Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 1 έως 10 (από 10 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #70408

    Γατούλα
    Συμμετέχων

    Γειά σας αμποπαρεα
    Η δημοσίευση αναφέρεται στις ελεύθερες σχέσεις και στο κατά πόσο μπορεί να σταθεί μια τέτοια σχέση γιατί προσωπικα ο όρος με μπερδεύει.Εξηγω το μπακραουντ. Είμαι 19 και γνώρισα ένα παιδί από αλλη πόλη το περασμένο καλοκαίρι. Από τότε ήρθαμε κοντά, μιλάμε πολύ τακτικά, προχωρήσαμε κιόλας (πριν αρκετούς μήνες) και φτάνοντας στην καραντίνα η επικοινωνία έγινε καθημερινή με βιντεοκλησεις τηλέφωνα να μοιραζόμαστε πολλά από όσα συμβαίνουν στη ζωή μας μεταξύ μας κτλ. Μετά από κάποιο διαστημα μου λέει ότι με θέλει και δεν προτίθεται να με χάσει στο μέλλον. Μου λέει λοιπόν να κάνουμε ελεύθερη σχέση επειδή λόγω απόστασης και λόγω του ότι βγήκε από μια σχέση 2 χρόνων πριν 2 μήνες δεν θέλει να κάνει μια κανονική σχέση. Από την άλλη όμως μου λέει ότι δεν θέλει να με αγγίζει άλλος, και θα τρελαθεί αν κάνω κάτι με κάποιον άλλον. Θέλω να ρωτήσω.. Υφίσταται εδώ ο όρος ελεύθερη σχεση; επίσης αν έχεις κάνει κάποια από εσάς, θα το εκτιμούσα αν μου περιέγραφε την εμπειρία της

    #70416

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αν δεν θέλει να σε αγγίζει κάποιος άλλος, τότε σε τι διαφέρει αυτό που έχετε από μια κανονική σχέση; Εκτός αν θεωρεί ότι αυτός μπορεί να κάνει ότι θέλει, ενώ εσύ όχι. Αλλά πάλι δεν λέγεται ελεύθερη σχέση. Η ελεύθερη σχέση, όπως και όλες οι σχέσεις, πρέπει να είναι ισότιμες, δηλαδή ότι μπορεί να κάνει ο ένας, να κάνει και ο άλλος. Όπως διαβάζω το σχόλιο σου δεν μου φαίνεται ισότιμη η σχέση σας.

    Επίσης, εσύ θέλεις να κάνετε ελεύθερη σχέση, όχι την μονόπλευρη που περιγράφει, αλλά μια ισότιμη ελεύθερη; Σε πειράζει ο σύντροφος σου να κάνει σεξ με άλλες;

    #70418

    TER
    Συμμετέχων

    Γατούλα, αν μαζευτούν εδώ 150 σχολιαστές, και σου απαντήσουν ότι ο σύντροφός σου έχει δίκιο, εσύ τί θα κάνεις; Θα τους πιστέψεις; Προφανώς έχετε συζητήσει το θέμα, σίγουρα σου προκαλεί ερωτήματα, αποκλείεται να μην ξέρεις ότι οι όροι θα ισχύουν και για τους δύο σας, άρα μάλλον δεν ψάχνεις τον ορισμό της ελεύθερης σχέσης. Ο σύντροφός σου λέει: «δεν θέλω να έχω σχέση μαζί σου ΚΑΙ δεν θέλω έχεις σχέση μαζί μου ΚΑΙ δεν θέλω να έχεις σχέση με κανέναν άλλο». Σου κάνει αυτό; Σε βολεύει; Σε ευχαριστεί; Αυτό είναι όλο.
    Α! Ο ορισμός της ελεύθερης σχέσης στη Βικιπαίδεια, είναι ίδιος σε όλα τα pc.

    #70421

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ελεύθερη σχέση σημαίνει ότι και οι δύο συμμετέχοντες μπορούν να βλέπουν και άλλα άτομα, όπως επίσης (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) νιώθουν και οι 2 εξίσου καλά με αυτό. Δεν είναι ελεύθερη σχέση όταν μένεις πιστή στο φίλο σου ενώ εκείνος αλωνίζει κι εσύ ζορίζεσαι με τη σκέψη αυτή. Επίσης, σε μια ελεύθερη σχέση δε χωράει το “θα τρελαθώ αν κάνεις κάτι με άλλον”.
    Όπως αντιλαμβάνεσαι και μόνη σου, κάποιο λάκκο έχει η φάβα: ο φίλος σου είτε θεωρεί cool την ελεύθερη σχέση (αλλά μοιάζει τραγικά ανίδεος για το πώς γίνεται) είτε θέλει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, δηλαδή εσύ Πηνελόπη κι αυτός να δοκιμάζει από όλα τα πιάτα στο μπουφέ.
    Δεν είσαι υποχρεωμένη καν να θέλεις ελεύθερη σχέση, έτσι? Αν όμως σου αρέσει η ιδέα και το δοκιμάσεις, κάνε το ξέροντας ότι έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις ό,τι κι εκείνος. Το “θα τρελαθώ αν σε αγγίξει άλλος” είναι χειριστικό. Μην το δεχτείς έτσι απλά.

    #70456

    Γατούλα
    Συμμετέχων

    Ευνομούμενη δεν του έχω πει, όχι δεν θέλω να πηγαινεις και με άλλες, αλλά του έχω πει πως θέλω να μου το πεις αν συμβεί και από κει και πέρα θα δω τι θα κάνω (υποθέτω πως θα το ληξω..αρα μάλλον με βάση αυτά δεν είμαι για ελεύθερη σχέση 🙃)

    #70458

    Γατούλα
    Συμμετέχων

    TER δεν ζήτησα ορισμό, ρώτησα αν υφίσταται εδώ ο όρος ελεύθερη σχέση γιατί ο ίδιος επεμενε πως έτσι είναι και γω τα βλέπω λάθος. Επίσης κυρίως εμπειρίες δικές σας ήθελα να ακούσω..αλλα όπως και να χει ευχαριστώ για το σχόλιο αν και απότομο😇

    #70549

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    ΄Ο ορος “σχεση” υφισταται οταν και οι 2 συναινουν ως προς τους κανονες,ειτε ειναι μονογαμικη σχεση ειτε ειναι πολυγαμικη.
    Η φραση που σου ειπε “μου λέει ότι δεν θέλει να με αγγίζει άλλος” είναι είναι εντελως φαρισαϊκή συγκριτικα με το οτι σου ζηταει να κανετε ελευθερη σχεση.Δεν νομιζω πως θελει να κανει πραγματική ελευθερη σχεση γιατι φαινεται πως δεν ξερει καν τι σημαινει.Αφηνει πολλα ερωτηματικα αυτα που σου λεει οπως : εκεινος θα μπορει να πηγαινει με αλλες?Αν του πεις και εσυ πως δεν αντεχεις στην ιδεα να τον αγγιζει αλλη κοπελα θα το δεχτει?Η το απαγορευει μονο σε εσενα?
    Μου φαινεται πως θελει και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χωρτατο.Αισθανομαι πως σου δημιουργει ελπιδες για μελλοντικη σχεση χωρις ομως να ειναι σιγουρος ο ιδιος οποτε προσπαθει να δεσμευσει εσενα.
    Αν πριν 2 μηνες χωρισε, υποθετω πως προχωρησατε μεταξυ σας όταν εκεινος ηταν δεσμευμεννος ακομα και μεσω καραντινας ειχατε στενη επικοινωνια οπως λες(ενώ είχε χωρίσει).Γιατι τοτε δεν ειχε προβλημα να το κανει?Τοτε δεν τον πειραζε ο προσφατος χωρισμος?Τοτε αισθανοταν καλα?Η στενη επικοινωνια μεσω καραντινας δεν του ξενιζε?Δεν σε κρινω φυσικα, απλα αυτο που κανετε σε γενικες γραμμες είναι (σαν)σχεση.
    Ελευθερη σχεση=no feeling attached και οτι συνεπάγεται με αυτό.
    Η ταπεινη μου γνωμη είναι πως δεν θελει να δεσμευτει πρακτικα και θεωρητικα σε μια σχεση.Δεν ειναι διατεθιμενος να κανει τις θυσιες που ακολουθουν οταν δεσμευεσαι με καποιον και βρισκει και διαφορες δικαιολογιες οπως η αποσταση ή το οτι δεν ειναι ετοιμος ψυχικα.Η αποσταση πραγματικα δεν παιζει ρολο,αν θελουν και τα 2 ταιρια δουλευεται.Επίσης και να κανετε σχέση στο μελλον,η απόσταση θα συνεχισει να υπαρχει γι αυτό λεω πως προσωπικα μου φαίνεται σαν διακιολογια.
    Το να μην εισαι ετοιμος ψυχικα το καταλαβαινω,ειναι ανθρωπινο.Αυτο που δεν καταλαβαινω και θεωρω αδικο και αξιο προσοχης ειναι να λες πως δεν εισαι διατεθιμενος να δεσμευτεις αλλα να εισαι αρκετα θρασης ωστε να θελεις να δεσμευτει ο αλλος απεναντι σου και όλα αυτα στο βομό μιας πιθανης μελλοντικης official σχεσης.
    Προσωπικές μου εμπειρίες: Γυρω στα 18 με 20-21 (δεν θυμαμαι καλα) ειχα δοκιμασει να κανω ελευθερες σχεσεις, οι περισσοτερες ειχαν αποτυχει αλλα τελικα με ενα ατομο κρατησαμε επαφη.Δεν ειχαμε καθημερινη επικοινωνια και μερικες φορες τυχαινε να μην μιλησουμε για 1 βδομαδα.Γενικα βρισκομασταν,αραζαμε στο σπιτι του,παιζαμε ηλεκτρονικα και καναμε σεξ.Τα ειχαμε βρει μεταξυ μας και μας ειχε βολεψει και τους 2 θυμαμαι,κυριως μας αρεσε το σεξ αλλα κανενας απο τους 2 δεν ηθελε την δεσμευση.Ηξερα πως αν τυχαινε θα φλερταρε με καποια αλλη αλλωστε και εγω στο ενδιαμεσο πήγαινα με άλλους και το γνωριζε.Ο λογος που το σπασαμε ηταν η διαφορα φασης ζωης στην οποια βρισκομασταν.Είχα γνωρίσει ένα αγόρι με το οποίο πήγαινε προς το σοβαρό και τον ηθελα πολυ.Εκείνος (της ελευθερης σχεσης) ηθελε να το συνεχισουμε καθως πλεον ειχε αναπτυξει συναισθηματα για μενα.Δεν ηθελα να μπλεξω μαζι του συναισθηματικα κυριως γιατι σαν ατομα δεν ταιριαζαμε.Επελεξα να το κοψω αλλα σε γενικες γραμμες περασα ωραια.Ζηλειες κατα της διαρκεια της ελευθερης σχεσης/συνευρέσεων δεν υπηρχαν. Γενικά επειδή είχα ψαχτει σε αυτο το θεμα μεχρι να καταλήξω στο τελευταιο παλικαρι,ειχα περασει απο κατι τυπους που ηθελαν ελευθερες σχεσεις αλλα περισσοτερο το εννοουσαν ως περιστασιακες συναντησεις οποτε τους καπνισει.Δεν κρατησε πολλα χρονια η φαση που περασα με τις ελευθερες σχεσεις χωρις δεσμευση καθως τις βαρεθηκα και δεν ηταν αυτο που πραγματικα με ενδιεφερε καθώς μεγαλωνα.Οταν με ενδιεφερε καποιος πραγαμτικα δεν ηθελα αν τον μοιραζομαι.
    Στην δικη σου περιπτωση ο ορος ελευθερη σχεση με το παλικαρι δεν ισχυει.Προσωπικα νομιζω πως θελει να εχεις κατι μεταξυ σχεσης/? αλλα να μην εχει και την “ταμπελτσα” και τον ζοοριζει.Θελει το παιδι να περναει καλα χωρις ομως να πρεπει να λειτουργει μεσα σε ενα πλαισιο συμπεριφορων που οριζει η σχεση.Αν ειχατε σχεση εξ αποστασεως δεν θα προϋπέθετε να βρισκεστε και να ταξιδευετε? Ε ο τροπος που χειριζεται το θεμα δειχνει πως δεν ειναι και πολυ διατεθειμενος να κανει θυσιες προς το παρον.Απο εκεί και περα ειναι δικη σου επιλογη αν θες να “δεσμευτεις” μαζι του σε μια τετοια κατασταση χωρις καποιο εγγυηση για το μελλον είτε πηγαινει με άλλες είτε οχι.

    #71490

    TER
    Συμμετέχων

    Σήμερα έκανα μια αναδρομή στα σχόλιά μου και βλέπω πως δεν χειρίζομαι καλά το γραπτό λόγο (μάλλον ούτε τον προφορικό) και σου ζητώ συγγνώμη για το απότομο της απάντησης. Ο εκνευρισμός μου θέλω να στρέφεται προς αυτόν που σε απασχόλησε και όχι εσένα.

    #71712

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Πρώτα, πρέπει να σκεφτείς εσύ τι θες από το συγκεκριμένο άτομο. Εσύ, πώς αισθάνεσαι; Αν τον αγγίζει άλλο άτομο;

    Αυτός δεν έχω καταλάβει τι θέλει. Αυτά που λέει είναι αντιφατικά. Θέλει ελεύθερη σχέση ή αποκλειστική (γιατί δεν αντέχει να σε αγγίζει άλλος άνθρωπος), ή θέλει ελεύθερη σχέση χωρίς να τού λες λεπτομέρειες; Ας έχει μια ξεκάθαρη απάντηση σε αυτήν την ερώτηση και μετά σκέφτεσαι πως αισθάνεσαι επ’αυτής. Αν κάτι δεν σού κολλάει, μάλλον θέλετε διαφορετικά πράγματα.

    #71714

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    @TER <3

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 1 έως 10 (από 10 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.