Αυτό το θέμα περιέχει 0 απαντήσεις, έχει 1 φωνή, και ανανεώθηκε τελευταία από  Ανώνυμος 2 μήνες, 3 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης

Ανώνυμος

Γεια σας, δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα σε σωστή κατηγορία, αν δεν ταιριάζει εδώ ευχαρίστως να το διαγράψω. Έχει κάποι@ απο εσάς εμπειρία με workaway ή woofing?

Για όσ@ δε γνωρίζουν, είναι κάτι σαν ‘εθελοντισμός’, όπου πας είτε να δουλέψεις σε καλλιέργειες ή σε κάποια οικογένεια στο εξωτερικό, με αντάλλαγμα τη στέγη και φαγητό. Οπότε δεν γίνεται απαραίτητα με αλτρουστικά κίνητρα, μερικοί το κάνουν για φτηνές διακοπές και πολλοί το κάνουν για φτηνή εργασία (εκμετάλλευση θα μπορούσε να το πει κανείς). Συνήθως εργάζεσαι κάποιες ώρες μέσα στη μέρα και μετά έχεις ελεύθερο χρόνο για να εξερευνήσεις.

Ρωτάω αν έχει κάποι@ εμπειρία, επειδή μου ακούγεται οτι θα μπορούσε να είναι και πολύ επεικίνδυνο (πχ trafficking).
    Σε άγνωστη οικογένεια ή σε φάρμα θα φοβόμουν να πάω (ίσως είμαι συντηρητική), αλλά έχω δει αγγελίες που φαίνονται πιο ασφαλείς, όπως πχ το να καθαρίζεις ένα hostel, που ξέρεις οτι είναι υπαρκτό αν ψάξεις κριτικές στο ίντερνετ.
    Τα περισσότερα site έχουν κριτικές για τους hosts, αλλά αυτό δεν είναι εγγύηση οτι θα είσαι ασφαλής.

γειά σου papia,
    αγχ ωραίο θεμα άνοιξες. Προσωπικά εχω κάνει μόνο αγγλόφωνο babysitting μεσω άλλης πλατφόρμας, ωστόσο είχα ξεψαχνίσει σε κάποια φάση και το woof και το HelpX (ακούγεται dodgy με το Χ εκεί, δεν ξερω γιατί διαλεξανε το Χ απο όλα τα γράμματα, αλλά ειναι σαν το workaway ευτυχώς). Εχω γνωρίσει και κάμποσους ανθρώπους που ζούσαν σε woof farm για καιρό, και το consensus ειναι, χρησιμοποίησε κοινή λογική όταν ψάχνεις, φυσικά δες τα reviews, αφουγκράσου το ένστικτό σου, προτίμησε οικογένειες με παιδιά (δεν ακούγεται τέλειο αλλά ιισως λιγες λιγότερες πιθανότητες τυχόν να κινδυνεύσεις απο οτι σε single man household? Ισως). Μπορείς να ψαξεις και γκρουπ στο φεισμπουκ όπου θα βρεις κάποια έξτρα στοιχεία, προτάσεις απο άλλους που βρέθηκαν εκει, ισως για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Η δική μου σκληρή αλήθεια ειναι οτι όλα αυτά (και το couchsurfing που έκανα για χρόνια) τα έβρισκα εκπληκτικές ιδέες μεχρι τα 24 που είχα άγνοια κινδύνου. Έκτοτε ειμαι πιο επιφυλακτική, αλλά δε θα συνιστούσα ποτέ σε καμια γυναίκα να τα αποφύγει. Όπως παντού και πάντα, κοινή λογική, εμπιστοσύνη στο πως νιώθεις, ένα σουγιαδάκι δε βλαπ–γκχμ γκχμ, κι έτοιμη 🙂

Για πού σκέφτεσαι? 🙂

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.