Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Μελιστάλαχτη 1 μέρα, 12 ώρες πριν.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης

Dotti Kali Linnea
    Συμμετέχων

Καλησπέρα, θα πω κι εγώ τον πόνο μου σε περίπτωση που μπορεί κάποι@ να βοηθήσει.. Εδώ και καιρό ψάχνω να νοικιάσω σπίτι στη Θεσσαλονίκη και έχω απογοητευτεί πλήρως από τις τιμές των ενοικίων..Παρόλο που ακούγεται ότι λόγω κορονοϊού θα πέσουν, προσωπικά τις βρίσκω εκτός πραγματικότητας! 400 ευρώ για σπίτια με ένα υπνοδωμάτιο και σαλοκουζίνα τύπου air-bnb, χωρίς ηλεκτρικές συσκευές, χωρίς φυσικό αέριο, με μπαλκόνι 50 εκ. και προπολεμικά κουφώματα..Το πρόβλημα είναι ότι είμαι μόνη μου οπότε μου φαίνονται μεγάλα τα ποσά αν συνυπολογίσουμε και πόσα χρήματα θα φεύγουν σε μηνιαία βάση για λογαριασμούς.. Με το μισθό που παίρνω δε μπορώ να καλύψω τέτοιο ποσό νιώθοντας ασφάλεια ότι θα μπορώ να ανταποκριθώ αν προκύψει κάποιο έκτακτο έξοδο..Υπάρχει κάποιος έξυπνος τρόπος να ψάξω; Προς το παρόν ελέγχω αγγελίες καθημερινά είτε στα γνωστά sites είτε σε ομάδες του facebook. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Έχει κάποι@ πρακτικές συμβουλές τόσο για την έρευνα όσο και για το πώς θα μπορούσα να γλιτώσω έξοδα; Έχω ελάχιστα δικά μου έπιπλα δυστυχώς οπότε το να ήταν επιπλωμένο έστω και μερικώς θα μου γλίτωνε το πρόσθετο άγχος του να ξοδέψω σε ογκώδη έπιπλα τα οποία θα πρέπει να μεταφέρω αν μετακομίσω (και αν μετακομίσω στο εξωτερικό λογικά θα πρέπει να ψάξω να τα πουλήσω..). Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια!

Μελιστάλαχτη
    Συμμετέχων

Καλημέρα,

αρχικά να σου πω καλο κουράγιο! Είναι πολυ δύσκολη η ευρεση σπιτιού και πολλές φορές τα 400 ευρώ αντστοιχουν σε υπογεια τρώγλη ! Αρχικά πρέπει να έχεις συγκεντρωμένα τα χρήματα για 2 ενοικια +1 για το μεσίτη γιατί γίνεται σφαγή. Πολλοί τα κουβαλάνε πάνω τους οταν πανε να δουν σπίτι για να το κλείσουν επι τόπου. Αυτό που είχα κάνει εγω όταν έψαχνα το έλεγα ΠΑΝΤΟΥ. Σε κάθε παρέα , σε όλους στη δουλειά, στον περιπτερά…ΠΑΤΝΟΥ! Και όταν ο αδερφός ενός φίλου φίλου μου ξενοίκιαζε με ειδοποίησαν, μίλησα απ ευθείας με τον ιδιοκτήτη και βρήκα ενα τέλειο σπιτακι, ολοκαινουριο και φτηνο! Δυστυχώς δεν έχω άλλη συμβουλη πέρα απο το να κοιτας συνέχεια, αλλά μέσω γνωστών είναι πιο πιθανή μια ευκαιρία! Ίσως αν σκεφτόσουν και τη συγκατοίκηση, γιατί είναι αρκετός κόσμος στην ίδια κατάσταση!

Καλή συνέχεια!

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.