Τοποθέτηση ετικέτας: ,

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 29 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #61918

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    ‘Οτι λέει ο τίτλος:”κουλές”,αστείες, επεισοδιακές, πετυχημένες,αξέχαστες ιστορίες ανεξαρτήτου εφαρμογής.

    #73243

    Catwoman
    Συμμετέχων

    Η εμπειρία μου με το online dating ξεκίνησε τον Δεκέμβριο του 2017. Φρεσκοχωρισμένη (λίγους μήνες πριν), με μικρό παιδί, θα ήτο κομματάκι δύσκολο να πάρω σβάρνα τα μπαρ να γνωρίσω κόσμο. Άσε δηλαδή που δεν ήξερα και τι ήθελα τότε… Τέλος πάντων, καθώς είχε περάσει αρκετό διάστημα από την τελευταία φορά που είχα βγει ραντεβού (γύρω στα 20 χρονάκια), λέω ας δω τι παίζει εκεί έξω βρε παιδί μου.
    Στην αρχή ήμουν φρικαρισμένη αλλά και ενθουσιασμένη με αυτή τη νέα προοπτική. Πήγαινα με τον σταυρό στο χέρι… κοινώς, έλεγα την αλήθεια για ότι με αφορούσε, προς μεγάλη έκπληξη των ανδρών που επικοινωνούσαν μαζί μου, αφού το 95% (ανδρών και γυναικών) λέει/γράφει άλλα αντί άλλων.
    Σε διάστημα 2,5 χρόνων συνολικά δοκίμασα όλα τα γνωστά dating sites/apps, αφού καμία φορά σκέφτομαι να γράψω τα απομνημονεύματά μου.
    Από την περιήγησή μου στον κόσμο των διαδικτυακών γνωριμιών, προέκυψε μία πρώτη σχέση, πολύ κοντά στον χωρισμό μου, ήταν εξ’ αποστάσεως και κράτησε 10 μήνες. Καλός άνθρωπος, πηγαινοερχόμασταν για να συναντηθούμε, καλά περνούσαμε αλλά στην πορεία προέκυψαν θέματα που άργησαν να φανούν λόγω της απόστασης και ήταν για μένα καίρια. Χωρίσαμε λοιπόν και συνέχισα να ψάχνω.
    Μου έτυχαν (κυρίως) νορμάλ άνθρωποι, αλλά μου έτυχαν και παλαβοί. Βγήκα πολλά πρώτα ραντεβού και ελάχιστα δεύτερα.
    Το πιο αστείο που μου έχει συμβεί είναι η γνωριμία με κάποιον που μου είχε πει ότι είναι 54 ετών, πολύ εμφανίσιμος, καλλιεργημένος, ευγενής κλπ. Αφού λιώσαμε στα μηνύματα, λέω ας βγούμε πια. Συναντιόμαστε στο Μοναστηράκι (μάλλον εκεί δίνει ραντεβού πολύς κόσμος!), και από την αρχή έχω μία περίεργη αίσθηση… σαν κάτι να συμβαίνει. Με τα πολλά, αφού είχαμε καθίσει για φαγητό, μου ξεφούρνισε ότι “είχε πει ένα ψεματάκι για την ηλικία του” (αφού είχε φανεί πολύ έκπληκτος που του είχα πει την πραγματική μου ηλικία) και εντάξει, “ήταν + 8 χρόνια στην ηλικία!” Μιλάμε για άλλη γενιά. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό (δεν του φαινόταν, είναι η αλήθεια) και φυσικά εξέφρασα την απογοήτευσή μου για το ψέμα. Φάγαμε ωραία ωραία και μετά πήρε ο καθένας τον δρόμο του.
    Σε ένα άλλο πρώτο ραντεβού μου έτυχε ένας τύπος που με είδε ξαφνικά και αποφάσισε ότι έχει κατενθουσιαστεί και για τον λόγο αυτό έπρεπε ανά δύο λέξεις που έλεγα να προσπαθεί να με αγκαλιάσει και να με φιλήσει σε χώρο με ΠΟΛΥ κόσμο γύρω μας. Τέλος πάντων, και αυτή η βραδιά έληξε άδοξα και γύρισα σπίτι μου τρέχοντας.
    Η χειρότερη φάση ήταν με έναν τύπο στον οποίο αποφάσισα να μην κάνω το τρελό screening που έκανα σε όλους (λέω βρε παιδί μου, ας είμαι λίγο πιο χαλαρή, μην τους περνάω από Ιερά Εξέταση, έναν καφέ θα ρημαδοπιούμε). Ε, και έπεσα στην περίπτωση. Σε υπαίθριο καφέ σε πολύ κεντρικό σημείο στα Νότια Προάστια, μέρα μεσημέρι, ανάμεσα σε κόσμο, 5 λεπτά αφού έχουμε γνωριστεί, ο τύπος αρχίζει να λέει χοντράδες και ορμάει κατά πάνω μου στην καρέκλα προσπαθώντας να με φιλήσει και να με… μυρίσει! Αυτό δε το επιχείρησε πολλές φορές… και σταμάτησε αφού έφτασα να ωρύομαι. Απορώ βέβαια γιατί δεν σηκώθηκα να φύγω αμέσως (αποσβολώθηκα;) και μάλλον θα μείνω με την απορία.
    Την ημέρα που μου έτυχε το λαγωνικό με τα μακριά χέρια που έγραψα πριν, έφτασα στο όριό μου. Αηδίασα και αποφάσισα να κλείσω όλους τους λογαριασμούς που είχα. Η αλήθεια είναι πως μου είχε γίνει συνήθεια με ανησυχητικές διαστάσεις: καθημερινά περνούσα πολλές ώρες τσεκάροντας και απαντώντας σε μηνύματα. Τα κλείνω λοιπόν όλα… πριν κλείσω τον τελευταίο λογαριασμό, βλέπω ένα μήνυμα από έναν τύπο που είχα ξαναδεί σε εκείνο το σάιτ και μου είχε αρέσει εμφανισιακά, αλλά ποτέ δεν μου είχε γράψει. Ήταν ένα αστείο και γλυκό μήνυμα, κράτησα το τηλέφωνό του και διέγραψα τον λογαριασμό μου.
    Το ίδιο βράδυ με πολύ βαριά καρδιά, φρικαρισμένη από την πρωινή επίθεση βλακείας και χυδαιότητας, μιλήσαμε στο τηλέφωνο. Από την αρχή είχα μία πολύ ευχάριστη αίσθηση οικειότητας.
    Δύο ημέρες αργότερα γνωριστήκαμε από κοντά – περάσαμε μαζί ένα υπέροχο 8ωρο κάνοντας βόλτες, τρώγοντας, συζητώντας, βλέποντας όμορφα πράγματα.
    Η αμοιβαία έλξη ήταν προφανής και στους 2… αλλά επειδή είχαμε φάει τις μπούφλες μας, το πηγαίναμε σιγά σιγά…
    Συνεχίσαμε να κάνουμε μαζί πράγματα και πολύ γλυκά και όμορφα γίναμε ζευγάρι.
    Σχεδόν 10 μήνες μετά, είμαστε ακόμα μαζί και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.
    Όσο σκέφτομαι ότι παραλίγο να μην του μιλήσω εκείνη τη μέρα γιατί είχα φρικάρει!…
    Συμπέρασμα: χρειάζεται πολλή υπομονή, προσοχή και ψάξιμο. Δεν ταιριάζει αυτός ο τρόπος γνωριμιών σε όλους. Έχω φίλες που είναι ελεύθερες καιρό και δεν μπορούν να μπουν στη διαδικασία αυτή. Δεν υπάρχουν εγγυήσεις ότι θα βρει ο καθένας αυτό που ψάχνει. Το προσωπικό μου μόττο είναι ότι τουλάχιστον θα το προσπαθήσω!

    #73721

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλημέρα στην παρέα, μου έτυχε μόλις τώρα και είπα να ρωτήσω… Μιλάω στο OkCupid με έναν και από τη πρώτη στιγμή θέλει να μιλήσουμε στο insta και να βρεθούμε από κοντά, εγώ σκεπτική είπα να το τρεναρω πέρασαν 3 μέρες με αυτόν να μου στέλνει να έρθει να με βρει… Τέλος πάντων είπα μα δώσω μια ευκαιρία οπότε και κανονίζουμε για τις 8 στο κέντρο και μου ζητάει το insta του το δίνω και μου κάνει unmatch! Τι φάση? Εν τω μεταξύ έχω κυρίως φωτογραφίες από τοπία και πολύ λίγες δικές μου κυρίως ότι με τραβούν οι άλλοι που είναι και ίδιες με αυτές στο OKC… Τι παίζει? Μήπως πρέπει να φοβηθώ κάτι?… Σας έχει τύχει? Και νόμιζα να ένας άνδρας που ενδιαφέρεται… Χαχαχαχ άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου… 🙂

    #74152

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Eva, αυτό το έκανε και μια φίλη μου: οπότε αντάλλαξε τηλέφωνο ή insta. Δεν χρειάζεται να έχεις το dating app match αν έχεις άλλο μέσω επικοινωνίας. Εμένα προσωπικά με πιάνει εμμονή με το να κοιτάω Μήπως πχ ο άλλος είναι online και το ακολουθώ ενίοτε. Αν βρεθείς από κοντά, τι το θες app? Επίσης μπορεί να χει αρχείο με screenshots (για να μη βλέπει μόνο τοπία)

    #75263

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Pannenkoek ευχαριστώ για το σχόλιο αλλά μάλλον δεν το εξήγησα καλά…. ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ο άλλος όταν του έδωσα το insta μου, έγινε καπνός, ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ! Πως αλλιώς να το γράψω. Δε μου έκανε follow στο insta και μου έκανε unmatch από την εφαρμογή. Τέλος πάντων, ήταν σοκαριστικο γιατί όπως έγραψα έδειχνε πως ήθελε να με γνωρίσει, αλλά τελευταία στιγμή άλλαξε γνώμη και ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ! Ενώ είχαμε κανονίσει να βρεθούμε και του έδωσα ινστα για να είμαστε σε επικοινωνία… Αυτό που κατάλαβα είναι ότι την επόμενη φορά θα ζητάω πρώτα το δικό τους, το ίδιο και για το viber. Αν το εννοούν θα το δίνουν και δεν θα μου κάνουν ghosting…

    #75402

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αν τα social media εφεραν καιριο πληγμα στις διαπροσωπικες σχεσεις,τα dating apps ηταν κ η ταφοπλακα τους…Βγαινοντας εξω,παρατηρεις ατομα ακομα κ απο τον περιγυρο σου να φλερταρουν διαδικτυακα κ οχι old school.Ανθρωποι προσπαθουν να σκιαγραφησουν τον αλλο-η μεσω φωτογραφιων,γραπτων κτλ…Κ χανεται η μαγεια της τριβης που γενναει συναισθηματα!Δεν σας εχει τυχει να φατε ερωτα με ατομο που εκ πρωτης οψεος δεν σας εκανε?Η με ατομα που ηταν εντελως αταιριαστα με εσας…Τωρα αντι τηλεφωνων ανταλλαζουν social.Γιατι?Για να βγαλει virtual πορισμα για τον αλλον?Φιλη δικη μου δεχεται καθημερινως 30-40 προτασεις για οτιδηποτε σε Fb.Δεν ειναι επομενο να την ακουσει kate moss?Ελα ομως που δεν εισαι η Moss.Κ ειναι οκ που δεν εισαι η συγκεκριμενη,γιατι ολοι ειμαστε μοναδικοι…Προς την αγαπητη Ευα εχω να πω οτι τυπος ηταν καραγκιοζης απλα…Το να πιεις 2-3 ποτα με εναν ανθρωπο που μπορει να μην σε ελκει,δεν ειναι τιποτα…Ολα τα αλλα Insta,unfollow,unmatch…τα θεωρω προβληματα πολυτελειας…

    #75440

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @boubis έτσι τα αντιμετώπιζα κι εγώ μέχρι που δεν μπορούσα να γνωρίσω νέα άτομα μέσα από φίλους γιατί η πλειοψηφία παντρεμένοι και απο τη δουλειά που ήταν γυναικοκρατουμενη. Οπότε έπεσα στα apps που για μένα τελικά είναι μια μικρογραφία της πραγματικότητας. Κ σε αυτά σε κρίνουν όπως κρινόμαστε καθημερινά, δεν απαντούν σε μηνύματα οπως δεν απαντούν σε τηλέφωνα, σου κάνουν ghosting… οι ίδιοι άνθρωποι είμαστε απλά το μέσο αλλάζει. Ίσως ο χρόνος έχει αλλάξει γιατί κρίνεις πιο γρήγορα ενω στην πραγματικότητα θα έδινες άλλη μία ευκαιρία. Πόσες τετοιες έχω δώσει και τελικά έφαγα εγώ την χυλόπιτα… και θα συμφωνήσω μαζί σου, ήταν καραγκιόζης, αλλα και έξω από το app καραγκιόζης παραμένει 🙂 πάντα ήταν δύσκολο να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο την κατάλληλη στιγμή με κοινούς στόχους.

    #75478

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Eva μια πιθανότητα είναι να φοβήθηκε ότι πρόκειται για fake λογαριασμό, ακριβώς επειδή έχεις σχεδόν μόνο τοπία. Κι εγώ έχω απορρίψει κοπέλα που κ στο instagram κ στο Facebook έχει πολύ λίγες φωτογραφίες που είναι κ αυτή μέσα κ πάντα με πολλούς άλλους μαζί. Αυτό εμένα μου φαίνεται ύποπτο κ απλά δεν το ρισκάρω. Ο κολλητός μου που επίσης είχε λίγες φωτογραφίες στο instagram κ έτρωγε χυλόπιτες, αφού του εξήγησα ότι παίζει θέμα ασφάλειας, ανέβασε πολλές φωτογραφίες κ σχολίασα κι εγώ από κάτω σε μερικές, να ξέρουν οι υποψήφιες ότι είναι αληθινός λογαριασμός. Μετά απ’αυτο, δεν τον απερριπταν πλέον.

    #75563

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @εξωγήινη σευχαριστώ για το σχόλιο και την πρόταση. Στο insta έχω φωτογραφία μου στο προφίλ και 6 μαζί με άλλους με σχόλια. Επίσης αναφέρω επάγγελμα και link στο Facebook που έχω πολύ περισσότερες φωτογραφίες μου. Νομίζω ήταν περισσότερο ghosting παρά ότι υπέθεσε για fake λογαριασμό, αλλά θα το έχω υπόψη μου για την επόμενη φορά, όπως βλέπεις δεν πτοηθηκα 🙂

    #75655

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Το να σε κρινει καποιος μεσω app-διαδικτυο το θεωρω χαζο αγαπητη Ευα.Το να μην απανταει καποιος σε μυνηματα-τηλεφωνα ειναι επισης καπως….Πρεπει να χαραξουμε μια εντολη μεσα μας.Οτι δεν ειμαστε καποιοι,κ οτι δεν εχουμε δικαιωμα να παιζουμε με τις ψυχες των ανθρωπων.Θα μου πεις ψιλα γραμματα για το πως κινουνται οι ανθρωποι σημερα.Εγω να καλυψω τα κενα μου κ ο διπλα δεν παει να καει.Κ αυτο εχει απόρροια να απομακρυνεται ο ενας απο τον αλλον,να μην δινει χωρο γιατι δεν αντεχει αλλες πληγες κτλ.Σχετικα με τον χρονο οτι κρινεις πιο γρηγορα,το εντοπισες οποτε αλλαξε το.Εχε τις κεραιες σου ανοιχτες εκει εξω.Μπορει να συναντησεις τον ερωτα σε εξοδο το βραδυ,στην ουρα του σουπερ μαρκετ η σε καποιο φαναρι της Κηφισιας!

    #75656

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αγαπητη Εξωγηινη ειναι λογος να απορριψεις καποιον-α επειδη εχει λιγες φωτογραφιες στο προφιλ του?Υποπτο???Για ποιο λογο?Το να μην γουσταρει να εμπλακει στην υπερεκθεση του σημερα,σου περασε απο το μυαλο?

    #75778

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Ανώνυμους Μακάρι… αλλά ο κόσμος απλά βγαίνει και πηγαίνει σουπερ μάρκετ και περιμένει το φανάρι να ανάψει πράσινο! Δεν φλερτάρει, δεν επενδύει, δεν εκτίθεται, δεν κοιτάει ποιος είναι διπλα του. Οι εποχές αλλάζουν, ποτέ και τίποτα δεν ήταν τέλειο. Τελείωσα με τις ευκαιρίες και με τις χυλοπίτες ως αποτέλεσμα αυτών…

    #75817

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Aγαπητη Ευα υπαρχουν κ καποιοι που κανουν τα παραπανω….Αυγουστος ερχεται,μηνας διακοπων,χαλαρωσης.Πηγαινε διακοπες,εχε ανοιχτες τις κεραιες σου.Κ αν δεν βρεις κατι που να σε καλυψει,θα σε φλερταρω εγω απο τον Σεπτεμβριο.

    #75892

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @boubis 😅😅 σευχαριστώ! Το Σεπτέμβρη μετακομίζω Φρανκφούρτη… πάντα λάθος timing 😆😆😆

    #75945

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Η φυγη για τα ξενα αγαπητη Ευα,δεν μπορει να αποτελεσει τροχοπεδη για ενα απλο φλερτ.Ετσι να το εχεις να το θυμασαι,εκει στα κρυα της Βορειας Ευρωπης!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 29 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.