Αυτό το θέμα περιέχει 4 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Ανώνυμος 5 μήνες πριν.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης

Ανώνυμος

Μια βοήθεια παρακαλω!

Ψάχνω να βρω πληροφορίες για την τέλεση γάμου μεταξύ ομο ζευγαριού.
    Μιλησα με το προξενείο εδω, π μ λεει πως κάνω την αίτηση στο δημαρχειο της περιοχης μου κ λεω οκ, ονομα συζυγου ξερετε ειμαστε το ιδιο φυλο.
    Α, δε γινεται αυτο στην ελλαδα, ΜΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Μα δε γίνεται επεμενε.
    Κοινώς εχω πεσει σε τοιχο και λογω της καταστασης δεν εχω βρει αλλον να μιλησω (προσπαθησα και στην πρεσβεια)

Εχουμε καποιον π εχει παντρευτει)? τι διαδικασια εχει κάνει_? Θα εκτιμούσα οποιαδηποτε πληροφορια!

ευχαριστώ!

Mrs Dalloway
    Συμμετέχων

Πού είναι το εδώ; Και οι 2 σας είστε ελληνες πολίτες και κάτοικοι εξωτερικού;

Ανώνυμος

Συντροφος πολιτης χωρας ΕΕ οπου επιτρεπεται ο γαμος ατομων ιδιου φυλου, μονιμος τοπος κατοικιας μας.
    Εγω μονο εχω ελληνικη υπηκοοτητα.

Between Worlds
    Συμμετέχων

Δεν καταλαβαίνω που θέλετε να παντρευτείτε. Από ότι κατάλαβα, όχι Ελλάδα. Στον τόπο μόνιμης κατοικίας σας; Αφού επιτρέπεται, δεν ισχύει το δίκαιο της χώρας που παντρεύεστε; Και αφού εκεί μένετε, εκεί θα το χρησιμοποιήσετε.

Φαντάζομαι στην πρεσβεία πήγατε για κάποια βεβαίωση. Στο θέμα οικογένεια -> αναγνώριση παιδιών ομόφυλων ζευγαριών, αναφέρεται ότι ζευγάρι δεν έχει παντρευτεί, γιατί δε βρίσκουν τρόπο να ξεπεράσουν πως στην άδεια γάμου πρέπει να γράφει όνομα συζύγου που φυσικά στην Ελλάδα πρέπει να είναι μόνο αντρικό.

Αν πας, και εκεί που σε ρωτάει όνομα συζύγου, με απόλυτη φυσικότητα απαντήσεις Μαρία Ταδοπούλου (το πραγματικό όνομα) και ελπίσεις ότι το άτομο που το καταχωρεί είναι αφηρημένο και θα το περάσει;

Ξέρω, τραγικό, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

Mrs Dalloway
    Συμμετέχων

Μήπως θα σε βόλευε να πάρεις κι εσύ την υπηκοότητα της χώρας όπου θα γίνει ο γάμος;

Marilyn
    Συμμετέχων

Εγώ ως Ελληνίδα παντρεύτηκα γυναίκα στο Βέλγιο όπου επιτρέπεται ο γάμος και δεν είχα πρόβλημα, εκτός από το να πάρω πιστοποιητικό αγαμίας από το Προξενείο που χρειάζεται και άκουσα ότι από το προξενείο εδώ το κόβουν όταν ακούσουν ότι είναι ομόφυλο ζευγάρι οπότε έπρεπε να το αποκρύψω (είναι τραγικά απαράδεκτο δημόσιοι υπάλληλοι να σε μπλοκάρουν έτσι χωρίς λόγο, από άποψη και μόνο αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Πάντως λογικά σε χώρα που το δέχεται νομικά, η δική σου εθνικότητα δε θα έπρεπε να παίζει ρόλο. Σου είπαν ότι παίζει; Για την Ελλάδα ξέχασέ το. Μην το αναφέρεις καν. Μόνο τοίχους θα βρίσκεις μπροστά σου.

Πήγαινε στο δημαρχείο της περιοχής που θα παντρευτείς στην ξένη χώρα και ενημερώσου για τα έγγραφα που χρειάζεσαι. Η ώρα η καλή!

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.