρέπει τελικά…) αλλα ηθικό υψηλό γιατί απλά όπως λες και συ, λέω μου έκανε χάρη και πάμε παρακάτω. Σευχαριστώ όμως που μου απάντησες και όλοι σας γιατί βοηθήσατε να ξεπεραστεί το ΣΟΚ! 🙂

    Νομίζω το αμπο dating app το έχουν εισηγηθεί κι άλλοι οποτε βλέπω την α,μπα να γίνεται και προξενήτρα/γραφείο συνοικεσίων 🙂

    Εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει ανάγκη ο κοσμος να επικοινωνήσει, να φλερτάρει, να γνωρίσει κόσμο, άλλοι παραδοσιακά, αλλοι διαδικτυακά. Να είμαστε καλά και ο καθένας όπως βολεύεται. Ο στόχος να επιτυγχάνεται και να είμαστε ευτυχισμένοι!!

    #76969

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αυτή την ιστορία που θα μοιραστώ μαζί σας ήθελα πολύ καιρό να την μοιραστώ. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που αγαπάνε το διαδίκτυο. Άργησα πολύ να αγοράσω android κινητό, μόλις πριν δυόμιση χρόνια. Δεν έχω μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Και γενικά είχα μια φοβία με εφαρμογές για online dating. Τους συντρόφους μου τους γνώρισα είτε επειδή ήταν γειτονάκι μου, είτε στα Γερμανικά, είτε στη σχολή, είτε στο άσχετο, είτε στη δουλειά. Αυτό το τελευταίο σπάνια, μόλις μια φορά. Προσωπικά, για μένα μιλώντας, το θεωρώ κακή ιδέα. Είμαι υπέρμαχος του «never dip your nib in the office ink». Κοινώς, μην μπλέκεις από τη δουλειά.

    Η τελευταία μου σχέση, την άνοιξη του 2016, ήταν με ένα συνάδελφο από τη δουλειά. Συγκατοικούσαμε κιόλας. Τα πράγματα ήταν δύσκολα αλλά όχι αναξιοπρεπή. Είμασταν μαζί γύρω στα 4 χρόνια και για λόγους που δεν είναι της παρούσης του ζήτησα να χωρίσουμε. Στην δουλειά που ήμουν δεν γνώριζε κανείς για μας – μάλιστα όταν πολύ αργότερα το είχα πει σε κάποιους, τους ήταν δύσκολο να το πιστέψουν – και θα μπορούσα εύκολα να γνωρίσω κάποιον άλλο, πράγμα το οποίο απέφυγα συστηματικά και που τελικά ποτέ ξανά δεν έκανα. Στο μεταπτυχιακό που παρακολουθούσα τότε δεν υπήρχε κάποιος που να με ενδιαφέρει. Επιπλέον, παρακολουθούσα μαθήματα μπαλέτου και δεν ερχόμουν σε επαφή με άλλο κόσμο εκτός από τις κοπέλες εκεί. Άλλες δραστηριότητες δεν είχα. Δεν είχα και χρόνο. Ήθελα όμως πολύ μια άλλη σχέση.

    Έτσι, υπέπεσε στην αντίληψή μου η στήλη της Lifo «Σε είδα». Νομίζω έτσι λεγόταν τότε. Μπαίνω μέσα για πλάκα και είδα ότι δεν έγραφαν μόνο για κάποιον που είδαν αλλά αναζητούσαν και άλλου είδους σχέσεων. Πέρασαν μήνες μέχρι να αποφασίσω να απαντήσω σε αγγελία και ακόμα περισσότερος καιρός για να φτιάξω εγώ μια αγγελία. Δεν θέλω να το πω αλλά πρέπει. Τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά, έπεσα σχεδόν σε απόγνωση ενώ τα δια ζώσης ραντεβού ήταν ακόμα χειρότερα.

    Ωστόσο, θυμάμαι, σε μια από τις αγγελίες που ανέβασα τότε, γνώρισα κάποιον που μου φάνηκε αρκετά νορμάλ. Ήταν εξαιρετικός στα email αλλά η γνωριμία μαζί του…ήταν Σιρανό. Σαν να μιλούσα με άλλο άνθρωπο. Εγώ όμως τον άνθρωπο του email ήθελα να γνωρίσω κι όχι αυτόν που γνώρισα. Φτάσαμε λοιπόν να γνωριστούμε και να βγαίνουμε για δύο χρόνια περίπου γιατί «σχέση» δεν κατάλαβα να είχα ποτέ μαζί του. Δεν έχω γνωρίσει πιο μίζερο άνθρωπο στη ζωή μου από κάθε άποψη που μπορεί να σκεφτεί κανείς. Ένα συναισθηματικό βαμπίρ κυριολεκτικά, που έφτασε να με κακοποιήσει λεκτικά άπειρες φορές. Ευτυχώς, λόγω απόστασης – εγώ έμενα στην μια άκρη της Αθήνας κι εκείνος στην άλλη – βρισκόμασταν κατά μέσο όρο μια φορά την εβδομάδα. Η κατάσταση πήρε τόσο άσχημη τροπή, και σε συνδυασμό με άλλα γεγονότα, που αποφάσισα να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Ό,τι καλύτερο έκανα ποτέ για μένα. Μετά από πολύ λίγους μήνες του είπα να χωρίσουμε.

    Πέρασαν κάποιοι ελάχιστοι μήνες και ένιωσα ότι είμαι έτοιμη για μια νέα αρχή. Όμως, πάλι δεν ήθελα να μπλέξω από τη δουλειά, ούτε από το γυμναστήριο (είχα γραφτεί ξανά), ούτε από άλλες δραστηριότητες. Φίλους/φίλες δεν είχα, σε μπαράκια κτλ. δεν πήγαινα ανέκαθεν, κοινώς μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Δοκίμασα όμως κάτι άλλο. Μπήκα από τον υπολογιστή μου σε site που μιλάς αμέσως με τον άλλο χωρίς απαραίτητα να εγγραφείς. Δεν θυμάμαι ποιο ήταν αλλά δεν είχα ζήσει πιο άσχημη εμπειρία. Καταρχάς ήταν τίγκα στους παντρεμένους (!). Κατά δεύτερον, ήταν τέρμα αγενείς οι περισσότεροι, για να το πω ευγενικά.

    Έτσι, άρχισε και πάλι να με «γαργαλάει» η ιδέα να ανεβάσω εκ νέου μια αγγελία στη Lifo. Ήμουν πολύ διστακτική μέχρι που κατόπιν ενός πολύ δυσάρεστου περιστατικού με τους γονείς μου που με ταρακούνησε, ένα ξημέρωμα Κυριακής, πριν φύγω για τη δουλειά, ανέβασα μια αγγελία. Μια αγγελία πολύ διαφορετική από ότι είχα ανεβάσει μέχρι τότε. Πολύ δουλεμένη μετά από ένα χρόνο ψυχοθεραπεία. Μια αγγελία που θα τραβούσε κάποιον που πραγματικά θα κατανοούσε τι έψαχνα και τι ήθελα. Έτσι νόμιζα όμως. Το πράγμα αποδείχτηκε πολύ διαφορετικό. Τα πράγματα ήταν πολύ, πολύ άσχημα.

    Ώσπου, την 3η μέρα λαμβάνω ένα πολύ διαφορετικό email. Η επικοινωνία μέσω email μαζί του ελάχιστη και συνοπτική. Συναντηθήκαμε την επόμενη κιόλας μέρα κι έκτοτε…είμαστε αχώριστοι. Αποφασίσαμε να παντρευτούμε στις 4 μέρες. Τότε θυμήθηκα αυτό που είχε γράψει η Λένα σε μια απάντηση πολύ παλιά, ότι τα ζευγάρια που ξέρουν, καταλαβαίνουν το πολύ σε μια εβδομάδα ότι ταιριάζουν. Μου είχε φανεί εκτός τόπου, με αυτό που μου συνέβη όμως, κατάλαβα τι εννοούσε.

    Είμαστε μαζί σχεδόν δύο χρόνια, και παντρεμένοι σχεδόν τόσο. Στους 5 μήνες πάνω είχαμε ήδη παντρευτεί. Μένουμε μαζί από την πρώτη κιόλας εβδομάδα. Σε όσους έχω πει την ιστορία τους φαίνεται «τρελή» και πολύ ριψοκίνδυνη καθώς η πρόταση γάμου έγινε την 4η μέρα. Οι γονείς μας ακόμα το συζητάνε. Ο άντρας μου είχε βγει μόλις από μια σχέση 10 χρόνων και ένα rebound που τον ταλαιπώρησε πολύ. Εγώ επίσης είχα χωρίσει ελάχιστους μήνες πριν. Δεν ξέρω πώς να το πω. Ξέραμε από την πρώτη μέρα. Το ακόμα πιο τρελό είναι ακόμα μέχρι σήμερα συνεχίζω να λαμβάνω email από την αγγελία αυτή. Πολλές φορές μου πέρασε από το μυαλό να στείλω ευχαριστίες γιατί, όπως έχουμε πει πολλές φορές με τον άντρα μου, αν δεν ήταν αυτή η στήλη, εμείς δεν θα συναντιόμασταν ποτέ. Και κάτι ακόμα: ο άντρας μου έμπαινε σε αυτή τη στήλη για να χαλαρώσει μετά ή κατά τη διάρκεια της δουλειάς. Ποτέ δεν του είχε περάσει από το μυαλό τι θα συνέβαινε.

    Αυτή ήταν η δική μου ιστορία για online dating και χαίρομαι πολύ που επιτέλους τη δημοσιεύω. Ευχαριστώ Λένα με το μάντρα σου περί ψυχολογίας! Ευχαριστώ Lifo για τη στήλη! Ευχαριστώ που μου δόθηκε «βήμα» να πω αυτή την ιστορία!

    #77247

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω ονοματα σαιτ και εφαρμογων.Θα πω μονο οτι το online dating εχει πολλες πορτες,ειναι που θα μπεις και ποιος/α θα ειναι πισω απο την πορτα που θα ανοιξεις.Εχω βγει ραντεβου μετα απο dating app εντελως blind date μιλαμε και οχι μια φορα αλλα πολλες.Μου αρεσε το απευθειας δηλαδη να τον βλεπω εξω τον αλλον να μιλαω μαζι του και αν μου εδινε καποια θετικα στοιχεια να το πω ετσι,να ξαναεβγαινα.Εχω δει τα παντα,ειλικρινα σας το γραφω,απο παντρεμενους/ες,χωρισμενους/ες,ελευθερους και παρανοικους.
    Απόλα εχει ο μπαξες. Το θεμα ειναι να ξερεις να διαλεγεις και φυσικα ναι να δινεις ευκαιριες να γνωρισεις και να σε γνωρισουν.Εχω απειρες τραγελαφικες καταστασεις,γραφω βιβλιο πραγματικα 😀 εχω γνωρισει κα εξαιρετικα ατομα το λεω που κρατησα υπεροχες φιλικες σχεσεις. 🙂

    @Marina
    Stergiou χαιρομαι που επιτελους βρηκες αυτο που εψαχνες! Μας δινεις ελπιδες.
    Απο μενα να ειστε καλα και να περνατε καλα!

    #77597

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @The Road Less Traveled ήταν καθαρή τύχη! Από αυτές που ακούς ή διαβάζεις και λες “αποκλείεται!”. Κάτι σαν αστικός μύθος:P

    #80504

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αγαπητή ομάδα, γεια σας κι από μένα! Πώς αντιμετωπίζετε το αίτημα “στείλε μου καμία φωτό ή κάνε με φίλο στο fb/instagram για να σε δω καλύτερα;” προσωπικά μου έχει τύχει 2 φορές (από σύνολο πχ 15 ανθρώπων που έχω μιλήσει) αν και θεωρώ ότι φαίνομαι αρκετά καθαρά στις φωτογραφίες που έχω στο dating app (και πήρα και γνώμες φίλων που συμφωνούν μαζί μου). Τις 2 λοιπόν φορές που μου έτυχε ήταν με δύο τύπους που είχαμε φοβερή επικοινωνία αλλά αρνήθηκα γιατί δε μου αρέσει η έκθεση/κοινοποίηση περαιτέρω προσωπικών δεδομένων σε αγνώστους, αλλά, το κρίσιμο είναι οτι επιπλέον κάπως “ξενέρωσα” μετά από το αίτημά τους και τους έκοψα αυτόματα γιατί θεωρώ ότι βλέπουμε την όλη διαδικασία με διαφορετικό τρόπο. Δηλαδή για μένα είναι πιο σημαντικό να δω πώς θα λειτουργήσει από κοντά παρά να εγκρίνω/ απορρίψω κάποιον με τον οποίον κατά τα λοιπά έχω πολύ καλή επικοινωνία, μολις δω μια κοντινή φωτογραφία. Αισθάνομαι λίγο σαν “προϊόν” να το πω; Θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας, αν π.χ. είμαι υπερβολική που τους απορρίπτω άμεσα, αν στέλνετε ή ζητάτε κι εσείς φώτο και ίσως και καμία εμπειρία, καλή ή κακή, που είχατε σχετικά.

    #80943

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Υπάρχουν εν δυνάμει πολλοί λόγοι, μπορεί όντως να είναι επιφανειακοι και να στέκονται στην εξωτερική σου εμφάνιση. Μπορεί να θέλουν επίσης να τσεκάρουν ότι είσαι αληθινό άτομο, μου έχει τύχει και εμένα να μου ζητάνε viber, messenger και να το σκέφτομαι και να μου κανουν delete. Μπορεί να είναι επικίνδυνοι που σου ζητούν φωτογραφίες σου… Εγώ κατάλαβα ότι σε αυτά πρέπει να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ, γιατί ψάχνεις ομοιδεατες οπότε αν επενδύεις στη συζήτηση θελεις κάποιον αντίστοιχο. Δεν έχει σημασία ο άλλος τι πιστεύει ή οι φίλοι σου, αλλά εσύ και μόνο εσύ!

    #81814

    soukaivou
    Συμμετέχων

    Αν έχω καλή επικοινωνία και βλέπω ότι πάει καλά, θέλω να δω προφίλ φεις ή ίνστα για να τον “γνωρίσω” λίγο καλύτερα ως άνθρωπο. Συνήθως ανταλλάσσω ινστα που έχω λιγότερη συμμετοχή, στο φέις ανεβάζω πιο προσωπικά πράγματα.

    Εγώ δεν το βρίσκω κάτι αρνητικό το να έχει περιέργεια για το προφίλ σου σαν άτομο, ακόμα και αν θέλει να δει καλύτερα πως είσαι εμφανισιακά. Αν όμως εσένα δεν σου αρέσει αυτή η οπτική, δεν το δίνεις, δεν είσαι υποχρεωμένη και αν σου φαίνεται ότι σε βλέπει σαν προιόν του το λες και λες λυπάμαι αλλά εγώ δίνω βάρος στη γνωριμία, διαφέρουμε σε αυτόν τον τομέα, γεια σου.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το δεις διαφορετικά και να κάνεις κάτι με το οποίο δε νιώθεις άνετα επειδή συνηθίζεται ή επειδή στο ζήτησε κάποιος που μιλάτε 2 μέρες.

    #82148

    @The-R-Esti απλά να σου πω ότι τις τελευταίες τρεις εβδομάδες που είμαι στο tinder αλλά και στο I saw you της lifo μου έχουν τύχει τουλάχιστον 6-7 fake profiles. Εγώ ζητάω facebook/instagram profile για να διαπιστώσω ότι ο άλλος ειναι πραγματικός άνθρωπος και αντί για κοπέλα δεν πρόκειται για κανά μαντραχαλά με μούσια που βαριέται και δεν έχει τι να κάνει ή ακόμα κάτι χειρότερο. Ιδανικά θέλω να ζητήσω facebook profile το συντομότερο δυνατόν, αλλά από την αλλη θέλω να αφήσω και στον άλλο περιθώριο να με εμπιστευτεί…

    Η αλήθεια βέβαια είναι ότι αυτή η “εμπιστοσύνη” είναι εν τέλει μια ψευδαίσθηση, γιατί πως μπορείς να εμπιστευτείς αυτά που σου γράφει ο άλλος ότι είναι αλήθεια;

    #84375

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πολύ βοηθητικές! @just a regular guy…, η εμπειρία μου αφορά περιπτώσεις που θέλουν κάτι το “παραπάνω” από αυτό που φαίνεται στις εφαρμογές, με την αιτιολογία ότι δε φαινομαι καλά. Δεν θέτουν δηλαδή αμφισβήτηση ως προς το αν είμαι εγώ στο προφίλ ή ως προς τη γενική κατάσταση της εμφάνισής μου. Συμφωνώ και με τις προλαλήσασες, εν μέρει όμως, επειδή δεν έχω και καμία φοβερή εμπειρία στις εφαρμογές, θα ήθελα να δω και αν κάτι τέτοιο συνηθίζεται εκεί έξω.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.