• Αυτό το θέμα έχει 268 απαντήσεις, 38 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 3 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 269 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #67055

    acantholimon
    Συμμετέχων

    Μπαίνω κάθε μέρα και σας διαβάζω.Σχεδόν κάθε μέρα γράφω κάτι,που δε στέλνω.Σαν να μη βρίσκω ακριβώς τις λέξεις ή το νόημα.Με κάποιο τρόπο,που πάλι δεν μπορώ να περιγράψω,η καθημερινότητα σας,οι σκέψεις σας,οι προβληματισμοί σας,τα καλά σας νέα (χαμογελάω no_roots και με ρωτάνε τι διαβάζω),οι απλές ανάγκες,που απαιτούν πια ευρηματικότητα,το χιούμορ σας συχνά,με βοηθάνε.

    Εδώ τα πράγματα είναι καλά.Ένα μεγάλο άγχος έφυγε.Είμαι ήσυχη.Διάφορα πρακτικά ζητήματα λύνονται βολικά.Η μετρημένη και “υγιεινή” πρόσληψη πληροφοριών έχει βοηθήσει πολύ.Ενημερώνομαι βέβαια.Παρακολουθώ τι γίνεται στον κόσμο.Στεναχωριέμαι,αγωνιώ,ανάβω νοητά κεράκια για όσους παλεύουν.Όμως μέσα στην ησυχία (φυσική λόγω περιορισμένης κυκλοφορίας και τεχνητή-έχω αφαιρέσει κακοήθη,θορυβώδη παράσιτα) ακούω και την καλοσύνη των ανθρώπων.

    Να προσέχετε.

    #67057

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πόντια σ’ ευχαριστώ πολύ 😊
    Μερικές φορές σκέφτομαι πως οι άνθρωποι που ακούν τα νέα χαίρονται περισσότερο από εμένα που τα λέω. Μετά σκέφτομαι πως αυτά που σκέφτομαι είναι κάτι σαν ίβρυς μετά από όσα έχω περάσει και μήπως να σταματήσω να τα λέω φωναχτά τουλάχιστον, αλλά τί να κάνω που έτσι είναι (ή ήταν, τώρα λίγο καλύτερα). Δηλαδή, να πω την αλήθεια, αν ήξερα πως μπορώ να μείνω έγκυος θα πρόσεχα να μη μείνω στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μου. Γιατί να, ας πούμε αυτό που λες εσύ ότι μόνο θετικά σου έρχονται στο μυαλό με ένα παιδί στην καραντίνα, εγώ δεν το έχω καθόλου. Και κάπως προβληματίζομαι γιατί κάποτε το είχα, αλλά τώρα το ακριβώς αντίθετο. Ίσως είναι αυτό που λες πως “τις καταστάσεις που δεν ελέγχω τις αποδέχομαι”, ε εγώ το παραείχα αποδεχτεί μάλλον.

    Γατί, φουστίτσα και lioness δύσκολη πίστα περνάτε ομολογουμένως. Για όλους δύσκολα είναι, όμως για μερικούς ακόμα δυσκολότερα. Εκεί που πας να ξαναρχίσεις, να σταματούν όλα χωρίς καμία επιλογή πλέον να πας είτε από εδώ είτε από την άλλη και έχοντας κάνει τόσο κόπο να πάρεις την αρχική απόφαση, ναι είναι εντελώς δικαιολογημένη η δυσφορία σας. Αυτό που βοηθά εμένα είναι να προσπαθώ να μη σκέφτομαι πολύ μπροστά. Μέχρι αύριο, μεθαύριο, να βγαίνουν οι μέρες και να ελπίζω σε καλύτερες.

    #67190

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Louk Ritia: βγήκες τελικά? Στείλε feedback!!! Παρεμπιπτόντως, τι μέρα είναι σήμερα, εσύ που είσαι το επίσημο ημερολόγιο της παρέας? :Ρ

    @Πόντια: Εννοείται ότι υπάρχουν τρίγωνα και πολύγωνα και μικρές φετούλες κενές στο Ηράκλειο, οι οποίες γεμίζονται με κάτι “υπέροχες” πολυκατοικίες, άλλο να στο λέω άλλο να τις βλέπεις. Η ομορφιά της πόλης (για μένα) είναι η παλιά πόλη (όση υπάρχει τέλος πάντων) με τα υπέροχα παλιά ετοιμόρροπα σπίτια της, οι αμέτρητες κρήνες της (οι περισσότερες μη σημασμένες και παρατημένες), τα πλακόστρωτα (όσα υπάρχουν), η θάλασσα και τα τείχη της. Ωραίο σημείο να ρεμβάζεις ο τάφος του Καζαντζάκη.
    Δεν πειράζει, φαφούτα ή όχι, με εμφυτεύματα ή μη, εμείς σε αγαπάμε! Χαμογέλα ελεύθερα!
    Επίσης, μου άρεσε που διάβασα τη δική σου αντιμετώπιση και ματιά πάνω στην κατάσταση, με βοηθάει να διαβάζω για διαφορετικές αντιδράσεις.

    @Φούστα: μπράβο που έκανες δύσκολες επιλογές, μια αγκαλιά και υπομονή

    @acantholimon: χαίρομαι που μπήκαν κπ πράγματα σε μία σειρά και που είσαι καλύτερα. Πώς κατάφερες αυτήν την ησυχία και μέσα σου? Εμένα αυτή η συνεχής μουρμούρα είναι που με ζορίζει πολύ. Με την εξωτερική ησυχία, αυτή μεγεθύνεται.

    @No_roots: τίποτα απ’ όσα σκέφτεσαι δεν είναι ύβρις. Μην αυτολογοκρίνεσαι. Πέρασες πολλά, χρειάστηκε να δουλέψεις και να αποδεχτείς ότι δε θα κάνετε παιδί, μάλλον το είχες τόσο απόλυτο στο μυαλό σου (για να το χωνέψεις? για να μπορέσεις να πας παρακάτω?) που τώρα που συμβαίνει πρέπει να βρεις/ βρείτε νέες ισορροπίες. Γεννιούνται τόσα συναισθήματα! Λογικό είναι να επικρατεί ένα χάος από αντικρουόμενα συναισθήματα συν όλο αυτό που συμβαίνει γύρω μας. Λίγο είναι?
    Μέρα μέρα βγαίνει ο καιρός, δίκιο έχεις. One day at a time.

    #67245

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    Lioness δε βγήκα ακόμα, με τον ψόφο που είχε (καλό χειμώνα, έτσι;), σήμερα κάπως έστρωσε αλλά δε βόλεψε να βγω, αύριο όμως νομίζω είναι η μεγάλη μέρα!! Θα δω και πώς θα ξυπνήσω και θα πράξω αναλόγως!

    Γενικώς δεν την πολυπαλευω αυτές τις μέρες, τα νεύρα μου είναι σε άθλια κατάσταση. Το καλό είναι ότι επιτέλους παρήγγειλα τα υλικά για κάποιες χειροτεχνίες που ήθελα να κάνω, αλλά δε βλέπω να έρχονται πριν το Πάσχα.

    Α!! Τετάρτη είναι!! Μην ξεχνιόμαστε!!

    #67319

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Επίσης έχω να πω ότι ξεκίνησα να παίρνω μαγνήσιο για πρώτη φορά στη ζωή μου και φαίνεται να βοηθάει λίγο με τα νευρακια τσαταλακια – άι να δούμε 🙂

    Πώς είσαι @no_roots? Τι κάνει το αμομπεμπε;;; Μεγαλωνει και κάνει τούμπες; Ελπίζω να είναι όλα καλά 🙂

    #67314

    acantholimon
    Συμμετέχων

    @Lioness,φαντάζομαι,ότι τον καθένα και ειδικά σ’αυτή τη συγκυρία τον ταλαιπωρούν πέρα από τα γενικά,που ισχύουν για όλους,και κάποια ζητήματα στα οποία είναι πιο ευαίσθητος ή πιο ευάλωτος.Αντίστοιχα φτιάχνει ή προσπαθεί να φτιάξει μηχανισμούς,για να οπλιστεί.Εμένα σ’αυτή τη φάση,φαίνεται,να με επηρεάζουν περισσότερο εξωτερικοί παράγοντες παρά κάποια προσωπικά προβλήματα.Επομένως η απομόνωση,η στροφή προς τα μέσα και η έλλειψη εξωτερικών περισπασμών με βοηθάει.Σαν να προσπαθείς,να λύσεις μια άσκηση και να γίνεται γύρω γύρω πανικός.Δεν μπορούσα,να συγκεντρωθώ στην άσκηση.Η βλακεία,η παραπληροφόρηση,οι έντονες αντιπαραθέσεις,οι επιθέσεις από κακόβουλα λογισμικά,όπως είχε ειπωθεί εδώ πολύ εύστοχα σε κάποιο σχόλιο,με ζόρισαν.Κι ενώ συνήθως μετατρέπω σχετικά εύκολα την κίνηση της ζωής γύρω μου σε white noise,όταν χρειάζεται,ή και χαίρομαι,ακόμα κι αναζητώ,μικρούς περισπασμούς-ανάσες,τώρα είχα ανάγκη ένα γενικό μπλοκάρισμα.Να επικεντρωθώ σε εκείνα,που με ανακουφίζουν,με εμπνέουν,εκείνα που αγαπώ.Και η αλήθεια είναι,ότι μέσα σε έναν κόσμο,που έχουν έρθει τα πάνω κάτω,ίσως τα βρίσκω πολύ πιο εύκολα τώρα.Οι γείτονες μου,που μένουν σπίτι και για μένα.Που θα βγουν στο μπαλκόνι και θα με ψάξουν,για να πουν δυο κουβέντες.Όλοι εκείνοι που δουλεύουν ακόμα είτε από το σπίτι είτε έξω και δουλεύουν και για μένα.Στην παραγωγή,στην έρευνα,στην εκπαίδευση,στους τομείς που φροντίζουν την υγεία και την ασφάλεια μας.Σε εκείνες τις κυρίες που τους παραγγέλνω πράγματα,και μου βάζουν φρέσκα,νωπά προϊόντα σαν να τα διάλεγα εγώ.Σε εκείνους που έχουν παγώσει τις δουλειές τους και θα ζοριστούν και για μένα.Σε εκείνους που κάθονται δίπλα μου στον καναπέ το βράδυ και μοιράζονται την ίδια έγνοια με εμένα για όσα παρακολουθούμε στην τηλεόραση.Σε εκείνη ακόμα τη δικαίωση και τη χαρά,που αισθάνομαι σαν γυναίκα,όταν τόσοι άνθρωποι και σε τέτοιο βαθμό κρέμονται από τα χείλη γυναικών.Πόσες γυναίκες γιατρούς και μάλιστα ψηλά στην ιεραρχία έχουμε δει αυτόν τον καιρό;Πότε άλλοτε ήταν τόσο σημαντικός ο λόγος των γυναικών σε ένα πάνελ;Να,από αυτά κρατιέμαι κι ένα σωρό άλλα,που πολλά υπήρχαν,λειτουργούσαν και πριν,αλλά είτε θάβονταν κάτω από τη φασαρία είτε ξεχνούσαμε πόσο αναγκαία είναι.

    #67313

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Look Ritia μα όντως τί καταχείμωνο ήταν αυτό Απριλιάτικα, δεν μας έφταναν όλα τα άλλα. Εμείς ακόμα και καλοριφέρ ανάψαμε, έλεος. Ελπίζω να βγήκες σήμερα Πέμπτη (το ξέρω γιατί έχω γιόγκα) και να είσαι κάπως καλύτερα.

    Lioness αυτά που λες πάντα με ανακουφίζουν, να ξέρεις, ακόμα κι όταν δεν με αφορούν άμεσα.

    Να σας πω και δύο περιστατικά που μου δημιούργησαν έναν εκνευρισμό αυτές τις μέρες και μου ανέβασαν κάπως την πίεση. Δύο οικογενειακές φίλες των γονιών μου με πήραν τηλέφωνο για να ευχηθούν και μου είπαν και οι δύο πόσο ιδανική συγκυρία είναι αυτή για να είσαι έγκυος. Επειδή, λέει, δεν χρειάζεται να βγεις από το σπίτι, να ταλαιπωρηθείς και να κολλήσεις και τίποτα. Δηλαδή, εκτός του ότι θεωρούν πως μια έγκυος θα πρέπει να είναι γάστρα και τίποτα παραπάνω, θα πρέπει να πεθαίνει κόσμος γύρω γύρω για να έχω εγώ μια καλύτερη εγκυμοσύνη, λες και δεν θα μπορούσα να κλειστώ από μόνη μου αν ήθελα. Δεν υπάρχει ελπίδα καμιά.

    #67309

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλό χειμώνα όντως! Εγώ έχω ανάψει το air-condition, φοράω και ρόμπα μες στο σπίτι και είναι Απρίλης (νομίζω, Απρίλης δεν είναι ρε παιδιά?)
    Η αλήθεια είναι ότι καθυστερούν πολλές παραγγελίες, όντως. Κι εγώ έχω παραγγείλει τα μικροόργανα του πιλάτες εδώ και κάνα 2βδόμαδο, χθες φορτώθηκε η παραγγελία μου.
    Τι χειροτεχνίες πήρες, για πες!

    #67330

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γατί μου κάνει όντως τούμπες και κουνιέται πάρα πολύ λέει (ο υπέρηχος), αλλά εγώ δεν το καταλαβαίνω ακόμα, είναι νωρίς. Όλα καλά προς το παρόν πάντως, σ’ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 😊
    Εύχομαι κι εσύ να την παλεύεις κάπως καλύτερα.

    #67401

    TER
    Συμμετέχων

    Παρατηρώ με μεγάλη λύπη νέες πτυχές στις ζωές που ζούμε. Η κακοποίηση μέσα στις σχέσεις ήταν φρικτά αναμενόμενη. Να όμως που, μιλώντας με άλλες γυναίκες, ανακαλύπτω και εδώ μια νέα πτυχή κακοποίησης: συντρόφους και συζύγους που «έχουν μια άλλη οπτική» για την καραντίνα, «είναι στενάχωροι με τον εγκλεισμό», «δεν παθαίνουν τίποτα» και άλλα φαιδρά τσιτάτα. Και δε μιλώ καν για τα ζευγάρια με διαμετρικά αντίθετες απόψεις. Στενοχωριέμαι για τις γυναίκες που προσπαθούν να τηρήσουν τους κανονισμούς, να τους επιβάλλουν στα παιδιά και έρχονται αντιμέτωπες με τον τρόμο του χαλαρού, ανυπόταχτου συντρόφου που τα βρίσκει όλα αυτά «υπερβολικά». Που προσπαθούν να προστατέψουν τον εαυτό τους και τα παιδιά τους και όλη τους η προσπάθεια γκρεμίζεται όταν ο σύντροφος-σύζυγος δεν φοράει γάντια, δεν φοράει μάσκα, δεν πλένει χέρια γιατί «πιέζεται».

    #67398

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @No_roots: πολύ συγχύστηκα με αυτό που διάβασα. Ιδανική συγκυρία? Ας μην έλεγαν τίποτα, βασικά ας μην έπαιρναν καν τηλέφωνο. Γιατί νιώθει ο κόσμος την ανάγκη να επιβάλλει την μ@λ@κία που τον δέρνει?

    #67397

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ας γελάμε κι ας πηδαμε για να λεμ πως δεν πειναμε !!! Πήραμε σήμερα με το συντροφι μπεργκερ, είχα να φάω ένα μηνα, με δάκρυα τα έφαγα , αφήστε. Οι μικρές χαρές της ζωής ! Εν τω μεταξύ εκτός του ότι έχω βρει αστέρι άνθρωπο και με τεράστια βιβλιοθήκη, δηλαδή έχω παρέα εκτός του ιδίου και μερικές χιλιάδες προσωπικότητες ακόμα, πάλι η κατάσταση αυτή μπορεί να σου κάνει τα νεύρα σμπαραλια ρε παιδί μου. Είναι και που ήμουν στην ανάρρωση ίσως , τι να πω…. Πάντως να ξετε εγώ τρώω ανηλεώς, και αν είμαι καλά θα περιφερω την κορμάρα με μπραζιλ στις παραλίες, δεσμεύομαι!!!

    #67392

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    Lioness Απρίλης είναι 😛 αλλά με την πρόσφατη κακοκαιρία τον έκανες και Γενάρη, Φλεβάρη. Περιμένω την ανιψούλα μου σε 1-2 βδομάδες, φαίνεται πως μάλλον θα βγει λίγο νωρίτερα απ’ όσο περιμέναμε και θέλω να φτιάξω ένα χειροποίητο ημερολόγιο μωρού (scrapbook) οπότε παρήγγειλα τα υλικά γι’ αυτό (εργαλεία, χαρτιά με σχέδια, διακοσμητικά). Παραδόξως, σήμερα μου ήρθε το ένα εκ των 3 δεμάτων που περιμένω, οπότε είμαι αισιόδοξη ότι ίσως παραλάβω τα υπόλοιπα πριν το Πάσχα (ιδανικά και πριν τη γέννηση της μικρής).

    no_roots αν αυτή η τόσο υπέροχη ατμόσφαιρα που επικρατεί σε όλο τον κόσμο δεν είναι ιδανική για να διανύσεις την εγκυμοσύνη σου, τότε τι είναι; 😛

    Σήμερα βγήκα έξω! (πυροτεχνήματα, χειροκροτήματα). Δεν πήγα μακριά, στον πεζόδρομο κάτω απ’ το σπίτι μου (ένιωσα άσχημα που δεν πήρα τη μικρή να τη βγάλω λίγο έξω, θα το κάνω όμως γιατί άρχισα να βλέπω έντονη αλλαγή στη συμπεριφορά της εδώ και 2-3 μέρες), έκανα μερικές βόλτες και ήταν..ήταν φρέσκος αέρας, ήταν ουρανός, ήταν δέντρα..ήταν ζωή. Δυστυχώς έναν υπέροχο ποδηλατόδρομο που έχουμε εδώ κοντά τον έκλεισαν πριν λίγες μέρες λόγω συνωστισμού, οπότε η επόμενη βόλτα θα είναι στα γύρω στενά.

    #67477

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    καλημέρα σε όλους τους μάχιμους καραντινιώτες και καραντινιώτισσες

    Σήμερα εικάζω ότι είναι Σάββατο, Louk Ritia, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Τις Πέμπτες κι εγώ τις θυμαμαι γιατί είναι η ημέρα της ψυχοθεραπείας (πλέον μέσω skype).

    Εσείς τι κάνετε; ετοιμαστείτε για ώρες απόλαυσης, ίσως όμως πιο εύχρηστο από κινητό https://musiclab.chromeexperiments.com/

    Κατά τα άλλα, γνωρίζοντας ότι έχουμε μπροστά μας τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα, με έχει πιάσει καταναλωτικός πυρετός. Προς το παρόν μπαινοβγαίνουν στο καλάθι μου, παραμένω ψύχραιμη
    τοπ 3 αχρηστων πραγμάτων που θέλω να αγοράσω 1. σιντριβάνι σοκολάτας 2. βαφλιέρα 3. θερμοκήπιο για μπαλκόνι

    Είδα το Unorthodox και τώρα ψήνομαι να διαβάσω και το βιβλίο (αφού τελειώσω μια συλλογή της ursula le guin). Εκανα αποτρίχωση με τη μηχανή που την είχα και καθόταν και είμαι έτοιμη για την παραλίαχαχαχα. Συγνώμη που λέω όλο βλακείες, αλλά έχω καλή διάθεση μετά από καιρό και θέλω να το κρατήσω ανάλαφρο :/ φιλια!

    #67475

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @No_roots: χορεύει το κοριτσάκι μες στην κοιλίτσα? Αγάπηηηηη

    @Μαύρο Γατί: πραγματικά χαίρομαι που σου χει βγει αυτό το “ρίσκο”. Με μία σχετικά νέα σχέση εννοώ, με αυτές τις συνθήκες, που μας φτάνουν όλους στα όριά μας. Δεν πειράζει που έφαγες μπέργκερ!!! Θα πάρουμε τις κορμάρες μας στις παραλίες το καλοκαίρι και θα γίνει χαμός. Σιγά μη σκάσουμε. Εμένα μου έχει λείψει αφόρητα, μα αφόρητα όμως, ένα μπραντς ρε παιδιά. Αυτή η συνήθεια που είχα είτε Σάββατο είτε Κυριακή πρωί, αναλόγως εφημερίας, να περπατάω 5 λεπτά μέχρι το αγαπημένο μου μαγαζί όπου με ξέρουν όλοι, με την αγαπημένη μου αδελφούλα, να μη μας ρωτάνε καν τι θέλουμε (ξέρανε), και να έρχεται ένας κουβάς καφεδάρα, ο καλύτερος καφές της πόλης, και αυγά μπένεντικτ ή ομελέτα ή pancakes. ΑΥΤΟ μου έχει λείψει. Και σήμερα έχει χαρά θεού έξω, μετά από τόσες μέρες θυελλώδεις ανέμους και βροχές, έχει βγει ένας πανέμορφος ζεστός ήλιος, φυσάει ένα απαλό αεράκι, η θάλασσα είναι λάδι, σε ξεμυαλίζει ρε παιδί μου. Εμένα αυτό, σήμερα, μου φέρνει δάκρυα στα μάτια. Αλήθεια.

    @Louk Ritia: Με το καλό η ανιψιά! Άκουσα χθες κάτι βεγγαλικά εδώ, για σένα ήταν? Βγήκες επιτέλους? ΤΕΛΕΙΑ. Πώς το βίωσες συναισθηματικά? Σου φάνηκε περίεργο?

    @TER: <3 τι κάνεις? Διάβασα με ενδιαφέρον το σχόλιό σου, δεν το είχα σκεφτεί, για να είμαι ειλικρινής.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 269 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.