• Αυτό το θέμα έχει 268 απαντήσεις, 38 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 4 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 269 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #66274

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    No_roots με το καλό σου εύχομαι! Αυτό με το πάρτι του Α,μπα το σκεφτόμουν κι εγώ, αν και πάλι θα είχα θέμα με το πού θα άφηνα τη μικρή (εναλλακτικά κάποια στιγμή θα μπορούσε να γίνει ένα πάρτι σε παιδότοπο 😛 ).

    Μετά τον πανικό των πρώτων ημερών, έχω περάσει στη φάση που θέλω να βγω έξω, να τρέξω, να παίξω με τη μικρή κι ας με γράψουν. Φυσικά δε θα το κάνω, αλλά το ότι μένω πάνω σε πεζόδρομο με δεντράκια, παγκάκια κτλ κάνει πιο δύσκολη την κατάσταση, όπως και η αστυνομία που αράζει όλη μέρα κάτω απ’ το σπίτι μας. Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλες!

    #66311

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    καλημέρα σε όλ@, ελπίζω να είστε καλά!

    το θέμα του κομμωτηρίου με πονάει και μένα. Είχα να πάω κομμωτήριο σχεδόν ένα χρόνο γιατί δεν προλάβαινα. Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου και η τελευταία μου ημέρα ήταν μια βδομάδα πριν το κλείσιμο των σχολείων λόγω ιού. Μέσα στα όνειρά μου τώρα που θα ήμουν άνεργη ήταν να πάω στο κομμωτήριο το καλό το πρόστυχο που δουλεύει πλέον η Αννούλα. Η εν λόγω κοπέλα είναι η μοναδική κομμώτρια που καταλαβαίνει από σγουρό μαλλί (σας έχω πει ξανά στα σχόλια), αλλά δυστυχώς έφυγε από το κομμωτήριο που βρίσκεται σε κοντινή απόσταση και πήγε σε ένα μακρινό. Δυστυχώς τα μόνα που πρόλαβα να κάνω μέσα στις ημέρες που είχα κενές ήταν να πάω στον ΟΑΕΔ και σε μια κηδεία. Ετσι κατέληξα να κουρεύομαι μόνη μου, δεν τα έχω πάει και άσχημα!

    @no roots, τώρα που σταματησα να ουρλιάζω, να σου ευχηθώ με το καλό και πολύ χαίρομαι που βρήκες γιατρό καλό! Εχω παρατηρήσει ότι είναι ελληνικό φαινόμενο, αν μείνεις εγκυος αυτομάτως απαγορεύονται τα πάντα προληπτικά. Ευτυχως η δική μου γιατρός ήταν ζεν – διαφορετικά είτε θα είχα αλλάξει είτε απλά θα την έγραφα- αλλά έχω ακούσει ιστορίες από φίλες που δεν έπρεπε να κάνουν σεξ, ποδήλατο, ταξίδια κλπ κλπ.

    @Louk Ritia, τη συνάντηση με παιδότοπο τη συζητούσαμε μεταξυ αστείου και σοβαρού με άλλες Αμπομαμάδες και θα ήταν ωραία να το οργανώσουμε μόλις τελειώσουν καραντίνες και τα σχετικά! Και Αμποπικνικ είχαμε συζητήσει να κάνουμε!


    @lioness
    , πολύ ωραίο το βίντεο. Και πολύ μου αρέσει η ρουτίνα σου!

    Εδώ και 2-3 ημέρες είμαι σε άρνηση, δε θέλω να μαθαίνω καθόλου νέα από τον υπόλοιπο κόσμο. Δε σκέφτομαι το πριν και το μετά (πότε θα έρθει το μετά??). Προσπαθώ να κάνω τη φούσκα μου όσο πιο ευχάριστη γίνεται και μέχρι εκεί. Από τη μια σκέφτομαι ότι είμαι αναίσθητη και αδιάφορη, από την άλλη για λίγες μέρες θέλω να δώσω χρόνο στον εαυτό μου.

    φιλιά πολλά σε όλους και ειδικά σε εσάς στην Αγγλία 🙂

    #66380

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Χμ ναι, βρήκα ΤΟΝ γιατρό μόνο που δεν είναι ο γιατρός μου, είναι αυτός που μου κάνει τους μεγάλους υπέρηχους. Τον έχω βέβαια υπόψιν μου πλέον και μου έφυγε το άγχος μην τυχόν και αρρωστήσει η δικιά μου. Με την οποία δικιά μου, αν και μικρή σε ηλικία, βρισκόμαστε από την αρχή σε διαπραγματεύσεις σχετικά με το τί μπορώ να κάνω και τί όχι. Φαντάσου μου έκοψε το σεξ (το ΣΕΞ) έτσι προληπτικά και μου είπε να μη βάζω σκούπα. Δηλαδή, της λέω, αν βάλω σκούπα θα μου πέσει το παιδί; Όχι βρε παιδί μου, μου λέει, αλλά αν γίνει κάτι θα κατηγορείς τον εαυτό σου (εγώ!). Ε όπως καταλαβαίνεις μια χαρά σκούπα βάζω, αλλά την περιμένω στη γωνία. Αν τελικά χρειαστεί να διακόψω κλπ, θα τη ρωτήσω για τη σκούπα που δεν θα είναι αρκετή στην προκειμένη. Τη yoga την επέτρεψε εξαρχής, μάλλον επειδή έχει λανθασμένη αντίληψη για το τί είναι.

    Σχετικά με το κούρεμα, είδα σήμερα ποστ της Λένας που κάτι λέει για tutorial και το περιμένω πως και πως!

    Αμποπικνίκ και αμποπαιδότοπος ακούγονται τέλεια. Άντε να τελειώνουμε, να τα ξαναπούμε από κοντά.

    #66394

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @no_roots, όταν ήταν μια φίλη μου έγκυος, ο περίγυρός της προσπαθούσε να της απαγορεύσει τόσα πολλά πράγματα, που συνηθίζαμε να λέμε οτι αν ήταν τόσο εύκολο να αποβάλεις υπο νορμάλ συνθήκες δεν θα υπήρχε λόγος για εκτρώσεις. Απλά θα σηκώναμε μια σακουλίτσα του σουπερμάρκετ και το πρόβλημα λύθηκε. Ελπίζω να βγουν καλά τα αποτελέσματα των εξετάσεών σου και να έχεις την ηρεμία σου αυτήν την περίοδο, κάνοντας πράγματα που σε ευχαριστούν.

    @φούστα Κλαρωτή, κι εγώ δεν θέλω πλέον να ακούω τίποτα, γιατί δεν μπορώ να ακούω την καταστροφολογία και τις θεωρίες συνομωσίας που βγάζει ο κάθε πικραμένος. Ενημερώνομαι απο πολύ συγκεκριμένα site, τηλεόραση δεν ανοίγω εδώ και πολλά χρόνια και προσπαθώ να κάνω ένα ξεκαθάρισμα στα σόσιαλ γιατί δεν αντέχονται.


    @lioness
    , πολύ μου άρεσε το βίντεο, είναι πολύ χαλαρωτικό.

    Κατά τα άλλα, έχουμε ξεκινήσει με τα χίλια ζόρια κάποια διαδικτυακά μαθήματα και εργασίες στο πανεπιστήμιο, οπότε γεμίζει η μέρα μου πιο εύκολα και νιώθω κάπως παραγωγική.

    #66421

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Panda: δεν είναι τέλειο??? Χθες χιόνιζε και είχε πιάσει χιόνι πάνω στην κάμερα και το έλιωνε σιγά σιγά ο ήλιος που βγήκε μετά. Σαν να έβλεπες μέσα από καλειδοσκόπιο! Επίσης έχει highlights με εντυπωσιακά πλάνα από το βόρειο σέλας.
    @No_roots/ @Φούστα: δεν είστε οι μόνες που η πανδημία σας έχει βρει με χάλια μαλλί! Επί ενάμιση μήνα έλεγα να πάω κομμωτήριο, όχι τη μια δεν προλαβαίνω, όχι την άλλη βαριέμαι, όχι την παράλλη πονάει ο κ@λος μου, να τα τώρα.
    Καλά αποτελέσματα no_roots μου. Φούστα μου, περίεργη συγκυρία με παραίτηση από δουλειά και καραντίνα και πανδημία. Υπομονή και να μας γράφεις νέα!

    #66467

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ευχαριστώ παιδιά ❤ για να δούμε…

    Panda σχετικά με τους σωματικούς περιορισμούς στην εγκυμοσύνη, το πιο σωστό μου το είπε η δασκάλα της yoga μου όταν της είπα πως αν νομίζει πως κάτι δεν πρέπει να το κάνω να μου το λέει εκείνη την ώρα. Είπε, λοιπόν, πως το σώμα από μόνο του σου λέει μέχρι πού μπορεί να πάει και πως αν κάτι δεν θα πρέπει να το κάνω, θα το καταλάβω μόνη μου. Και όντως έτσι είναι, το σώμα “κόβει”, δεν πάει ρε παιδί μου. Ας πούμε υπό κανονικές συνθήκες όταν κουράζεσαι (εγώ τουλάχιστον) συνεχίζεις με τον ίδιο ρυθμό, στο περπάτημα πχ αλλά και γενικά, απλά είσαι και κουρασμένη ταυτόχρονα. Στην εγκυμοσύνη όταν κουράζεσαι απλά δεν πάει, δεν τραβάει. Όπως ένα αυτοκίνητο όταν χαλάει ένας πολλαπλασιαστής, απλά δεν τραβάει ό,τι κι αν κάνεις.

    Επίσης είδα το Unorthodox αυτές τις μέρες στο Netflix. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σειρά, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

    #66476

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    να πάνε όλα καλα no roots! ήθελα να ξεκινήσω κι εγω το unorthodox, απλά δεν ξερω ..να διαβάσω πρώτα το βιβλίο ή τη σειρά;; χμμμμ…

    η γιατρός μου όταν ήμουν έγκυος μου είπε το εξής ωραίο (με αφορμή την ερώτηση αν μπορώ να ταξιδέψω με αεροπλάνο τος πρώτους μήνες): να κάνεις αυτό που θα σου προσφέρει ευχαρίστηση.

    Εχω αρχίσει πλέον και υποψιάζομαι ότι οι γιατροί δε θέλουν απλά καμία ευθύνη. Να καθόμαστε σε εναν καναπέ μονάχα και να πηγαίνουμε για προγραμματισμένη καισαρική- αυτό είναι το ιδανικό σενάριο.

    Κατά τα άλλα, τις τελευταίες ημερες η αυστηρη ρουτίνα και η παραγωγικότητα έχει κάπως υποχωρήσει. Συμβαίνει και σε εσάς; Θέλω να αισθανομαι ότ κάνω διακοπές, προσπαθώ δηλαδή να μην είμαι απαιτητική με τον εαυτό μου. Σήμερα το απόγευμα σκέφτομαι να πάω σουπερμάρκετ μόνη μου – σήμερα κλείνω 3 εβδομάδες καραντίνας και θα είναι η πρώτη φορά που θα αποχωριστώ την κόρη μου. Θα το κάψουμε δηλαδή κυρ Στέφανε!

    #66539

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Φουστίτσα εσύ πώς έγινε και παραιτήθηκες; Είχα την εντύπωση ότι σου άρεσε η δουλειά σου. Ελπίζω να μην είμαι αδιάκριτη και φυσικά δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις αν δεν θες.

    #66549

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Φούστα, πες μου ότι πηγες τελικά μόνη σου σούπερ μάρκετ να γίνει χαμός λέμε!!!

    #66581

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    @Lioness, Ναι το αφεντικό τρελάθηκε και επειδή YOLO πήγα σε δυο σουπερμαρκετ, όχι απλά σε ενα. Για την ακρίβεια, το ένα που σκόπευα αρχικά να πάω (γιατί φέρνει τα προϊόντα Σισίνη και ήθελα το άλειμα με bitter σοκολάτα) είχε μεγάλη ουρά, οπότε πήγα λίγο πιο μακρινή βόλτα στο δεύτερο. Ηταν φανταστικα, είχε σουρουπώσει και μύριζαν οι νερατζιές και επειδή ξεμυαλίστηκα πήρα τα μισά από όσα χρειαζόμουν.

    @No roots, δεν είσαι αδιάκριτη, καλό μου 🙂 Μου άρεσε η δουλειά μου, αλλά για να χρησιμοποιήσω κάτι που λέγεται εδώ συχνά: η αγάπη δε φτάνει. Δεν μπορώ να πω λεπτομέρειες, πάντως είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορω να διαχειριστώ το άγχος το οποίο σε συνδυασμό με κάποιες αλλαγές στη δουλειά έκαναν την κατάσταση μη βιώσιμη. Η κατασταση στη δουλεια ήρθε και έδεσε με θέματα δύσκολα οικογενειακά και κάπου αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα για αλλαγές. Το 2019 ήταν ασύλληπτα βαρύ και δύσκολο. Όχι ότι το 2020 μας έχει βρει καλύτερα -και δεν αναφέρομαι μόνο στην καραντίνα- απλώς πλέον ανακτώ σιγά σιγά τις χαμένες μου δυνάμεις για να αντιμετωπίσω ό,τι έρθει. Εύχομαι και όσοι διαβάζουν να αισθάνονται έτσι.

    #66578

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    Φούστα αν πήγες, δώσε μου θάρρος να βγω έξω κι εγώ έστω για λίγο περπάτημα, έχω να βγω 3 εβδομάδες και φοβάμαι γιατί σκέφτομαι ότι δε θα κινείται πολύς κόσμος, όλα τα μαγαζιά θα’ ναι κλειστά και θα μου φανεί κάπως.

    Σχετικά με τις εγκυμοσύνες, έτσι ήταν κι ο δικός μου γιατρός, καναπέ και κομμένα αλάτι και ζάχαρη (προληπτικά). Ήταν καλός όμως και θα τον επέλεγα ξανά.

    Αυτές τις μέρες βλέπω το sex education και μου αρέσει πολύ, αφήστε που παίζει και η αγαπημένη Gillian Anderson σε ρόλο που δεν την είχα ξαναδεί μέχρι τώρα (έχω δει τα x-files περίπου 200 φορές οπότε δεν μπορούσα να τη φανταστώ διαφορετικά).

    Και σε άλλα νέα, ανυπομονώ να πληρωθώ και να ψωνίσω πράγματα, προσχολικά βιβλία (δέχομαι προτάσεις) και κανένα παιχνίδι για τη μικρή (χρειάζομαι νέες πηγές φαντασίας) και κάρτα γραφικών για το pc μου (έξαλλα πράγματα δηλαδή).

    #66628

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Φούστα Κλαρωτή, ποιός να το φανταζόταν οτι θα χαιρόμασταν να πηγαίνουμε σουπερμάρκετ… Σου εύχομαι καλή αρχή στην νέα σελίδα της ζωής σου 🙂

    #66627

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Louk Ritia: εγώ βγήκα χθες το βράδυ αργά (κατά τις 10) για ένα περπάτημα στο κέντρο της πόλης. Μένω κέντρο και είναι κάτι που έκανα συχνά. Σαν να με διαποτισε η θλίψη λίγο, τόση σιωπή, δεν έχω ξαναζησει κτ τέτοιο. Αλλά δεν το μετανιώνω, αποτυπωσα στο μυαλό μου και την ψυχή μου μια άλλη εικόνα της πόλης, και με βοήθησε να χωνεψω λίγο παραπάνω την κατάσταση.
    Η πόλη μου φάνηκε σαν ψευτικη,σαν χάρτινη μακέτα, που άμα δώσει μια ένα χέρι από ψηλά, θα τσακισουν όλα τα κτίρια με τη μία.

    #66620

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Look Ritia είναι μεν όλα κλειστά και δεν κυκλοφορεί πολύς κόσμος, αλλά δεν είναι και τόσο χάλια. Είναι σαν 15αύγουστο ή Κυριακή του Πάσχα ένα πράγμα, μόνο που ξέρεις ότι ο κόσμος δεν κάνει διακοπές. Να πας οπωσδήποτε για περπάτημα, θα γυρίσεις άλλος άνθρωπος μετά (προς το καλύτερο θεωρώ).

    Φουστίτσα θυμάμαι να αναφέρεις κατά καιρούς τις δυσκολίες που αντιμετώπιζες σε οικογενειακό επίπεδο, ελπίζω κάπως να έχουν φτιάξει τώρα τα πράγματα (όσο γίνεται δηλαδή, δεδομένης της κατάστασης). Πάντως μπράβο, θεωρώ πως χρειάζεται πολύ θάρρος να πάρεις μια τέτοια απόφαση και χαίρομαι πολύ που προσπαθείς να σε φροντίζεις περισσότερο.

    lioness να μαζευτούμε να κάνουμε αίτηση στη Λένα για tutorial κομμωτικής 🙂

    #66649

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    lioness το Ηράκλειο το σκέφτομαι πολύ συχνά τελευταία και το περίεργο είναι πως το να σκέφτομαι αυτή την πόλη άδεια μου φέρνει θλίψη, ενώ η Αθήνα όχι και τόσο. Ειδικά το βράδυ που πήγες εσύ, που έσφιζε από ζωή παλιότερα και ενώ μπορεί να με ενοχλούσε τότε, τώρα σα να μου λείπει. Είναι πολύ περίεργο. Ίσως επειδή το έχω συνδυάσει με διακοπές (είναι οι γονείς μου από εκεί), δεν ξέρω…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 269 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.