Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #83187

    Kay
    Συμμετέχων

    Κορίτσια καλησπέρα,
    Εργάζομαι αισίως 6 μήνες από το σπίτι μου λόγω των συνθηκών. Άμεση επιστροφή δεν φαίνεται στον ορίζοντα. Θα το πω πολύ απλά. Έχω κουραστεί πάρα πολύ και αποζητώ κάποιο ψήγμα έστω εργασιακής κανονικότητας. Μετά από τόσο καιρό στο σπίτι που δουλεύω από το σπίτι, πρώτο και κυριότερο έχω χάσει τη συγκέντρωση μου, δηλ δεν μπορώ να κάθομαι πια σε αυτό το τραπέζι τραπεζαρίας με κόσμο να πηγαινοέρχεται κι εγώ να δουλεύω. Έχω κουραστεί να βλέπω και συνέχεια τους γονείς μου να μπαίνουν και να κάνουν σιγά όταν είμαι σε κάποιο call. Είχα ξεκινήσει να πηγαίνω σε κάποιο καφέ έστω για 2-3 ώρες τη μέρα, αλλά μπαίνω σε πόλη που προσφάτως μπήκε σε καραντίνα και η μάσκα έγινε υποχρεωτική πάντα και παντού, οπότε και αυτό βγήκε από το πλάνο. Γενικά νομίζω ότι το πιάνετε το νόημα. Έχετε κάποια ιδέα που μπορεί να βοηθήσει;

    #83214

    soukaivou
    Συμμετέχων

    Αρχικά διαμόρφωσε ένα χώρο που θα είναι μόνο για τη δουλειά σου. Θα απαγορεύεται να μπαινοβγαίνει κόσμος. Θα ορίσετε συγκεκριμένες ώρες της μέρας που θα μπορούν να μπαίνουν και σίγουρα όχι όταν θα έχεις call. Αν είναι δυνατόν.
    Διαμόρφωσε αυτό το χώρο σαν γραφείο. Μην έχεις πολλά προσωπικά αντικείμενα και διακοσμητικά.
    Ετοιμάσου όπως αν θα πήγαινες κανονικά στη δουλειά. Δηλαδή ντύσου, προφανώς με άνετα ρούχα, αλλά όχι με τις φόρμες που έχεις από το 2012 και έχουν μια τρυπίτσα από το τσιγάρο της κολλητής που έσταξε πάνω.
    Φόρα ωτοασπίδες ώστε να μην σε αποσπούν οι γύρω τυχαίοι ήχοι. Έχει και ειδικές ωτοασπίδες που δεν αποκλείουν όλους τους ήχους, μόνο τη βαβούρα, εγώ έχω μάρκας alpine, τσέκαρέ τις.
    Όρισε συγκεκριμένα διαλείμματα που θα μπορείς να κάνεις, πχ 11-11:15 θα μπορώ να φτιάξω καφέ, όχι όποτε θελήσω, αν έχεις αυστηρό πρόγραμμα πιστεύω θα μπαίνεις περισσότερο σε μουντ δουλειάς.

    Καλό κουράγιο κορίτσι!

    #83420

    Kay
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έκανα πρώτο βήμα και παρήγγειλα γραφείο και καρέκλα, που θα βάλω στο υπνοδωμάτιο μου, ώστε τουλάχιστον να μην είμαι στη μέση του σπιτιού. Σε δεύτερη φάση σκέφτομαι μήπως κάνω μία εκκαθάριση στην αποθήκη και τη διαμορφώσω, ώστε να μετακομίσω εκεί και να μειώσω ακόμα περισσότερο εξωτερικά ερεθίσματα. Όσο για τη φόρμα…. εκεί οφείλω να ομολογήσω ότι παραβολεύτηκα και χωλαίνω κάπως!

    #83764

    Cycling in the rain
    Συμμετέχων

    Εμείς είμαστε στο σπιτι από το Μάρτη.Για 2 μήνες ήταν και τα παιδιά.Καναμε ο,τι περιγράφει @ soukaivou.
    Σκέψου το λίγο για την αποθήκη ειδικά εάν δεν έχει παράθυρο για να μπαίνει φυσικό φως και να αερίζεται ο χωρος (θα κουράζεσαι πιο εύκολα διαφορετικά).

    #84193

    BabyDoll
    Συμμετέχων

    Just me, δουλεύω κι εγώ από το σπίτι από τον Μάρτιο και δεν προβλέπεται να επιστρέψω σύντομα. Εμείς είχαμε ήδη ένα “δωμάτιο υπολογιστή” από πριν που το διαμορφώσαμε ώστε να μπορούμε να δουλεύουμε και οι δύο. Κι εγώ νομίζω οτι η αποθήκη δεν είναι η καλύτερη επιλογή λόγω έλλειψης παραθύρων. Οπως λέει η Cycling in the rain καλό είναι να μπαίνει φυσικό φως και να αερίζεται το δωμάιο αλλιως θα το νιώθεις λίγο σαν φυλακή. Επίσης το δωμάτιο που θα εργάζεσαι καλό θα είναι να είναι τακτοποιημένο για να μπορείς να συγκεντρώνεσαι. Εγώ στο δικό μου “γραφείο” έχω επίσης κάποια μικρά διακοσμητικά που τα είχα στο γραφείο μου στην δουλειά κι αυτό με βοηθάει να το αισθάνομαι σαν το παλιό μου γραφείο.
    Αν στο γραφείο σου άκουγες μουσική, κάντο και τώρα. Να σηκώνεσαι να πίνεις καφέ, νερό, τσάι και να κάνεις κάποιο διάλειμμα γιατί σε βοηθά στην συγκέντρωση. Από το σπίτι, επειδή είναι ο χώρος που βρίσκεσαι όλη μέρα, ξεχνάς να κάνεις μικρές παύσεις κι αυτό σε κάνει να κουράζεσαι περισσότερο. Επίσης αν οι γονείς σου βρίσκονται σπίτι, οταν πίνεις καφέ, πιες τον μαζί τους. Ενα από τα καλά του να πηγαίνεις στο γραφείο είναι οτι κοινωνικοποιήσε και βοηθά στο να έχεις μια κανονικότητα στη μέρα σου

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.