Αυτό το θέμα περιέχει 248 απαντήσεις, έχει 32 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Luthien 3 εβδομάδες, 1 μέρα πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 250 συνολικά)
  • Συντάκτης

Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

Ελπίζω να είστε όλ@ σας καλά, γεροί και δυνατοί και ψύχραιμοι! Άνοιξα το θέμα για να ανταλλάξουμε εμπειρίες αλλά κυρίως για ένα support το ένα μέλος στο άλλο 🙂 Όσοι μένετε εκτός Ελλαδος πώς είναι τα πράγματα εκεί; Όσοι συνεχίζετε να εργάζεστε;

Curious
    Συμμετέχων

Καλά έκανες! 😊
    Μένω εξωτερικό. Χτες ξεκινήσαμε να δουλεύουμε από το σπίτι. Επειδή εδώ και κάποιους μήνες δούλευα από το σπίτι περίπου μια φορά την εβδομάδα, μέχρι στιγμής δεν μου έχει φανεί περίεργη η αλλαγή, είναι πολύ νωρίς. Και τις δύο μέρες όμως κάναμε από ένα meeting με βιντεοκλήση με κάποιους συναδέλφους, στα οποία είχα την ευκαρία να δω παιδιά, σκυλιά, γατιά, χριστουγεννιάτικα φωτάκια (για ατμόσφαιρα, δεν ξεχάστηκαν), μαξιλάρια και υπερβολικά τακτοποιημένες βιβλιοθήκες 😁.
    Τα μαγαζιά έχουν αρκετά άδεια ράφια (όλοι κάτι με κόκκινη σάλτσα θα φάνε).
    Η βασική συμβουλή αν δεν έχουμε συμπτώματα είναι να βγαίνουμε από το σπίτι μόνο για τα απαραίτητα (ψώνια, περπάτημα) και να αποφεύγουμε οποιαδήποτε επαφή με ανθρώπους δεν είναι απαραίτητη.

Femme Farfalle
    Συμμετέχων

Καλησπέρα!! Ολα καλά απο εδώ ! Από Βόρεια Μακεδονία θα πήγαινα να γράψω, εννοώντας το βόρειο τμήμα της Ελληνικής Μακεδονίας. Τεσπα, τοποθετηθήκατε πάνω – κάτω γεωγραφικά! Υγιής (νομίζω δηλαδή) Μόνη εντελώς στο σπίτι (ο σύζυγος μένει αλλού, η μάνα μου αλλού…σκορποχώρι) και ως σπιτόγατα οφείλω να πω ότι στην αρχή λέω ΟΚ, μια χαρα θα την αράξω για λίγο. Ομως άλλο να το κάνεις από επιλογή κι άλλο να σου επιβάλλεται. Υπάρχει μια διαφορά!
    Δουλειά από το σπίτι όσο γίνεται, και στον ελεύθερο χρόνο (!!! )φτιάχνω κρέπες, μπισκότα και μετά σκέφτομαι ποιος θα τα φάει, αφού μόνο εγώ μπαινοβγαίνω εδώ μέσα – βασικά μόνο μπαίνω – δε βγαίνω, και το ίδιο θα λένε και τα κιλά μου σε λίγο “μόνο μπαίνουμε, δε βγαίνουμε” 😛
    Οι φίλοι βλέπουμε ατάκες χιουμοριστικές και στέλνουμε βλακείες ο ένας στον άλλο…(έχω ρίξει ΤΟ γέλιο, το ομολογώ, και είναι ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο καίω θερμίδες)
    Κάνουμε ομαδικές βιντεοκλήσεις λες και πρωτοανακαλύψαμε το messenger, αλλά έχει πλάκα!
    Σε γενικές γραμμές καλά είναι ακόμα, αν και πολύ με ενοχλεί που όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να προσέχω το καθετί βγαίνοντας έξω για ενα σούπερ μάρκετ πχ, μου δημιουργείται ένα άγχος. Και μια θλίψη γιατί δε θέλω να βλέπω τους ανθρώπους δίπλα μου σας “υποψήφιος φορέας ιού 1” , “υποψήφιος φορέας ιού 2”. Οσο είμαι σπίτι νιώθω
    ΟΚ. Οταν βγαίνω,που έχω να βγω 3 μέρες δηλαδή, νιώθω περίεργα. Αυριο πρέπει να βγω και το σκέφτομαι! Αυτό ήταν ό,τι πρέπει για ερώτηση “Αγαπητή Α, μπα, μήπως είμαι υπερβολική”;
    Πάντως θέλω να είμαι αισιόδοξη, μπορεί να μας έσκασε σα χειροβομβίδα κάτι που δεν περιμέναμε, αλλά θέλω να πιστεύω στη συνεργασία του κόσμου. Θα περάσει κι αυτό και θα έχουμε να το θυμόμαστε!

Mia idea
    Συμμετέχων

Εργαζόμαστε από το σπίτι με τα παιδιά μέσα και είναι ό, τι πιο αγχωτικό έχω ζήσει… Δεν υπάρχει κανείς να τα κρατήσει αποτελεσματικά, δοκίμασα νταντά, μπαμπά, ακόμα και παππού και τίποτα αυτά θέλουν μόνο εμένα! Πρέπει να κάνω δουλειά βρεφονηπιοκόμου, καθαρίστριας και την κανονική μου δουλειά γραφείου ταυτόχρονα, είναι αδύνατον! Και είμαστε ακόμα υγιείς ευτυχώς, φαντάσου να γίνει και καμιά στραβή.

Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

@mia idea, καλό κουράγιο, ελπίζω οι εργοδότες να μην επιμένουν να έχουμε τα ίδια επίπεδα παραγωγικότητας δουλεύοντας υπό αυτές τις συνθήκες. Θα μπορούσες να δουλέψεις όταν τα παιδιά κοιμουνται πχ;

@farfalle, ευτυχώς οι φαρφάλες δεν έχουν εξαφανιστεί ακόμα από τα ράφια.

Μένω κέντρο Αθήνας. Σήμερα έπρεπε να βγω έξω για φαρμακείο – είναι κάτω από το σπίτι μας ευτυχώς – και αναγκαστικά πήρα και την 6χρονη κόρη μαζί. Ο σύζυγός μου δυστυχώς συνεχίζει να δουλεύει και μαλιστα με κουλά ωράρια. Είχαμε να βγούμε από το σπίτι πάνω από μια βδομάδα. Σήμερα που είχε και καλό καιρό οι παππούδες είχαν μαζευτεί στα παγκάκια με καφέ και περνούσαν καλά. Αντιθέτως εμείς φάγαμε τρελό shaming που έβγαλα έξω το ανήλικο. Και το ίδιο μου μετέφερε και μια άλλη γνωστή, ότι βγήκε έξω με τα παιδιά της για μια δουλειά (εκείνη μαλιστα είναι μονογονεϊκη οικογένεια) και της φώναζαν από τα αυτοκίνητα. Σόρρυ για τη γκρίνια, αλλά ο παραλογισμος μου την έσπασε!

Εμείς απόψε με κάτι φίλους λέγαμε να παίξουμε my style rocks διαδικτυακό!

Mia idea
    Συμμετέχων

Πόσο θέλω να το σχολιάσω αυτό το πράγμα, έχουν τελείως παρανοήσει τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνεται! Οι παππούδες στα παγκάκια είναι ό,τι πιο επικίνδυνο, εδώ στο βελγιο έχουν απαγορευτεί εντελώς και δια ροπάλου (πρόστιμο 500 ευρώ) οι συναθροισεις άνω των 2 ατόμων είτε έξω είτε μέσα! Αντίθετα επιτρέπονται και μάλιστα συστήνονται ανεπιφύλακτα οι βόλτες σε εξωτερικό χώρο είτε με μέλη της οικογενειας που ζουν στο ίδιο σπίτι είτε με 1 ακόμα άτομο-φίλο! Αρκεί να τηρούνται οι αποστάσεις ασφαλείας και φυσικά μπορείς να βγεις έξω να περπατήσεις να πας για τρέξιμο η ποδήλατο και εννοείται μαζί με τα παιδιά, αλλά κρατώντας αποστάσεις δηλαδή αν δεις ότι ένα μέρος έχει κόσμο θα απομακρυνθείς. Βλέπω σε διάφορα μαμαδογκρουπ στο ΦΒ έχει πάθει αμοκ ο κόσμος και αυτοπεριορίζονται σε καραντίνα μόνοι τους και κατακρίνουν οποία μαμά βγάλει το παιδί της έξω.
    Όσο για τη δουλειά το 8ωρο είναι εντελώς ανέφικτο, αλλά έστω και με 2-3 ώρες συγκεντρωσης την ημέρα θα μπορούσε να βγαίνει αρκετή δουλίτσα και κατά τα άλλα απλά να έχεις το νου σου να απαντάς σε εμαιλ. Όμως δυστυχώς τα παιδιά μου έχουν τον ακοίμητο…το μεγάλο πέφτει μαζί μου το βράδυ και το μικρό ξυπνά πριν από μένα το πρωί…φαντασου ότι το πήγα τελικά στο βρεφονηπιακό για να μπορέσω να δουλέψω και πάλι δεν κατάφερα και πολλά. Ευτυχώς είναι ακόμα ανοιχτά για όποιον δεν έχει άλλη λύση. Πάντως πολύ άγχος η όλη κατάσταση…ξέρω ότι θα υπάρξει ανοχή τελικά εννοείται αλλά δεν μπορώ να αποφύγω το άγχος που μου προκαλεί η όλη κατάσταση… Ευτυχώς έφτασε το σκ!

Παιδιά εγώ είμαι φουλ μέσα στο άγχος. Ζω σε μια επαρχιακή πολη με τα 2 παιδιά μου. 10 μέρες τώρα είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι και βγαίνουμε ελάχιστα κάθε 3 μέρες περίπου μια βόλτα με το αμάξι και ίσως βγούμε σε κάποια ερημιά που δεν είναι κανένας να πάρουμε λίγο αέρα. Το πρόβλημα μου είναι ότι εν μέσω αυτής της κατάστασης, πριν λίγες μέρες βγήκε η βιοψία από ένα Γυναικολογικο χειρουργείο που έκανα και επιτάσσει να απευθυνθώ σε ογκολογικη Γυναικολογικη κλινική στην Αθήνα. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με γιατρό στο ιδιωτικό του ιατρείο. Η Αθήνα από εδώ είναι 5 με 6 ώρες με το λεωφορείο. Δεν οδηγαω μακρινές αποστάσεις, στα ΚΤΕΛ δεν ξέρουν αν θα γίνουν δρομολόγια, και ο αδερφός μου δεν είναι σίγουρος αν θα μπορέσει να με πάει με το αμάξι γιατί νιώθει σαν να αρρωσταινει. Μίλησα πάλι με τον γιατρό και ρώτησα αν μπορεί το ραντεβού να γίνει τηλεφωνικά και ιντερνετικα και είπε όχι, είναι σοβαρό, να έρθεις. Νιώθω μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Τα παιδιά μου είναι 13 και 15 και οκ θα την παλέψουν μόνα τους, αν και φοβάμαι μην το σκάσουν για βόλτες γιατί όποιος έχει εφηβα παιδιά ξέρει πως αμφισβητούν τα πάντα και πάνε κόντρα. Νιώθω ότι βγαίνω μόνη μου στο εκτελεστικό απόσπασμα, φεύγω από την πόλη χωρίς κρουσμα, και πάω στο κέντρο του προβλήματος. Δεν ξέρω αν θα βρω τρόπο να πάω, αν κυκλοφορούν ταξί εκεί, μάσκες δεν υπάρχουν ουτε για δείγμα ούτε εδώ, βρήκα κάποιες υφασμάτινες και ο, τι άλλο προστατευτικο μπορώ να έχω μαζί μου. Και να καταφέρω να πάω στο 1ο αυτό ραντεβού, αυτό είναι μόνο η αρχή. Και όλα θα πρέπει να γίνουν μέσα σε αυτή τη χαοτική κορονοϊοκατασταση. Send me advice and good vibes αδερφές…

Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

Μαρία Ιουλμά, λυπάμαι πολύ για αυτό που συμβαίνει. Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά, να είναι κάτι διαχειρίσιμο. Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου, δεν μπορώ να φανταστώ καν αυτό που βιώνεις.

Μη σε ανησυχούν τα παιδιά. Θα τους μιλήσεις σοβαρά και στη χειρότερη θα βγουν έξω. Δε θα έρθει το τέλος του κόσμου.

Για ταξί θα σου πρότεινα να καλέσεις εταιρεία ραδιοταξί. Όχι ότι θα ξέρουν κι εκείνοι τι θα γίνει μέχρι τη Δευτέρα αλλά τουλάχιστον να σου πουν τι συμβαίνει έως τώρα με την εξυπηρέτηση των ταξί. Χειρότερο σενάριο αν έρθεις με ΚΤΕΛ κατέβα Ελαιώνα και κινήσου με το μετρό.

Αν τα πράγματα είναι σκούρα από άποψη μετακινήσεων, ο γιατρός θα στο κάνει το ραντεβού απομακρυσμένα. Τι θα κάνει, θα σε αφήσει έτσι; Πες μας πώς εξελίσονται τα πράγματα μέσα στο ΣΚ, τόσοι άνθρωποι είμαστε εδώ, μήπως μπορούμε να σκεφτούμε κάτι ή να σε παραπέμψουμε σε άλλο γιατρό, δεν ξέρω! Πολλές αγκαλιές σφιχτές!

Po the Panda
    Συμμετέχων

Μαρία Ιουλμά, κουράγιο. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό τελικά. Λυπάμαι πολύ που σου έτυχε κάτι τέτοιο μέσα σε αυτές τις συγκυρίες. Για τον ιό μην ανησυχείς, ευτυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι τηρούν τα μέτρα ασφαλείας και δύσκολα θα βρεις συνωστισμό κάπου. Οι γονείς μου που δουλεύουν ακόμα μου λένε οτι όλα τα ΜΜΜ είναι εντελώς άδεια, ακόμα και το μετρό. Μου στέλνουν κάτι φωτογραφίες που είναι σαν ταινία θρίλερ. Πλύνε πάρα πολύ καλά τα χέρια σου, ΄μην πιάσεις το πρόσωπό σου σε καμία περίπτωση, άλλαξε ρούχα-παπούτσια-τσάντα, πλύνε τα ή άσε τα να αεριστούν για 2-3 μέρες και θα είσαι εντάξει. Ταξί δεν κυκλοφορούν πολλά, όπως είπε και η Φούστα κάλεσε ραδιοταξί για να είσαι σίγουρη οτι θα βρεις, αν και είναι πιο safe πλέον να πας με μετρό. Καλά αποτελέσματα!

Ανώνυμος

Μαρία Ιουλμά Δεκαοκτώ Αυγά, στέλνω κι εγώ πολλή θετική ενέργεια! 🙂
    Θα συμφωνήσω με την Φούστα Κλαρωτή για το ραδιοταξί. Κι εγώ έτσι κινούμαι, εδώ, Αθήνα, όταν δεν παίρνω μετρό κ.λπ. . Σίγουρα λειτουργούν αυτές τις μέρες. Ψάξε στο google ραδιοταξί Αθήνας και θα σου βγάλει αρκετά. Και φυσικά δεν κάθεσαι στη θέση του συνοδηγού αλλά πίσω και είσαι τυλιγμένη και με κασκόλ κι ας έχει μπει η Άνοιξη. Είναι η δική μου αυτοσχέδια μάσκα (ούτε εγώ έχω μάσκες). Πάντως έχει μειωθεί αρκετά η κίνηση στα μέσα μεταφοράς, σίγουρα δεν θα αντικρίσεις κανένα συνωστισμό, σε περίπτωση που πρέπει να πάρεις μετρό π.χ. .
    Όσο για τα παιδιά σου, θα συμφωνήσω ξανά με τη Φούστα Κλαρωτή να τους μιλήσεις για τη σοβαρότητα της κατάστασης, πιστεύω θα το αντιληφθούν. Αλλά ακόμα κι αν θελήσουν να κάνουν το δικό τους (έχουμε περάσει οι περισσότεροι από αυτή τη φάση), πιστεύω θα είναι ok αν προσέξουν όσο θα βρίσκονται έξω.
    Πολλή, πολλή θετική ενέργεια!

HetZinneke
    Συμμετέχων

Παιδια, εσεις που μενετε στο εξωτερικό εχετε αποφασίσει αν θα γυρίσετε Ελλάδα; Είμαι μόνιμη κατοικος 3 χρόνια στο Βέλγιο, αλλα χωρίς παιδια σκυλιά γατια. Δουλεύω εδω απο τη μια και ευτυχώς η δουλειά μου δεν κινδυνεύει φοβαμαι ομως πολυ και νιώθω πολυ μονη μου. Ας πουμε ότι ειμαι νεα δε παθαινω κατι και να κολλησω, αν γινει κατι στους δικους μας ομως στην Ελλάδα δε θα μπορουμε να παμε… Απο την αλλη αν παω Αθηνα και αποκλειστω εκει μπορεί να έχω θεμα με τη δουλειά. Δεν ξέρω, το σκέφτεται κανενας αλλος;

windowtale
    Συμμετέχων

Μαρία σου στέλνω και εγώ τις σκέψεις μου και θετική ενέργεια.
    Προσπάθησε να ξανασυζητήσεις με τον γιατρό αν γίνεται με άλλο τρόπο τον ραντεβου. Αν όχι πιστεύω θα σε βοηθήσανε αρκετά όσοι γνωρίζουν από Αθήνα.

ΤοΝουμερο39449
    Συμμετέχων

Μαρία Ιουλμα, σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια και τις ευχές μου να μην είναι σοβαρό το πρόβλημα τελικά.
    Μένω στην Κύπρο, εργάζομαι στον τομέα της υγείας και οριακά ανήκω σε ευπαθή ομάδα. Τελείωσα χημειοθεραπεία πριν 5 μήνες, θεωρητικά στους 6 μήνες θα ανήκω κι εγώ στο γενικό πληθυσμό. Δε θέλω όμως να λουφαρω, πηγαίνω στο νοσοκομείο – δεν είμαι ειδικότητα πρώτης γραμμής – και αφήνω έναν έφηβο γιο και μια προέφηβη κόρη στο σπίτι.
    Προς το παρόν το έχουν πάρει για αστείο, δεν κυκλοφορούν καθόλου και ξεζουμίζουν το wifi με παιχνίδια και YouTube. Με τρώνε οι τύψεις ότι δεν εκμεταλλεύομαι δημιουργικά όλο αυτό το χρόνο, αλλά προς το παρόν το παλεύω…
    Εύχομαι σε όλες υπομονή και δύναμη…

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι σημαντική η πληροφορία ότι τα ΜΜΜ δεν έχουν κόσμο και ότι λειτουργούν ράδιο-ταξί. Κυρίως σας ευχαριστώ που με αγκαλιάσατε. Ελπίζω μονο τώρα να καταφέρω να φύγω και να καταφέρω και να γυρίσω πίσω!
    Υγ. Χτες στην πόλη μου και ήρθε ο κορονοϊός και έγινε ο σεισμός!
    Θα σας ενημερώσω ως προς το τί απέγινα τελικά.

Louk Ritia
    Συμμετέχων

Μαρία Ιουλμά εύχομαι καλή ευκολία και όλα να είναι περαστικά! Περιμένουμε νεότερα.
    Κι εγώ εδώ, δεν έχει αλλάξει τίποτα στην καθημερινότητά μου εκτός από τις βόλτες σε παιδικές χαρές που δεν ήταν και κάτι καθημερινό για εμάς. Το πιο δύσκολο σε όλο αυτό για μένα είναι ότι η ψυχολογία μου πολλές φορές δεν είναι καλή, αλλά καλούμαι να απασχολήσω τη μικρή που είναι 2,5 ενώ δεν έχω όρεξη να το κάνω (τηλεόραση κτλ βλέπει αλλά τη βαριέται γρήγορα).

Το ακόμα πιο δύσκολο είναι που ο άντρας μου πριν 1,5 μόλις μήνα πέρασε πνευμονία (τη δεύτερη μέσα σε 6 μήνες) και η πνευμονολόγος του είπε να μη βγει καθόλου απ’ το σπίτι, οπότε δεν πάει για δουλειά. Βγαίνει μόνο για το σούπερ ή για γάλα της μικρής που το παίρνουμε από συγκεκριμένο μαγαζί εδώ στην Αθήνα και πάντα με όλα τα μέτρα ασφαλείας. Στη σκέψη ότι θα μπορούσε κάτι να του συμβεί έφτασα για πρώτη φορά στα πρόθυρα κρίσης πανικού (δε μου έχει συμβεί ποτέ, αλλά νομίζω κατάλαβα πώς είναι), σκέφτηκα να πάρω και φάρμακα αλλά κάποιες φίλες με βοήθησαν να εκλογικεύσω την κατάσταση και το παλεύω κάπως καλύτερα.

Δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω ακόμα τι γίνεται, η σκέψη ότι συμβαίνει παντού με τρομοκρατεί και με ανακουφίζει συγχρόνως. Άρχισα να κρατάω ημερολόγιο τις νύχτες και χαίρομαι που όλοι έχουμε έρθει πιο κοντά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 250 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.