• Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 6 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #52351

    Ela mou nte
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα στην παρέα, είμαι νέο μέλος ήθελα να μοιραστώ την περίπτωση μου μήπως ακούσω καμία ενδιαφέρουσα προσέγγιση.. Από τότε ξεκίνησα τις επαφές είχα φυσικά ακούσει ότι οι γυναίκες δεν ολοκληρώνουν εύκολα.. Ως εκ τούτου τα 5 πρώτα χρόνια περίπου που δεν είχα κανέναν οργασμό. Μια φορά πάρα λίγο να ολοκληρώσω κλειτοριδικα αλλά η αίσθηση ήταν τόσο πρωτογνωρη και συνέβη τόσο ξαφνικά που πετάχτηκα κυριολεκτικά πάνω και το κοψα στη μέση… Παρεμπιπτόντως είναι με τον ίδιο σύντροφο από τα 18 και τώρα αισίως έφτασα 34. Τα χρόνια που δεν είχα καθόλου οργασμούς ο σύντροφος προσπαθούσε πολύ δεν μπορώ να πω αλλά τίποτα. Μια καλή πρωία το θέμα λύθηκε οριστικά μόνο του. Εκ τοτε όλοκληρωνω σχεδόν πάντα ομως κολπικά και σχετικά γρήγορα. Κλειτοριδικα ποτέ και να πω την αλήθεια δεν προσπαθούμε πλέον μιας και ” καταφερνω” τον ” καλό ” οργασμο. Τώρα τελευταία έχω εθιστεί στο σαιτ, ανοίγουν λίγο οι ορίζοντες και βλέπω ότι κάτι μάλλον χάνω. Μήπως να προσπαθήσω πάλι για το άλλο; αν και τόσα χρόνια μετά νιώθω αμήχανα να πω την αλήθεια…

    #52355

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Είμαι πολύ περίεργη πώς λύθηκε μόνο του το θέμα! Πώς;

    Άντε καλέ που υπάρχουν καλοί και κακοί οργασμοί ανάλογα με το αν είναι από κόλπο ή κλειτορίδα 😛

    Βεβαίως και να ξαναδοκιμάσεις. Όχι επειδή πρέπει να τελειώνεις από το ένα ή από το άλλο σημείο, αλλά αν υπάρχει περίπτωση να βρεις κι άλλο τρόπο να περνάς καλά, γιατί όχι; Δηλαδή αν ακούσεις για κάποια στάση που δεν έχεις δοκιμάσει και σου φαίνεται ενδιαφέρουσα, δε θα τη δοκιμάσεις επειδή ξέρεις ήδη μία;

    Αναφέρεις πολύ το σύντροφό σου, και χαίρομαι που προσπαθεί να σε ικανοποιήσει…αλλά εσύ μόνη σου πώς ικανοποιείσαι; Μόνο κολπικά; Ή καθόλου;
    Κλειτοριδικά μόνη σου, κολπικά με το σύντροφο; Τι;

    Δεν είναι ότι “χάνεις” κάτι, ή ότι “πρέπει” να τελειώνεις κι έτσι. Είναι ότι οι οργασμοί είναι ωραίοι, κι αν βρεις κι άλλο τρόπο να τους έχεις, yay!

    #52384

    Ela mou nte
    Συμμετέχων

    Όταν λέω λύθηκε μόνο του κυριολεκτω. Δεν ξέρω τι έγινε, θαύμα (δεν πιστεύω στο Θεό) ! Κάποια στιγμή απλά συνέβη.. Τώρα σε σχέση με την αυτοικανοποιηση τίποτα. Δηλαδή είχα επιχειρήσει κάποιες φορές όταν ήμουν μικρότερη και προσπαθουσα να λύσω το θέμα του οργασμού αλλά δε μου βγήκε. Δεν είναι και που μου αρέσει να κάνω μόνη μου.. Το χω πάρει απόφαση. Στο μεταξύ επειδή είμαι μόνιμα σε σχέση δεν το χω χρειαστεί μάλλον κιόλας.. Δεν ξέρω.. Αστα κλειτοριδικα τίποτα. Τέλος πάντων, καλο θα ήταν να το επιχειρήσω. πράγματι μόνο κερδισμένη μπορώ να βγω.. Ευχαριστώ για την απάντηση

    #52487

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Νομίζω είναι σημαντικό, αλλά και όμορφο να αφιερώνεις κάποιο χρόνο να εξερευνάς το σώμα σου και να του προσφέρεις ευχαρίστηση, άσχετα αν είσαι σε σχέση ή όχι. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις σίγουρα και μόνη σου, όχι μόνο με το σύντροφο, γιατί το δεύτερο μπορεί να σε αγχώσει αν δε φέρει εύκολα αποτέλεσμα – λες ότι νιώθεις αμήχανα, γιατί;
    Δοκίμασε με τα χέρια σου, δοκίμασε και με sex toys. Υπάρχουν online πηγές με διάφορες τεχνικές που μπορείς να δοκιμάσεις. Σίγουρα μην το δεις με άγχος – αν δεν έχεις τελειώσει ποτέ έτσι, πιθανόν να πάρει κάποιο χρόνο. Φαντασιώσεις, ερωτικές ιστορίες, οπτικό υλικό μπορεί να βοηθήσουν.
    Αν ξέρεις αγγλικά, είχα βρει ενδιαφέρον αυτό το άρθρο που αναφέρει αποτελέσματα ερευνών για τους διάφορους τρόπους που αυνανίζονται οι γυναίκες.

    #61458

    anastasia
    Συμμετέχων

    Πολύ χαίρομαι που είχες κολπικό οργασμό καθώς δεν έχει τύχει να γνωρίσω πολλές γυναίκες. Ως άτομο που έχει τύχει να έχω και απο τους δύο, για εμένα δεν συγκρίνεται ο κολπικος. Και γενικά δεν είναι ανατομικό, είναι μια ψυχοσωματική Ένωση. Κλειτορίδικο είχα και με κάποιον που δεν είχα συναισθήματα, και γενικά η αίσθηση για εμένα είναι υποδεεστερη. Όσο για την αυτοικανοποιηση προσωπικά δεν μου βγάζει τίποτα.

    #83683

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γειά σας! Νιώθω πολύ ενθουσιασμένη και αποφάσισα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.

    Ο πρώτος κολπικός μου οργασμός κατά τη διάρκεια συνεύρεσης ήρθε με παρόμοιο τρόπο με εκείνον που περιγράφει η Ela mou nte : μια μέρα μετά τα 28α γενέθλια μου, με πρωινό σεξ με τον τότε σύντροφο μου, που ήμουν πολύ χαλαρή και ερωτευμένη. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά ήμουν από πάνω και δεν είχα τον έλεγχο. Δεν ήμουν καν σίγουρη ότι συνέβη, γιατί δεν ήταν τόσο έντονος όσο ο οργασμός από κλειτορίδα, ο οποίος σε εμένα μπορεί να ταρακουνήσει όλο μου το είναι και να με κάνει να ανεβάσω πολύ τα decibel. Για αυτό άλλωστε ούτε ο σύντροφος μου δεν το κατάλαβε εκείνη τη στιγμή. Εκ των υστέρων, συνειδητοποιησα ότι μπορεί να είχε συμβεί πάλι στο παρελθόν… Επίσης, ενίοτε όταν είμαι πολύ κοντά σε κολπικό και μετά ο σύντροφος μου αλλάζει στάση ή ξεκινά με την κλειτορίδα, τότε το δικό μου “σύστημα ” ψιλό μπλοκάρει την κορύφωση και με τους 2 τρόπους, η τέλος πάντων την καθυστερεί λίγο παραπάνω. Και φυσικά υπάρχει κι η μαγική στιγμή που ο οργασμος προέρχεται και από τα 2 ταυτόχρονα!

    Αυτό που μέχρι πρόσφατα πίστευα ήταν ότι δεν θα μπορούσα να έρθω κολπικά χωρίς σύντροφο. Εε έκανα λάθος! Μπορείς και μόνη σου! Η αλήθεια είναι ότι στην πολύ προσωπική στιγμή της αυτοϊκανοποίησης, απέφευγα τη διείσδυση, I am a clit girl after all (από την εφηβεία μου άλλωστε)… Μέχρι που απέκτησα το κατάλληλο sex toy. Δεν είναι κάτι extreme σε μέγεθος, ούτε καν σε σχήμα. Η εμπειρία ήταν πρωτόγνωρη και αναζωογονητική! Είναι οργασμος, αλλά διαφέρει από τον κλειτοριδικό, ο οποίος πλέον μου φαίνεται ακόμα υπέροχος, αλλά περισσότερο σαν μια quick and easy ανακούφιση. Είναι κατι σίγουρα πιο εσωτερικό ο κολπικός οργασμος, και νιώθω ότι είναι και πιο πνευματική διαδικασία. Καταλαβαίνω γιατί η Ela mou nte τον λέει “ο καλός “. Φυσικά χρειάζεται περισσότερο χρόνο, ενέργεια, άνεση (για την σωστή γωνία διείσδυσης) και διέγερση τέτοια που να μην ειναι επίπονη η διαδικασία (ή έστω λιπαντικό). Μπορεί να ουρλιάζω (ή έστω να θέλω να ουρλιάζω) με τον άλλο τρόπο, αλλά αυτός ο τρόπος με κάνει να βλέπω αστεράκια και πυροτεχνήματα.

    Δεν πιστεύω ότι το σώμα ξέχνα, και δεν νομίζω να “πειραζει” με το να επιμένεις στον ένα ή τον άλλον τρόπο για πολύ καιρό. Και αν αμφιβάλλετε προτείνω να δοκιμάσετε και τα 2 ταυτόχρονα!

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.